m'ïïn, RWANDA NIEUWS Littooij Olthoff Pradikbourton zondag 26 juni 1966 Vraag dan monster en prijs aan bij "A „intercommunie". Hierover was door een commissie een rapport opgesteld, waarvan Ds. Becker rapporteur was. Na een brede bespreking werd uitgesproken om door te geven aan de deputaten van de volgende Generale Synode-: ten eerste dat de intercommunie plaats hebbe op de weg der ontmoeting met an dere kerken, wanneer alles overeenkomstig de Schriften, belijdenis en kerkorde aan de orde is geweest en dat de bespreking van deze vragen vooral ook langs intersync- dale weg als de meest ordelijke en vrucht bare moet worden gezocht. Ten tweedeten aanzien van het zo genaamde gastrecht is uitgesproken, dat dit alleen in bizondere omstandigheden en in incidentele gevallen kan worden ver leend en dat daarvoor een aanvaardbare reden moet zijn, dit ter beoordeling van de kerkeraad ter plaatse. Regel is, dat ieder het H. Avondmaal viert in de kerk waartoe hij of zij behoort. Ten derde dat de vraag naar inter communie in de studentenwereld niet be vredigend kan worden opgelost zonder volledige bestudering van de kerkelijke si tuatie in de studentenwereld. Deputaten voor de Stichting voor Maat schappelijk Werk vragen van de diako- nieën voor 1967 in plaats van de 64 cent per „ziel", die op een vorige zitting reeds was toegestaan, thans 88 cent per ziel, omdat het werk uitbreidt en de subsidie niet heeft gebracht, wat er van was ver wacht. Dit wordt toegestaan. Deputaten voor „Kerk en Delta" komen met een voorstel en begroting voor de aan stelling jeugdwerkleider, die dan via de Stichting voor Maatschappelijk Werk zal worden gezocht. De noodzakelijkheid van zulk 'n leider wordt voor deze tijd bepleit. De kosten daarvan worden voorlopig ge schat op 17.000,Ook dit voorstel wordt aangenomen. Minder goed ging het voorstel van de commissie, die door de synode was be noemd om de mogelijkheden te onderzoe ken voor bemiddeling van voorziening in de dienst des Woords binnen de Zeeuwse kerken. Dit vond geen algemene instem ming en werd bij meerderheid van stemmen verworpen. Uitvoerig werd ook gewikt en gewogen hoe het met onze „Zeeuwse Kerkbode" moet gaan. De synode bleek niet bereid in te staan voor eventuele tekorten op de exploitatie. Aan onze mensen zal getracht worden duidelijk te maken, dat er beslist een 500 abonné's bij moeten komen, om dat anders de kerkbode zal moeten ver dwijnen. Deputaten „Kerk en Industrie" bericht ten, dat Ds. D. Ringnalda zijn werk in de Zeeuwse kerken helaas niet kan voortzet ten. Hiervoor zal een andere weg moeten worden gezocht. Namens de synode zal aan Ds. Ringnalda een dankschrijven wor den verzonden met de beste wensen voor zijn herstel. De Classis Zeeuws Vlaanderen krijgt een duidelijk antwoord op de vraag naar de bevoegdheden van een lerend ouderling. Vooral wordt verwezen naar artikel LXVI van de K.O. Nadat nog enkele benoemingen worden gedaan en diverse dankwoorden zijn ge sproken, gaat Ds. Van Wouwe voor in dankgebed en sluit de praeses de vergade ring van deze synode. Namens het moderamen, Ds. H. SCHOLING, 2e scriba h.t. Grote bouwactiviteiten. Vergaande besluiten werden geno men om de bouwkundigen Hylkema en de Smalen te ontlasten van hun over belasting. Er zal hopelijk een drietal vrijwilligers uitgaan voor een jaar. En verder zoeken we naar een aannemer van hoog niveau, die wil gaan helpen. Het Centrum voor Gereformeerd Jeugd werk zal financiëel helpen. Zoals het dit ook gaat doen ten aanzien van de bouw van 3 pastorieën voor de nieuwe Rwandese predikanten, die binnenkort hun werk zullen beginnen. Hun was wèl een gemeente toegewezen, maar ze zouden er niet kunnen werken om de eenvoudige reden, dat er geen wonin gen voor hen zijn. Dank zij de hulp van het C.G.J.. zullen ze hopelijk spoedig kunnen beschikken over een pastorie. Er moeten kerkgebouwen komen. Dit zeiden de zendende Kerken van Middelburg en Rotterdam. Als er geen landelijke actie voor kerk- en scholen bouw op de zendingsvelden komt, zal men in de ressorten van de zendende Kerken van Middelburg en Rotterdam een actie ontplooien. Een drukkerij wordt verzonden. De heer Fokkens, de toekomstige commerciële directeur van het lectuur centrum in Kigali, heeft in Den Haag geëxperimenteerd met de aangekochte machines. En met succes er verscheen een liederenbundel voor de Kerk in Rwanda, terwijl ook een kalender in het Kinyarwanda werd gepubliceerd. De drukkerij wordt nu opgebroken om in termijnen naar Rwanda te worden gezonden. Een kerkelijk bureau zonder bureau. Er is wel een kerkelijk bureau met een actieve secretaris, ds Hitimana, maar de apparatuur ontbreekt. Daarom besloot de Rwanda-commissie voor deze apparatuur te zorgen. Slechte wegen vergen goede auto's. De wegen zijn slecht en de auto's zijn slecht. Daarom besloot de Rwanda- commissie te zorgen voor goede auto's, waarvan de twee Rwandese predikan ten ook zullen profiteren. Dan kunnen ze figuurlijk èn letterlijk weer vooruit. Ieder moet iets over Rwanda weten. De speciale brochure over het werk in Rwanda zal in nóg groter oplage ver spreid worden. Wie werkelijk geïnte resseerd is en niet kan of wil betalen, zal hem gratis krijgen. Ds. Hitimana raakte niet uitgekeken. Zo kunnen we de reis door Neder land van de secretaris van de Presby teriaanse Kerk in Rwanda typeren. Hij was onvermoeibaar. Legde veel contac ten en liep een tijdje mee in de Kerk van Hemelum, begeleid door ds Over- dulve. Tenslotte woonde hij de intrede van ds v. d. Neut en ds Overdulve bij en vertrok hij, na de bondsdag van de jeugd in Den Haag te hebben bijge woond „vluchtelings" per sportvliegtuig naar België, om daar dezelfde dag een andere manifestatie bij te wonen. Het werk op het thuisfront neemt toe en daarom zei ds Richters, die voorlo pig samen met ds Langeveld het secre tariaat waarneemt, dat hij er mee moest ophouden. Men zal nu een „dominee- voor-halve-dagen" zoeken, die de ver antwoordelijkheid kan overnemen. Nog steeds woedt de strijd in en om Vietnam. Wij bidden om een einde van dit mysterieuze conflict. Moge Gods Geest allen, die hier verantwoordelijk heid dragen, brengen tot de gedachten en daden van vrede. UIT DE KERKEN Beroepbaarstelling. Kand. E. van Wieren te Oudega (Sm.) is met ingang van 14 juni beroepbaar. Kand. J. Rut gers te Bedum is met ingang van 15 juni beroepbaar. Examens. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagden voor het propae- deutisch examen de dames W. Morsink, E. Sluis te Bergen (N.H.), A. A. de Vries en de heren H. van Andel te Rotterdam, J. C. Bos te Vlaardingen, S. Bosse te Ede, G. P. van Dam te Vlaardingen, Th. Fos- sen te Goes, J. Joosten te Wildervanlc, J. Knol te Beverwijk, B. Koole te Sint Lau rens (Zeeland), H. Noordhof te Drieber gen, W. Stoker te Groningen, K. R. Tinga te Dordrecht en M. Uittenbosch te Haar lem. Afscheid en intrede. Na bevestiging door ds. Th. Oostra aldaar met Openb. 3 20, deed ds. L. L. v. d. Vliet, laatstelijk vrijgemaakt predikant te Groningen-Noord, intrede te Hoogeveen met Colossenzen 4 2, 3 en 4. Wegens zijn benoeming tot secretaris van de Soemba-Brazilië- zending nam ds. F. J. B. Schiebaan af scheid van De Krim (O.) met 1 Kon. 3:15. Ds. J. C. Everaars is voorne mens 3 juli afscheid te nemen van Venlo, om 7 augustus d.o.v. intrede te doen te St. Jacobi Parochie, na bevestiging door ds. W. B. Baas aldaar. Wegens ver trek naar 's-Graveland nam ds. J. ter Horst afscheid van Twijzel met Hand. 8 39. Drachten. Tijdens de laatstgehouden vergadering van de Classis Drachten heeft de kerk van Drachten een instructie inge diend wat betreft de predikantstractemen- ten. Door de grote verschillen in de trac- tementen dreigt het beroepingswerk een koophandel te worden met de nodige con currentie. De kerk verzocht de deputaten met een voorstel te komen voor een ver plicht gestelde regeling, eventueel tot een centrale kas voor de tractementen. Op de volgende classisvergadering zal van dit onderzoek rapport worden uitgebracht, waarna dit, na eventuele amendering, zal worden doorgezonden aan de meerdere vergaderingen. Beroepen te Drachten (vak. H. E. Wijn- ja): C. J. v. d. Meulen te Tiel te Bus- sum (vak. H. Schut): S. A. Boonstra te Rijswijk (Z.H.); te Vlissingen (vak. A. Verschoor): B. G. de Valk te Heerenveen; te Doezum (Fr.): E. van Wieren, kand. te Oudega (Sm.); te Vlaardingen (vak. H. J. Heynen): J. F. ter Hart te Valkens- waard te Hellevoetsluis M. Kievit te Westerlee (Gr.); te Winschoten (vak. A. Wiersinga): I. Meijer te Oegstgeest te Stedum J. Rutgers, kand. te Bedum te Koog aan de Zaan D. Bakker, kand. te Eindhoven te Pingjum-Wons en te Ten Post (Gr.) (tevens belast met de geestelijke verzorging van de psychiatri sche inrichting Groot Bronswijk te Wa genborgen): E. J. Baljet, kand. te Huizen (N.H.); te 's-Gravenhage-West (vak. J. H. Baas): G. Vesseur te Boskoop; te Aalten (vak. L. J. Goede): B. Berends te Leeuward^n-Huizum. Aangenomen naar Bolnes: A. J. L. Hoog kamer te Wemeldinge naar Doezum (Fr.): E. van Wieren, kand. te Oudega (Sm.); naar Antwerpen (Belgische Chris telijke Zendingskerk): mr. B. C. Carp, evangelisatiepredikant te Brussel (België); naar Stedum J. Rutgers, kand. te Bedum naar Voorthuizen (vak. P. Melse): D. W. Dondorp te Antwerpen (België). Bedankt voor Dedemsvaart (vak. A. Schweitzer): J. L. Bel te Zuidbroek; voor SantpoortA. L. Janse de Jonge te Sens et Chatillon-Coligny (Loiret, Frankrijk); voor Schiedam (vak. J. L. Couvée): J. C. v. d. Veen te Maarssen voor Gouda (vak. J. Hengeveld): D. W. Dondorp te Antwerpen (België); voor AduardF. Dijkstra te Hijum. Spanjaardstraat - Middelburg CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Joosse. 2.30 uur Ds. Dondorp te Zutphen. 5 uur geen dienst. (Noorderkerk) 9 uur Ds. Wessel, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Wessel, Dankzegging. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur 9.30 uur Ds. De Moor te Canada. 5 uur Ds. Joosse. Plan Zuid (Gemeenschapsruimte Schoolgebouw Rentmeesterlaan 2411 10.15 uur Ds. Wessel (Voorbereiding H. Av.). Gtsthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Elskamp te Bennekom. Domburg 10 en 7 uur Ds. Dondorp te Zutphen. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Van Ziel te Vriezenveen. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Den Hengst. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Bisschop, Steenwijk Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer, Bed. H. Av. en Dankzegging. Oostkapelle 9, 10.30 en 7 uur Ds. De Grafe te Zuid- Beijerland. Serooskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Vergeer, Poortugaal St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Van Ulden te Steen- wijkerwold. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 9 en 10.30 uur Ds. Bosman, 7 uur Ds. De Moor. Westkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds. Pontier, Bed. H. Av. en Dankzegging. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Paksy, Bed. H. Av. en Dankzegging. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en 7 uur Ds. Musch. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. De Jong te Harderwijk. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerf. Sas van Gent 7 uur Terneuzen 10 uur Ds. Berger, Bed. H. Av., 4.30 uur Ds. Berger, Bed. H. Av. en Dankzegging. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Elshout te Koudekerke. Zaamslag 9 uur Ds. Gispen, 7 uur Ds. Den Boer, Afscheid. Zoutespui 10.30 uur Ds. Gispen, 3 uur CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Cand. Brouwer te Amsterdam Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat geen opgave ontvangen. Driewegen 10 en 2.30 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. De Bruyne. 5 uur Ds. Jansen. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. De Bruyne. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Hoekstra te Lewedorp. Heinkenszand 10.30 en 2.30 uur Ds. Winter te 's-Gravenhage. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Radder, Bed. H. Av. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Noordhoff, Den Bommel. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Slingenberg, Bed. H. Av. en Dankzegging. Lewedorp 9.15 uur Ds. Winter te 's-Gravenhage, 2.30 uur Ds. Jansen. Nieuwdorp 10.45 uur Ds. Brederveld, 2.30 uur Ds. Kornet. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. Vanhaelen, Mijdrecht Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Beg. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Richel te Heemstede. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. Mooy te Ridderkerk Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur geen opgave ontvangen. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Keur. Rilland-Bath 9.30 en 2.30 uur Ds. Sloot. Tholen 10 en 5 uur Ds. Keur te Scheveningen. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Maaskant te Leiden Bruinisse 10 en 7 uur Ds. Den Heeten. Haamstede 9 uur (Viering H. Av.) Ds. Q. Huyscr te Barendrecht, 10.30 uur Ds. Q. Huyser, 5 uur (Voortzetting H. A. en Dankzegging) Ds. Q. Huyser Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland geen opgave ontvangen. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 6.30 uur Ds. Arwerth te Balk. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Dhr. Jansma. SSK

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1966 | | pagina 3