r NIEUWS Prodlkbourton zondag 21 augustus 1966 mwm de Afrikaanse republiek Rwanda. Het zijn ds. Jb. van der Neut en ds. C. M. Overdulve. Beide predikanten hebben een gespe cialiseerde taak in de nog kleine pres byteriaanse kerk van Rwanda. Ds. van der Neut is voornemelijk betrokken bij de opzet van het lectuurwerk, waarvoor in Rwanda's hoofdstad Kigali een mo dern centrum met drukkerij in aanbouw is. Ds. Overdulve is in het bijzonder ingeschakeld in de kadervorming van de Rwandese kerk. Het is juist vijf jaar geleden, dat de gereformeerde zending van Nederland begon te werken in Rwanda. Als eerste medewerker werd ds. Overdulve uitge zonden. Thans vinden veertien Neder landse zendingsarbeiders een taak in deze jonge Afrikaanse staat. Verant woordelijk voor dit werk zijn de gere formeerde kerken van zuidelijk Zuid holland, Zeeland, Brabant en Limburg. In de uitvoering werkt men nauw samen met de protestantse zending van België en Frans-Zwitserland. ADVERTENTIE BAATTE NIET IN BEROEPINGSWERK. In Uithoorn heeft de gereformeerde kerk geprobeerd via een advertentie te komen tot het beroepen van een predi kant. Deze ongebruikelijke methode werd ook reeds door enkele andere ker ken toegepast. In Uithoorn is thans medegedeeld, dat het resultaat negatief is geweest. Men kreeg slechts zeven sollicitaties en daaruit kon men geen keuze maken. Daarom is besloten weer volgens de oude methode zelf predikan ten te gaan horen". LEPRA-SPECIALIST UIT INDIA MET VERLOF. Uit India arriveerde voor een verlof in ons land de lepra-specialist dr. A. W. F. Rutgers. Dr. Rutgers is voor dit bijzonder medische werk in India door de gereformeerde zending van Neder land .uitgeleend" aan de Basler Mis sion in Zwitserland. Het verlofadres van dr. Rutgers is Van Oldebarne- veldtweg 3, Wassenaar. VIJFDE EUROPESE KERKENVERGADERING. De reformatorische en orthodoxe kerken van Europa organiseren volgend jaar voor de vijfde maal een grote euro- pese kerkenvergadering. Dit gebeurt in Oostenrijk of in Zwitserland, omdat hier de oostduitse afgevaardigden ge makkelijker kunnen worden toegelaten dan in landen die tot de Nato behoren. De voornaamste nederlandse deelne mers aan deze conferentie zijn de gere formeerde kerken en de hervormde kerk. In totaal verwacht men 250 afgevaar digden van 76 kerkgemeenschappen. Men zal zich in het bijzonder bezig hou den met de vragen en verwachtingen van jonge kerken ten aanzien van de europese kerken. Hiervoor is reeds con tact opgenomen met de raden van chris telijke kerken in Oost-Azië, het Nabije Oosten, Afrika en Zuid-Amerika. De europese conferentie is ook be kend als de Nyborg-conferentie, omdat men aanvankelijk steeds vergaderde in het stadje Nyborg op het Deense eiland Fijnen. Indien de politieke verhoudingen met Oostduitsland dit toelaten, hoopt men hier in de toekomst opnieuw bijeen te komen. De openingsrede van de komende conferentie wordt gehouden door dr. W. A. Visser 't Hooft, die per 1 de cember zijn functie als secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken neerlegt. Van de 76 kerkgemeenschap pen, die lid zijn van de europese ker- kenconferentie zijn er 53 bij de Wereld raad aangesloten. THANS ZES INDONESISCHE KERKEN IN GEREFORMEERDE WERELDBOND. Twee kerkgemeenschappen uit Indo nesië zijn toegetreden tot de Wereld bond van Gereformeerde Kerken (World Presbyterian Alliance). Het zijn de evangelische kerk van Borneo met 64.000 leden en de christelijke kerk van Pasundan met 10.000 leden. Samen hebben zij 333 plaatselijke gemeenten. Reeds waren vier Indonesische kerk gemeenschappen lid van de gerefor meerde wereldbond, o.a. de kerken die zijn voortgekomen uit de gereformeerde en de hervormde zending op Java. Van de tien miljoen christenen in Idonesië behoren er drie miljoen tot gereformeer de of hervormde kerken. De gereformeerde wereldbond telt thans 104 kerken in alle werelddelen met in totaal over de vijftig miljoen le den. In januari van dit jaar werden de gereformeerde kerken van Nederland lid van deze bond. De toelating van de nieuwe leden vond onlangs plaats tij dens de jaarvergadering van het hoofd bestuur, die in Straatsburg werd gehou den. Vanuit de gereformeerde kerken was hierbij prof. dr D. Nauta aanwezig. GEREFORMEERDE OECUMENISCHE SYNODE IN NEDERLAND, Volgend jaar in augustus zal de Ge reformeerde Oecumenische Synode in Nederland bijeenkomen. Afgezien van de openingszitting op 6 augustus in Amsterdam zullen de gewone zittingen vermoedelijk in Lunteren gehouden worden in de Blije Werelt, waar ook de gereformeerde synode van Neder land pleegt te vergaderen. De Gereformeerde Oecumenische Sy node komt om de vijf jaar samen. Eén van de belangrijkste punten op de agen da voor volgend jaar is het rassenvraag stuk. In verband hiermede gaat vooraf een speciale commissie van de Synode naar Zuid Afrika. Tot de lidkerken van de Gereformeerde Oecumenische Syno de behoort namelijk ook de Nederduits Gereformeerde Kerk in Zuid Afrika. Deze Zuidafrikaanse kerk en de ge reformeerde kerken in ons land zijn ver reweg de twee grootste leden van de Gereformeerde Oecumenische Synode. In ons land zijn verder alleen de chris telijke gereformeerde kerken lid. De gé- reformeerde en de christelijke gerefor meerde kerken van Amsterdam zijn de formele ,,samenroepers" van de oecu menische synode en zij zijn als zodanig ook vertegenwoordigd in de voorberei dingscommissie. DR. BAKKER UIT GHANA MET VERLOF IN NEDERLAND. De gereformeerde zendingsarts H. Bakker, die in Ghana werkt, arriveerde met verlof in ons land. De gereformeer de kerken hebben zelf geen zendings werk in deze Afrikaanse staat, maar zij hebben dokter Bakker .uitgeleend" aan de Basler Mission in Zwitserland voor medisch werk in Ghana. Vroeger was dokter Bakker werkzaam in Indonesië, namelijk van 1956 tot 1960. Zijn verlof- adres in Nederland is Waldeck Pyr- montlaan 3a te Baarn. NIEUW VORMINGSWERK VOOR GEREFORMEERDE KERKEN. Dit najaar en in het voorjaar van 1967 organiseert de Gereformeerde Mannenbond een serie van twintig vor- mingsdagen in verschillende streken van het land. Thema van dit speciale vormingswerk is de taak van het ge meentelid. Daarbij komt in aansluiting op de laatste synodebesluiten in het bij zonder de plaats van de vrouw in de kerk aan de orde. Deze vormingsdagen', waarvoor de mannenbond een speciale stichting on der de naam ,,Hogerheide" heeft opge richt, zijn niet alleen bedoeld voor de eigen leden, maar voor alle belangstel lenden, zowel mannen als vrouwen. De organisatie wil in dit verband duidelijk fungeren als een centrum van „leken activiteiten" in de kerk. Eveneens via de stichting „Hoger- heidé" organiseert men deze winter vormingscursussen voor ouderlingen en diakenen. Hiermee wil men speciaal ook de jongere ambtsdragers in de kerk van dienst zijn. De cursussen worden streeksgewijs gegeven in drie a vier avonden. Predikanten in algemene dienst, een psycholoog en een socioloog treden op als docenten. Ook wil de stichting „Hogerheide" service gaan verlenen aan gemeente kringen, bijbelkringen, clubs van jong volwassen etc. Zij krijgen in een nieuwe pocket „Opdracht en Dienst" een uit stekende verzameling van actuele ker kelijke onderwerpen voor hun gespreks- avonden aangeboden. Vorig jaar is de stichting „Hoger heide" gestart met vormingswerk tijdens ééndags-conferenties op zaterdag. Er werden twintig van zulke vormingsda gen gehouden met in totaal 369 deel nemers. In het algemeen streeft men naar niet meer dan twintig deelnemers per dag. Inlichtingen verstrekt het bu reau van de bond, Amersfoortseweg 49, Huis ter Heide. UIT DE KERKEN Beroepen te Oldenzaal, Silvolde-Gen- dringen en te WillemstadG. L. Goed hart, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar WaardcrJ. Stolk, kand. te Utrecht, die bedankte voor De Krim (O.), Kamerik, Maartensdijk (U.), Rockanje en voor Tienhoven (U.); naar Wolfheze H. J. Diekema te Monniken dam, die bedankte voor Appelscha, Gel- dermalsen, Nieuwleusen en voor Zaam- slag. Bedankt voor Suameer en voor Zuid- land (Z.H.): H. Feddes te Raard. Examens. Aan de V.U. te Amster dam slaagde voor het doctoraal examen Rev. R. R. Recker te Grand Rapids (U.S.A.). Afscheid en intrede. Ds. J. P. Don- dorp te Enschedé is voornemens 21 augus tus intrede te doen te Amsterdam-West, na bevestiging door zijn vader dr. A. Don- dorp van Heemstede. Wegens vertrek naar Oss, nam ds. J. J. Brinkman afscheid van Minnertga met Openb. 5:2. We gens verkregen emeritaat nam ds. H. Bot- ma afscheid van Emmer-Erfscheidenveen met Hand. 20 32. Ds. C. Klapwijk is voornemens a.s. zondag afscheid te nemen van Apeldoorn, om 4 september d.o.v. in trede te doen als studentenpredikant te Groningen-West, na bevestiging door ds. C. de Kruyk, studentenpredikant aldaar. Ds. H. Schut is voornemens 4 steptem- ber afscheid te nemen van Bussum, v/egens vertrek naar Utrecht-Zuid. Na beves tiging door ds. N. Warner van Utrecht- West met Openb. 1:1 en 2, deed ds. S. Hoekstra, gekomen van H. I. Ambacht, intrede te Hasselt (O.) met Openb. 1:3. Ds. W. Stolte te Kamerik is voorne mens 25 september intrede te doen te Aal ten, na bevestiging door ds. A. J. Stolte van Alblasserdam. Ds. J. Banga te Ede is verhuisd naar Zweerslaan 2, aldaar. Dordrecht. De kerkeraad heeft zich in principe bereid verklaard samen te wer ken bij de bouw van een nieuwe kerk. En kele maanden geleden ontving de kerke raad dit verzoek van de hervormde ge meente. Na veel overwegingen heeft men tot samenwerking besloten. Voor er echter gezamenlijk gebouwd kan worden moet er in de nieuwe wijk'echter wel behoefte zijn aan een kerkgebouw. De hervormde ge meente acht een kerkgebouw in de snel groeiende wijk niet overbodig, maar de gereformeerde kerkeraad denkt er anders over. Reeds bij de bouw van het bestaande bedehuis, de Maranathakerk, is. rekening gehouden met het aantal kerkgangers uit bedoelde wijk, terwijl ook het budget niet toelaat verplichtingen aan te gaan voor een bedehuis dat niet direkt noodzakelijk is. Indien inderdaad blijkt dat een kerk in deze wijk nodig is, is men gaarne bereid hieraan mee te bouwen. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. v. Wilgenburg 2.30 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Munnik te Zwolle. (Noorderkerk) 9 uur Ds. Van Til. Getuigeniskerk (Adriaen Lauwerijszstraat) 9.30 uur Ds. Munnik te Zwolle. 5 uur Ds. Van Wilgenburg. Plan Zuid (Gemeenschapsruimte Schoolgebouw Rentmeesterlaan 241) 10.15. uur Ds. Van Til. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) wordt in de maand augustus niet gehouden. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Meima. Domburg 10 uur Prof. Dr. R. Schippers, Amsterdam, bevestiging Candi. Helderman. 7 uur Ds. Helderman, Intrede. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Nawijn te Zierikzee. Grijpskerke 10 uur Ds Bosman, 2.30 u. Ds. Den Hengst Koudekerke 10 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 9, 10.30 en 7 u. Ds. Dercksen, Rotterdam Serooskerke 8.45 uur 2.30 uur Ds. Dercksen te Rotterdam. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Slingenberg te Goes. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 7 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9 10.45 en 5 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10 uur Ds. Den Hengst, 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. Westkapelle geen opgave ontvangen. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Pontier te Vlissingen. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 uur Ds. Musch, 7 uur Ds. Paksy. Hoek 11 uur Ds. Hoogerwerf, 2.30 uur Ds. Paksy. Sclioondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerf. Sas van Gent 7 uur Ds. Berger. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Berger, 7 uur Welkomdienst in het Kerkgebouw Frans Hals laan. Oostburg 10 uur Ds. Paksy, 3 uur Ds. Musch. Zaamslag 9 en 3 uur Ds. Hoogkamer te Wemeldinge. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Willems te Hengelo. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra te Kruiningen. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat geen opgave ontvangen. Driewegen 10 en 2.30 uur Ds. Van Rhcenen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Bakker te Doorn. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Scholing, Scharendijke 5 uur Ds. De Bruijne. (Oosterkerk) 9 uur Ds. De Bruijne. 5 uur Ds. Scholing. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Jansen te Goes. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. De Jong, 's-Gravenhage Kapelle 9 en 5 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 2.30 uur Cand. Dronkert te Leiden. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp 10H5 uur Ds. Meijer te Souburg, 2.30 uur Ds. Becker te Nieuwerkerk. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wissenkerke 10.45 uur Ds Hoekstra te Lewedorp, 2.30 uur Ds. Scholing te Scharendijke. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Berg. Yerseke 9 en 5.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 8.45 uur Ds. v. d. Ree, 2.30 uur Ds. Eldenman. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. Torenbeek te Anna Jacoba Polder. Hoogerheide (Schapdreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. v. d. Stoel. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Cand. Dijkcma te Assen Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Rilland-Bath 9.30 en 2.30 uur Ds. Sloot. Tholen 10 uur Cand. Tiersma te Schiedam, 2.30 uur Cand. Ledegang te Baarn. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinisse 10 en 3 uur Ds. Schippers. Haamstede 9, 10.30 en 5 uur Ds. Hartvelt, Hilversum Nieuwerkerk 10 uur Dhr. Jansma te Zonnemaire, 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Wentsel, Bed. H. Av. Renesse 7 uur Dhr. Jansma te Zonnemaire. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Weg. Zierikzee 10 en 6.30 uur Ds. Mulder, Badhoevedorp Zonnemaire 10 uur 2.30 uur Dhr. Jansma.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1966 | | pagina 3