DE ZENDING Evangelieverkondiging in woord en daad 0$UiMe> GEBROKEN TROTS i 0 V V ter ft RECTIFICATIE. In de Kerkbode van 6 mei j.l. ver meldde het rapport Part. Synode (on der het punt: Maatschappelijk werk): ,,Van de diakonieën wordt verwacht voor 1966 een bijdrage van 58 cent per „ziel" en voor 1967 van 67 cent". Dit laatste berust op een drukfout. Het moet zijn voor 1967 wordt een bijdra ge van 64 cent verwacht. A. E. KORTE NOTULEN van de Classis- vergadering Goes, gehouden op donderdag 21 april 1966 in het lokaal achter Geref. Kerk Westwal te Goes. 1.15 uur opent Ds. Van Rheenen na mens de roepende kerk van Wissen- kerke. Laat zingen Ps. 30 vs. 8, leest 1 Cor. 15 vs. 12^22 en gaat voor in gebed. Allen worden hartelijk welkom geheten. De afgevaardigden van Wol- faartsdijk wordt verzocht de credentie- brieven na te zien. Notulen worden in tussen gelezen. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. Zeven kerken met instructie. Het Moderamen wordt geïnstitueerd. Praeses Ds. Van Rheenen. Assessor Ds. Booy. Ie scriba Ds. Radder. 2e scriba Ds. Van der Veen. De praeses wenst de kerk van Krui- ningen succes met het beroepingswerk, sterkte aan de kerk van Nieuwdorp en aan de kerk van Baarland. Deelt mee, dat de kerken rondom Veersemeer zich zullen bezinnen op het werk ten aan zien van de recreatie. De praeses wenst allen een goede vergadering toe. De notulen van de vorige Classisver- gaderingen van 13 januari en van de extra Classisvergadering van 17 maart worden goedgekeurd en getekend. Naar aanleiding van deze notulen wordt besloten 't Moderamen van de Classis te machtigen om de praepara- toir geëxamineerden na volbrachte sta ge beroepbaar te stellen in de Gerefor meerde kerken. Ingekomen stukken. Van het Mode ramen van de Generale Synode is een schrijven binnengekomen van de be noeming van Ds. Eikelboom in de com missie hulpverlening aan ontwikkelings gebieden. Praeses feliciteert hem met deze benoeming. Van Wemeldinge een schrijven om zo mogelijk de Classisvergadering des avonds te houden. Van Ds. Hoogka mer., waarin hij ontheffing vraagt van het consulentschap Baarland. De Clas sis verleent hem ontslag met dank voor bewezen diensten. Ds. Jansen wordt tot consulent benoemd. Van kerk van Goes een schrijven, waarin afvaardiging verzocht wordt bij intrede van Ds. De Bruijne op 8 mei a.s. Praeses en assessor worden hier voor aangewezen. Instructies. Baarland, Geersdijk en 's-Gravenpolder vragen Classisbeurten aan voor eerste kwartaal 1967. Kerk van Nieuwdorp vraagt aanwij zing consulent. Ds. Hoekstra wordt be noemd. Deze neemt de benoeming aan. Wolphaartsdijk verzoekt Classis con- tracta voor de stukken Ds. Van den Berg. Vraagt afvaardiging tot bijwo ning van de intrede op 12 juni. Ds. Van Rheenen en Ds. Van der Veen worden hiervoor aangewezen. Ds. Booy en Ds. Radder worden aan gewezen de Classis te vertegenwoordi gen bij het afscheid van Ds. Goeden dorp, eveneens op 12 juni a.s. Het verzoek van de kerk van Wemel dinge om de Classisvergadering in de avonduren te houden en dat van Yer- seke om in elk geval meer spreiding van de vergaderingen, wordt besproken. Besloten wordt bij wijze van proef de volgende Classisvergadering op een avond te houden. 't Beroep van Ds. C. W. de Bruijne naar de kerk van Goes wordt geappro- beerd. Praeses wenst de kerk van Goes hiermee van harte geluk. Acte van onslag wordt op meest eer volle wijze verleend aan Ds. A. F. Goedendorp bij zijn vertrek naar Geref. kerk van Maastricht. De praeses spreekt een woord van afscheid. Uw afwezig heid zullen we straks als een pijnlijk gemis ervaren. Hij wenst hem Gods ze gen toe. Ds. Goedendorp is dankbaar voor wat hij in de Classis Goes geleerd heeft en wenst de Classis in alles het goede uit Gods hand. Voorts wordt besloten de vacature beurten te handhaven. Ingekomen pre dikanten zullen de vacaturebeurten van de vertrekkende predikanten vervullen voor laatste kwartaal 1966. Regeling vacaturebeurten le kwartaal 1967: Borssele krijgt toegewezen Di. Jan sen, Hoekstra, Van Rheenen. Driewegen Di. Radder, De Bruijne en Van den Berg. 's-Gravenpolder Di. Jansen, Hoog kamer, Van Rheenen, Van der Veen, De Bruijne en Van den Berg. Kruiningen Di. Juch en Van der Veen. Baarland Di. Hoekstra, Hoogkamer. Wissenkerke Di. Eikelboom en Rad der. Geersdijk Di. Juch, Eikelboom. Verslag Particuliere Synode. Ds. Radder brengt hierover verslag uit. De Synode heeft besloten de hulp aan de hulpbehoevende studenten voortaan generaal te regelen. De Synode ver zoekt deputaten te benoemen voor dia conale arbeid. Benoemd worden Schreu- der uit Goes, J. Markusse uit Kamper land, secundus J. Koeman uit Yerseke en J. Korstanje uit 's-Gravenpolder. Op 25 mei zal de voortgezette Part. Synode zich nader beramen over de in tercommunie. Ds. Hoogerwerf en J. Katsman zijn door de Synode aangewezen om een contactpersoon te krijgen voor regeling preekvoorziening in provincie Zeeland. Voorts besloot de Synode op voor stel van deputaten de pensioenen aan emeritipredikanten enz. voortaan recht streeks uit de kas Landelijke Samenwer king te doen uitkeren. Synode heeft steunaanvragen hulp behoevende kerken aanvaard. Voorts is een pro memorie-post van 1000,'— disponibel gesteld voor arbeid van de kerken rondom Veersmeer. 't Rapport Kerk en Deltaplan is aan alle Classes verzonden voor bespreking. Op voortgezette vergadering van Part. Synode op 25 mei a.s. zal ook de Zeeuwse Kerkbode nader ter sprake komen. Ds. Hoekstra rapporteert over de Zending, 't Werk van de Zending leeft niet voldoende in de gemeente. Iedere gemeente moet zich bij het werk in Ru anda betrokken weten. Ds. Overdulve zal D.V. 16 mei, 8 uur, bevestigd worden door Ds. Bakker in de Getuigeniskerk in Middelburg. Di. Van Rheenen en Booy worden afgevaardigd. Ds. Eikelboom rapporteert namens commissie hulp aan ontwikkelingsgebie den. Hij vraagt 2 diakenen te willen be noemen in deze commissie zitting te ne men. Benoemd worden W. de Wolf uit Kloetinge en De Visser uit Wol- faartsdijk. Voorts zullen Ir. Rakers en Ir. Wertheim gevraagd worden in deze commissie zitting te willen nemen. Dan is er hei: voorstel zich als Clas sis beschikbaar te stellen voor het pro ject tot de bouw van een Chr. Land bouw Technische School in Pakistan. Een bedrag van 25.000,-^ per jaar zal hiervoor opgebracht moeten worden. De commissie vraagt de Classis vol macht te werken voor dit project. Clas sis gaat hiermee in principe accoord. Eventuele bezwaren dienen binnen 14 dagen bij Ds. Eikelboom te worden in gebracht. Betreffende Onderweg-kerken deelt Ds. Eikelboom mee, dat in juli een po ging zal worden gedaan een dienst in Kats en één in Oosterland te houden. Benoemingen. Voor art. 48 Hulpbe hoevende kerken wordt benoemd A. J. de Kok uit Lewedorp. Ds. Eikelboom wordt benoemd tot kerkvisitator in de plaats van Ds. Goe dendorp. Verdere benoemingen worden naar de volgende Classisvergadering verschoven. Onderzoek naar Art. 48 wordt ge houden, alsmede de rondvraag. Ds. Goedendorp deelt nog mee, dat voor oktober een Herv.-Geref. ambts dragersvergadering is gepland. Ds. Hoekstra wordt aangewezen als con tactpersoon op te treden. De roepende kerk voor volgende Classisvergadering is de kerk van Wol- feertsdijk. Moderamen zal dan zijn Praeses Ds. Juch. Assessor Ds. Van der Veen. le scriba Ds. Radder. 2e scriba Ds. Van den Berg. De Classis hoopt 7 juli a.s. om 7 uur een avondvergade ring te houden. Korte Notulen worden vastgesteld. Ds. Booy eindigt met dankgebed. Prae ses sluit de vergadering. In opdracht, Ds. v. d. VEEN, 2e scriba h.t. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Kort verslag van de Classisverga dering op 3 mei 1966 te Schoon- dijke. Op verzoek van de roepende kerk van Zoutespui opent Ds. Heemskerk de ver gadering. Hij memoreert de teleurstelling bij de kerk van Aardenburg door het bedan ken van Cand. Torenbeek, maar tevens de hoop, dat de vakature nu spoedig vervuld zal worden, en de emeritaats- aanvrage van Ds. Den Boer, welke op deze vergadering zal worden behandeld. Alle kerken zijn wettig vertegenwoor digd. De vergadering wordt geconsti tueerd. Moderamen Ds. Gispen, praeses Ds. Hoogerwerf, scriba en Ds. Berger, assessor. De notulen worden vastgesteld. Emeritering van Ds. Den Boer. Aan Ds. Den Boer wordt door de Classis FEUILLETON door HERMAN NOORMAN 45) De dagen gaan in spanning voorbij. Je hangt aan de radio. Aan d'e Grebbe wordt verwoed gevochten. Ook in het Noorden, aan de Afsluitdijk en op andere plaatsen. Welk een Pinksteren Er worden slechts korte kerk diensten gehouden. Je kunt nu beter in de eenzaamheid je met God verbinden. 't Is ontzettend, dat je niets van elkaar weet. Overal in het land vragen de betrekkingen van onze soldaten zich angstig af, wat er van hen terecht zal komen. Abel denkt aan zijn broer Jan, die in Brabant zit. En hij denkt aan zijn vader en moeder en zuster in Utrecht. Hij leeft ook mee met Kea, wier gedachten schier geen moment uit Noordam weg zijn, al is 't zeer wel mogelijk, dat vader en moeder daar in het geheel niet zijn. De sombere berichten houden aan. Daar komt de tijding van de capitulatie van het strijdende leger. Na een kamp van vijf dagen is de strijd beslist. De wapens worden weggeworpen. Onze jongens zijn krijgsgevangenen. Ze hebben af te wachten, wat er met hen gebeuren zal. Abel en Kea praten met buren, met kennissen. Het is een mooie mei-avond. Maar wie bespeurt er iets van Ze zijn diep onder de indruk van het gebeurde. Het is merkwaardig, zo gauw het leven zich herstelt van de opgelopen schokken. Reeds nu is men aan de op bouw bezig. Koortsachtig wordt er gewerkt op het sta tions-emplacement, dat deerlijk vernield is. De IJsselbrug zal wel lang ongebruik daar liggen, maar men beweert, dat de spoorbrug over enige tijd wel gebruikt kan worden. Het leven gaat zich herstellen. Zijn vermoeden wordt bewaarheid. Hij vindt allen in Met de overkant van de IJssel is nog geen communi catie. Wel worden telefoon en telegraaf hersteld, maar je kunt niet het onmogelijke vergen. Met Groningen en Friesland is te corresponderen, zegt men, maar met Holland en Utrecht „Als ik de fiets eens neem en ik ga naar Amersfoort oppert Abel. ,,'t Is ook mogelijk, dat ik aan de overkant een trein vind. Dan wil ik eens kijken in Noordam en Utrecht." Zó blijf je maar in de onzekerheid. Abel overweegt met Kea de mogelijkheid van de reis, maaris er gevaar aan verbonden Och, gevaar, wat zul je daarvan zeggen Hij is een ongewapend burger. Hij blijft niet langer weg dan strikt noodzakelijk is, natuurlijk niet. Maar dan weten ze mis schien wat. Abel is niet bepaald onrustig meer. Hij heeft al vernomen, dat de stad Utrecht niets geleden heeft. Maar je wilt toch wat weten, als het kan. Kea informeertwat wil hij dan in Noordam Wel, hij gaat naar „Westhove", poolshoogte nemen. Zijn vader en moeder zijn thuis en willen zij hem ontvangen, dan is het in orde. Willen zij dat niet, wat hij zich in de ge-\ geven omstandigheden niet kan voorstellen, dan weet hij toch iets van hen en dan hebben zij in elk geval hun kinderplicht vervuld. Kea moet tenslotte toestemmen. En in de morgen, heel vroeg, de zon is nauwelijks verschenen, fietst Abel naar het Katerveer en laat zich met de pont overzetten, om tot de ontdekking te komen, dat bij Hattemerbroek een trein gereed staat, die hem naar Amersfoort kan brengen. Het is een omslachtige weg, maar je komt er. Een conducteur weet hem mee te delen, dat over de IJssel bij Deventer een noodbrug wordt gelegd, waarover een trein passeren kan. Abel verbaast er zich over het leven herstelt zich wonderlijk gauw. Onderweg wordt hij tal van bijzonder heden gewaar. Maar ja, je kunt niet controleren, of alle verhalen waar zijn. De fantasie speelt een grote rol en zeker in tijden als deze. Hij besluit, nu hij toch in de trein zit, eerst naar Utrecht te gaan. Daar behoeft hij allicht niet lang te zijn, want alles zal er wel in orde wezen, be halve dan natuurlijk Jan. Van hem zullen ze wel geen bericht hebben. de beste welstand en zij zijn uitermate verheugd, dat hij gekomen is en vernemen mogen, dat in Zwolle alles even eens goed is. Moeder kan een kort briefje van Jan tonen, meldend, dat hij zich in welstand bevindt. Maardat is een briefje, vóór de capitulatie geschreven In de trein heeft Abel vernomen, dat het hele dorp Noordam geëvacueerd is geworden. Men wist hem even wel niet mee te delen, of de bewoners reeds terug waren. Als hij er van Amersfoort heen fietste, ontmoet hij in de dorpsstraat het is duidelijk, dat het dorp nog leeg is twee heren, wier auto in de buurt geparkeerd is. Blijkbaar zijn zij autoriteiten, althans ze lopen met papieren en voe ren besprekingen. Abel maakt zich bekend en informeert. Hij zoekt zijn schoonouders. Is er nog niemand terug op het dorp, de boeren ook niet Een der heren kan hem volledig inlich ten. Zij blijken van de provinciale evacuatiecommissie te zijn. De Noordammers zijn in Alkmaar en omgeving. Over een paar dagen komen zij terug. Voor zover hem bekend zijn allen in goede welstand. Er is slechts één tragisch geval, naar de burgemeester heeft berichthet hoofd van de Chr. school is, toen hij de capitulatie vernam, aan een hartverlamming overleden „Van de Christelijke school? Weet u dat wel zeker?" vraagt Abel. „Neem mij niet kwalijk, ik ben hier onder wijzer geweest. Hij was mijn patroon." „Ja, ik weet niet beter, of hij was van de Christelijke schooleh, hoe heet hij ook weer? O, wacht eens." Hij diept in zijn zak en vergewist zich van een naam, die op een stukje papier staat. „Ellenboom, kan dat Abel knikt ontdaan Ellenboom, plotseling dood Intussen weet hij thans voldoende, bedankt de heren en fietst verder door het verlaten dorp, dat een angst wekkende indruk geeft. Je ontmoet geen sterveling. Alle deuren zijn gesloten. Blijkbaar is hier niet gevochten, want hij bespeurt geen vernielingen. Maar dan moet hij zijn mening herzien. Er is in elk geval iets gebeurd. Want aan de oostzijde van het dorp zijn verschillende woningen met de grond gelijk gemaakt. Hij herinnert zich heel goed, wie er gewoond hebben. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1966 | | pagina 2