Predikbeurten zondag 5 maart en woensdag 8 maart 1967 (Biddag) wordt gebracht kunnen wij als domme mensen toch niets inbrengen. Een groot gedeelte van jongeren zegt het helemaal niets, daar ze vaak van Schrift en be lijdenisgeschriften zo'n minimale kennis bezitten, dat ze er ook inderdaad niets van zeggen kunnen. Om tot de zaak zelf te komen gaat het hoofdzakelijk hierom, dat onze ker ken bedreigd worden ten aanzien der Goddelijke Waarheden ons in de Schrift geopenbaard. Wat is het geval Verschillende vooraanstaande Professoren en Docto ren onzer kerken menen op grond van voor hun nu wel vaststaande feiten, dat er wat de historische feiten in de H.S. vermeld nu toch niet alles genomen be hoeft te worden wat de H.S. ons ver haald. Als de autoriteit der H.S. ten volle aanvaard moet worden volgens Art. 4 der Ned. Gel. Bel., dan loopt de wetenschap van vandaag daar mee vast. Dan komt men tot een twijfelach tig stellen der Schepping van hemel en aarde, de Schepping van de mens vraagt men zich af, is de zondeval in Gen. 3 dan ook wel te aanvaarden, komt men voor de vraag te staan is Gen. 3:15 dan nog wel aan de orde, was het wel zo erg verkeerd gezien in 1925 van Dr. Geelkerken die ook schouderophalend stond tegenover de openbaring der Schriften, o.a. het spreken der slang te gen Eva Ik vind het nogmaals zeer opvallend, dat aan deze ernstige dingen in onze kerken zeer weinig aandacht besteed wordt. Er zijn inderdaad ver ontrusten, maar toch schijnt het alsof het nog steeds niet ten volle wil door dringen bij onze Geref. belijders wat er op 't spel staat. Ik hoop, dat ik wat hier gebeurd te donker inzie. Maar 't valt niet te ont kennen, dat hier ook sprake is van de strijd van Satan tegen de kerk van Christus. En dan treedt de Satan hier niet op als de baardelijke duivel, die ons het haar des vleeses doet ten berge rij zen, maar als de zoete vogelaar, die ons toefluit met een zeker medelijdend ge zicht is het soms dat God gezegd heeft en wijst meteen naar zijn voor hoofd en zegt nu wou ik U als mens van de verlichte 20e eeuw toch wijzer hebben. Kijk nou vandaag eens om je heen en dan wat de Schrift zegt alles zo maar in 't geloof aanvaarden Dan loop je toch vast, dan zijn er toch din gen te over waar je geen weg meer weet. Dan komen ook verkiezing en verwerping wel heel moeilijk te liggen vooral die verwerping, dat strookt toch niet met Gods liefde Ik meen, dat in een der vorige Zeeuwse Kerkbodes Prof. Riezebos ook over deze dingen schreef. Hij steld het meen ik zo, dat straks onze jongere theologen, als deze feiten niet meer ter zake dienende zouden zijn, wij niet ver steld moeten staan als zij zullen leraren, dat het ook niet terzake dienende is of Christus dan wel is opgestaan. En U weet allen wat Paulus hier over zegt in 1 Cor. 15. En als nu in onze kerken aan al deze dingen zo weinig aandacht besteed wordt, dan is dat droevig. Een enkele pred. individueel heeft hierover zijn stem laten horen, maar dezen zijn als roepende in de woestijn gebleven. Ik meen naar mijn vaste overtuiging, dat er iets aan gedaan behoort te wor den door hen, die over deze dingen tot oordeel bekwaam zijn, en doe dan ook langs deze een dringend beroep om als Kerkeraden, Classis, Part. Synode en Gen. Synode deze zaken in behandeling te nemen, opdat onze Geref. Kerken, die ons lief en dierbaar zijn, bij de zui verheid van belijdenis en leer behouden mogen worden. Dit is mijn hartelijke wens en bede. Scharendijke Jac. Lemsom. Sint Laurens, 24 februari 1967. Weled. Heven Aangezien U in de Zeeuwse Kerk bode nog al eens stukken overneemt uit andere bladen, zend ik U ingesloten uitknipsel. De inhoud is m.i. in verband met Wereld-hulpactie kennisneming door onze Geref. lezers zeer zeker nut tig. Wilt U overname overwegen Hoogachtend, Uw toegenegen abonné, P. Boon Sr. KRANTENJONGEN GEEFT RIJKS FUIFNUMMERS EEN LES. Om iedereen maar goed te laten zien hoe hij bulkt van de dollars, heeft een Amerikaans houthandelaar zijn auto la ten versieren met bladgoud van 24 karaat. Overal zit goud op. De ruiten wissers, het chroomwerk, de versnel lingspook, de randen van de achterlich ten, de dop van de benzinetank, de olie- pelistok, de deurknoppen en de krik het is allemaal goud. Het ingebouwd televisietoestel kreeg een gouden kast. Dat staat in de passagiersruimte tus sen de gouden bar en twee met goud beklede koelkastjes in. De wagen had 100.000 gulden gekost voor al dat goud kwam er nog een kleine 50.000 gulden bij. Bij een vorige gelegenheid hebben we al eens uitgerekend hoeveel kinderen in Azië of Afrika je met zulke bedragen van de honger kunt redden. Een van onze lezers heeft daar echter bezwaar tegen. Hij vindt dat niet eerlijk, schreef hij. Iedereen mag zelf weten wat hij met, zijn geld doet. Toch kunnen we het niet laten, op het gevaar af, dat die lezer ons weer ..rood" noemt. Want het blijft een feit, dat de Novib met die 150.000 gulden een jaar lang ruim 2000 kinde ren aan eten had kunnen helpen. Al noemen ze ons nu zo rood als een pioen, we moeten van zulke dingen wel iets zeggen. Want wat er af en toe in de kringen van de zeer rijken gebeurt, loopt de spuigaten uit. Onlangs was er nog weer dat bericht over Amerikaanse feestjes van een paar honderdduizend gulden per stuk. Iemand kreeg de prijs voor het langste feest dat had negen dagen geduurd. Er was ook een prijs voor het meest gedurfde feest. Die prijs werd verdiend door het Shakespeare comité in New York met een feestje waar de dames uitsluitend doorzichtige kledingstukken mochten dragen. Wilde feesten zijn blijkbaar in de mode. Hoe gekker, hoe liever. Er zijn de laatste tijd een paar boeken en re portages verschenen over de fuifjes, die her en der worden aangericht door een paar duizend van de rijkste en meest bekende figuren ter wereld. In die ver halen komen telkens weer de namen van schatrijke reders en oliekoningen, van wereldberoemde zangeressen en film sterren, van graven en hertoginnen, van snel rijk geworden industriebaron nen, van een paar Oosterse vorsten en zelfs van een enkele prinses. Ze trek ken van het ene feest naar het andere, nemen vandaag afscheid van elkaar na een wilde nachtfuif in Parijs of St. Mo- ritz, om elkaar de volgende dag weer te ontmoeten op een ander wild feest op Corsica of in Californië. Zo leven enkele duizenden mannen en vrouwen die met hun geld geen raad weten. Het is geen uitzondering dat zo iemand drie of vier grote landhuizen in verscheidene delen van de wereld be zit, zeker evenveel auto's van de duur ste merken, plus een jacht en een eigen vliegtuig. De jachten zoals bijvoor beeld van de schatrijke reders Niarchos en Onassis zijn drijvende paleizen. Het eigen vliegtuig" is, als het even kan, nu een klein straalvliegtuig, want daarmee steek je elkaar zelfs in die kringen nog de ogen uit. Soms vieren ze zo'n feest in een res taurant. Als ze daar echt in de stem ming komen, gooien ze na afloop de borden, de flessen, de glazen en al het andere servieswerk juichend kapot. Wordt het erg leuk, dan smijten ze bij wijze van afwisseling grote taarten naar eikaars hoofd. En de wereld maar tegen hen opzien. Of ze zulke dingen thuis ook doen, is niet bekend. Want de grootste fuif nummers hebben een paar Griekse eilanden opgekocht en in ware paradijs jes herschapen. Ook daar vieren ze hun feesten. Ongezien en op veilige af stand van het gehate gepeupel. Bij een Amerikaans multi-miljonair gaat die afkeer zo ver, dat hij in Sankt Anton een eigen ski-lift heeft laten bouwen. Nu hoeft hij tenminste niet meer met Jan en Alleman voor de ge meenschappelijke ski-lift in de rij te gaan staan. Maar in Nieuw-Zeeland staat een elfjarige jongen elke ochtend om zes uur op om kranten rond te brengen. Daarmee verdient hij zeven gulden per week. De helft geeft hij aan een orga nisatie voor de bestrijding van honger en armoe in ontwikkelingslanden. En die kant willen we natuurlijk uit. Want tegenover die verworden feestjes van veel te rijk geworden lieden, staat de ellende en de armoe van miljoenen mensen in vele delen van de wereld. Tegen die immorele geldsmijterij zullen wij wel nooit iets kunnen doen. Tegen die honger en armoede wel. (Geknipt uit ,,Her Orgaan" van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel.) VAN DE ORGELBANK. In Memoriam Leendert Suurmond f Zelfs al ga ik door een dal van diepe duisternis, ik vrees geen kwaad, want gij zijt bij mij, Uw stok en Uw staf, die vertroosten mij. Maandagmiddag 20 februari, 2 uur, ston den we op de Algemene begraafplaats te Middelburg, om een laatste groet te bren gen aan onze overleden oud-Kringvoorzit ter van de Geref. Organistenvereniging, afd. Zeeland. Het weer was erg guur en koud, desondanks was er een grote vrien denschaar van bekende collega's. We schreden voet voor voet naar de open groeve, waar Ds. Joosse, nadat het lichaam aan de aarde was toevertrouwd, zo treffend sprak ,,Als mijn lichaam zinkt in d' aard, 't Is mijn vast geloofsvertrouwen blijft mij een gebouw bewaard en 't geloven wordt aanschouwen U zal aan 't stof der aard ontvlien en dan eeuwig Jezus zien." Namens de collega's sprak collega Win kelhof en memoreerde zijn kwaliteiten als organist, wat hij met grote liefde en trouw heeft gedaan. Iedere week donderdags avonds was de vaste gang naar de Noor- derkerk, om zich te gaan voorbereiden voor de a.s. zondag. U ziet, brs en zrs, een organist maakt ook voorstudie, net zo goed als een predikant dat doet. En zo kon je collega Suurmond vinden achter de speeltafel van het mooie orgel in de Noor- derkerk. Onze overleden collega was iemand, die altijd het beste zocht voor de gemeente, misschien niet altijd begrepen door iedereen, wat ons als mensen allemaal overkomt, organisten en predikanten. Jaren is hij Kringvoorzitter van de afd. Zeeland geweest. De laatste vergadering van 4 februari in Vlissingen was hij nog aanwezig en zaten we samen naast elkaar. We zullen hem missen in onze Kring, maar we mogen weten, dat hij nu is ver lost van zijn aardse lijden en strijden, om eeuwig mee te zingen in het Hallclujakoor. Ds. Joosse eindigde met gebed, wat onze Heiland ons heeft geleerd te bidden, waar na wc in de aula de familie condoleerden. In het bizonder Mevrouw Suurmond willen we in onze gedachten gedenken en bidden voor haar om dit alles in het ge loof te aanvaarden. Sterke de Heer der Kerk U in dit alles. Kringcorrespondent, P. Th. v. B. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Joosse. 2.30 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Van Til. (Noorderkerk) 10.30 uur Ds. Joosse. Getuigeniskerk (Adriaen Lauwerijszstraat) 9.30 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Joosse. Plan Zuid (Gymnastiekhal bij schoolgebouw) 9 uur Ds. Meijer te Meliskerke. 5 uur Ds. Hoekstra te Lewedorp. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 u. geen dienst. Biddag (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. v. Wilgenburg. 2.30 uur Ds. Juch te Kapelle-Biezelinge. 7.30 uur Araemuiden 10 en 2.30 uur Domburg 10 en 2.30 uur Ds. Helderman, Bed. H. Av. en Dankzegging. 8 maart (Biddag) 10 uur Ds. Helderman, 7 uur Ds. Van Wilgenburg. Gapinge 10 en 2.30 uur Ds. Dondorp. Grijpskerke (in de Herv. Kerk) 10.45 uur Ds. Den Hengst, 2.30 uur Ds. Krijger (Herv. dienst). Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10.15 uur Ds. De Craene te St. Laurens, 2.30 uur Ds. Meijer. 8 maart (Biddag) 10 uur Ds. Meijer, 2.30 uur Ds. De Craene. Oostkapelle 9 uur Ds. De Craene, 7 uur Ds. Meijer. 8 maart (Biddag) 10 uur Ds. De Bruijne te Goes, 7 uur Ds. Van Til. Serooskerke 9 en 7 uur Ds. Dondorp (Openb. belijdenis en Voorbereiding H. Av.). 8 maart (Biddag) 10 en 7 uur Dhr. Musch. St. Laurens 10 uur Ds. Meijer te Meliskerke, 2.30 uur Ds. De Craene. Souburg 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Woensdag 8 maart 19.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Van Egmond te Oosterbeek. 8 maart (Biddag) 10 en 7 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Wiersinga te Baarn. 8 maart (Biddag) 8 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Cand. Davidse te Goes. Westkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds. Bosman. 8 maart (Biddag) 2.30 uur Ds. Van Til, 7.30 uur Ds. Helderman. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Noorloos. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 9.30 en 5 uur Dhr. Musch. Hoek 9.30 en 2.30 uur Ds. Vetfbeek. Schoondijke 10 en 2.30 uur Cand. Dijk te Amsterdam ('s middags Bidstond voor het Gewas). Sas van Gent 7 uur Ds. Verbeek te Hoek. Terneuzen 10.30 en 16.30 uur Ds. Berger. Oostburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Paksy. Zaamslag 10 en 3 uur Zoutespui 10 en 2.30 uur Ds. Richel te Heemstede. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 u. Ds. v. Wilgenburg, Middelburg 8 maart (Biddag) 10 en 2.30. uur Ds. v. d. Stoel te Bergen op Zoom. Borssele 9 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. 8 maart (Biddag) 10 uur Ds. v. d. Veen, 2.30 uur Colijnsplaat Driewegen 10 en 2.30 uur Ds. Pontier. 8 maart (Biddag) 10 uur Ds. Vrolijk, 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Géersdijk 10 uur Ds. Eikelboom te Heinkenszand, 2.30 uur Ds. Van Rheenen. 8 maart (Biddag) 10 en 2.30 uur Ds. Schaafsma te Utrecht. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. De Bruijne. 5 uur Ds. Jansen. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. De Bruijne. Woensdag 8 maart (Biddag voor Gewas en Arbeid) (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen, 19.30 uur Ds. Ds. De Bruijne. (Oosterkerk) v.m. geen dienst, 19.30 uur Ds. Jansen. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Ringnalda, Putten. 8 maart (Biddag) 10 en 2.30 uur Ds. Kornet. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra, Kruiningen 8 maart (Biddag) 10 uur Ds. Eikelboom, 2.30 uur Ds. Hoekstra. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Rabbers, Leeuwarden. 8 maart (Biddag) 10 en 2.30 uur Ds. Lindeboom te Zwijndrecht. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Juch. 8 maart (Biddag) 10 uur Ds. v. d. Be;g, 7 uur Ds. Juch. Kruiningen Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. 8 maart (Biddag) 10 uur Ds. Hoekstra, 2.30 uur Ds. Eikelboom. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Kornet te Vlissingen. 8 maart (Biddag) 10 en 2.30 uur Ds. Meijer te Souburg. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wissenkerke 10 en 2.30 uur Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Berg. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Scheele Hollandse Rading CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 uur Ds. Torenbeek, 2.30 uur Ds. v. d. Stoel. Bergen op Zoom 9.30 uur Ds. Tevel, 5 uur Ds. Toren beek. 8 maart (Biddag) 8 uur Ds. v. d. Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.30 u. Ds. v. d. Stoel, 4 uur Ds. Tevel. Krabbendijke 9.30 en 2.30 u. Ds. Besselaar, Eindhoven 8 maart (Biddag) 9.30 en 2.30 uur Ds. Wouters te Pijnacker. Oud-Vossemeer geen opgave ontvangen. Poortvliet 10 en 2.30 u. Ds. v. Egmond, 's-Gravenzande Rilland-Bath 9.30 en 2.30 uur Ds. Vanhaelen, Mijdrecht 8 maart (Biddag) 9.30 en 2.30 uur Ds. Stoffels te Laren. Tholen 10 en 5 uur Ds. v. d. Loo te Sliedrecht. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Baas te Amsterdam. 8 maart (Biddag) 10 en 5 uur Ds. Van Duinen te Voorburg. Haamstede geen opgave ontvangen. Nieuwerkerk 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds. Scholing. 8 maart (Biddag) 10 uur Ds. Wentsel, 7 uur Ds. Becker. Oosterland 10 uur Leesdienst, 6 uur Dhr. Jansma. 8 maart (Biddag) 10 en 3 u. Ds Wouters, Pijnacker? Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 6.30 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 9 en 2.30 uur Dhr. Jansma. wmm

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1967 | | pagina 3