Gewetensbezwaren Uit de Gemeenten OföicüiU tecLMcH NIEUWS Predikbeurten zondag 23 oktober 1966 „MET ALLE HEILIGEN" te klein op sommige zondagen, en èr wordt dan ook serieus gedacht aan ver groting. Als er maar geld voor was... Ruim een jaar geleden zijn in Kibuye voor het eerst ouderlingen en diakenen gekozen. En op de Synode van dit jaar is de Gemeente van Kibuye als zelfstan dige Gemeente erkend. De Synode meende bovendien, dat deze jonge Ge meente in een zich snel ontwikkelende plaats niet zonder predikant mocht blij ven. En zo werden wij naar Kibuye ge roepen. Wij hebben dit beroep graag aangenomen, al blijven we daarbij in Rubengera wonen. En gisteren, zondag 2 oktober kreeg voor ons de bevestigingsdienst in Mid delburg zijn logisch vervolg in Kibuye. Gisteren zijn we in Kibuye tot predi kant van de Gemeente bevestigd. Ds. Hitimana was de bevestiger. Het was een feestelijke dienst in het nieuwe kerkje, dat ditmaal zo vol was, dat ze ker 100 mensen buiten moesten blijven. Een luidspreker zorgde echter er voor, dat zij toch de dienst konden meemaken. Een bijzonder bijkomstigheid op deze dag was wel het feit, dat het precies 55 jaar geleden was, dat de eerste chris tenen. in Rwanda werden gedoopt. Dat gebeurde op zondag 1 oktober 1911 in Kirinda door de missionair-predikant Ds. E. Johanssen. Nu, 55 jaar later zijn die eerste negen christenen geworden tot een grote menigte van vele duizen den. Het aantal gemeenten breidt zich jaarlijks uit. De kerken blijken een ver blijdende werfkracht te hebben. Dat is ook het geval in Kibuye. En daarom lijkt het ons een boeiende onderneming, in Kibuye te mogen werken. En niet alleen voor ons, maar ook voor U. Kees en Josien Overdulve. Ieder weet nu wel, dat er in Elspeet, op de Veluwe, ouders zijn, die niet hun toestemming geven, dat hun kinderen, terwijl ze gezond zijn, ingeënt worden met antipolio-vaccin, ook al wordt het toegediend op een suikerklontje. Nu heeft het me met zorg en droef heid vervuld, dat ik, in verband met het bovenstaande, een ,,fel protest" las van collega's van de Gereformeerde Kerken in Nederland. 't Was dit protest, dat voor mij de maat volmaakte van bekommernis over alles, wat daar in Elspeet is gebeurd. Dus ook over het optreden van de Pers en van allen, die meenden persoonlijk daar in Elspeet te moeten gaan protes teren tegen het verzet van een groot deel deel van de bevolking. Duidelijk is openbaar geworden, dat men in deze tijd van wetenschappelijke studie van de zielkunde, men helemaal niet schijnt te begrijpen, hoe men het bij zulke mensen moet aanleggen. Dui delijk is gebleken, dat echte wijsheid ontbreekt. Men heeft door gebrek aan echte wijsheid bij deze mensen het omgekeer de bereikt van wat men begeerde te be reiken. Dat het alles goed bedoeld was, wil ik graag aannemen. Nu heeft men die mensen in Elspeet verbitterd en hen nog in hun overtui ging versterkt. Wat velen niet begrijpen is toch wel dit, dat het hier gaat over gewetens bezwaren. En als men het begrijpt, men dan een gewetensbezwaar niet telt men het dwaas vindt, dat er gewetens bezwaren zijn en dat men ook in zulk een ernstige zaak, een gewetensbezwaar laat gelden. Dat men spot met een juffrouw, zoals dat laatst door de radio plaats vond, die gewetensbezwaar tegen de loterij had, maar er nu toch maar over heen stapte, omdat er een goede kans was, wat te winnen, dat is terecht. Maar dat verscheiden mensen in onze dagen een gewetensbezwaar niet meer zwaar la ten wegen, daartegen moet geprotes teerd worden. En voor christenen geldt dan toch nog dit, dat, al zou men menen, dat een gewetensbezwaar geen Bijbelse grond heeft, in 1 Cor. 8 er duidelijk gespro ken wordt van een zwak geweten, dat we hebben te ontzien. We zondigen te gen éen gelovige, als we zijn zwak ge weten kwetsen, ja, we zondigen tegen Christus. Er is blijkbaar ook weinig kennis van het Christelijk en kerkelijk leven van zegge 50 jaar geleden. Toen waren er vele gelovigen, die ernstige bezwaren hadden tegen de koepokinenting. Waarom Omdat het vaststaat, dat op de zoveel duizend kin deren, die ingeënt worden, er tenminste één is, die aan de vreselijke ziekte van encephalitis te gronde gaat, of diep on gelukkig wordt. Men moet dit meege maakt hebben, om te begrijpen, dat ouders niet zó maar over een gewetens bezwaar heenstappen. Daarom durft de Regering de koe- pok-inenting niet verplichtend stellen. Als er bij het poliovaccin geen geva ren waren, zou het zeker wel naar vo ren gebracht zijn. Laten we het toch voor gewetens bezwaren opnemen de tijd komt, dat Christus' Kerk weer vervolgd zal wor den. Dan zullen alle gelovigen vanwege hun achterlijkheid bespot worden. We weten het toch uit de geschiede nis van onze eigen Kerken, hoe de man nen en vrouwen van Afscheiding en Doleantie bespot, geminacht, vervolgd zijn. Omdat het over gewetensbezwaren gaat, hebben we het voor Ds. Wisse op te nemen. Hij moge ons een dwalende, een zwakke broeder zijn, door de grondslag van zijn Gemeente is hij een broeder, die dan door de sterke broeders in liefde onderwezen moet worden. We ijveren tegenwoordig zo voor de oecumene laten we begin nen hén te winnen, die nog op eenzelfde grondslag staan. Is het zo erg, dat mensen, die geheel buiten het Christelijke leven staan, ons met Ds. Wisse over één kam scheren Is het naar Gods Woord, ons van die mensen in Elspeet te distancieëren ,,0 God, ik dank U, dat ik niet zó ben als de andere mensen Laten we voor Elspeet bidden, ook voor de zieke kinderen. PONTIER. Vlissingen, Dr. Gallandatstraat 18. Nieuwerkerk. 1. Met doopattest vertrokken naar Am sterdam Piet van Putten. Gods zegen toe gewenst, voor persoon en studie 2. We hopen a.s. ,zondag 23 oktober Heilig Avondmaal te vieren. Gezien op ons zelf kan het niet, maar gezien op het offer van Christus, in geloof, kan het wel. We wensen u, gemeente, een gezegende zondag aan de tafel des Heren. 3. Kerkvisitatie a.s. donderdag 20 ok tober, 7.15 uur. We hopen op een stimu lerende cn gezegende bespreking. 4. Catechisaties t er zullen er ook nu zijn, die in de week moeilijk of geheel niet kunnen. Voor hen is de zondagscatechisa tie, na de ochtenddienst. Voor de belijde nis-catechisatie kan men zich bij mij op geven. 5. Kerkeraad na de kerkvisitatie, 8.30 uur, vergadert de kerkeraad. 6. Tenslotte een hartelijke groet aan ouden, zieken en eenzamen. J. H. B. De Geref. Kerk van Baarland roept de Classis Goes bijeen voor een vergadering op donderdag 24 november, des n.m. om 1.15 uur, in de bijgebouwen van de Wes- terkerk, Westwal, Goes. Op het agenda staan o.m. de verkiezing van afgevaardigden voor de Part. Synode en de behandeling van het Synoderapport ,,De vrouw in het ambt". Verdere stukken voor het agenda moe ten voor vrijdag 3 november binnen zijn bij het adres der kerkJ. Meulenberg, Vijfzoodijk 3, Ellewoutsdijk. De kerken van de Classis Goes worden herinnerd aan de mogelijkheid om namen te noemen voor een eventuele groslijst voor de verkiezing van de brs ouderlingen en diakenen voor de Part. Synode. De kerken worden verzocht om deze namen door te geven aan bovenstaand adres. Namens de kerk van Baarland, de scriba J. Meulenberg. gebedsdienst op de grens. In het kader van het „Vrijdagavond gebed" wordt op maandag 31 oktober a.s. een bizondere dienst gehouden in de En gelse Kerk, Middelburg. Deze dienst, die om half acht begint en ongeveer drie kwar tier duurt, is door de werkgroep van het Vrijdagavondgebed georganiseerd voor protestanten en rooms-katholieken rondom het uur „waarop de Hervormingsdag ten einde loopt en Allerheiligen begint". De dienst heeft als thema „Met alle heiligen". Alleen het Woord zal in deze dienst aan het woord komen. De dienst bestaat uit drie „waken" waarin steeds een Psalm wordt gezongen en een Schrift lezing plaats heeft, die beantwoord wordt door de gemeente. De lezing wordt gevolgd door een stilte voor persoonlijke overwe ging. De Psalmen worden gezongen vol gens de methode van J. Gelineau. Een zangoefening voor deze Psalmen begint om kwart over zeven. De drie „waken" wor den geleid door een gereformeerde, een hervormde en een rooms-katholiek. G. B. Bisschop. UIT DE KERKEN Laten we niet vergeten te bidden voor onze biologen, die in hun onderzoekingen stuiten op allerlei nieuwe ontdekkingen, waarvan de consequenties nog niet ten volle te overzien zijn. Mogen zij door hun werk gesterkt wor den in hun geloof in Gods wijsheid en kracht. Beroepen te Opende (Gr.): A. A. Oos terbrink te Varsseveld te Geldermalsen N. Schelhaas te Oostwold (Old.); te Dordrecht (vac. A. J. Jelsma): A. Asselt te Dokkum te Lemmer A. Segger te Middelstum te Enschedé (vac. J. P. Don- dorp): R. J. de Jong te Groningen-Zuid te Lochem N. Schelhaas te Oostwolde te KampenD. J. Modderaar te Voor schoten te Oud-Loosdrecht G. Kerssies te Hollum. Aangenomen naar AppelschaA. K. Koeman te Kolhorn naar Utrecht-Noord als missionair-predikant voor Zuid-Suma- traE. Hoogerwerf te Schoondijke. Bedankt voor Pernis S. D. Lankhuijzen te Naaldwijk. Examens. Aan de V.U. slaagden voor het doctoraal examen theologie ds. E. J. Marais te Kaapstad (Zuid-Afrkia) en ds. Th. Vollenhoven te Eindhoven voor het candidaatsexamen slaagde de heer J. Vcrseveld te Naarden voor het prop. examen theologie de heren S. T. Bakker te Rijswijk (Z.H.), Tj. E. Broek- ma te Oegstgeest, R. ter Haar te Amstel veen, G. C. Hovingh te Rijnsburg, J. Hui zebosch te Amersfoort, L. E. van Loo te Bodegraven en W. Pot te Akkrum. Afscheid en intrede. Wegens verkre gen emeritaat nam ds. J. Kapteijn afscheid van Reeuwijk met Numeri 6 2426. Na bevestiging door ds. A. B. C. Hofland van 's-Gravenhage-Moerwijk met Hand. 3 4, deed ds. A. C. Hofland, gekomen van Rotterdam-Pendrecht, intrede te Delft met Hand. 3:12. Ds. B. Berends van Leeuwarden-Huizum is voornemens 23 oktober intrede te doen te Enschedé, na bevestiging door ds. A. Broek aldaar. Wegens zijn benoeming tot actuarius van de Generale Synode neemt ds. K. J. Schaafsma 23 oktober afscheid van Rot- terdam-Dclfshaven. Wegens emeritaat nam ds. P. Lugtigheid afscheid van Maarn met 1 Tim. 3 1 en Prediker 3 15. Ds. P. Riemersma te Rottcrdam- Alexanderpolder, heeft van zijn kerkeraad ziekteverlof ontvangen. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. v. d. Wal te Zwolle. 2.30 uur Ds. Joosse. 5 uur Ds. Van Wilgenburg. (Noorderkerk) 9 uur Ds. Joosse. Getuigeniskerk (Adriaen Lauwereijszstraat) 9.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. v. d. Wal. Plan Zuid Gymnastiekhal bij schoolgebouw) 10.15 uur Ds. Joosse. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 u. Ds. Pontier. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Helderman, 2.30 uur Ds. Bosman te Vrouwenpolder. Gapinge 10.15 en 2.30 uur Ds. De Bruijne te Goes. Grijpskerke (in de Herv. Kerk) 9 uur Ds. Den Hengst, Bed. H. Av„ 2.30 uur Ds. Den Hengst, Bed. H. Av. en Dankzegging. Koudekerke -9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Bovendorp te Wijhe. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Souburg 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 9 uur Ds. De Bruijne te Goes, 7 uur Ds. Helderman te Domburg. Westkapelle 9.30 uur Ds. Bosman te Vrouwenpolder, 2.30 uur Ds. Helderman. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 10 uur Ds. Noorloos, 3 uur Dhr. Musch te Breskens. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 uur Dhr. Musch, 5 uur Ds. Noorloos te Aardenburg. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerf. Sas van Gent 7 uur Ds. Berger. Terneuzen 10.30 en 4.30 uur Ds. Berger. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Paksy. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Schiebaan te De Krim. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Gispen. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. De Wit te Rotterdam. Borssele 10 en' 2.30 uur Ds. Radder. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Bos te Pijnacker Driewegen 10 en 2.30 'uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Visscher te Zwijndrecht Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Slingenberg. 5 uur Ds. Jansen. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Slingenberg. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Van Rhcenen te Colijnsplaat. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Kamperland 10.30 en 2.30 uur Ds. Groenenberg te Den Haag. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Berkhoff te Glanerbrug Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Van Til te Middelburg. Wemeldinge geen opgave ontvangen. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra te Dordrecht Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Berg. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Vreugdenhil, Ruinerwold (om 10 uur herdenking 100-jarig bestaan). CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 uur Ds. Van Rhee te Fijnaart, 2.30 uur Ds. Torenbeek. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. v. d. Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Pontier te Vlissingen. Krabbendijke 10 en 2.30 uur Ds. Keur te Scheveningen Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. Sloot te Rilland-Bath Poortvliet 10 uur Kand. Dronkert te Leiden, 2.30 uur Kand. J. van Buuren te Den Haag. Rilland-Bath 9.30 en 2.30 uur Ds. Ringnalda, Utrecht, Bed. H. Av. Tholen 10 uur Kand. Van Buuren te Den Haag, 5 uur Kand. Dronkert te Leiden. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10.30 uur de heer Jansma, 4.30 u. Ds. Nawijn Haamstede 10 en 5 uur Ds. Boerma te Rotterdam. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker, Bed. H. Av. Oosterland 10 uur Leesdienst, 6 uur Dhr. Jansma. Renesse geen dienst. Scharendijke 10 uur Ds. Scholing, 2.30 uur de heer Jansma. Zierikzee 10 en 6.30 uur Ds. Nawijn, Voorber. H. Av. Zonnemaire 9 uur de heer Jansma, 2.30 u. Ds. Scholing

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1966 | | pagina 3