0$UiUe> fotiMen NIEUWS A Pradikbourtan zondag 4- d&G&mb&r 1966 Attwöod Statistics namelijk nog éen veel grotere teruggang geconstateerd dan in de gereformeerde kerken. De thans uit de statistiek van de ge reformeerde kerken berekende percen tages zijn gebaseerd op de jaarlijkse officiële tellingen in alle plaatselijke ge meenten. Het weekblad Margriet is echter afgegaan op een steekproef. Des gevraagd verklaarde men ons, dat bij deze steekproef geen onderscheid is ge maakt tussen de gereformeerde kerken in Nederland en de verschillende kleine groeperingen, die men samenvattend wel aanduidt als de gereformeerde ge zindte. Daardoor is een onzuiver ele ment in de enquete ontstaan. Bovendien zei men, dat enquetes als deze, een af wijking van anderhalf procent ten op zichte van de werkelijke verhoudingen kunnen vertonen. Het aantal leden van de gereformeer de kerken loopt op het ogenblik tegen de 840.000. Hierbij zijn ook inbegrepen de rond tienduizend leden van Neder landse gereformeerde kerken in het bui tenland en van de Altreformierte Kir- chen in Niedersachsen in Duitsland, die behoren tot het kerkverband van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Op het ogenblik behoort 6.65 procent van de Nederlandse bevolking tot de gereformeerde kerken. In 1960 was dat 6.58 procent. Het geboortecijfer was in 1965 in Nederland 2J/2 maal zo hoog als het sterftecijfer. Voor de gereformeerde kerken gold echter dat er bijna 3Yi maal zoveel kinderen werden geboren als dat er mensen zijn overleden. Omdat de cij fers van alle plaatselijke kerken (nog) niet bekend zijn, kan geen nauwkeurig cijfer gegeven worden van het aantal kinderen dat gedoopt werd. In 792 van de 818 plaatselijke kerken werden 17.631 kinderen gedoopt, terwijl in dat zelfde aantal gemeenten 5.415 mensen zijn overleden. In de laatste vijf jaar zijn 816 rooms- katholieken overgegaan tot de gerefor meerde kerken, terwijl 501 gereformeer den lid werden van de rooms-katholieke kerk. Wel veel hoger, maar minder on gelijk liggen de cijfers van het kerkelijk grensverkeer met de nederlandse her vormde kerk. Van 1961 tot 1966 gingen 8.499 hervormden over naar de gerefor- meérde kerken. Daarentegen werden 7.425 gereformeerden lid van de her vormde kerk. In dezelfde periode van vijf jaar kwa men uit de vrijgemaakte gereformeerde kerken 2.660 leden over naar de gere formeerde kerken. Omgekeerd werden evenwel slechts 641 gereformeerden lid van de vrijgemaakte gereformeerde ker ken. In deze periode verlieten 241 ge reformeerden hun kerk om zich aan te sluiten bij één van de pinkstergroeperin gen. Slechts 8 personen kwamen uit deze groeperingen over naar de gere formeerde kerken. Naar de baptistengemeentén vertrok ken 144 gereformeerden en 54 baptisten werden gedurende deze vijf jaar gere formeerd. Verder traden in deze perio de 94 gereformeerden toe tot het Leger des Heils, terwijl 18 heilssoldaten over gingen tot de gereformeerde kerken. In het algemeen geldt voor het ker kelijk grensverkeer, dat meer mensen uit andere kerken verzoeken om toela ting tot de gereformeerde kerken, dan dat er zich mensen aan de gereformeer de kerken onttrekken. In 1965 verlieten 3.087 gereformeerden hun kerk, terwijl er 4.101 werden toegelaten. Daaronder waren 682 buitenkerkelijken. Onder hen, die de gereformeerde kerken ver lieten, waren er 552 die geen nieuw kerkelijk adres opgaven. NIEUWE ACTUARIUS VAN DE GEREFORMEERDE SYNODE. Ds K. J. Schaafsma is in verband met overlijden van ds H. W. H. van Andel vervroegd in dienst getreden als actua- rius van de generale synode van de gereformeerde kerken. Ds Schaafsma was reeds benoemd als opvolger van ds Van Andel en per 1 januari 1967 zou hij diens functie overnemen. Het adres van de synode en van het moderamen is thans Van Bemmelen- laan la, Utrecht, tel. (030) 71 1935. ZENDINGSPREDIKANT UIT BRAZILIË IN ONS LAND. Ds K. Kuiper, uitgezonden door de gereformeerde kerken als missionair predikant naar Brazilië vertoeft op het ogenblik met verlof in Nederland. In Brazilië is hij belast met het lectuur- werk. Zijn verlofadres is De Jonchee- relaan 45 te Nijverdal. Ds. H. RIEZEBOS TE HOOGVLIET HALF-TIME SECRETARIS VAN DE RWANDA-COMMISSIE. De Rwanda-commissie van de zen ding van De Gereformeerde Kerken in Nederland heeft ds H. Riezebos te Hoogvliet benoemd als half-time secre taris van de Rwanda-commissie. Ds Riezebos zal in deze functie ds B. Rich ters opvolgen, die door toenemende werkzaamheden niet meer in de gele genheid is, deze functie waar te nemen. Bij de decentralisatie van het zogenaam de Paruba-zendingswerk had ds Rich ters de bereidheid uitgesproken, dit werk nog enige tijd te doen op conditie, dat zo spoedig mogelijk een opvolger zou worden benoemd. Dit is nu ge beurd. De benoeming van ds Riezebos houdt in, dat hij zo spoedig mogelijk zijn werk zaamheden gaat aanvaarden. Echter niet dan nadat hij eerst gedurende drie maanden een Franse taalstudie heeft gevolgd aan het taleninstituut ,,1'Ac- ceuil Fraternel" te Le Chambon in Frankrijk. Het is de bedoeling, dat ds Riezebos voor de andere helft van zijn tijd ver bonden wordt aan een gemeente in het centrum van het land. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Zeeuws Vlaanderen op 8 november 1966 in „De Poort" te Zaamslag. Namens de samenroepende kerk van Axel opent ds. Heemskerk de vergadering. Terwijl de credentiebrieven worden nage zien, verwelkomt hij ds. Noorloos, dc nieu we predikant van Aardenburg, en ds. Ver beek, die na een jaar en 6 weken afwezig te zijn geweest wégens legerpredikant- schap, nu voor het eerst weer de classis- vergadering bijwoont. Verder spreekt hij goede wensen uit t.a.v. het beroepingswerk van de kerk te Zaamslag. Tenslotte ver tolkt hij de hartelijke gevoelens die in heel de classis leven tegenover ds. Hoogerwerf, die een beroep in zendingsdienst heeft aangenomen om na anderhalf jaar van stu die in Baarn te gaan arbeiden op Zuid- Sumatra. Met moeite nemen we afscheid van hem we zullen hem heel erg missen De vergadering zingt hem Ps. 121 4 toe. Hierna wordt de vergadering geconstitu eerd: ds. Hoogerwerf, praeses, ds. Heems kerk, assessor, ds. Gispen, scriba. Praeses beantwoordt de afscheidswoorden en -bede en dankt voor de vriendschap die hij ondervonden heeft in Zeeuws Vlaan deren. De Notulen worden onveranderd goed gekeurd en getekend. Ingekomen stukken een uitvoerig schrij ven van de Gen. Synode over diverse pun ten, die daar behandeld zijn en waarop de classis geattendeerd wordt (de instructie voor de commissie predikantstractementen zal vergeleken worden met de wensen van de Synode); verder een uitnodiging van de kerk van Schoondijke voor dc afscheids- dienst van ds. Hoogerwerf (ds. Gispen wordt afgevaardigd); een ontslagaanvrage van br. Notschaele als bestuurslid namens de classis in het bestuur van de P.S.V.G.; Gen. deputaten voor advies inzake ge meenschappelijke kerkdiensten wijzen op de enquête onder de kerken. De stukken betreffende het beroep van ds. Hoogerwerf worden in orde bevonden en een acte van ontslag uit de dienst dér classis wordt verleend. Rapporten. Het in druk verschenen nieuwe huishoudelijk reglement van de classis is gecorrigeerd en wordt goedge keurd. Ds. Gispen rapporteert als evangclisatie- deputaat. Er worden met br. Muscli en ds. Noorloos werkbesprekingen gehouden, waarbij steeds nieuwe mogelijkheden ont dekt worden. De Stichting Buurthuiswerk in Terneuzen zal binnenkort worden om gezet in een interkerkelijke stichting samen met de Hervormden. In Terneuzen is een cursus voor evangelisatie-arbeiders begon nen iedere tweede donderdag van de maand. Evang. deputaten leggen de classis een financieel overzicht voor met een be groting, die dit jaar aanmerkelijk hoger ligt, dan het afgelopen jaar de classis zal 3200,moeten opbrengen. Deputaten stellen voor dit bedrag per quotum te in nen. Na enige discussie wordt dit voorstel met algemene stemmen aanvaard. Ds. Gis pen rapporteert verder nog over kerkvisi tatie in Axel. Verkiezing van afgevaardigden naar de Particuliere Synode verkozen worden als primi predikanten ds. L. Berger en ds. A. J. Verbeek als hun secundi ds. W. H. Gispen en ds. J. Th. Heemskerk. Als primi ouderlingen J. Le Feber en C. M. Quist als hun secundi G. W. Buijze en J. C. Ver schelling. Als primus diaken G. van Hoeve; secundus diaken W. van Doeselaar. Consulentschappen. Tot consulent voor Schoondijke wordt aangewezen ds. J. Pak- sy, terwijl ds. Vérbeek zijn taak zal ver lichten door de catechisaties te geven. Kerkgrenzen. Nadat br. J. Bot en A. de Regt zijn binnengekomen om het rapport over de kerkgrenzen toe te lichten, ont spint zich een brede discussie. Besloten wordt, dat de kerken eerst zelf de voor gestelde grenscorrecties onderling trachten te regelen en de resultaten daarvan op de februari-classis zullen brengen. De suggesties voor herindeling, die het rapport bevat, worden wat het Westelijk deel van de classis aangaat voorlopig al thans van dc hand gewezen, gezien de ont wikkeling, die daar de allerlaatste tijd op gang is gekomen. Wat het Oostelijk deel betreft wordt er nog uitvoerig stilgestaan bij de toekomstige bestaansmogelijkheden van de kerk van Zoutespui. Voor de sa menstelling van het rapport wordt de broe ders Bot, Van Harn en De Regt vriende lijk dank gezegd. Financiën. Als quaestor van de classis legt br. J. Bot een voorlopige begroting over 1967 aan de classis voor. Nadat nog enkele nieuwe deputaten wa ren aangewezen, werd de volgende classis- vergadering vastgesteld op 7 februari 1967 te Terneuzen samenroepende kerk is die van Breskens het moderamen bestaat dan uit ds. J. Paksy (praeses), ds. M. A. Noor loos (assessor), ds. J. Th. Heemskerk (scriba). Hierna werd de vergadering ge sloten. Namens de classis, J. TH. HEEMSKERK (assessor).. UIT DE KERKEN Beroepen te Leeuwarden-Huizum (vac. B. Berends) en te Zaandam H. Lijesen te Schoonebeek te Silvolde-Gendringen en te Rockanje J. R. Zijlstra, kand. te Wassenaar te Wierden W. A. Krijger te Schiedam te Tiel P. S. Veldhuizen te 't Harde te Lopik H. Pol, kand. te Gouda (voorh. pred. te Lopik); te Urk (vac. H. R. Groenevelt): J. Koppe te Nij- kerk te 's-Gravenzande (vac. J. v. d. Klaauw): A. Segger te Middelstum. Aangenomen naar Zeist (vac. Joh. Pas veer): Th. Rienks te Sittard; de benoeming tot geestelijk verzorger in de verschillende inrichtingen te Apeldoorn Ds. D. C. Tie- mens te Eindhoven naar Andijk W. H. de Boer, laatstelijk vrijgem. pred. te Vlaar- dingen naar Treebeelc J. Baaijens te Lei- muiden, die bedankte voor Santpoort en voor Vlissingen naar NijverdalN. H. Heiner te Klazienaveen, die bedankte voor Boskoop. Bedankt voor Nieuweroord G. Sinia te Ee (Fr.); voor Alblasserdam, Augusti- nusga, Surhuizum, Haamstede, Hellevoet- sluis, Rotterdam-IJsselmonde, Zaamslag en Zuidland W. H. de Boer, laatstelijk vrijgem. pred. te Vlaardingen. Ds. J. de Waard te Oostvoorne is aangezocht als legerpredikant inlangver- band. Benoemd tot half-time secretaris der Rwanda-commissie Ds. H. Riezebos te Hoogvliet. Beroepbaar. De classis den Haag heeft na volbrachte stage beroepbaar ver klaard de heer J. v. Buuren, Jac. Mossel straat 67, den Haag. Examens. Aan de V.U. slaagde voor het doctoraal examen theologie de heer P. A. v. d. Merwe te Amstelveen. Ds. A. v. d. Weg f. Na een ernstige ziekte is in het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam overleden in de ouderdom van bijkans 64 jaar de nestor van de predikan ten van de kerk van Bussum. Ds. v. d. Weg werd 16 december 1902 te Dordrecht ge boren en aanvaardde 7 oktober 1927, na volbrachte studie te Kampen zijn ambt te Ottoland. In 1932 vertrok hij naar Oude water, om in 1937 intrede te doen te Oos terbeek. In 1942 verbond hij zich aan de kerk van Bussum, waar hij tot zijn dood heeft gewerkt en voor tal van beroepen, o.a. den Haag, Rotterdam en Utrecht, heeft bedankt. Ds. v. d. Weg was president curator van het Willem de Zwijgerlyceum. Hij nam aan het verzet een actief aandeel, mede waarom hij in brede kringen een ge ziene figuur was. Dinsdagavond werd in de Wilhelminakerk te Bussum een rouw dienst gehouden en woensdagmiddag werd hij naar de algemene begraafplaats te Bus sum uitgedragen. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. v. Wilgenburg 2.30 uur Ds. Wessel. 5 uur Ds. Van Til. (Noorderkerk) 9 uur Ds. Wessel. Getuigeniskerk (Adriaen Lauwerijszstraat) 9.30 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Van Wilgenbürg. Plan Zuid (Gymnastiekhal bij schoolgebouw) 10.15 uur Ds. Wessel. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 u. Ds. Streefkerk te Veere. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema, Bed. H. Av. en Dankzegging. Domburg 10 uur Ds. Helderman, 2.30 uur Ds. Elshout Gapinge 10 en 2.30 uur Ds. Dondorp. Grijpskerke (in de Herv. Kerk) 9 uur Ds. Meijer te Meliskerke, 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Slingenberg, Goes. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10 uur Dhr. Jansma te Zonnemaire, 2.30 uur Ds. De Craene. Serooskerke 9.30 uur (Bed. H. Av.) en 2.30 uur (Dankz. H. Av.) Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 uur Ds. De Craene, 2.30 uur Dhr. Jansma te Zonnemaire. Souburg 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Joosse te Middelburg. Vrouwenpolder 10.30 en 2.30 uur Ds. Bosman, Voorbereiding H. Av. Westkapelle 10 uur Ds. Elshout, 2.30 u. Ds. Helderman CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 10 uur Ds. Noorloos, 3 uur br. Musch. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 uur br. Musch, 5 uur Ds. Noorloos. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 10 en 2.30 uur Kand. Steenstra, Lemmer Sas van Gent 7 uur Ds. Verbeek. Terneuzen 10.30 en 4.30 uur Ds. Gispen. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Paksy. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Gilhuis te Mechelen. Zoutespui 10 en 3 uur Dhr. Romkes te Urk. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra te Kruiningen. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat geen opgave ontvangen. Driewegen 10 uur Lecsdienst, 2.30 uur Ds. Van Til te Middelburg. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Rheenen te Colijnsplaat. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. De Bruijne. (Oosterkerk) 9 uur Ds. De Bruijne. 5 uur Ds. Jansen. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Keur te den Haag. Heinkenszand 10 en 2.30 uur (Voorbereiding H. Av) Ds. Eikelboom. Kamperland 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. De Boer te Vlaardingen Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp 10.30 en 2.30 uur Ds. Krabbe, em. pred. te den Haag. Wemeldinge 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Kand. Boonstra, Dordrecht Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Berg. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. v. d. Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Maaskant te Leiden. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Kornet te Vlissingen Oud-Vossemeer 10 en 2.30 uur Ds. Torenbeek. Poortvliet 10 en 2.30 uur Dhr. Blokland, Roosendaal Rilland-Bath 9.30 en 2.30 uur Ds. Sloot. Tholen 10 en 5 uur Ds. Haru Hadiwijono te Baarn. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Broer te Spijkenisse. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Scholing te Scharendijke. Nieuwerkerk 9 en 3 uur Ds. Noordhoff, den Bommel. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Becker, Bed. H. Av. Renesse geen dienst. Scharendijke 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen. Zierikzee 10 en 6.30 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 10 en 2.30 uur

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1966 | | pagina 3