Officiële Berichten BERICHT r NIEUWS Predikbourtan zondag 23 januari 1966 AGENDUM van de vergadering der Classis Zierikzee der Gereformeerde Kerken in Nederland D.V. woensdag 26 januari 1966 te Zierikzee, in het Verenigigingsgebouw der Geref. Kerk, St. Domusstraat, des avonds 18.30 uur 1. Opening door de samenroepende kerk van Zierikzee. 2. Nazien der credentiebrieven door de kerk van Zonnemaire. 3. Constituering van de vergadering en het moderamen Praeses Ds. G. den Heeten ScribaDs. B. Wentsel AssessorDr. J. H. Becker Actua- rius br. J. M. de Waal. 4. Vaststelling der notulen. 5. Ingekomen stukken (event, steunaan vragen hulp. kerken). 6. Instructies en voorstellen. 7. Rapporten. 8. Benoemingen. 9. Rondvraag naar art. 48 K.O. 10. Regeling der vacaturebeurten. 11. Hoofdelijke rondvraag. 12. Aanwijzing van de samenroepende kerk. 13. Vaststelling van de datum der volgen de vergadering en het aanwijzen van het moderamen. 14. Persverslag. 15. Sluiting. Namens de samenroepende kerk van Zierikzee, Ds. J. H. NA WIJN, Praeses. P. G. ROTTE, Scriba. Met ingang van 6 januari j.l. is het adres van de Kerkeraad Br. J. de Buck, Vlis- singsestraat 123, Koudekerke (post Vlis- singen, Telefoon (0 1184)30 69. Adreswijziging Geref, Kerk te Borssele. Oud adres W. Boone, Westerschelde- straat 6 nieuw adres A. de Muynck, Weststraat 21, Borssele, tel. (0 1105)3 94. Oud adres Diaconie: M. Koole, Wester- scheldestraat 4 nieuw adres Diaconie M. de Regt, Wolphaartsweg 40, Borssele, tel. (0 1105) 2 58. De kerkeraad van de Geref. Kerk te Arnemuiden nodigt de ambtsdragers uit de Classis vriendelijk uit tot het bijwonen van de Ouderlingencursus, welke gehouden zal worden D.V. op vrijdag 28 januari 1966, des avonds om 8 uur in de consistorie kamer van de Hofpleinkerk. Ds. M. V. J. de Craene te St. Laurens, zal spreken over „Kinderen op het huis bezoek". Namens de Raad van de Geref. Kerk te Arnemuiden, Ds. G. S. OEGEMA, praeses. J. TRAMPER, scriba. GEREF. SYNODE OVER ONTWIKKELINGSHULP. De eerste vergaderweek in januari van de generale synode der gerefor meerde kerken te Lunteren is, wat het openbare gedeelte betreft, afgesloten met een uitvoerige bespreking van het vraagstuk van de ontwikkelingslanden. Dit gebeurde naar aanleiding van een voorstel van de classis Goes om de overheid te wijzen op haar taak voort durend aÜes te doen wat in haar vér mogen ligt om de nood in de ontwikke lingslanden niet alleen incidenteel maar ook structureel en fundamenten te be strijden. Ook stelde de classis voor er bij de overheid op aan te dringen aan dit beleid een zeer hoge prioriteit te ver lenen in het totaal van het regerings programma en de overheidsuitgaven. Verder wilde de classis de christelijke partijen herinneren aan hun bijzondere verantwoordelijkheid op dit gebied. De classis Goes noemde in haar voor stel het probleem van de ontwikkelings landen het grote sociale vraagstuk van deze tijd. Het stuk van de classis is met grote instemming ontvangen door de synode. Afgezien nog van de plicht om de overheid op haar verantwoordelijk heid te wijzen, noemden veel sprekers het een eerste taak van de kerk om de gemeenteleden veel sterker dan tot nu toe gebeurt, op te roepen tot een groter verantwoordelijkheidsbesef op dit ge bied. De commissie van de synode, die de bespreking voorbereidde, stelde o.a. voor te bevorderen, dat jonge leden van de kerken worden aangespoord om zich beschikbaar te stellen voor daadwerke lijke dienstverlening in de ontwikke lingslanden. Men wilde de deputaten voor algemeen diakonale arbeid opdra gen de kerken hierover voor te lichten en te adviseren. Ook wilde men voor hen, die zich voor dit werk beschikbaar stellen, vrijstelling van militaire dienst vragen. Hoe politieke en maatschappe lijke organisaties kunnen worden gesti muleerd tot het betrachten van gerech tigheid ten opzichte van de ontwikke lingslanden, wilde de commissie laten onderzoeken. Voor het gehele probleem van onze westerse welvaart in relatie tot de armoede in grote delen van de wereld adviseerde men tot instelling van een studiecommissie. Tijdens de bespreking kwamen ver schillende nieuwe gezichtspunten en ook nadere voorstellen aan de orde. Zo werd b.v. gevraagd of het niet nodig is in de kerk tijden van vasten in te stellen en of er na het kerkbouw jaar niet een jaar voor zending en werelddiakonaat moet komen. Het bleek, zoals te ver wachten was, in eerste instantie niet mogelijk tot een definitieve besluitvor ming te komen. Het materiaal, dat uit de synode naar voren is gekomen wordt thans door de betrokken commissie be oordeeld. Het zal in de voortgezette zittingen worden afgerond. De besprekingen over de ontwikke lingshulp volgden op de behandeling van de diakonale zaken in de synode. Hierbij vernam men o.a. dat er in het afgelopen jaar bijna twee miljoen gul den uit de gereformeerde kerken is ge komen voor het werelddiakonaat. Al leen al voor hulp aan de door oorlog getroffen gebieden van India en Pa kistan is 700.000 gulden gegeven. Ook in de diakonale rapporten werd gepleit voor vrijstelling van dienstplicht voor jongeren, die werelddiakonaal werk wil len verrichten, b.v. door in een vredes- corps te treden. Beide, het leger en het vredescorps, dienen immers één doel, de vrede. Wat het binnenlands diako- naat betreft, kwam opnieuw de vraag naar vóren of er niet naar een samen bundeling van diakonaat en maatschap pelijk werk moet worden gestreefd. Veel tijd vergde de behandeling van het rapport over het contact (met an dere kerken) in overheidszaken. Voor gesteld was door de betrokken deputa ten dit overleg enigszins anders te or ganiseren. De bespreking hierover kwam nog niet klaar. Enige opmerkin gen werden in dit verband ook gemaakt over de geestelijke verzorging vanuit het Humanisticsh Verbond in het leger en in de gevangenissen. Krijgen de hu manistische raadslieden zonder meer de zorg over allen, die niet protestants of rooms-katholiek zijn Het is een zaak, waarop men in het CIO (contact in overheidszaken van de kerken) bijzon der attent is, zo bleek uit de beantwoor ding. Duidelijk werd, dat steeds de wensen van de betrokkene zelf, of bij minderjarigen -van de ouders beslis send zijn, voor de keuze in de geeste lijke verzorging. Een probleem, dat ook nu weer veel aandacht vroeg van de synode, was dat van de radicaal van de predikant. In hoeverre en wanneer kan een predikant dominee blijven heten en dienaar des Woords zijn, wanneer hij een andere werkkring aanvaardt dan het pastoraat van een gemeente Om een enkel con creet geval te noemen voor een staf functionaris bij het gereformeerde jeugdwerk achtte de synode dit zeer wel mogelijk. Anderzijds handhaafde men een uitspraak, waarbij dit voor een functionaris van het bureau Kerkop bouw niet mogelijk werd geacht. De synode voelde er inmiddels weinig voor interpretaties vast te stellen van artikel 15 van de kerkorde, waarin voor deze zaken regels gegeven zijn. Men besloot er bij de kerkelijke vergaderingen op aan te dringen ernst te maken met de handhaving van dit artikel. Pogingen om kerkelijk dichtbevolkte ressorten van gereformeerd Nederland meer. afgevaardigden toe te staan in de generale synode dan de dunner bevolk te ressorten vonden weinig instemming bij de synode. Men wilde beslist de kant van een evenredige vertegenwoor diging niet op. De afvaardiging blijft dus, zoals zij is uit ieder ressort twee predikanten, twee ouderlingen en één diaken, ongeacht of men b.v. een ge bied als Noordholland met 57.000 leden dan wel Noordbrabant en Limburg met 14.000 leden vertegenwoordigt. In een speciale mededeling heeft de praeses van de synode, ds P. van Strien, zich nadrukkelijk gedistancieerd van een communiqué van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. Het ging hierbij over een structuurwijziging van de oecumenische raad en gezegd werd, dat hierover ook met de gerefor meerde kerken overleg was gepleegd. Ds. Van Strien zei, dat hij en de asses sor van de synode een bezoek hebben gebracht aan de raad en daar zijn inge licht over de plannen om het karakter van de oecumenische raad te wijzigen. Van enig overleg, bijvoorbeeld over de vraag of de gereformeerde kerken door deze wijziging zullen gaan deelnemen aan de Oecumenische Raad van Kerken is echter geen sprake geweest. GEREF. SYNODE BENOEMT HOOGLERAAR VOOR KAMPEN. De generale synode van de gerefor meerde kerken heeft tot hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen benoemd dr G. P. Hartvelt te Hilver sum. Dr Hartvelt neemt ten dele de taak over van prof. dr C. v. d. Woude, die met emeritaat gaat. Hij gaat oudere kerkgeschiedenis doceren. Bovendien krijgt hij de symboliek toegewezen. Het is de bedoeling, dat voor de nieuwere kerkgeschiedenis nog een hoogleraar wordt benoemd. Dr Hartvelt is 44 jaar en thans pre dikant van de gereformeerde kerk van Hilversum. In 1960 promoveerde hij cum laude aan de Vrije Universiteit op het proefschrift „Verum Corpus", over de avondmaalsleer van Calvijn. Voor hij naar Hilversum kwam (in 1964) was dr Hartvelt predikant te Oosternijkerk, Bodegraven, Assen en Delft. Hij is o.a. lid van de Gereformeerde Werkgroep voor Liturgie. UiT DE KERKEN Beroepen te MiddenmeerW. Stol te Kamerik te Strijen A. J. L. Hoogkamer te Wemeldinge te Slikkerveer H. T. van Bochove te Bolsward te Ermelo (als geestelijk verzorger voor Groot Emous): R. van Reenen te H. I. Ambacht. Aangenomen naar Ermelo (als geestelijk verzorger van Groot-Emous)R. van Ree nen te H. I. Ambacht. Bedankt voor KoudumH. Peper te Slootdorp voor Soesterberg H. Boswijk te Paesens voor Delft (vac. dr. G. P. Hartveld): R. Strijker te Dieren. Afscheid en intrede. Na bevestiging door zijn vader ds. G. F. Snel, em. predi kant te Nieuwkoop, deed kand. G. Snel, gekomen van Ylst, intrede te O. en N. Bildtzijl met 1 Kon. 3 9a. Ds. M. Berg te Rijswijk is voornemens 30 januari in trede te doen te Delfzijl, na bevestiging' door ds. E. Nawijn aldaar. Ds. G. Mor- sink te Aalten is voornemens 6 maart in trede te doen te Halfweg. Ds. G. M. Overdulve, met verlof in Nederland, is Verhuisd van Laren (N.H.) naar Nachtegaallaan 1 te Baarn. De Kerkbode verschijnt in den vervolge één dag eerder dan tot heden het geval was. Verschillende oorzaken dwongen ons hiertoe. De voornaamste oorzaak is wel de verandering in de levensgewoonten door de vrije zaterdag, waardoor ook de vrijdag van patroon gaat veranderen. Stukken voor de Kerkbode dienen zoveel mogelijk des woensdags in ons bezit te zijn voor het nummer van de daarop volgende week. Echter uiterlijk des vrijdag met de ochtendpost. Predikbeurten kunnen nog des maandags worden ingezonden. De Uitgevers. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. v. Wilgenburg 2.30 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Wessel. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Til. 5 uur geen dienst. ,,Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Wessel. 5 uur Ds. Van Wilgenburg. Plan Zuid Gemeenschapsruimte Schoolgebouw Rentmeesterlaan 241) 10.15 uur Ds. Wessel. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Pontier, 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Verschoor. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Den Hengst, Voorbereiding H. Av. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 9 uur Ds. Van Wouwe, 7 uur Ds. Kornet. Serooskerke 10 uur Ds. De Craene, 2.30 uur St. Laurens 10.30 uur Ds. Van Wouwe, 2.30 uur Ds. De Craene. Souburg 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen (St. Jacobskerk) 9 en 3 uur Ds. Kornet, Bed. H. Av. en Dankzegging. Vrouwenpolder 9 uur Ds. De Craene, 2.30 uur Ds. Slingenberg te Goes. Westkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Meijer te Souburg, Bed. H. Av. en Dankzegging. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Maaskant te Leiden, Bed. H. Av. en Dankzegging. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en 5 uur Ds. Molenaar te Breda. Bed. H. Av. en Dankzegging. Hoek 10 en 2-30 uur Ds. Van den Brink te Utrecht. Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerf. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Gispen. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Paksy. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Couvée te Schiedam. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. Joosse te Middelburg, Voorbereiding H. Av. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Colijnsplaat 10 uur Ds. Feringa te Ulvenhout, 2.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Ringnalda te Middelburg Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Van Egmond te 's-Gravenzande. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Van Egmond. 5 uur Ds. Jansen. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Berger te Terneuzen. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Houw, Leger- predikant te Roosendaal. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Krabbe, 's-Gravenhage Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Hoekstra, Bed. H .Av. en Dankzegging. Nieuwdorp (Herv. Kerk) 10.30 en 3.45 uur Ds. Goedendorp, Bed. H. Av. en Dankzegging. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 uur Ds. Van Rheenen, 2.30 uur Ds. Feringa te Ulvenhout. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Kapel, Rhoon Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Torenbeek. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. Van der Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. v. d. Bos te Pijnacker. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. De Jong te Den Haag Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2 uur Ds. Keur. Rilland-Bath 9.30 en 2.30 uur Ds. Sloot, Bed. H. Av. Tholen 10 en 5 uur Ds. Keur te Scheveningen. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Den Heeten. Haamstede 10 en 3 uur Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. Becker, Bed. H. Av. en Dankzegging. Oosterland 10 uur Leesdienst, 3 uur Ds. Nawijn. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 6.30 uur Ds. Nawijn, Voorb. H. Av. Zonnemaire 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1966 | | pagina 3