Wat onderscheidt Walcheren ÓföUiële, beciMeti Uit de vragen bij Openbare Belijdenis VAN EEN ARM DORP, DAT RIJK WERD (VIII) 3. Verklaart gij bde Here te (zullen) dienen naar Zijn Woord. Dit is de uitdrukking, die we nu wil len onderstrepennaar Zijn Woord. Dat staat er niet voor niets bij. Het is genade als een mens de Here wil liefhebben en wil dienen. Zeker. Toch is het goed en niet overbodig, dat er bij staat, dat dit dienen van God zal moeten geschieden naar Zijn Woord. Wat wil dat dan zeggen Kijk, een gelovige kan er soms een eigenzinnige dienst van God op na hou den. Hij kan in zijn ijver, zijn gods dienstige ijver er een heel eind naast komen te zitten. Er is een Jehu's ijver. Paulus meende Gode een dienst te doen enhij vervolgde de gemeente van Christus Een mens kan in zijn ijver veel be dreven en kapot maken. En daarom moeten we bij de dienst van God steeds geleid worden door het licht van Gods Woord. Ik denk ook nog aan iets anders. Al hebben wij het voornemen de Here te dienen, wat moeten wij dan toch dage lijks leren de wil des Heren hoe langer hoe meer te verstaan Ons hart, ons denken, ons willen, ze moeten alle dag aan dag gevormd worden door Gods Woord. Door Gods Geest. We moeten hoe langer hoe meer een echt christelijk geweten krijgen dat afgestemd is op de wet des Heren. Eén roep moet er zijn in ons binnenste Wat wil Gij, o Here, dat ik doen zal. Het moet ook onze spijze worden de wil des Heren te doen. En daarom: alles moet naar Zijn Woord wezen. Ook ons dienen van de Here. Nieuwerkerk J. H. B. AGENDUM 1. Opening namens de samenroepende kerk van Goes. 2. Onderzoek naar de credentiebrieven. 3. Verkiezing van het moderamen. 4. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 30 maart 1966 en van de voortgzette vergadering van 25 mei 1966. 5. Definitieve vaststelling van het agen dum. 6. Mededeling inzake de gevoerde cor respondentie door scriba I van de vorige Synode. 7. Ingekomen stukken a. Geref. Kerk van Amsterdam sa menroeping Generale Synode te gen dinsdag 9 mei 1967, 9 uur, in de Waalkerk, Amsterdam-Zuid, IJsselstraat 32. b. Moderamen Gen. Synode bericht van overlijden van actuarius ds. H. W. H. van Andel te Utrecht. ,,Met het aantal vacatures in Fries land is het nog steeds droevig gesteld. Hoewel 7 kandidaten en 13 predikan ten hun intrede in een Friese gemeente deden, vermeerde toch nog het aantal vacante plaatsen", aldus ds. E. J. Oom- kes in Friese Kerkbode. ,,Dit komt, doordat 5 predikanten met emeritaa gingen en 16 onze provincie verlieten, terwijl één dienstdoende pre dikant overleed (ds. Janssens te Open de). Weliswaar namen één predikant en twee kandidaten nog een beroep naar Friesland aan, maar acht predikanten staan op het punt te vertrekken. Voor lopig is er dus geen soulaas voor de Friese predikanten te verwachten wat het preken betreft. Praktisch in alle classes zijn er min stens vier vacante plaatsen. Meerdere kerkeraden weten niet meer welke kant ze uit moeten met het beroepingswerk. Telkens brengen ze beroepen uit, soms met grote tussenpozen, telkens worden ze teleurgesteld. Veel werk in de ge meente blijft liggen, hier en daar kun nen de catechisaties niet meer gehouden worden. „Menigerlei Genade" preken verschijnen niet meer frequent genoeg om iedere zondag in de behoefte voor de leesdiensten te voorzien, zodat men de hulp inroept van de gemeenten, die nog preken voor zieken en thuiszitten den uitgeven. Dat het in sommige andere provincies niet veel beter gesteld is, blijkt wel uit het feit dat men daar een aantal „oefe naars" heeft ingeschakeld, en preek- consent heeft gegeven. Al met al een situatie, die het welzijn van de gemeenten en de studie van de c. Actuariaat Gen. Synode diverse besluiten van de Gen. Synode van Middelburg 1965/66 van kerkorde- li jke aard. d. Alvorens toelichting collectenlijst voor 1967 en fonds voor alg. ker kelijke arbeid (F.A.K.A.); (is ook aan alle kerkeraden toegezonden). e. Dep. Officiële uitgave van de Kerkorde rapport voor Gen. Sy node van Amsterdam (1967) in zake het beroepen van een emeri tus-predikant in vacante kleine kerken (is ook aan alle kerkeraden toegezonden) f. Classis Middelburg voorstel om (via Genenrale Synode) te komen tot een landelijke gemeenschappe lijke vragenlijst voor kerkvisitatie. g. Br. W. J. M. te B. vraagt hem de gelegenheid te verstrekken tot het onderzoek naar art. 6 K.O., met aanbeveling van zijn Classis. h. Classis Zierikzee voordracht be noemingen deputaatschappen. i. Stichting „Hoogerheide" (Vor mingscentrum Geref. Mannen bond): steunaanvraag en eerste jaarverslag. j. Comité Zeeuwse Ouderlingencon ferenties verzoek tot verhoging van de afdracht uit de kerken van 2 cent op 4 cent per ziel i.v.m. kostenstijgingen. predikanten niet ten goede komt. Het is te wensen, dat hierin spoedig verandering komt, al hebben we er wei nig hoop op. Het zal nog wel enkele jaren duren voordat de stroom van kandidaten los breekt." Wie in het Noorden bekend is, weet, dat een Friese gemeente tegen een stootje kan. Men is daar ook niet bang voor preeklezen. Nu zal de Classis Middelburg zich straks als vacature-loos mogen presen teren. Al wil de kerk van Middelburg naar een vijfde, en Vlissingen naar een derde predikant, we hopen toch even vol te zijn. Och, het „droevig gesteld" kennen ook classes in Zeeland. Er is voor de Classis Middelburg heel wat gelegenheid om te helpen. Afstanden zijn er niet meer, en we moeten samen door deze perikelen heen. Tempora mutantur In augustus '32 zaten H. Ridderbos en ik in de Burgwal-kerk onder een preek van Ds. Impeta over geloofs-beproeving. Wij hadden dit te verwerken, dat we beide geen enkel preek-verzoek meer hadden. Of we ge louterd in de pastorie gekomen zijn In ieder geval hebben we toen wel en kele kerken niet van haar leukste kant gezien. Je wist men zocht het neusje van de zalm. Wie, wie van de tachtig candidaten zou dat neusje mogen zijn Walcheren komt vol. Onze laatste aanwinst ten koste van het hoge Noor den We hopen ootmoedig te blijven en ons hulpvaardig te tonen. Wat onder scheidt Walcheren En het kan verkeren. G. S. O. 8. Rapporten a. van de Archivaris b. van de Commissie voor het Ar chief c. van de Curator der Theologische Hogeschool d. van de Quaestor e. van Deputaten ad art. 17 K.O. f. van Deputaten ad art. 20 K.O. g. van Deputaten ad art. 48 K.O. h. van Deputaten ad art. 53 K.O. i. van Deputaten voor de Evangeli satie j. van Deputaten voor de Zending k. van Deputaten voor de geestelijke verzorging van militairen 1. van Deputaten voor het werk on der de schippers m. van Deputaten „Kerk en Delta plan" n. van de Commissie Zeeuwse Kerk bode o. van Deputaten „Gereformeerde Stichting voor Maatschappelijk Werk in de provincie Zeeland" p. van de Commissie voor het vast stellen van de percentagecijfers q. van de Coördinatiecommissie r. van het Comité Diaconaal jaar s. van de Commissie voor het nazien van de boeken en bescheiden van de quaestor en van de penning meesters der deputaatschappen t. van de Commissie voor aanvullin gen en wijzigingen van de Huis houdelijke Regeling u. van Deputaten voor Kerk en in dustriële samenleving v. van de Studiecommissie Kerk en industrie w. van Deputaten voor diaconale ar beid x. van de Commissie geestelijke ver zorging rust- en verpleeghuizen. 9. Benoemingen a. Archiefbewarende kerk en archi varis. b. Commissie voor het archief. c. Curator Theologische Hogeschool. d. Quaestor. e. Deputaten ad art. 17 K.O. f. Leden Landelijke Samenwerking. g. Deputaten ad art. 20 K.O. h. Deputaten ad art. 48 K.O. i. Deputaten ad art. 53 K.O. j. Deputaten Evangelisatie. k. Deputaten Zending. 1. Deputaten geestelijke verzorging militairen, m. Deputaten werk onder de schip pers. n. Deputaten „Kerk en Deltaplan", o. Commissie Zeeuwse Kerkbode, p. Deputaten „Geref. Stichting Maatsch. Werk provincie Zee land". q. Commissie vaststellen percentage cijfers. r. Comité Diaconaal jaar. s. Coördinatie-Commissie, t. Commissie nazien boeken/beschei den Quaestor en penningmeesters deputaatschappen. u. Commissie aanvullingen/wijzigin- gen Huishoudelijke Regeling, v. Deputaten Kerk en industriële sa menleving, w. Studiecommissie Kerk en industrie, x. Deputaten voor Diaconale arbeid, y. Commissie geestelijke verzorging rust- en verpleeghuizen, z. Afgevaardigden naar de Generale Synode 1967 (Amsterdam). 10. Regeling van de volgende Part. Sy node 1968. 11. Aanwijzing drukker Acta 1967. 12. Rondvraag. 13. Vaststelling der korte notulen. 14. Sluiting. Ingevolge artikel 2 van de Huis houdelijke Regeling der Particuliere Synode, Namens de Raad van de roepende kerk 1967, Ds. C. W: DE BRUIJNE, praeses h.t. D. J. ROUW, scriba, Wilhelminastraat 16, GOES, telefoon (0 1100) 66 76. Als gebruikelijk zal aan de afgevaardig den een warme maaltijd worden aange boden in de middagpauze. KORT VERSLAG van de vergadering van de Classis Goes, gehouden op 25 januari 1967 in de zaal achter de Westerkerk te Goes. Aanvang kwart over één. Namens de roepende kerk van Driewe gen opent Ds. Van der Veen. Wij zingen Psalm 25 1 daarna Schriftlezing uit Psalm 25, en gebed om Gods zegen. Driewegen controleert de credentiebrie ven. De kerken blijken wettig vertegen woordigd. 't Moderamen wordt geconstitueerd FEUILLETON door H. NOORMAN 34) Hertha zat versteld te kijken. Maar dan kwam in haar hart een gevoel van innige dankbaarheid het eenvoudige woord, tot de lamme jongen gesproken, droeg veel meer vrucht dan zij ooit had durven hopen en vermoeden. Daarover spraken vrouwen met elkaar. Daar was een kindermond, als van de vlugge, leer- en weetgierige Aaltje Dronkers aan het prediken. En het hart van de groot vader, van Krijn Vermeulen, die jaren geleden beter wist, had oude klanken opgevangen en hij was op zijn ziekbed aan het denken gegaan „O, en daarom spreek je er met mij over Dat doet mij veel genoegen, schipper. Maar dan moet je niet zeggen „zuster durft nogal", want het spreekt vanzelf, dat ik je dan vraag, in de Bijbel te gaan lezen. In het Woord van God ligt het behoud van zondaren, schipper, het be houd van ons. Wil je het doen, als ik het je vraag Hertha vroeg het het op zulk een smeekende toon, dat de schipper er door geroerd werd, al wilde hij het niet weten. „Als ik zuster er een plezier mee doen kan „Het is voor je eigen bestwil, Vermeulen. Je denkt over die dingen van je ziel na en dat is heel goed. Maar je moet verder komen dan denken. Dat weet je heel goed, schipper." Als een kleine jongen, die bestraft wordt, zó staarde Krijn Vermeulen vóór zich uit. Hertha stond op en kleedde zich. „Beloof je het mij, schipper vroeg zij, de slanke hand leggend in de grove knuisten van de kapitein der red dingsboot. Met vaste ogen zag zij hem aan. „Ik zal eens kijken, of ik nog een Bijbel heb, zuster," ontweek hij een rechtstreeks antwoord. Hertha had graag een ander bescheid gehad, maar zij was zo verstandig, niets te forceren. „Daar doe je goed aan," zei zij daarom op vrolijke toon. „Je zult er geen spijt van hebben." Zij verliet het huisje, waar zij intussen meer dan drie kwartier vertoefd had, sprong op de fiets, om nóg een patiënte te bezoeken. De regen had opgehouden. Maar het was guur weer. Hertha was vol van het gehoorde. En zij nam zich nu des te meer voor, die avond, als zij in Landdorp bij dominé Misset op bezoek was, er eens over te praten. Op dit maatschappelijk welvarende, maar geestelijk door en door arme dorp was bij menigeen, méér dan zij had durven en kunnen denken, een stille honger. Lag hier ook niet een taak voor dominé Misset en de zijnen Nauwelijks was Hertha in de gezellige huiskamer der pastorie van Landdorp gezeten, of binnen trad een lange gestalte, die enigszins gebogen liep. Zij wist, daar zij hem geregeld in de kerk zag, dat hij onderwijzer was, maar zij had nog geen kennis met hem gemaakt. „Mijnheer Van Binsbergen zuster Van Landen," stelde de predikant voor. Hij boog en zeide met een stem, die ietwat schor klonk: „Ik heb u meermalen in de kerk gezien. En over zuster Van Landen spreekt trouwens ieder". Hertha glimlachte vrolijk. „Hoe moet ik dat nu opvatten Want dat is zo dubbel zinnig". „U vat het maar op in de goede zin. Dan is het juist in overeenstemming met de werkelijkheid," zie de onder wijzer. „Een kras staaltje, Van Binsbergen. Zuster Van Lan den kwam in al dat weer op de fiets naar hier." „Daar heb ik respect voor. Pas u toch maar op ,,'k Had de wind in de rug," verdedigde Hertha zich. „Maar straks vlak in het gezicht," weerstreefde hij. „Ja," merkte mevrouw op. „Het is onverantwooredlijk, zuster. U gaat met de tram van tien uur terug. De fiets komt morgen wel terecht." Hertha, toonbeeld van kracht en gezondheid, lachte vrolijk. „Ik kan mijn fiets vannacht nodig hebben." „Dan is er altijd wel een weg te vinden," meende de dominé. „Er is één op de honderd kansen, dat u niet ge roepen wordt. Heus, u moet met de tram gaan. Wij had den niet gedacht, dat u in al dit weer komen zou." „Als het regent, ga ik met de tram," stelde Hertha een compromis voor. „Dan hoop ik, dat het om half tien giet," zei mevrouw Misset onder vrolijk gelach. De onderwijzer kreeg er een hoestbui van. Hij kuchte een schorre kuch. Hertha sloeg hem nauwlettend gade. Het kwam haar voor, dat hij niet gezond was. Hij had een open, vriendelijk gelaat, terwijl twee blauwe ogen trouwhartig de wereld inblikten. Zij schatte hem op een acht en twintig jaar, ongeveer van haar leeftijd. Hij sprak zeer beschaafd en op vlotte toon, bewijzend, dat hij niet uit die landstreek was, waar de bewoners moeilijk spraken. Zij konden Hertha, die vlug sprak, bijna niet volgen, zodat zij haar woorden meer malen moest herhalen. „De boeken weggesmeten, Van Binsbergen vroeg de predikant. ,,'k Had hoofdpijn, dominé, en kon mijn aandacht er niet bij houden." „Dan is het beter niets te doen. Het beklijft toch niet. Je hebt trouwens de tijd nog." „Het is gauw augustus, dominé." „Och, wat zou het Je komt er weer met glans." „Zit u voor een examen vroeg Hertha. „Engels, zuster, 't Is een lastige studie." „Ik vond ook Frans cn Duits veel gemakkelijker," zei Hertha. „Maar dit veelbelovende jongmens is al klaar met Frans, Duits, hoofdakte, boekhouden en wat nog meer, zeg lachte de predikant, een vijftiger. „U hebt net alles opgenoemd, dominé." „Nu, het kan zo wel, wat, zuster „Respect," zei Hertha, met de wijsvinger saluerend. „U kon heel wat meer zijn dan onderwijzer in Landdorp." „Tja, daar wordt Landdorp afgekeurd," vond dominé Misset. „Pardon," zei Hertha. „Maar u wilt Landdorp toch niet met b.v. Rotterdam vergelijken (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1967 | | pagina 2