De Zending Geen geringe zaak Officiële- berichten ^tfings^ Theologische studie HEDENESSE JA BROEDER; NEE BROEDER A. D. VAN EEN ARM DORP, DAT RIJK WERD >N in de exegese van het Nieuwe Testa ment. Zijn naam ben ik kwijt, ofschoon ik met een medestudent hem ben wezen vragen of hij eventueel wou spreken. Hij wilde dat, maar 't mocht niet. Toen we bij hem waren had hij juist de mis bediend en was nog nuchter. Hij leidde ons door het klooster met zijn „claudi- tur" op enkele deuren en verboden voor vrouwen en sloeg een prachtige Bijbel van Gustaaf Doré open bij de eerste plaat een naakte levensgrote Adam en Eva. Hadden we in Kampen niet. En nu na Wurth. geeft Rothuizen op zijn colleges ethiek ook aandacht aan de sex. Hoe anders is het Kampen van 1914- 18 en dat van nü. zowel burgerlijk als kerkelijk maatschappelijk en weten schappelijk (helaas nu met twee Hoge scholen). In 1914 geen stencils, maar alles dictée. Weinig eigen handboeken en nu een keur van dergelijke studie werken van eigen mensen, 'k Heb op Kampens straten de oude Noordtzij nog zien rondlopen er Arie Noordtzij ont moet de oude Lukas Lindeboom nog gehoord Prof. Honig, die graag in zijn uiterlijk met baardje Calvijn imiteerde, meegemaakt Prof. Bouwman, de grote Harm geheten, vier uur achtereen col lege horen geven Greydanus en Hoek stra en de ouwe Jan eveneens. Maar dit zijn herinneringen, die er vandaag aan de dag weinig toe doen. Nu zijn er an dere namen, andere mannen aan wier voeten te zitten, op zijn ouderwets ge zegd het niettemin een voorrecht is van hetwelk naar ik hoop vele jonge mensen gaarne gebruik zullen willen maken, mede als gevolg van het lezen van het boekje Theologie Kampen en het bijwonen van de voorlichtingsdag, om zich te laten inschrijven als theolo gisch student. Ik dacht zo, dat je er nooit spijt van behoeft te krijgen. Als je maar nooit denkt, dat theologiseren gemakkelijk is. Het vereist inspanning dat wel Brouwershaven B. WENTSEL Voor bezitters van het Gymnasium-, HBS-, HTS- of Kweekschooldiploma wordt een Voorlichtingsdag over de theologische studie gehouden op zater dag 29 april a.s. in het gebouw van de Theologische Hogeschool. Oudestraat 6 te Kampen. Aanvang 10.30 uur. De reiskosten voor deelnemers wor den vergoed. Opgave voor deelname te richten aan het bureau der Hogeschool. CLASSIS ZIERIKZEE. De vergadering van de kerken in de Classis Zierikzee zal D.V worden gehou den op woensdag 24 mei 1967, des avonds 18.30 uur te Zierikzee. Stukken voor het agendum te zenden aan de eerst-ondergetkende vóór 20 mei 1967. Namens de samenroepende kerk van Nieuwerkerk, Dr. J. H. Becker, praeses. J. M. de Haan, scriba. KORT VERSLAG van de vergadering van de Particuliere Synode van de Gcref. Kerken in Zeeland, gehouden op woensdag 15 maart 1967, in de Westerkerk te Goes, 1. Namens de roepende Kerk van Goes opent Ds. C. W. de Bruijne de vergade ring. Nadat gezongen is Psalm 147 6, leest hij Haggaï 2:211. Na een korte meditatie gaat hij voor in gebed. 2. Verkiezing moderamcn. Tot leden van het moderamen worden gekozen Ds. A. G. v. d. Stoel, praeses Ds. E. Jansen, assessor Ds. H. Scholing, scriba I Ds. A. G. Kornet, scriba II. 3. Personalia. Bij de personalia vermeldt de praeses de ziekte van Ds. S. van Wou- we en van Ds. A. J. Radder. Aan beide predikanten zal een blijk van medeleven gezonden worden. 4. Notulen. De notulen van de verga dering der P.S. van 30 maart '66 worden goedgekeurd en vastgesteld. 5. Van de gevoerde correspondentie wordt rapport uitgebracht. 6. Ingekomen stukken a. Bericht van het overlijden van br. K. B. Bij de Vaate te Nieuwerkerk. Aan deze familie zal een condoleantie worden gezonden. b. De Gereformeerde Kerk van Am sterdam roept de Generale Synode samen tegen dinsdag 9 mei '67, om 9 uur in de Waalkerk te Amsterdam-Zuid. De bid stond zal D.V. gehouden worden op maan dag 8 mei in de Kcizersgrachtkerk, waarin de praeses van de vorige synode, Ds. P. van Strien hoopt voor te gaan. Tijdens de vergadering worden de stemmingen voor de benoeming van afgevaardigden gehou den. c. Het moderamcn van de Gen. Synode bericht het overlijden van de actuarius, Ds. H. W. H. van Andel. De praeses me moreert diens arbeid in enkele woorden. d. Van het actuariaat van de Gen. Sy node diverse voorlopige besluiten van de Gen. Synode van Middelburg '65/"66, van kerkeordelijke aard. De P.S. stemt hier mee in. e. Van het actuariaat van de Gen. Sy node collectenlijst voor '67 en gegevens over het fonds Alg. Kerk. Arbeid. Zijn aan alle kerken toegezonden. f. Schrijven van deputaten voor de of ficiële uitgave van de Kerkorde, inzake het beroepen van een emeritus-predikant in een kleine vacante kerk. Het voorstel van de Classis Zccuws- Vlaanderen, om de bepaling, dat een ge meente 5 jaar vacant moet zijn aleer een emeritus-predikant beroepen mag worden, te laten vervallen, zal worden doorgezon den naar de Gen. Synode. g. Voorstel van de Classis Middelburg om (via de Gen. Synode) te komen tot een gemeenschappelijke landelijke vragen lijst voor kerkvisitatie. Besloten wordt deze zaak eerst op de P.S. te behandelen. Op de vergadering van '68 zal hierover ge rapporteerd worden door een te benoemen commissie. h. Het verzoek van br. W. J. M. de B.. om hem gelegenheid te verstrekken tot het onderzoek naar art. 6 K.O. wordt toege staan. Met het onderzoek worden belast de dep.. art. 53 (minus de deputaat van de Classis Zeeuws-Vlaanderen)met daaraan toegevoegd de broeders Den Boer en La- vooij. Als datum van het examen wordt vastgesteld woensdag 17 mei te 9 uur. i. De stichting ..Hoogerhcide" (vor mingscentrum Geref. Mannenbond) stuurt het eerste jaarverslag. Het maderamen zal dit bestuderen. De steunaanvrage wordt beantwoord met een gift van 100, j. Het verzoek van het Comité Zeeuw se Oudcrlingenconferentie tot verhoging van de bijdrage van de kerken van 2 cent tot 4 cent wordt toegestaan. k. De depp. voor het verband tussen de kerken en V.U./Theol. Hogeschool verzoeken opmerkingen inzake axamina aan hen door te geven. Besloten wordt zo nodig aan dit verzoek te voldoen. (Wordt vervolgd) Op het bekende vormingscentrum te Cadzand wordt eind april het vierde ont moetingsweekend gehouden voor jong volwassenen 2930 aprilHet thema luidt,,Mens en Kunst". Omdat wij als gereformeerden over het algemeen weinig notie hebben van moderne kunst en wij een grote achterstand op dit gebied hebben in te halen, laat ik hier het programma volgen Zaterdagmiddag 15.30 uur aankomst (boot van 14.50 uur uit Vlissingen). 16.00 uur vertoning van de film „De wer kelijkheid van Karei Appel" en ge spreksgroepen. Zaterdagavond 18.00 uur Lunch. 19.30 uur Inventarisatie van de dis cussie en gesprek met de heer F. A. van Kreuningen uit Bergen. Zondagmorgen 8.00 uur Ontbijt. 9.30 uur Voorbereiding Oecumenische huisdienst (met verbale vormgeving en manuele expressie) Huisdienst. Zondagmorgen 12.30 uur Diner. 14.00 uur Ontmoeting met een kun stenaar en zijn werk de kunstschil der Pieter de Bodt uit Zaamslag. Zondagavond 18.00 uur Lunch en sluiting. 18.45 uur Vertrek (boot van 19.20 uit Breskens). Kosten: 14,— per weekend. Opgavendoor middel van ontvangen kaart of briefkaart aparte opgave voor dit extra weekend is noodzakelijk, tenzij U tijdens het 3e* weekend „een kruisje zette". De spanningen in de gereformeerde kerken (vrijgemaakt) nemen toe. Zij verwijten onze kerken synodaal machts misbruik (synodocratie)maar de ma nier, waarop hun jongste synode tucht oefende over wettig afgevaardigde eigen leden, is toch ook geen fraai voorbeeld van hantering van gereformeerde kerk recht. Ds. Schoep van Amstelveen was door de particuliere synode van Noord Hol land afgevaardigd naar de generale synode, maar werd daar niet geaccep teerd. Het kerkelijk gezag werkt dus in de vrijgemaakte kerken niet van onderen naar boven, maar van boven naar be neden. En daarmee verloochenen zij metterdaad hun eigen interpretatie van art. 31 K.O., ofschoon zij met de mond er in roemen. We zijn benieuwd, hoe deze nieuwe spanning zal worden opgelost. Want als dat zo doorgaat, verteert men zich zelf in chronische conflicten, als een huis, dat tegen zichzelf verdeeld is. De particuliere synode, gekozen door de classes, die op hun beurt bestaan uit afgevaardigden van de plaatselijke ker ken, zei tegen Ds. Schoep ,,Ja broeder", maar de synode zei „Nee, broeder". Het is overigens geen gezellig blij spel zoals in „huize Clivia", maar een verschrikkelijk drama. Want als de mensen „kerkje gaan spelen", beledigen ze de bruid van Christus. En dat is heel, heel erg. Ook omdat al die quaesties uitge vochten worden over de ruggen van de gewone man en vrouw in de kerkbank. Dat men bezwaren had tegen de ker kelijke besluiten van onze synode 1944- '46 en tegen de toelichtingen daarop is te begrijpen, maar men had van Kreta niet weg mogen varen. Maar dat is nakaarten. Belangrijker is de vraag „Wat nu" Want we moeten noch onszelf, noch elkaar aan het verleden vastspijkeren. FEUILLETON door H. NOORMAN 43) Tijdens deze voordrachten had dokter Van Stralen geen oog van Hërtha afgewend. Hij bewonderde haar fijne profiel, dat één en al leven was, daar zij opging in haar spel. Er lag een bezielende trek op haar gelaat en zij sleeptè haar hoorders mede. Mevrouw Van Leeuwen sloeg haar neef weer aandachtig gade en maakte een ge volgtrekking, die. naar haar mening, vrij zeker niet ver van de waarheid was. Tot haar schrik bemerkte Hertha opeens, dat het tien uur was en zij stond, niettegenstaande protesten, op, om te vertrekken. ,,Ik begeleid u even naar uw huis, indien u het goed vindt," zeide dokter Van Stralen. ,,'k Vind het best," lachte Hertha, „maar ik loop altijd alleen, ook des avonds laat. k Heb nog nooit een sterve ling ontmoet." „Het dorp is niet zo zondig, als u wel meent, zuster," merkte dokter Van Leeuwen op, met de bedoeling te schertsen. Intussen gaf hij blijk, dat Hertha's woorden in het begin van de avond hem meer getroffen hadden dan hij wel weten wilde. „Het dorp niet, maar de mensen wel, dokter. Allen. Zonder één uitzondering," zeide Hertha, afscheid nemend. Weldra kraakte het kiezel op het tuinpad, terwijl het dichtslaan van het hek vertelde, dat het tweetal zich op de straatweg bevond. „Heb je vanavond niets gemerkt, man vroeg mevrouw Van Leeuwen. „Je zult je duidelijker moeten uitdrukken, lieve. Zó is het mij te raadselachtig." „Alfred heeft zijn hart verloren," verzekerde zij met volle overtuiging in haar stem. „Aan zuster Van Landen, meen je vroeg hij verbaasd. „Aan zuster Van Landen," zeide zij. „Vanmiddag be vreemdde het mij al een weinig, dat hij zich zo verblijd toonde, toen ik hem zeide, dat zij op bezoek zou komen..." „Een hele goede kennis. Zij hebben notabene samen jaren in het ziekenhuis gewerkt. Dan ontstaat er onwille keurig een band. Die is er tussen de zuster en mij al. En dat in die korte tijd, dat wij samen werken. Als dokter zag Alfred natuurlijk evengoed als ik, welk een bekwaam, toegewijd verpleegster zij is." „Dat is alles goed en wel. Ik dacht het vanmiddag ook en schonk er verder geen aandacht aian. Maar 'k heb het vanavond anders begrepen. Ik ben er van overtuigd, dat het bij Alfred veel dieper zit. Hier is genegenheid, hier is liefde in het spel, Albert. Wij moeten ons de illusie ont nemen, dat Alfred voor ons naar Zeeduin gekomen is op een tijd, waarop hij nooit kwam. Het is voor zuster Van Landen." „Je zegt het met zulk een overtuiging, dat ik ga wan kelen. zeide dokter Van Leeuwen, tóch nog verbaasd. „Bovendien zien vrouwen in zulke zaken altijd veel scher per dan mannen, 'k Moet je eerlijk bekennen, dat het geen enkele seconde in mij opgekomen is, dat te denken. Wel, wel, zou het werkelijk zó ver met Alfred zijn Nu, hij heeft er de jaren voor. Zij zijn allebei ongeveer dertig. Het zou mij spijten, zulk een goede verpleegster te moeten verliezen." „Ho, ho, zover is het nog lang niet." „Zover komt het dan toch „Als Alfred wederliefde ontmoet. En die heb ik nu juist niet kunnen bespeuren." „Het is de grote vraag of zuster Van Landen vermoe dens koestert. Wij weten niet, of die twee in het zieken huis min of meer vertrouwelijk met elkaar hebben omge gaan, in de goede zin van het woord dan natuurlijk." „Dat geloof ik nu juist niet. Enfin, vanzelf worden wij wel meer gewaar. Maar eens afwachten, wat het wordt. Dat Alfred zijn hart aan haar verloren heeft, staat voor mij vast." „Je kunt wel gelijk hebben, al heb ik er niets van ge merkt. Hij zou er wel een goede, hartelijke vrouw aan krijgen, niet „Een ideale vrouw, Albert. Ik mag haar gaarne lijden cn bewonder het in haar, die toch met hart en ziel ver pleegster is, dat zij van de huishouding minstens evenveel verstand heeft als van de verpleging." „Dat dacht ik ook. Zij zou een flinke vrouw voor Alfred zijn. Alleen moest zij niet zo dwepen met de gods dienst. Het dient nergens toe." „Och, dat werd op de duur vanzelf minder. Bij Alfred zou zij immers ook geen willig gehoor vinden Onder zijn invloed kwam zij wel tot andere inzichten, zou zij de hare althans niet zo geproponceerd uiten." „Je schijnt veel te voelen voor een verbintenis tussen die twee," merkte hij op. „Ik zou dat huwelijk gaarne tot stand zien komen," antwoordde zij. „Alfred moet eenmaal eens een vrouw hebben. Dat is goed voor hem, die huiselijk aangelegd is. En dan is zuster uitstekend voor hem. Ik zou het betreu ren, diep betreuren, als hij kwam aanzetten met zo'n mo dern fladdervogeltje, dat in schouwburg en dancing meer op haar gemak is dan thuis dat het leven als een pretje opvat en haar tijd doorbrengt met sigaretten-roken." Dokter Van Leeuwen lachte luid. „Met zo'n portret zou Alfred niet komen," zei hij dan. „Je kunt nooit weten. Zuster Van Landen is dan dui zendmaal beter geschikt." „Hoor eens, vrouw." Hij zei het met buitengewoone ernst. „Ja, wat is er „Beloof mij, dat je er geen invloed op zult uitoefenen „Ik denk er geen moment aan, Albert." „Dan is het in orde," zei hij voldaan. Het tweetal, waarover de dokter van Zeeduin en zijn vrouw zo druk aan het redeneren waren, liep intussen op de straatweg. Eerst wisselden zij geen woord. Hertha kon aan haar gemoedsstemming geen naam geven. Zij had zeer wel bemerkt, dat dokter Van Stralen die avond veel notitie van haar genomen had en met kracht kwam weer naar voren het vermoeden, dat in haar was opgekomen sinds zij het ziekenhuis had verlaten. Zij wist niet, wat zij er van denken moest (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1967 | | pagina 2