Geboortekaartjes r A Uit de Gemeenten NIEUWS Predikbeurten zondag 12 maart 1967 èen ruïne voor u zit. Ik ben oud en moe, maar andersAnders zou ik wel wat meer over die daar zeggen." Karei Barth maakt een weggooigebaar naar een stapeltje boeken op de uiterste punt van zijn bureau. Ik kan de titels niet lezen, maar in de loop van het gesprek blijken het een paar bultmannianen, Ro binson en ,,diese Dame Sölle" te zijn. „O, wat zou ik graag nog dertig jaar jonger zijn, u had me vroeger eens moe ten meemaken. Wat zou ik disputeren. Maar nu ben ik oud, heel oud." En hij gromt tegen het stapeltje. Langs mijn neus weg citeer ikMaar nog altijd ,,freudvoll zum Streit". ,,Ja, ja, nou en of, ja, ja, beslist." Hij veert omhoog, strijkt de manen van zijn voorhoofd, bijt op zijn pijp en zet bril recht. Daar is hij weer, of nog steeds ,,de leeuw van Bazel". Wat is nu het geheim van deze man denk ik, terwijl hij een gróte pijp in vlam gaat zetten. Heel simpel, hij is zichzelf en dwingt je daardoor hem niet te imi teren, maar óók jezelf te zijn. Wat moet hij geglimlacht hebben bij veel- lood zware vertogen. Hij heeft niets opval lends, behalve dit ene dat hij gewoon is. En daarin groots. Behalve een stel anecdotes vlecht Barth steeds weer twee thema's door het gesprek de pneumatologie en de ontwikkelingen in Rome. Eerst komt de tijd waarin we over de leer van de Heilige Geest moeten gaan denken en de rest van het Credo behandelen. Pas daarna komt weer een generatie die de vragen van Schepping en werkelijkheid opnieuw zal opnemen. Maar ik was laatst in Rome Dan volgt weer een van die schone verhalen ,.Ik zou daar een vergadering van wel zestienhonderd prelaten bijwo nen. Nou, ik wilde zo achter in de kerk in een bank schuiven, maar nee hoor. De hele vergadering ging staan en ik moest naar voren komen en daar op de eerste rij stond een stoel zo één als waar u nu in zit. Daar zat ik, och arme op één rij met de kardinalen, die grote mannen met die prachtige jassen aan en zo'n rood hoedje op hun hoofd. Karl Rahner hield een rede in zuiver latijn. O, daar zijn wij toch zulke barbaren in. Kennen de studenten van Kampen goed latijn, spreekt u het zelf Ha, ha, je kunt er ook mee smokkelen door op het goede moment quodammodo te zeggen. Hij wil uitvoerig over Kampen horen. Ik ben er zelf in 1939 geweest. Weet u toevallig welke rede ik daar heb ge houden (De souvereiniteit van het Woord Gods en de menselijke beslis- srne.) Men heeft mij toen niet sympa thiek behandeld. Er was ook één man. Schilder, in Amerika. Die heeft later... bent u somso dan zit u in de rich ting van Berkouwer. Wat zou ik graag nog eens voor een tweede keer naar Kampen gaan, maar ik kan nu bijna niet meer reizen. Ja. nu ik oud ben. ben ik mild geworden. U lacht. Nou ja. een beetje milder dan toch wel, heus." ,,Weet u dat ik laatst bij de paus geweest ben Hoe hij was O, een heel gewoon man, net zoals u en ik, een beetje bezorgd over alle beweging in de kerk. Ja, we moesten Frans spreken en zomaar zei de paus tegen mij. zonder dat ik er om gevraagd had, nee werke lijk, ik had er helemaal niet eens op gezinspeeld ,,Wat is het toch zwaar om de sleutels van Petrus te dragen En weet u wat ik heb geantwoord Kan ik me voorstellen We hebben bepaald niet alleen ge lachen. Soms krijgt het gesprek een zeer di recte geladenheid. We komen aan de eschatologie en, omdat daar onzeker heid over is, vraag ik dóór en herhaal de vraag uit het laatste gesprek tussen Barth en Bonhoeffer rondom 1941. „Alles komt terug zoals het geweest is", zegt Barth. Zoals het meer van Genève ,,Ja. zoals het meer van Genève." Zoals u en ik hier bij elkaar zitten? ,,Ja zeker, zoals u en ik, zoals wij, hier bij elkaar zitten, zo komt alles te rug. Niets is vergeefs geweest." Bij het vertrek wordt Barth ernstig en heel persoonlijk, maar onder aan de trap als ik bijna de deur uit ben vonkt het weer en zijn pret-ogen vragen om tegenspel en een vrolijk afscheid. Hij pruttelt over de foto. ,,U hebt nu wel een foto meegekre gen, maar u weet toch dat er staat „Gij zult u geen gesneden beelden ma ken Zeker, professor, maar er staat bij: ,,Gij zult u voor die niet buigen". ,,Ha, ha, dat klopt, ja. Maar wat gaat u nu eigenlijk doen als u straks met die foto in Kampen komt Dan hang ik die op mijn boeken kast boven de plank waar de K.D. staat. ,,Nou, nou, hm, hm. En wanneer er nu eens studenten op uw kamer komen en die foto zien, wat zegt u dan Dan herhaal ik wat u steeds tegen uw studenten in Bonn zei. Ik zal op de foto wijzen en zeggen „Wees een man en wordt geen Barthiaan. Maar dat is hem Hij lacht nog als de deur dicht gaat. Nieuw erker k. 1. Collecte Werelddiaconaatdeze bracht op 378,11. We waren verblijd, dat deze niet minder was dan verleden jaar (toen: ƒ341,De bewogenheid kan niet groot genoeg zijn tegenover die ontzaglijke noden. En de kerk mag hierin toch wel voorgaan. Ik heb voorts nog een gift te verant woorden, laatst op huisbezoek ontvangen, ad 10,Deze is bij de collecte voor de Kerk gedaan. Hartelijk dank. Ter navol ging 2. Zendingsavond de Zendingscommis sie in Zierikzee is een reuzen stap gevor derd in het organiseren van een Zendings avond voor heel de classis. Laten wij als kerken daar met enthousiasme achterstaan! Doorgeven Bespreken Opwekken Datumwoensdagavond 10 mei (in de week vóór Pinkster). PlaatsGeref. Kerk te Zierikzee. Thema „Het Woord voor de wereld SprekerDs. J. J. Oranje, Geref. predi kant te Sao Paulo (Brazilië) over het Zen- dinswerk aldaar. Voorts nog zang, Schriftlezing, voor bede enz. Nadere bijzonderheden volgen nog. Wc mogen een rijke Zendingssamen komst tegemoet zien. Daarom moet de kerk vol worden. Dat is al het minste. En onze harten vol van liefde tot Hem, die heetde Heiland der wereld (Joh. 4 42). We ontvingen deze gegevens van de Zendingscommissie Zierikzee, secr. br. P. G. Rotte, Jannewekken 14, tel. (0 1110) 29 35. 3. Ziekenbr. C. N. Sijrier ging van het ziekenhuis te Goes naar dat in Zierik zee, Rode Kruis Ziekenhuis, om daar her stel te vinden, onder Gods zegen. Van Bruinisse ging daarheen zr. K. de Jonge— Haeck, afd. Chirurgie. Ook voor haar ga ons gebed op. 4. Jaarboekje U kunt U weer opgeven voor Jaarboek Geref. Kerken. Prijs 4,90. Een zestal bestellingen ontving ik reeds. Wilt U er ook één Nieuwerkerk J. H. B. UIT DE KERKEN Beroepen te Delden, Kamerik, Silvolde- Gendringen en te De Wilp H. Lenters, kand. te Geldermalsen te 's-Gravemoer en te Westmaas J. v. Verseveld, leand. te Naarden te Zaamslag L. Zwaan te Palmerthon North (Nieuw Zeeland); te Bennekom (vac. H. Groeneveld): D. H. Borgers te Nijverdal te Ridderkerk (vac. A. C. Mooy): J. W. Kelder te Schipluiden; te Zuidbroek, Harkstede, Hemelum (Fr.) en te Kornhorn (Gr.): J. W. Post, kand. te Leeuwarden te Koudum, Nieuwkoop en te Rotterdam-Feyenoord, tevens voor de arbeid onder de schippers: W. E. Hoek stra te Lewedorp (Zld); te Oosterzee, Schiermonnikoog en te Tzum J. v. d. Mo len, kand. te Zwolle te Groningen-Help- man (vac. H. Alting): H. A. v. Bottenburg te Noordwijk aan Zee te Assen (vac. K. A. Firet): G. de Jong te Coevorden te Den Helder (vac. G. de Zeeuw): G. M. W. Steen te Hardenberg te SoestP. Huisman te Franeker te Zaandam (vac. W. Bos): C. W. de Ruiter te Harmeien te Rheenen en te Alphen a. d. Rijn (vac. wijlen W. Wijma): A. Borman te Witmar- sum te Oegstgeest en te Alblasserdam (vac. I. Meijer): W. E. Hoekstra te Lewe dorp (Zld.). Aangenomen naar Alphen a. d. Rijn- Noord G. O. N. Veenhuizen te Emmen- Angelslo naar Tienhoven G. Burger, kand. te Rotterdam naar Heemstede (4e pred. pl.): A. Riddersma te Zuidlaren naar Nieuwleusen J. B. F. v. d. Brink te Mildam. Bedankt voor Hoogvliet (vac. H. Rieze- bos) en voor Leidschendam (vac. G. L. R. Riphagen): G. O. N. Veenhuizen te Em- men-Angelso voor Rotterdam-IJsselmon- de D. Bouwknegt te 's-Gravenhage- Mperwijk voor Grouw-IrnsumG. Bur ger, kand. te Rotterdam voor Emmen- Zuid D. H. Borgers te Nijverdal voor Idskenshuizen, Lioessens, Marrum en voor Nieuwe Pekela J. Jurjens te Vries (Dr.); voor Sneek (vac. G. Clements): G. v. d. Veerde te Hardegarijp. Afscheid en intrede. Na bevestiging door ds. W. H. v. Halsema, laatstelijk mis- sionair-predikant te Argentinië, thans met verlof in Nederland, deed ds. J. C. Lan- geveld, laatstelijk predikant te Vianen, in trede te Sneek, als missionair-predikant voor Argentinië, met 2 Cor. 4 7. Ds. L. Berger te Terneuzen is voor nemens een reis naar Amerika te maken. Ds. P. J. O. de Bruijne te Zandvoort, zal, daar zijn gezondheidstoestand dit niet toelaat, geen afschcidsdienst houden. In plaats daarvan zal er een afscheidsreceptie worden georganiseerd. Ds. De Bruijne had per 1 januari, ook al wegens gezondheids redenen, emeritaat verkregen. Ds. J. A. Gravestein te Elim hoopt per 1 juli a.s. met emeritaat te gaan. Hij zal echter nog wel in Elim arbeid blijven verrichten. Examens. De classis Franeker heeft peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de Dienst des Woords en der Sacramen ten de heer J. Tiersma, kand. te Schiedam en beroepen predikant te Scxbierum. De Suriname-Zending. Op verzoek van desbetreffende deputaten zal de ker- keraad van Zeist een beroep uitbrengen op de heer A. Brouwer, kand. te Amster dam, die zal worden belast met de arbeid onder de hier te lande studerende Surina- mers. Deze predikantsplaats zal mede wor den gefinancieerd door de Ned. Herv. de Evang. Lutherse Kerk en de Evang. Broedergemeente te Zeist. de nieuwste soorten. LITTOOIJ 6 OLTHOFF Spanjaardstraat, Middelburg CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofplcinkerk) 9.30 uur Ds. Van Til. 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. Van Wilgenburg. (Noorderkerk) 10.15 uur Ds. Joosse. Getuigeniskerk (Adriaen Lauwerijszstraat) 9.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. Joosse. Plan Zuid (Gymnastiekhal bij schoolgebouw) 9 uur Ds. Joosse. 5 uur Ds. Van Til. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 u. Ds. Van Amstel, Chr. Geref. predikant. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Den Hengst, 2.30 uur Ds. Joosse. Gapinge 10 en 2.30 uur Ds. Dondorp. Grijpskerke (in de Herv. Kerk) 9.15 u. Ds. Helderman te Domburg, 2.30 uur Ds. Den Hengst. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Dekker te Enkhuizen. Serooskerke 10.30 uur Ds. Streefkerk, Bed. H. Av„ 2.30 uur Ds. Van Til, Dankzegging H. Av. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Souburg 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Veere 9 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bosnian, Bed. H.Av. Westkapelle 10 uur Ds. Van Egmond, 2.30 uur Ds. Helderman. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 11 uur Ds. Paksy, 5 uur Dhr. Musch. Axel 9 maart (Bidstond) 19.30 uur Ds. Heemskerk. 12 maart 10 uur Ds. Firet te Scherpenzeel, 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 9.30 uur Dhr. Musch, 5 uur Ds. Paksy. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. Berger te Terneuzen. Sas van Gent 7 uur Ds. Verbeek te Hoek. Terneuzen 10.30 en 16.30 uur Ds. Gispen. Oostburg 9.30 uur Ds. Paksy, 2.30 uur Dhr. Musch. Zaamslag geen opgave ontvangen. Zoutespui 10 uur Ds. Heemskerk, 3 uur Ds. Firet, Voorbereiding H. Av. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. Keur te Scheveningen. Borssele 10.30 uur Ds. De Bruijne, 2.30 uur Ds. Van der Veen. Colijnsplaat Driewegen 10 uur Ds. v. d. Veen, 2.30 uur Leesdienst. Geersdijk geen opgave ontvangen. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Richel te Heemstede. 5 uur Ds. De Bruijne. (Oosterkerk) 9 uur Ds. De Bruijne. 5 uur Ds. Richel. 's-Gravenpolder geen opgave ontvangen. Heinkenszand 10 uur Ds. Eikelboom, bevestiging Ambtsdragers, 2.30 uur Ds. Eikelboom. Kamperland 10 en 2.30 u. Ds. Lindeboom, Zwijndrecht Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Meijer te Meliskerke. Kruiningen geen opgave ontvangen. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Schouten, Heemstede, emerituspredikant. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wissenkerke 10.45 uur Ds. Hoekstra te Lewedorp, 5 uur Ds. Den Hengst. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Berg. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra te Kruiningen. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 uur Ds. Torenbeek, Openbare Geloofsbelijdenis, Voorbereiding Heilig Avondmaal, 2.30 uur Ds. Elderman te Dinteloord. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. v. d. Hauw te Roosendaal. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. v. d. Stoel. Krabbendijke 10 en 2.30 uur Ds. Krabbe te Den Haag. Oud-Vossemeer geen opgave ontvangen. Poortvliet 10 en 2.30 uur Ds. Van Es te Dubbeldam. Rilland-Bath 9.30 en 2.30 uur Ds. Vanhaelen, Mijdrecht Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Noort te Nieuwendijk. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Haamstede 10 en 5 uur Ds. Becker te Nieuwerkerk. Nieuwerkerk 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds. Scholing te Scharendijke. Oosterland 10 uur Leesdienst, 3 uur Ds. Becker. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 6.30 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Dhr. Jansma.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1967 | | pagina 3