^^eeuwóe Aardige reactie Over de grenzen ZIEKTE en GENEZING Goed gezelschap -\ 2le JAARGANG No. 10 8 SEPTEMBER 1966 OFFICIEEL ORGAAN TEN DIENSTE VAN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND RedactieDs. W. H. Gispen, Terneuzen Ds. B. Wentsel, Brouwershaven Ds. G. van Wilgenburg, Middelburg. Correspondentie-adres Littooij Olthoff, Spanjaardstraat 47, Middelburg. Medewerkers J. A. van Bennekom, Middelburg Dr. A. J. Boom, Vlissingen Ds. J. Bosman, Vrouwenpolder Ds. M. V. J. de Craene, St. Laurens Ds. H. Eikelboom, Heinkenszand Drs. A. Elshout, Koudekerke jk weratti ^s- W. Kats, ApeldoornDs. A. G. Kornet, Vlissingen Dr. P. C. Kraan, Vlissingen en ontkom" Ds. G. S. Oegema, Arnemuiden Ds. D. Ringnalaa, Middelburg Drs. J. Vlaaraingerbroek, Ermelo. Abonnementsprijs 4,per halfjaar bij vooruitbetaling Advertenties 15 cent per mm. Bij abonnement lager Losse nummers 15 cent Drukkers-Uitgevers Littooij Olthoff Spanjaardstraat 47 Middelburg, tel. 24 38 Giro no. 4 22 80 Graag geef ik plaats aan de volgende brief uit Slikkerveer van de hand van collega ds. J. J. Tissink, Geref. pred. te Ridderkerk. Hooggeachte collega Wentsel Gisteren kreeg ik het laatstverschenen nummer van de Zeeuwse Kerkbode onder ogen. Op de voorpagina las ik uw artikel tje „Uit de Herdersflat". Het kwam mij niet onbekend voor. In de Geref. Kerk bode voor de Classis Barendrecht en Dordrecht van 6 augustus j.l. staat onder het nieuws van Ridderkerk een artikeltje over hetzelfde onderwerp. Nu wordt er de laatste weken tamelijk veel geschreven over het stille gebed. En dat zal wel sa menhangen met de laatste besluiten van de Generale Synode inzake de orden van ere dienst. Wat mij echter het meest trof, was de grote overeenkomst van uw artikeltje in de Zeeuwse Kerkbode met het artikeltje uit Ridderkerk. Het was woord voor woord gelijkluidend. Wanneer u zegt, dat zoiets vaker voor komt, tot in de Bijbel toe, dan kan niemand dat tegenspreken. Denk maar eens aan de profetie over „Het komende vrederijk", die v/e niet alleen vinden bij de grote Je- saja (in het tweede hoofdstuk), maar pre cies gelijk bij de kleine Micha (in hoofd stuk vier), behalve het begin en het slot. Toch kan bij zulke opvallende parallellen de vraag moeilijk onderdrukt worden, van wie deze woorden afkomstig zijn Nu kan men verdedigen, dat het hele maal niet belangrijk is, wié een bepaald artikel geschreven heeft, omdat alleen maar Ons Zeeuwse volk heeft in het alge meen de naam nogal honkvast te zijn en sterk gehecht aan eigen land en fa milie binnenslands moge dan een vrij sterke figratie voorkomen, vergeleken met b.v. de Friezen is het aantal emi granten betrekkelijk gering. Toch heb ben ook de Ver. Staten en Canada, Australië en Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika en Zuid-Amerika een aantal Zeeuwen opgenomen en de meesten hebben zich bijzonder goed aangepast in het nieuwe land. Mag ik ook ten behoeve van de familieleden in het oude vaderland iets vertellen over een inte ressante reis, die mijn vrouw en ik in augustus naar de Nieuwe Wereld heb ben gemaakt Natuurlijk kunnen dit slechts enkele vluchtige indrukken zijn. Wij zijn geen Amerikanen die in twee dagen Neder land „doen" en dan een g-efundeerd oordeel hebben over dijken, kazen en klompen. Maar in de drie weken die ons waren toegemeten hebben we ge tracht ogen en oren goed de kost te geven en ziehier een impressie. De reis van Schiphol naar New-York duurt een uur of zeven per vliegtuig, maar door het tijdsverschil schijnbaar slechts 2J/2 uur om acht uur 's avonds waren we „los" en om half elf zetten we voet aan wal op Kennedy Airport. Een eigenaardige gewaarwording om elf uur schijnt de zon nog stralend door het vliegtuig, dat met een „bemanning" van ruim 180 personen rustig en vol komen schokvrij zijn koers in westelijke richting vervolgt en als om één uur de warme maaltijd wordt opgediend schijnt ze nog boven het wolkendek. Over New-York, stad van 11 miljoen inwo ners, ga ik U niets vertellen we heb ben Manhattan gedurende een dag of drie in alle richtingen doorkruist, vol doende om een indruk te krijgen van de op één na grootste stad ter wereld. Washington, het regeringscentrum van de Verenigde Staten, was een belevenis op zichzelf. We arriveerden er precies op de trouwdag van Lucy Johnson, maar zagen op de route van de bruids stoet meer politieagenten dan belang stellenden. Twee dingen zullen ons van deze prachtig aangelegde stad vooral bij blijven. Ten eerste de grote hitte. Tem peraturen van 100 graden in de scha- belangrijk is, dat het geschreven is. Maar in dat geval moet er toch wel een verkla ring gegeven worden, wat precies de be tekenis is van de namen onder het artikel in de Zeeuwse Kerkbode „Uit de Herders flat". Wat betekenen daar de namen B. Wentsel en Brouwershaven Is er in Brou wershaven een „Herdersflat", die bewoond wordt door een zekere B. Wentsel Dat is de vraag, waar de Zeeuwen mee zijn blijven zitten. En als deze laatste vraag ontkennen moet worden beantwoord, dan is de vraag Waar moeten we die Her dersflat dan zoeken, en wie is de bewoner daarvan Als u de zeeuwen uit de droom kunt helpen, zullen velen u dankbaar zijn. Een rectificatie in de Kerkbode is dan zoveel als een rechtzetting. En zouden wij het recht niet beminnen Overigens werk ik met plezier in Ridder kerk, waar ik niet zelden mensen ontmoet met goede herinneringen aan u. Mede namens mijn vrouw wens ik u veel goeds toe en besluit Met vriendelijke groet, J. J. TISSINK. De lezer zal begrepen hebben dat in de Kerkbode de bronvermelding per abuis was verzuimd. We zouden kun nen zeggen een „felix culpae", een ge lukkige schuld, want nu hebben we er dit leuke schrijven aan te danken. Ik denk dat onze abonnees wie sommigen ds. Tissink wel zullen kennen er ple zier aan beleven. Wel bedankt collega. Brouwershaven B. WENTSEL., P.S. Ik ontvang nog een schrijven over het stil gebed waar ik nader op hoop in te gaan. duw zijn wel fnuikend voor het ont plooien van enig initiatief. Gelukkig zijn praktisch alle huizen (behalve die van de negers en zij vormen het groot ste deeLvan de bevolking!) air-condi- tioned. En dan het Kapitool U be grijpt, dat het voor enigszins politiek geïnteresseerden machtig belangwek kend is dit centrum van de wereldpoli tiek te bezoeken. Dank zij goede intro ducties woonden we zowel een verga dering van de Senaat als van het Huis van Afgevaardigden bij, zagen we Rob Kennedy een vergadering presideren, spraken we met verscheidene „geachte afgevaardigden", zelfs met Mr. Mc Cormack, de „Speaker" van het „Huis". Wist U, dat elk parlementslid daar een tiental secretarissen en administratieve hulpen tot zijn beschikking heeft Al leen voor dit doel krijgt hij zo'n 75.000 dollar per jaar uitgekeerd. Neen, ja loers ben ik niet. Voorlopig geef ik de voorkeur aan mijn schrijfmachientje en mijn hulpje voor een paar uur per week. De zondag bezochten we een Presby teriaanse Kerk in Washington, een goedbezette Avondmaalsdienst (kleine bekertjes voor ieder deelnemer) in een deftig en stijlvol gebouw, met een toe spraakje, dat weinig overeenkomst ver toonde met onze stijl-van-preken. Na een schier eindeloze treinreis (on geveer 40 uur arriveerden we dan in Winnipeg, hoofdstad van de provincie Manitoba en een van de grootste steden van Canada. De provincie is twintig maal zo groot als Nederland, maar telt slechts ruim een miljoen inwoners de hoofd stad telt er daarvan een half miljoen. De eerste indruk die men van Canada krijgt is die van een enorme wijdheid en van onbegrensde mogelijkheden. En orme velden tarwe, rogge, have en mais, met hier en daar een verspreid liggende farm. De dorpen zijn klein, de steden, gering in aantal. De op Winnipeg vol gende stad telt slechts 30.000 inwoners. Maar de hoofdstad met haar enorme flatgebouwen, grote hotels, warenhui zen van tien verdiepingen, schitterend parlementsgebouw en moderne univer siteit (12.000 studenten) maakt een grootsteedse indruk. Jammer, dat het er 's winters zo barbaars koud kan zijn deze winter stond het kwik maanden lang op 30 tot 40 graden beneden nul. De bevolking vormt een mengelmoes van allerlei nationaliteiten mijn jongste zoon, met zijn 21 jaar journalist bij een der twee grote dagbladen, deelt zijn flat met een Engelsman en een Yslan- der. Dank zij de journalistiek, die altijd open deuren vindt, legden we vele con tacten met persmensen en politici, pro fessoren en studenten, boeren en bui tenlui. En telkens weer verbaasden en verheugden we ons over de hartelijk heid en ongedwongenheid, waarmee men vreemdelingen hier tegemoet treedt. Zoals we ons ook verheugden over het telefoontje van een oud-inwoonster van St. Laurens, een vroegere „buurvrouw" dus, die ons adres via een artikeltje en een foto in de krant op het spoor was gekomen. Bijzonder waardeerden we ook de kerkdiensten in de Christian Reformed Church, waar de Engelse taal eigenlijk het enige niet-Nederlandse aspect was. Uitsluitend mensen met stoere Friese of Zeeuwse namen (Kingma, Halbesma, Tuininga, Bakker, Maartense enz.), li turgie en preek, volkomen overeenstem mend mgt die van onze kerken omstreeks 25 jaar geleden, een mededelingen blaadje, dat zo uit een Hollandse kerk bode vertaald had kunnen zijn. Met verscheidene kerkgangers hebben we soms uitvoerig gesproken en nie mand had spijt van de grote overstap. Na een dikwijls moeilijke start waren ze maatschappelijk allen geslaagd en het kerkelijk meeleven en saamhorig heidsgevoel is dikwijls sterker dan bij ons. Slechts op één punt liggen wij in Nederland aanmerkelijk vóór wie zich in Manitoba de „weelde" van een eigen Christelijke school wil veroorloven moet tot de laatste penning alles (salarissen, gebouwen, exploitatie) zelf betalen. En U zult begrijpen, dat daarover nog wel eens een woordje is gevallen. Financiële gelijkstelling is daar nog een bijna on bereikbaar ideaal. Al met al een machtig land, dit Ca nada, met zijn 20 miljoen inwoners in een staat die naar oppervlakte de twee de van de wereld is. Een Canadees volk als zodanig moet eigenlijk nog geboren worden. Winnipeg, een der oudste ste den, hoopt volgend jaar zijn 100-jarig bestaan te vieren en de bindingen met het moederland zijn vaak nog sterk. Maar voor mensen met werklust en am bitie liggen hier nog steeds rijke moge lijkheden. Mits men bereid is zich aan te passen en de Engelse taal kan en wil leren. Wie geen Engels kent of niet bereid is zich de landstaal eigen te ma ken heeft het wel extra moeilijk. En tenslotte wie zich wat meer wil ver diepen in de kennis van land en volk raad ik aan te lezen „Canada, land van de zonen" door Peter Grubbe. M. J. A. v. B. (5) DUIVEL EN DAEMONEN. Vrijwel algemeen is men in de pink sterbeweging van oordeel, dat God in het geheel niets met de ziekte te maken heeft. En eveneens is de opinie practisch algemeen, dat ziekten door inwerking van de duivel worden veroorzaakt. Dikwijls wordt de ziekte als bezeten- Leid voorgesteld. In Jezus' dagen wa ren er bezetenen. Deze bezetenheid werkte op ongunstige wijze op het ver stand in en openbaarde zich ongeveer op dezelfde wijze als krankzinnigheid. Maar de bezetenheid kan ook op een andere wijze tot openbaring komen, bij voorbeeld in kanker of een maagzweer. Op deze wijze is er een soort dae- monen-leer ontstaan. Er zouden vele soorten daemonen zijn, die de verschil lende soorten ziekten veroorzaken: dae monen van maagziekten, longziekten, kanker, enz. Men schijnt zich voor deze opvatting te kunnen beroepen op Lucas 13 10. In dit gedeelte wordt de genezing verteld van een vrouw, die reeds lang .ziek was geweest. Er staat„En zie, Ik was verdwaald in 't dromenland en zag „De Liefde" hand in hand door 't leven met „De blijdschap" gaan. Toen heb ik ook hun spraak verstaan. Ze fluisterden elkander toe „Nooit worden wij elkander moe". Ik wist, dit is de werk'lijkheid, dat „Liefde" „Blijdschap" begeleidt. Liefde bezitten brengt verdriet. Die dit niet vat, die kent ze niet. Wie met haar sterft, ontvangt het al, Volgt over bergen en door 't dal. Wie haar bezit, 't zij groot of klein, diens „Blijdschap" zal bestendig zijn. G. K. er was een vrouw, die reeds achttien jaren een geest van zwakheid had, en verkromd was en zich in het geheel niet kon oprichten" Over één ding zijn practisch alle exegeten het eens met „geest" wordt hier een daemon, een boze geest be doeld. Deze wordt „een geest van zwakheid" genoemd. Daarmee wil de schrijver zeggen, dat hij de zwakheid veroorzaakte. Elders in de Bijbel is sprake van een „dove geest", en daar wordt dan bedoeld een geest, die doof heid teweegbrengt. Men zou ook kunnen wijzen op Lu cas 4 39. In vers 38 wordt de ziekte van Simons schoonmoeder verteld. Haar genezing volgt in vers 39 „En Hij ging aan het hoofdeinde staan en bestrafte de koorts en deze verliet haar. Onmiddellijk stond zij op en diende hen". Op de vraag wie er precies bestraft werd, worden verschillende antwoorden gegeven, maar steeds weer komen daar bij de duivel of de daemonen ter sprake. In Lucas 4 39 is het de koortsverwek- kende geest, die bestraft wordt en daar door wijkt, terwijl in Lucas 13:10 (hoewel dat niet nadrukkelijk vermeld wordt) de „geest der zwakheid" be straft zal zijn. We kennen uit de Bijbel meer voor beelden van dergelijke satanische wer kingen. In de eerste plaats denken we aan de geschiedenis van Job, en verder ook aan Paulus, die last had van een engel van satan, die hem met vuisten sloeg (2 Cor. 12:7). In al deze gevallen zien we duide lijke voorbeelden van ziekten, die door toedoen van de satan zijn ontstaan. Nergens lezen we echter, dat dit van alle ziekten gezegd kan worden. Hoewel het zeer goed mogelijk is, dat in be paalde gevallen duistere machten aan het werk zijn, mogen we niet zo-maar stellen, dat alle ziekten regelrecht van daemonische machten afkomstig zijn. De genoemde voorbeelden zeggen dat voor dïè gevallen, maar niet zonder meer voor ieder ziektegeval. De Bijbel spreekt een andere taal. Als de opvatting van verreweg de mees ten in de pinksterbeweging waar was, zouden de zieken uit Gods hand geval len en in de macht van de satan terecht gekomen zijn. Een jobstijding, die wij gelukkig nergens in de Bijbel tegenko men. Wij vinden in Gods Woord een andere „jobstijding" (in de letterlijke zin van het woord): „Want Hij ver wondt en Hij verbindtHij slaat en Zijn handen helen" (Job 5:18). En wij moeten ook denken aan Gods ant woord, dat Paulus ontving „Mijn ge nade is u genoegwant de kracht open baart zich eerst tenvolle in zwakheid (2 Cor. 12:9). Wanneer Paulus spreekt over „een engel des satans, om mij met vuisten te slaan", denken wij evenmin aan een zelfstandige, geheel buiten God om gaande macht. De meningen over deze zinsnede ver schillen onderling nogal. Sommigen zijn van mening, dat de duivel de hand heeft gehad in het ontstaan en voort duren van Paulus' ziekte, anderen wij-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1966 | | pagina 1