ÓföiliMe, buitUUn NIEUWS Predikbeurten zondag 24 juli 1966 r' KORT VERSLAG van de vergadering van de Classis Goes op donderdag 7 juli 1966, des n.m, om 19 uur in de Westerkerk te Goes, Namens de roepende kerk van Wol- faartsdijk opent ds. A. v. d. Berg de ver gadering. Hij laat zingen Ps. 119: 17, leest 1 Petrus 4:711, gaat voor in gebed en heet alle aanwezigen welkom. Nadat de notulen zijn gelezen en de credentiebrieven onderzocht wordt het moderamen gecon stitueerd. Ds. J. v. d. Veen, praeses Ds. A. v. d. Berg, assessor Ds. A. J. Radder, le scriba; Ds. H. Eikelboom, 2e scriba. De praeses verwelkomt met name Ds. v: d. Berg, die voor het eerst en Ds. B. Wentsel die als deputaat art. 53 in ver band met de emeritaatsaanvrage van Ds. J. E. Booy aanwezig is. Ds. A. v. d. Berg ondertekent de acte van verbontenis. De stukken i.v.m. de emeritaatsaanvrage van Ds. Booy worden nagekeken en in orde bevonden. Aan Ds. J. E. Booy wordt met ingang van 1 september 1966 op de meest eervolle wijze emeritaat verleend. De praeses bedankt hem voor alles wat hij voor de Classis heeft gedaan en be tekend. Ds. Wentsel voert het woord namens de deputaten ad art. 53. Ds. Booy dankt voor de gesproken woorden en voor de prettige en spontane sfeer binnen de Classis en roept de kerken op om kerk van en met de Heer te blijven. Vervolgens worden de uitgegane en in gekomen stukken gelezen. De coördinatiecommissie vraagt om sug gesties voor Classicale grenswijziging. Er wordt een commissie benoemd, bestaande uit de broeders H. Schuring (Kruiningen) C. L. Pronk (Yerseke) en P. de Bond (Goes). De laatstgenoemde is samenroe- per. De Classis Zeeuws-Vlaanderen verzoekt aan de heer W. J. Musch, evangelist te Breskens, preekconsent binnen het ressort van de Classis te geven. Aan dit verzoek wordt voldaan. De praeses wordt afgevaardigd naar de herdenkingsdienst ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Geref. Kerk van Kamperland op zondag 17 juli, des n.m. om 7 uur. Aan Ds. A. J. L. Hoogkamer wordt eer vol ontslag gegeven van zijn dienst als predikant en de Classis Goes wegens ver trek naar de Classis Barendrecht. De commissie hulp aan ontwikkelings landen stelt voor een timmerfabriek in Rwanda te adopteren voor een bedrag van 25.000 gulden per jaar. Het Pakistanipro- ject zou hierdoor vervallen. De benodigde gelden zouden vooral van diakonale col lecten bijeengebracht moeten worden. Daarnaast zou in elke gemeente aktie moe ten worden gevoerd voor vaste bijdragen voor dit doel. De definitieve beslissing wordt uitgesteld tot de septemberclassis, omdat het enkele kerkeraden ontbroken heeft aan de gelegenheid hierover een be slissing te nemen. Benoeming consulenten Yerseke: Ds. A. v. d. Berg. Wemeldinge Ds. C. W. de Bruyne. 's-Gravenpolder Ds. E. Jansen. Benoeming deputaten Examen Oude TestamentDs. A. v. d. Berg, primus. Kerkgeschiedenis Ds. C. W. de Bruy ne, primus Ds. A. v. d. Berg, secundus. KerkrechtDs. H. P. Juch, primus Ds. E. Jansen, secundus. Ethiek Ds. H. Eikelboom, primus Ds. W. E. Hoekstra, secundus. Tot deputaat voor de Koopvaardij wordt benoemd br. J. Meindertsraa (Goes); voor de vakaturebeurten Ds. H. Eikelboom Kerkvisitatie wordt Ds. A. v. d. Berg. Bij het onderzoek naar Art. 48 vraagt de kerk van Kamperland om advies over de viering van het Avondmaal met bejaar den die de kerk niet langer kunnen bezoe ken en langdurige zieken. Besloten wordt om aan Ds. E. Jansen en Ds. H. Eikelboom op te dragen zich nader te bezinnen op de kerkrechtelijke en pastorale aspekten van dit probleem. De kerk van Wemeldinge vraagt om een vertegenwoordiging bij het afscheid van Ds. A. J. L. Hoogkamer op zondag 28 augustus om 5 uur. Ds. H. Eikelboom wordt hiervoor aangewezen. De kerk van Yerseke stelt dezelfde vraag i.v.m. het af scheid van Ds. J. E. Booy op zondag 4 september. Ds. A. v. d. Berg zal de Clas sis vertegenwoordigen. In de persoonlijke rondvraag dankt Ds. A. v. d. Berg voor de wijze waarop hij werd verwelkomd, en voor de steun, die de kerk van Wolfaartsdijk in de vakante periode van de Classis heeft ondervonden. Ds. A. J. L. Hoogkamer neemt afscheid van de Classis. Hij is dankbaar voor de wijze waarop hij hier de eerste beginselen van het ambt van predikant heeft mogen leren. De vakaturebeurten worden vastgesteld voor het 2e kwartaal van 1967. Borssele Ds. De Bruyne en Ds. Eikel boom. Driewegen Ds. Hoekstra en Ds. Van Rheenen. 's-GravenpolderDs. Hoekstra en Ds. Van Rheenen. Kruiningen Ds. Jansen en Ds. Juch. BaarlandDs. Jansen en Ds. Radder. Wissenkerke: Ds. Juch en Ds. v. d. Veen. GeersdijkDs. Hoekstra en Ds. v. d. Veen. Wemeldinge Ds. v. d. Berg. Nieuwdorp Ds. v. d. Berg en Ds. De Bruyne. Yerseke Ds. Radder. De volgende vergadering wordt vastge steld op donderdag 22 september, n.m. om 7 uur. Het moderamen zal dan als volgt zijn samengesteld Ds. A. v. d. Berg, prae ses Ds. H. Eikelboom, assessor Ds. A. J. Radder, le scriba Ds. C. W. de Bruy ne, 2e scriba. Niets meer aan de orde zijnde sluit de praeses de vergadering met dankgebed. Voor de Classis, H. EIKELBOOM, 2e scriba. UIT DE KERKEN Beroepen te AduardJ. de Lange te Lemmer te Munnekezijl C. Luchtigheid te Bruchterveldte Sliedrecht (vak. R. Oosterhof): C. M. v. d. Loo te Soest; te Hoogeveen (vak. A. Adema): S. de Vries te Bennekom te Nieuwleusen H. J. Diekema te Monnikendam te De Krim (O.) en te RockanjeJ. Stolk, kand. te Utrechtte De Bilt (2e pred. pl.) en te Leiden (vak. J. H. de Boer): L. Bech, laatstelijk predikant te Paramaribo te Kornhorn en te VisvlietS. Feenstra, kand. te Groningen te Hoek van Holland en te Hollandscheveld J. L. Bel te Zuid broek-Harkstede. Aangenomen naar Enschedé B. Berends te Leeuwarden-Huizum naar Aardenburg (met naast de pastorale arbeid tevens een evangelisatieopdracht van de Classis Zeeuws-Vlaanderen): M. A. Noorloos, kand. te Gorinchem naar Rotterdam- Charlois (vak. H. M. Dercksen) J. v. d. Klaauw te 's-Gravenzande. Bedankt voor VeendamH. Peper te Slootdorp voor Aalten (vak. L. J. Goe de): B. Berends te Leeuwarden-Huizum. Beroepbaarstelling, De classis Almelo heeft beroepbaar verklaard ds. K. D. Ger- ber, laatstelijk vrijgemaakt predikant te Hengelo (O.). J. van Veen, kand. te Schermerhorn, heeft de benoeming tot bijstand in het pas toraat aldaar aangenomen. Ds. C. M. Overdulve is verhuisd van Baarn naar E. P. Rubengera, B.P. 29, Ki- buye, Rwanda. Hij vertrekt 4 augustus a.s. Examens. Aan de Theologische Hogeschool te Kampen slaagden voor het propaedeutisch examen mej. G. Gosker te Zwolle en de heren L. J. Bouma te Leeu warden-Huizum, J. S. Helmantel te Am sterdam, A. D. v. d. Heuvel te Tilburg, H. van Heyst te Krimpen aan de Lek, J. G. Meynen te Utrecht, W. Nawijn te Apeldoorn, Z. Ramker te Gramsbergen, E. J. van 't Riet te Veenendaal, F. D. Rooze te'Brussel (Begië), L. J. de Ruiter te Harkema-Opeinde, M. G. Veenstra te Hoogkerk en K. H. Wigboldus te Gronin gen. Aan de V.U. te Amsterdam slaag den voor het propaedeutisch examen de heren G. H. v. d. Bom te Hoofddorp, H. Bonestroo te Amersfoort, D. Bruggeman te Amsterdam, H. Eendebak te Alkmaar, J. Loosman te 's-Gravenhage, G. H. Huis jes te Maarn, H. J. Kerkhoven te Lisse, J. P. v. d. Stoel te Amsterdam, L. Thijs te Amsterdam, C. M. Verspuy te Amers foort, H. J. Westmaas te Heemstede, E. S. Wigboldus te Amsterdam. De classis Schiedam heeft praepa- ratoir geëxamineerd de heer J. Tiersma, kand. te Schiedam, die i.v.m. stage nog geen beroepen in overweging kan nemen. De classis Emmeloord heeft praepa- ratoir geëxamineerd D. W. Omta, kand. te Ens (N.O.P.), die i.v.m. stage echter nog geen beroepen in overweging kan ne men. De classis Utrecht heeft praepara- toir geëxamineerd en beroepbaar verklaard J. Stolk, kand. te Utrecht. Ds. B. J. Aalbers te Dronten heeft zich in principe niet beschikbaar willen stellen voor een benoeming tot theoloog predikant van de wetenschappelijke staf van het nationaal protestants centrum voor geestelijke volksgezondheid te 's-Graven hage. De reden hiervoor was dat ds. Aal bers in dit stadium van de opbouw van de kerkelijke gemeenten en van de polder samenleving geen vrijmoedigheid kon vin den zich van zijn gemeente los te maken. Met emeritaat-Ds. J, E. Booy te Yerseke is voornemens met emeritaat te gaan. Ds. Booy werd 15 juni 1901 te Hoo geveen geboren, was eerst enige jaren bij het onderwijs werkzaam en studeerde ver volgens aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, waar hij 31 oktober zijn kandi daatsexamen deed. Nadat kand. Booy 20 november 1930 door de classis Woerden beroepbaar was gesteld, werd hij 6 sep tember van het jaar daaropvolgend te Hij ken (Dr.) in zijn eerste gemeente beves tigd. 17 november 1935 verwisselde ds. Booy deze gemeente met die van Surhuis- terveen en 29 december 1946 vertrok hij naar Yerseke. Ds, J. C. J. Kuiper te 's-Gravenhage- West is voornemens met emeritaat te gaan. Ds. Kuiper werd 18 augustus 1901 te Utrecht geboren. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, werd in 1930 kandidaat en aanvaardde 4 septem ber 1931 zijn ambt te O.- en W. Souburg. In 1934 vertrok hij naar Arnhem, om 24 september intrede te doen te 's-Graven- hage-West. Hier heeft ds. Kuiper zich op allerlei gebied bewogen. Hij nam aktief deel aan het illegale werk en was vice- Mogen wij onze abonné's herinneren aan de mogelijkheid het abonne mentsgeld over het 2e halfjaar 1966 ad 4,per giro aan ons over te maken 1 Zij besparen dan 0,75 inningskosten. Ons gironummer 4 22 80 t.n.v, Littooij Olthoff, Middelburg, De Uitgevers. voorzitter van het I.K.B., de organisatie, die in de bezettingsjaren zich zeer verdien stelijk heeft gemaakt voor de voedselvoor ziening in deze stad. Ook was ds. Kuiper voorzitter van de geref. jeugdbeweging en bestuurslid van de H.A.J.A. Landelijk verkreeg hij bekendheid door zijn voorzit tersschap van de bond van geref. jeugd verenigingen. Ds. Kuiper is Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Ds. J. C. Schouten te Baambrugge ontving van de classis Breukelen om ge zondheidsredenen vervroegd emeritaat. Ds. Schouten, die 26 juni 1929 werd geboren, aanvaardde 12 juni 1955 zijn ambt te Tuindorp-Oostzaan. In september 1960 vertrok hij naar Emmeloord en september 1963 verwisselde hij deze gemeente met zijn tegenwoordige. De intercommunie. De classis Dok- kum heeft zich beziggehouden met een rapport over de intercommunie. Hoewel deze niet zonder meer door allen werd verworpen waren er toch bezwaren in be trekking tot de verbinding van Woord en sacrament in die zin, dat na een gemeen schappelijke woorddienst een dito avond maalsviering zou moeten volgen. Resultaat van de discussie was, dat de classis de conclusies van het rapport met meerder heid van stemmen verwierp. Aan de parti culiere synode van Friesland-Noord be richtte de classis, dat een deel van haar leden betwist, dat men reeds nu met an dere kerkverbanden, met name de Ned. Herv. Kerk, op weg zou zijn naar de een heid. Ook bestrijd een deel van de classis, dat er een noodzakelijke konsekwentie is van Woord en sacrament. Wel is zij er van overtuigd, dat de gemeenschappelijke viering van het Heilig Avondmaal ligt in het verlengde van een gemeenschappelijke Woorddienst, maar de kerk kan haar ver antwoordelijkheid niet overdragen, zij moet opzicht en tucht oefenen, c.q. afhouden van het H.A., die afgehouden behoren te worden. Scribaten. Het scribaat van de kerk van Leimuiden wordt waargenomen door de heer P. Rietdijk, Dorpsstraat 42. Het scribaat van de kerk van Nieuwdorp berust bij de heer D. Moelke, Schippers- weg 12, 's Heerenhoek. Als scriba van de kerk van Nigtevecht fungeert de heer J. v. d. Linden, Dorpsstraat 164. BOEKBESPREKING. Orden voor de eredienst van de Gerefor meerde Kerken in Nederland met toelichting. J, H. Kok. Dit boekje leent zich minder voor be spreking. Met dient het zelf te bezitten in de hoop, dat het kerkelijk gebruik zich er naar zal richten, hetgeen nog weinig het geval is als ik het goed heb. Er is ook een uitgave ingelegd zonder toelichting. De prijs is 3,25 en 0,45 bij getallen reductie. We spreken de hoop uit, dat de voor gestelde orden kalmpjes aan ingang mogen vinden. Ik meen dat het gezegend zal wer ken, als we de orden van de eredienst als verantwoorde handelingen gaan zien. Brouwershaven B. Wentsel. CLASSIS MIDDELBURG. Crèche voor de ochtenddiensten te Middelburg Hofpleinkerk en Noorderkerk: Bewaarschool, Bree 8 Getuigeniskerkin een der bijgebouwen van de Getuigeniskerk. Plan-ZuidHerv. Wijkgebouw Zuiderstart", J. H. Huissenstraat. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Oostra te Hoogeveen. 2.30 uur Ds. Van Dijk te Gasselternijveen. 5 uur Ds. Van Wilgenburg. (Deze dienst wordt uitgezonden naar 't Gasthuis.) (Noorderkerk) 9 uur Ds. Van Dijk. (Getuigeniskerk, Adriaen Lauwerijszstraat) 9.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. Oostra. Plan Zuid (Gemeenschapsruimte Schoolgebouw Rentmeesterlaan 241) 10.15 uur Ds. Van Dijk. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10.30 en 7 uur Ds. Visser te Rossum. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. De Jong te Rutten. Grijpskerke 10 uur Ds. Den Hengst, 2.30 uur Ds. Dorst te Helpman. Koudekerke 9.30 en 7 uur Ds. Bouwknegt, den Haag Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Heesen te Uden. Oostkapelle 9 en 10.30 uur Ds. Willemse te Arnhem, 7 uur Ds. Jager te Hilversum. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Jager te Hilversum. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Meijer. Veere 9 en 7 uur Ds. Nagellcerke te Dordrecht. Vlissingen 9 uur Ds. Visser te Rossum, 10.45 en 5 uur Ds. Nagelkerke te Dordrecht. Vrouwenpolder 9 en 10.30 uur Ds. Bosman, 7 uur Ds. Fokkens. Westkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds. Benthem. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 10 en 3 uur Cand. Davidse te Goes. Axel 10 uur Ds. De Vries te Hoofddorp, 5 uur Ds. Spoelstra te Boskoop. Breskens 10 en 7 uur Ds. Musch. Hoek 9 en 2.30 uur Ds. Gispen. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerf. Sas van Gent 7 uur Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Gispen. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Muntingh te Middelharnis. Zaamslag 10 en 3 uur Dhr. Romkes te Urk. Zóutespui 10 en 3 uur Ds. Spoelstra te Boskoop. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. Veldhuyzen, Donkerbroek Borssele 8.45 en 5 u. Ds. De Jonge, Emmercompascuum Colijnsplaat 10 uur Ds. De Vries, 5.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Joosse te Middelburg. Geersdijk 10.45 en 2.30 uur Ds. De Jonge te Emmer compascuum. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen. 5 uur Prof. Rothuizen te Kampen. (Oosterkerk) 9 uur Prof. Rothuizen. 5 uur Ds. Jansen. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek te Hoek Heinkenszand 10.30 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 5 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Bakker te Doorn. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. v. d. Berg. Nieuwdorp 9 uur Ds. Eikelboom, 2.30 uur Ds. Juch. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 uur Ds. Van Rheenen, 2.30 uur Ds. De Vries. Wkïlphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. v. Mechelen te Heinenoord CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Torenbeek. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. v. d. Haauw te Roosendaal. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Booy te Yerseke. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. v. d. Berg, Ermelo Oud-Vossemeer '10 en 3 uur geen opgave ontvangen. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Bouma. Rilland-Bath 10 en 2.30-uur Ds. Peddemors te Nieuw- Vennep. Tholen 10 en 5 uur Ds. Bouma, em. pred. te Noordwijk CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Hoogsteen. Haamstede 9, 10.30 en 5 uur Ds. v. Belzen te Vorden Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Vellema te Assen. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Kamper. Renesse 7 uur Ds. Van Belzen te Vorden. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 6.30 uur Ds. Wiersema te Apeldoorn Zonnemaire 10 en 2.30 uur Dhr. Jansma.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1966 | | pagina 3