Officiële Berichten NIEUWS Predikbeurten zondag 6 februari 1966 brengen differentiatie nader moet wor den uitgewerkt met het oog op de aan de vrouw toe te kennen geëigende taak. De synode sprak uit, dat de Geest van Christus de vrouw geheel herstelt in haar volwaardige positie als mens Gods (Gal. 3 28) en haar als zodanig volkomen integreert in het dienstwerk tot opbouw van de gemeente. Met deze gaven mag de vrouw meewerken in de ambtelijke dienst, zoals deze in zijn ge heel tot leiding van de gemeente is ge roepen. Ook sprak de synode uit, dat de vrouw bij opening van de toegang tot het ambt een volwaardige plaats naast de man dient te worden ingeruimt, overeenkomstig het beginsel van weder zijds aanvullend deelgenootschap in een gezamenlijke taak. Met deze uitspraken kwam een eind aan een diepgaande bespreking, die ten slotte tot grote eenstemmigheid leidde. De uitspraken worden thans naar de plaatselijke kerken gezonden met het verzoek eventuele opmerkingen voor 1 mei 1967 kenbaar te maken. Dit geldt eveneens voor de kerken waarmee de gereformeerde kerken verbonden zijn in de Gereformeerde Oecumenische Sy node. Hiertoe behoren o.a. de Christe lijke Gereformeerde Kerken in Neder land, de Nederduits Gereformeerde Kerken in Zuid Afrika, de Christian Reformed Church in Amerika, enige kerken voortgekomen uit de Nederland se immigratie in Brazilië, Australië en Nieuw Zeeland en een aantal kleinere kerkgemeenschappen van de gerefor meerde signatuur in verschillende we relddelen. Een tweede belangrijke beslissing nam de gereformeerde synode in haar derde vergaderweek van dit jaar te Lunteren over de liturgie. De synode kreeg concepten aangeboden van orden van dienst gebaseerd op de gezamen lijke liturgische traditie van de meeste kerken in de wereld. Dit betekent o.a. een herstel van de oude wijze van vie ring van het avondmaal, waarbij het tot nu toe gebruikelijke, sterk didactische formulier kan vervallen. In plaats daar van komen gebeden, gezangen en lezing van schriftgegevens, die vanouds in de christelijke kerk bij de viering van het avondmaal gebruikt werden. In het concept voor de morgendienst is de eenheid tussen de dienst van het Woord en de viering van het avond maal hersteld, al kan men dit laatste ook achterwege laten. Wel rekenen de deputaten, die het concept indienden door het herstel van deze eenheid in de liturgie, dat het avondmaal op de duur veelvuldiger zal worden, dan thans het geval is. Voor de middag- of avond diensten werd een eenvoudige orde in gediend, die speciaal geschikt is voor diensten waarin uit de catechismus wordt gepreekt. Verder kreeg de syno de concepten voor diensten in de vorm van een morgen- en avondgebed. Dit laatste met name voor gebruik in avond diensten, waarin geen catechismuspreek wordt gehouden. Al deze orden van dienst werden door de synode met grote erkentelijk heid ontvangen. Men besloot ze voor lopig te aanvaarden en voor gebruik in de kerken vrij te geven. De bedoeling is op de duur met dit materiaal te ko men tot een volledig Gereformeerd Kerkboek. De deputaten voor de litur gie kregen de opdracht dit voor te be reiden. Van de thans aangenomen or den van dienst verschijnt een aparte uitgave met een uitvoerige toelichting. Voor de interne organisatie van het gezamenlijke werk van de gereformeer de kerken werd besloten tot coördinatie van bureaux. Dit zal geleidelijk geschie den. Een groot rapport met organisatie schema's was hiervoor ingediend door een deputaatschap, dat naar de naam van de voorzitter, burgemeester Platteel van Ede, in de wandeling bekend werd als de „commissie-Platteel". Het is de bedoeling een algemeen secretaris te benoemen die de centrale leiding krijgt van organisatie, personeelszaken, finan- ciëel beheer en de administratie van ver schillende kerkelijke diensten en bu reaux. Het beleid wordt bepaald door een deputaatschap voor organisatie en administratie. Veel aandacht besteedde de synode aan een nog betrekkelijk nieuw vraag stuk voor de kerken de recreatie. Voor het eerst was hiervoor een rapport in gediend door een deputaatschap, dat de vorige synode benoemde. Besloten werd de kerken te vragen, waar dit mogelijk is, de mensen, die met vakantie zijn, zo veel mogelijk van dienst te zijn en na te gaan welke voorzieningen daarvoor nodig zijn. Deputaten voor de evange lisatie kregen de opdracht aandacht te schenken aan de evangelisatie-mogelijk heden in recreatiegebieden, ook in sa menwerking met de Bijbel Kiosk Ver eniging. Diakonale deputaten kregen de op dracht bijzondér te zorgen voor de re creatie en vakantie van bejaarden, lang durig zieken, lichamelijk of geestelijk gehandicapten, overbelaste huismoeders en anderen, die zonder deze hulp van ontspanning en recreatie verstoken zou den blijven. De deputaten voor recrea tie kregen opdracht na te gaan welke voorlichting nodig is over de recreatie in ons land en o.a. ook over de aanwe zigheid van reformatorische kerken in het buitenland. Ook moeten zij onder zoeken of er met andere kerken of or ganisaties' kan worden samengewerkt om de kerk op het terrein van de recrea tie gestalte te geven. Een begin maakte de synode met het rapport over de intercommunie, namelijk over het gastrecht van leden van andere kerken aan het avondmaal in gerefor meerde kerken. De synode sprak uit, dat toelating als gast verantwoord is, wan neer er bijzondere geestelijke nood is, ook met betrekking tot de kerkelijke gescheidenheid. De plaatselijke kerke- raad zal dit beoordelen. Verder kunnen leden van andere kerken worden toege laten als gast, wanneer zij meewerken in een belangrijk geestelijk werk, dat geschiedt onder verantwoordelijkheid en opzicht van de kerkeraad. In beide ge vallen mag de kerkelijke trouw niet in het gedrang komen en moet het opzicht van de kerkeraad kunnen functioneren. Overigens moet een kerkeraad, die een lid van een andere kerk voor een perio de tot het avondmaal toelaat, zich wel met de kerkeraad van de betrokken kerk in verbinding stellen om na te gaan of deze tegen tijdelijke toelating aan het avondmaal in de gereformeerde kerk geen bezwaar heeft. Dit laatste ook om te overleggen over de herderlijke zorg. Op een vraag of ook andere ambts dragers dan predikanten kunnen deel nemen aan de handoplegging bij de be vestiging van een predikant in zijn eer ste gemeente, antwoordde de synode ontkennend. Men achtte dit op grond van bijbelse en historische gegevens niet wenselijk. Wel sprak de synode uit, dat het op een eerbiedwaardige traditie be rust, dat behalve de bevestiger ook an dere bij de plechtigheid aanwezige pre dikanten aan de handoplegging deelne men. Verder stelde de synode enige regels vast voor emeritus-predikanten, die pas torale arbeid verrichten in kleine ge meenten. Indien een emeritus-predikant van een bepaalde kerkeraad een ambte lijke opdracht krijgt, mag hij deze al leen aanvaarden met goedkeuring van de classis, die hem emeriteerde en de classis, waarin hij gaat werken. Een kerkeraad mag deze opdracht alleen verlenen, wanneer het aantal leden der gemeente niet meer is dan ongeveer driehonderd of wanneer de gemeente gedurende vijf jaar of langer vakant was. Van deze voorwaarden kan de classis, waartoe de gemeente behoort in zeer bijzondere gevallen ontheffing ver lenen. Ook mag de emeritus-predikant zijn opdracht voor ten hoogste twee jaar aanvaarden daarna moet de zaak op nieuw worden overwogen. Na deze derde vergaderweek in ja nuari is de synode uiteen gegaan tot 15 maart. Dan zal zij nog een week ver gaderen op de Blije Werelt te Lunteren voor de afhandeling van de agenda. GEREF. SYNODE BENOEMT NIEUWE ACTUARIUS Tot actuarius van de generale synode der gereformeerde kerken is benoemd ds K. J. Schaafsma te Rotterdam-Delfs- haven. Ds Schaafsma wordt in deze funktie de opvolger van ds H. W. H. van Andel te Utrecht, die over enige tijd met emeritaat gaat. De nieuwe funktionaris der synode is 55 jaar. Hij is sinds 1952 predikant in Rotterdam-Delfshaven. Daarvoor dien de hij de gereformeerde kerken van Ga meren, Ruinerwold-Koekange en Om men. PARTICULIERE SYNODE DER GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND. Nu de datum van 23 maart a.s. van ver schillende zijden, in verband o.a. met de verkiezing voor leden van de Provinciale Staten, ongeschikt wordt geacht, heeft het moderamen van de Particuliere Synode 1965 besloten de Particuliere Synode 1966 nog een week later te stellen, en wel op WOENSDAG 30 MAART 1966 in de Gereformeerde Kerk aan de Westwal te Goes. Namens de roepende kerk, D. J. ROUW, scriba, Wilhelminastraat 16d, GOES. DOMBURG. Adreswijzigingen Scriba nieuw adres Chr. Louws Chrzn, Steynliofstraat 1, Domburg. Diaconie nieuw adres A. de Pagter, fan Tooropstraat 11, Domburg. UIT DE KERKEN Beroepen te HaastrechtH. J. Bruning, kand. te Amsterdam-Slotermeer te Utrecht-Oost (als tweede studentenpredi kant voor Utrecht)P. Heinen, aldaar te Hilversum (vak. dr. F. H. von Meyen- feldt): P. L. Smilde te Zwijndrecht-Grote Lindtte HasseltS. Hoekstra te H. I. Ambachtte Wassenaar-Zuiddr. J. Ozinga te Lunteren te IJsselmuiden G. Sinia te Ee (Fr.). Aangenomen naar Goes (vak. W. Kats): C. W. de Bruyne te Waardernaar Utrecht-Oost (als tweede studentenpredi kant) voor Utrecht): P. Heinen, aldaar; naar Amsterdam (als missionaire predi kant voor Israël - vak. wijlen D. Kapteyn): J. Dijk te Tuindorp-Oostzaan naar Bor ger Th. Kuiper te Murmerwoude. Bedankt voor Rotterdam-Delfshaven (vak. J. v. d. Linden): H. J. Lugtigheid te Hengelo (O.); voor Enschedé: R. IJpma te Amersfoortvoor 's-GravclandH. Boswijk te Paesens-Moddergat voor Drachten (6e pred. pl.)H. Peper te Sloot- dorp voor Berkum, Bolnes, Hoorn en voor Middenmeer W. Stolte te Kamerik voor MunnekezijlTh. Kuiper te Olde- boorn voor Wildervank H. R. Groene- velt te Urk. Afscheid en intrede. Wegens vertrek naar Ruinerwold-Koekange nam ds. W. H. Wamsteeker afscheid van Wagenborgen met 2 Tim. 2:19. De bevestiging van ds. P. A. Bohlmeijer van Arnhem te Maas sluis, zal a.s. zondag geschieden door ds. E. J. Duursema aldaar. Ds. J. A. v. d. Peppel is voornemens 1 mei intrede te doen te Zeist, na bevestiging door ds. J. Pasveer aldaar. Ds. G. Aalbersberg te Vlaardingen, die in het ziekenhuis was opgenomen om te worden geholpen aan een voetbalknie, maakt het tamelijk goed. De vooruitzichten zijn van die aard, dat men zich geen zor gen meer behoeft te maken. Ds. M. Kamper, a.s. emeritus-predi kant te Wierden, ontving een benoeming tot hulpprediker te Oostzaan. Ds classis Almelo heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. Greven Hzn., te Almelo, kandidaat aan de V.U., die om studieredenen nog geen beroep in overweging kan nemen. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Joosse. 2.30 uur Ds. Wessel. 5 uur Ds. Van Til. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Wessel. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. joosse. Plan Zuid (Gemeenschapsruimte Schoolgebouw Rentmeesterlaan 241) 10.15 uur Ds. Van Til. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Elshout, 2.30 uur Ds. joosse. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Fersuur te Boskoop. Grijpskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Den Hengst. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Kornet. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 9 uur Ds. Van Wouwe, 2.30 uur Ds. Verschoor. Serooskerke 10.15 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Souburg 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen (St. Jacobskerk) 9 uur Ds. Verschoor, (Johanneskerk) 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10.30 uur Ds. Verschoor, 7 uur Ds. Wessel. Westkapelle 10 uur Leesdienst, 4.30 uur Ds. Elshout. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Van Oostrum te Meern. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en 2.30 uur Dhr. Musch. Hoek Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerf. Terneuzen 10 uur Ds. Gispen, 4.30 uur Ds. Berger. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Paksy. Zaamslag 11 uur Ds. Terhaak te Puttershoek, 3 uur Ds. Berger te Terneuzen. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Terhaak te Puttershoek. CLASSIS GOES. Baarland 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Slingenberg. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Van Rheenen. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Nagelkerke te Dordrecht. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Nagelkerke. 5 uur Ds. Jansen. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. De Jong te 's-Gravenhage. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Van Haelen te Mijdrecht. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Pontier te Vlissingen. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp (Herv. Kerk) 9.15 en 3.45 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Dhr. Boonstra, kandidaat te Dordrecht. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Ringnalda te Middelburg. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Richel te Heemstede. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Torenbeek. Bergen op Zoom 10 uur Ds. v. d. Stoel, 5 uur Ds. Sloot. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Juch te Kapelle. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder, Voorb. H. A. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2 uur Ds. Koster, Monster Rilland-Bath 9.30 uur Ds. Sloot, 2.30 uur Ds. v. d. Stoel Tholen 10 en 5 uur Ds. Koster te Monster. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Den Heeten. Haamstede 10 en 3 uur Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. Krabbe te Hillegom. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Becker, Bed. H. Av. en Dankzegging. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 6.30 uur Ds. Overdulve, Miss. pred. Rwanda. Zonnemaire 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen. Hl

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1966 | | pagina 3