ZENDING ÖföLóUe- keriM&n Predikbeurten xondag 5 februari 1967 De zondagmorgen. (Uit de Strijdkreet geknipt.) Een gebed voor de zondagmorgen „Heer, nu ik hier op de divan lig op deze heerlijke zondagmorgen, omgeven door kranten en tijdschriften en met een half oor luisterend naar wat de dominee over de radio zegt, nu kom ik plotseling tot de ontdekking, dat ik U en mezelf belogen heb. Ik zei, dat ik me niet lekker genoeg voelde om naar de dienst te gaan. Dat was niet waar. Ik had alleen geen zin. Als het maandag was geweest, zou ik gewoon naar kantoor zijn gegaan. Als het zaterdagmid dag was geweest, zou ik gewoon hebben gevoetbald. Als het vrijdagavond was ge weest, was ik net als altijd naar de bios coop gegaan, maar nu is het zondagmorgen en de zondagziektenenfin, U weet er alles van. Vergeef mij Heer, dat ik U heb bedrogen. Ik was niet ziek. Ik voelde me niet zo moe. Ik was alleen maar lui Zou dat mogelijk ook een gebed voor de zondagavond kunnen zijn EEN TROUW-OUDERLING. Neen, geachte lezer, dit is nu eens geen variatie in de rubriek van Ds. Oegema, maar een Arnhemse vinding. Zo'n Trouw-ouderling bevindt zich waarschijnlijk ook in veel Zeeuwse ge meenten enook alles daaromheen zal U niet onbekend voorkomen. Daar om knippen we dit uit ,,Ons Kerkblad van de hand van ,,K.". Heeft u wel eens gehoord van een trouwouderling U zou kunnen denken, dat dit een ouderling is, die een christelijk dagblad leest in tegenstelling tot bijvoor beeld een tclegraaf-ouderling. Maar ik be doel de ouderling, die geregeld de eer ont vangt om aan de trouwdiensten een amb telijk karakter te geven. Deze eer heeft hij over het algemeen te danken aan zijn ge pensioneerd zijn of aan het vrij beroep, dat hij uitoefent. Trouw-ouderling spe cialist in huwelijksvraagstukken, want hij heeft er de jaren door al heel wat gehoord in de trouwdiensten. De trouw-ouderling wordt trouw ter zijde gestaan door de trouw-diaken. Hij is even uit zijn werk, uit zijn zaak gebro ken, maar met omkleden erbij is hij toch een groot gedeelte van zijn middag kwijt. Hij verzamelt de gaven, in de hoop, dat het bruidspaar door de zenuwen niet het geld vergeten is en leentje-buur moet spe len bij de ouders. Als hij zijn man-uren eens mocht aftrekken van de kollekte, hoe veel zou er dan nog overblijven Over service van de kerk gesproken De organist heeft gelukkig de trouwdienst niet vergeten en heeft al dan niet voorzien van verzoeknummers plaats genomen op de orgelbank. Zegt u zelf, moet hij pro deo een snipperdag vragen aan zijn chef De koster heeft de gestencilde orde van dienst op de banken gelegd. Want je kunt van de bruiloftsgangers niet verwachten, dat ze een vracht kerkboekjes meenemen. Maar vooral voor de buren en collega's, die nooit in de kerk komen is dit toch een dienstverlening. De gezinsbijbel is aanwe zig en één of ander artistiek gemeentelid heeft gezorgd voor een keurig uitgevoerde frontpagina. Achter de stoelen voor het bruidspaar staan aparte stoelen voor de bruidsmeisjes. De koster heeft de thermo meter nog even gecontroleerd, want het is geen eenvoudige opgave om een klein aan tal rillende mensen behagelijk te doen zit ten in zo'n grote kerk. Want vooral no vember en december zijn uitgezochte maan den om te trouwen. Iedereen kan het zich niet permitteren om zoals Prinses Margriet en de Heer Pieter in januari te trouwen. Het is veel voordeliger om in verband met de belastingen nog voor 31 december te trouwen. Jelle zal het wel zien. Ik hoorde eens van een trouw-ouderling, dat de plaatselijke predikant vijf trouw- preken in portefeuille had. Deze werden suksessievelijk afgewerkt en na no. 5 kwam weer no. 1. Als deze ouderling naar een trouwdienst ging, dan zie hij van tevoren tegen zijn vrouw vanmiddag is no. 4 aan de orde van behandeling. De trouwdag is een hoogtepunt in het leven van die twee mensen. Geef ze de gelegenheid om zelf een tekst uit te kiezen. Zo schreef een paartje aan een dominee van elders, die hen mocht trouwen hij was nog in de verte familie - of hij als trouwtekst wilde nemen Joh. 4:18. De bevreemdende keus werd opgelost, toen bleek, dat ze één cijfer vergeten hadden, het moest zijn 1 Joh. 4:18. Het is toch wel fijn voor een bruidspaar als er veel belangstelling is in de kerk. Beste lezers, Velen vroegen mij om eens te vertellen hoe hier de Kerstdagen waren geweest. Daarom heb ik maar een blaadje in de machine gedaan met enkele karbonpa piertjes ertussen en zo de vragers en belangstellers in een keer tevreden te stellen. Zoals overal begint de kerst met voorbereiding, eerst plannen, dan zien of zo een en ander wel gaat en tenslotte de uitvoering. Plannen had ik niet veel gemaakt door de drukte van bouwen, schoonmaken, verhuizen en repareren, weer verhuizen en ontluizen (wandlui zen) van huizen, bovendien het vertrek van mijn collega Mej. Hellemans, die met mij het huis deelde een week voor kerst. Door dat alles was het vlugger kerst dan ik gedacht had. De vrijdag voor kerst hebben de leer lingen van het eerste jaar met groen van ceders, bloemen uit onze tuin de zieken zalen versierd. De vrijdagavond onder 't repeteren van de ingestudeerde kerst liederen werden de in tweeën gesneden kaarsjes op kartonnetjes geplakt met wat fantasie en erg leuk. De zaterdag voor kerst gingen dokter v. Hasselt en kinderen en mijn persoontje op stap naar Nyanza voor de aangekomen pak ketten en de laatste boodschappen. Toen de wagen ineens liet afweten zo ongeveer een uurtje lopen van Nyanza af, zag ik me al in plaats van die mor gen laat ïn de avond terugkomen, 't Viel mee en met wat duwen en draaien kwam de motor op gang en hobbelde tegen een uur of twaalf toch Shyembe weer op. Daar was het ondertussen niet minder druk. Er waren vier geiten ge slacht, ik weet niet meer hoeveel kilo's rijst gekookt, soep en koffie gemaakt. Mej. Solteau liep tussen verloskamer en keuken heen en weer en in andere hui zen hier op de heuvel was het niet min der druk. Half vijf het feest voor onze zieken kan beginnen, en zo als alle fees ten hier begon het met een enerverend tromgeroffel. Elk een wilde wel mee Vrienden, buren, kennissen, collega's en de leden van de vereniging, waarvan ze lid zijn. Maar wat is het voor kinderen een hoogtepunt als ze naar de kerk mogen, omdat „hun" meester of „hun" juffrouw trouwt. Maar als je het bruidspaar niet of nau welijks kent ga je toch niet naar de kerk dienst. Het is wel afgekondigd, dat op die dag en dat uur de huwelijksbevestiging zou plaats vinden. Een catechisant vroeg eens: worden er wel eens bezwaren ingediend Trouwens wie heeft er tijd? Nog wel tijd om op de receptie de hand uit te ste ken en geluk te wensen, maar geen tijd om eerst die handen samen te vouwen en in een kerkdienst te bidden om een zegen. Ook al zei iemand onlangs, dat het huwe lijk in deze tijd geen eenvoudige opdracht is. De trouwdienst is een officiële kerk dienst, vandaar die trouw-ouderling en die trouw-diaken. De kerk verleent alle ser vice om de trouwdienst tot een feest te maken. Is het ook nog een feest van de gemeente roffelen en zo werd gedaan. Tot onze vreugde kwamen er veel van het perso neel aangezet, ja het hele personeel was even later voltallig aanwezig, een uni cum De groepen werden verdeeld en even later klonk op alle zalen het kerst evangelie, gezongen, gesproken en op andere manier tot uiting gebracht. Het wordt langzamerhand donker en in de schemer worden de kaarsjes aangedaan, kinderen liggen met grote oogen te kij ken zoals elk kind naar een kaarsje kan kijken. Dan zijn de kaarsjes vergeten, het grote licht electriciteit gaat aan, ge jubel. Even later is dat ook vergeten, want de rijst met de soep komt binnen en dan begint er een feest voor de zie ken, feest zonder bier en toch vrolijk Ja, heus mensen, het is mogelijk Geen kater erna, als alle zieken voldaan zijn gaat de rest nog naar de verzorgers van de zieken, alles is schoon op. Dan begint het tromgeroffel opnieuw, ieder een keert terug naar zijn huis of naar de algemene slaapverblijven voor de verzorgers dicht naast het hospitaal. In de drukte hoor je ergens een kerstlied herhaalt, je buigt je- over een bedje heen van een kind, blind, en hoort hem zingen uit volle borst, maar door de drukte gaat zijn stem verloren in het geheel. Dan keren we terug naar huis en vin den er onze gasten van kerst, de heer Rings en Johan de Smalen, iedereen klaar Ja, we gaan door, ik kom zo. Even later zijn we de gasten bij de fam. v. Hasselt, waar iedereen, die wat met het kerkeleven te maken heeft, is uit genodigd. 25 mensen en onze verple gers van het hospitaal, de directeur van de school, de dominees, kortom ieder een van Kirinda. Dan klinkt voor ons het kerstevangelie in het Frans. Na een fijn samenzijn keren we terug naar huis. De volgende dag werk ik op de kraam, iedereen is naar kerk gegaan, een meisje is achtergebleven, dan ko men de kerstkinderen twee stuks. Ze krijgen de naam van kerst zoals hier meer gebruikelijk worden de kinderen vernoemd naar de gebeurtenis van die (vervolg op pag. 4j AGENDUM van de vergadering der Classis Mid delburg van de Gereformeerde Kerken in Nederland, te houden op maandag 13 februari 1967 in de Getuigeniskerk, Adriaen Lauwerijszstraat, Middelburg. Aanvang 7.30 uur n.m. 1. Opening. 2. Nazien der credentiebricven door de roepende kerk wordt mededeling gedaan over de presentie der kerken. 3. Constituering der vergadering. 4. Vaststelling agendum. 5. Bespreking notulen der Classisver- gadcring van 10 november 1966. 6. Mededelingen over gevoerde corres pondentie. 7. Ingekomen stukken. 8. Instructies. 9. Rapporten a. Zending b. Evangelisatie c. Kerkvisitatie wijziging in de vragenlijst en nieuwe vragen d. Dcputaatschap „Oecumenische aangelegenheden" door haar zelf opgestelde instructies. 10. Regeling vacaturebeurten. 11. Rondvraag Art. 48 K.O. 12. Persoonlijke rondvraag. 13. Vaststelling van de volgende ver gadering. 14. Voorlezing kort verslag. 15. Sluiting. Moderamen Ds. P. C. Meijer, praeses. Ds. J. H. Meijer, assessor. Ds. P. G. den Hengst, scriba I. Ds. A. G. Kornet, scriba II. Namens de roepende kerk van Middelburg, Ds. P. JOOSSE., praeses. B. H. LAVOOIJ, scriba. Voorstellen en rapporten, waarvan het nodig is, dat zij ter kennis komen aan ker keraden en hun afgevaardigden vóór de a.s. Classisvergadering moeten zo spoedig mogelijk gestuurd worden aan Ds. P. G. den Hengst, die voor vermenigvuldiging zorg zal dragen. GRIJPSKERKE. Scribaat br. Chr. Riemens, Vrijheids- weg 1, Telefoon (0 1188)378. AGENDUM voor de Classicale vergade ring op dinsdag 7 februari a.s. in de Gereformeerde kerk te Zaamslag „De Poort". Aanvang 19.30 uur. Het moderamen voor deze vergadering bestaat, volgens art. 9 H.R., uit de brs Ds. J. Paksy, Praeses Ds. M. A. Noor loos, Assessor Ds. J. Th. Heemskerk, Scriba. Orde der werkzaamheden volgens art. 10 H.R. 1Opening der vergadering door de praeses der roepende kerk. 2. Tekening der presentielijst. 3. Nazien en rapport der credentialen 4. Constituering der vergadering. 5. Lezing en vaststelling der notulen. 6. Mededeling van gevoerde correspon dentie. 7. Behandeling der ingekomen stukken. Rapport over em. pred. in vacante kleine kerken. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Joosse. 2.30 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Van Til. (Noorderkerk) 10.15 uur Ds. Wessel. Getuigeniskerk (A-driaen Lauwerijszstraat) 9.30 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Wessel. Plan Zuid Gymnastiekhal bij schoolgebouw) 9 uur Ds. Wessel. 5 uur Ds. Joosse. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 u. geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Bakker (Legerpred.). Domburg 10 uur Ds. Van Egmond te Oosterbeek, 2.30 uur Ds. Helderman. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Dondorp. Grijpskerke (in de Herv. Kerk) 10.45 uur Ds. Den Hengst, 2.30 uur Ds. Krijger (Herv. dienst). Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Visscher, em. pred. te Zwijndrecht. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 9.15 uur Ds. Den Hengst, 2.30 uur Ds. De Bruijne te Goes. Souburg 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bosman. Westkapelle 10 uur Ds. Helderman, 2.30 uur Ds. Van Egmond te Oosterbeek. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Noorloos. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 9.30 en 5 uur Ds. Ringnalda te Putten. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 10 en 2.30 uur Kand. Wessels te Schel- lingwoude. Sas van Gent 7 uur Ds. Verbeek te Hoek. Terneuzen 10.30 en 16.30 uur Ds. Berger. Oostburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Paksy. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. v. Egmond te Oosterbeek Zoutespui 10 en 3 uur Kand. Walstra te Dordrecht. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 u. Ds. De Craene te Sint Laurens, 'Bed. H. Av. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Van Rheenen. Colijnsplaat ochtend 2.30 uur Ds. Joosse, Middelburg Driewegen geen opgave ontvangen. Geersdijk geen opgave ontvangen. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Slingenberg. 5 uur Ds. Jansen. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Slingenberg. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen te Driewegen. Heinkenszand 10 cn 2.30 uur Ds. Eikelboom. (Voormiddag Voorbereiding H. Av.) Kamperland 11 uur Ds. Dondorp te Gapinge, 5 uur Ds. Juch te Kapelle. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Juch (in de middagdienst onderwerp: „Verkiezing"). Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Oegema te Arnemuiden Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Vreugdenhil, den Haag Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heyden te Numansdorp, Bed. H. Av. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Berg. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Van Duinen, den Haag. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Torenbeek. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. v. d. Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Sloot te Rilland-Bath. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg te Middelburg (Voorber. H. Av.). Oud-Vossemeer geen opgave ontvangen. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Ommen. Rilland-Bath 9.30 en 2.30 uur Cand. Davidse te Goes. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Ommen te Werkendam. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Dhr. Musch te Breskens. Haamstede geen opgave ontvangen. Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. Becker. Oosterland 10 uur Leesdienst, 6 uur Ds. Becker. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 6.30 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Dhr. Jansma.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1967 | | pagina 3