r Uit de Gemeenten NIEUWS Predikbeurten zondag 14 november 1965 sinds kort met eikaar onderhouden. De synode van de gereformeerde kerken besloot namelijk tot correspondentie met de Waldenzenkerk, hetgeen o.a. bete kent dat men afgevaardigden naar el- kaars synodes zendt. Ds Soggin zal in Nederland uitge breid kennis maken met het werk van de gereformeerde kerken. Omgekeerd zal hij o.a. op gemeente-avonden, con ferenties en weekends lezingen (met dia's) houden over de Waldenzenge- meenten in Italië. Daarbij zal hij ook aandacht schenken aan de positie van de protestanten in het rooms-katholieke Italië. Een klein comité is gevormd voor de ontvangst van ds Soggin. Secretaris hiervan is dr D. van Swigchem, Lely- straat 47 te Kampen (tel. 0 5292-3637). Aanvragen voor spreekbeurten van ds Soggin, die zelf ook Nederlands spreekt, kunnen bij dr Van Swigchem worden ingediend. VEILIG VERKEER VRAAGT AANDACHT VAN DE KERKEN. Bijzondere aandacht van de kerken heeft het Verbond van Veilig Verkeer gevraagd voor zondag 21 november. Verzocht wordt op die dag de kerkgan gers te wijzen op hun grote verantwoor delijkheid voor de veiligheid op de weg. Een speciale affiche ,,Ook verkeer vraagt naastenliefde" ontvangen de kerken gratis na aanvraag bij het Ver bond voor Veilig Verkeer, Utrechtse- weg 79, Hilversum. Achtergrond van dit verzoek is de wens van wijlen Koningin Wilhelmina, dat men zich jaarlijks zou bezinnen op de verkeersonveiligheid en daarbij de slachtoffers zou gedenken. De regering bracht deze wens over aan het Verbond voor Veilig Verkeer, dat deze bezinning graag wil laten samenvallen met het jaarlijkse congres van het verbond. Dat is dit jaar op 23 november. DOOP DOOR ONDERDOMPELING IN GEREF. KERKEN IN BRAZILIË. In de gereformeerde kerken van Bra zilië, die uit de Nederlandse emigratie zijn ontstaan, is thans ook de doop door onderdompeling toegelaten. Tot deze afwijking van de gereformeerde traditie besloot de synode van deze kerken, om dat veel Brazilianen, die door de zen ding lid worden van de kerk, nadruk kelijk vragen om door onderdompeling in plaats van door besprenging te wor den gedoopt. Wel besloot de synode, dat onder dompeling bij wijze van uitzondering moet geschieden. Ook mag de betrok ken doopkandidaat de besprenging als zodanig niet minderwaardig achten. In het verleden is het wel voorgekomen, dat een groep Brazilianen, die door de gereformeerde zending tot het christen dom overgingen toch een afzonderlijke baptistische gemeente stichten om de doop door onderdompeling te kunnen invoeren. De betrekkelijke kleine gere formeerde kerken van Brazilië, die men vindt in een drietal landbouwkolonies en in de stad Sao Paolo, groeiden vorig jaar met 93 leden. Daarvan kwamen er 56 via de zending tot de kerk. Vanuit Nederland is de steun aan Brazilië on langs sterk uitgebreid door de uitzen ding van drie docenten voor het Insti tute Cristao, een soort middelbare school met verschillende afdelingen, die 165 leerlingen telt. Door de toetreding van zoveel Bra zilianen worden in de kerken zowel Ne derlandse als Portugese diensten ge houden. De officiële naam van de kerk is Igreja Evangelica Reformada. Men heeft reeds een vertaling van de Heidel- berger Catechismus in het Portugees. Aan een vertaling van de Nederlandse Geloofsbelijdenis wordt gewerkt. Anderzijds besloot de synode voor Nederlandse diensten de nieuwe psalm berijming in te voeren, zodra deze in Nederland is aanvaard. Liturgisch kre gen de kerken voor de komende vijf jaar de vrijheid om zowel het dienstboek van de Nederlandse Hervormde Kerk als de Nederlandse Gereformeerde for mulieren te gebruiken. KERKELIJK BEZOEK AAN NEDERLANDERS OVERZEE. De Nederlanders in Ethiopië ontvan gen in de maanden december en janu ari pastoraal bezoek uit ons land van de oud-hoofdvlootpredikant ds. J. H. Sillevis Smitt uit Bussum. In dezelfde tijd bezoekt ds A. W. Brink uit Zeist, emeritus-predikant van de hervormde kerk, de Nederlanders in Perzië. Deze pastorale reizen worden geor ganiseerd door de commissie ,,Kerk Overzee" van de Nederlandse Zen dingsraad. Deze dagen vertrekt met de zelfde opdracht ds F. van Nieuwpoort, hervormd predikant voor Afra Aziati sche studenten in Leiden, naar de Ne derlanders in West Nigeria en Ghana. MASSALE BIJEENKOMST VAN CHRISTENEN IN INDONESIË. In Menado is dit jaar de opening van het congres van de christelijke studen tenbeweging van Indonesië een grote gebeurtenis geweest. Meer dan tachtig duizend mensen uit noordelijk Celebes bezochten de openluchtdienst, waarmee de conferentie werd geopend. Deze massale bijeenkomst van chris tenen werd toegesproken door dr Simon Marantika, secretaris-generaal van de Raad van Kerken in Indonesië. Zijn onderwerp was „Jezus Christus, de leidsman naar de nieuwe wereld". Voor opname in de christelijke studentenbe weging meldden zich 31 nieuwe studen tenverenigingen uit geheel Indonesië aan. Nieuwerkerk. DankdagcollecteMet erkentelijkheid deelt de kerkeraad mede, dat deze collecte voor de kerk opbracht 1396,73. Mogelijk komt er nog een enkele nagift, naar ge woonte. Eigenlijk moeten wij voor het to taalbeeld hier bijvoegen de oogst-collecte (in september gehouden), die opbracht 740,27. Dat is tezamen 2137,Daar over mogen we ons verblijden en we be velen ook de gewoilé zondagse collecten voor de kerk aan uw getrouwe offervaar digheid aan Voor de diaconie was dank dag en oogstzondag respectievelijk 155,20 en 128,03. ZiekenOok br. Steketee mocht al spoedig weer naar huis. En ook in Zonne- maire zr. Van der Veldede Kok, wonen de te Dreischor. Zo mocht alles weer naar huis komen, tenminste wat het ziekenhuis in Zierikzee betreft, en voorzover mij ove rigens momenteel bekend. Jong leven Ook in Nieuwerkerk brach ten we een kraambezoek bij zr. Jille van de Repe. Een tweede zoon was ge boren, en er was dankbaarheid jegens de Here. Catechisatie voor belijdenis of voorbe reiding daartoe zaterdag 13 en 27 novem ber en 11 december, 's avonds 7 uur. Voor allen, die in de week verhinderd zijn ge wone catechisatie zondags na de morgen dienst (alleen niet op 14 november a.s.). Bijbellezing wordt D.V. voortgezet op woensdag 17 november, 's avonds 7.45 uur. Rom. 3 is samen te vatten in vers 23. Nu gaan we bespreken Rom. 4. Een groet aan allen. J. H. B. ZENDINGSNIEUWS. Op zaterdag 27 november 1965 hopen we weer een zendingssamenkomst te hou den in het C.N.V.-vakantieoord Bos en Duin, Duinweg 82, Oostkapelle, aanvang 3 uur, sluiting 9 uur. Ds. Overdulve uit Rwanda, onze toe komstige missionaire predikant, hoopt te spreken over Rwanda. Na de broodmaaltijd film over Pakistan. Mogen wij op uw komst rekenen De kosten bedragen 4,per persoon. Gaar ne opgave van deelname vóór 25 novem ber a.s. aan S. Corbijn, Gasthuisweg 1, Oostkapelle, tel. (0 1189)2 44. Zendingscommissie Oostkapelle, C. BrandJoziasse, secretaresse. S. Corbijn, voorzitter. UIT DE KERKEN Beroepen te Arnhem (vak. D. W. v. d. Laan) en te Boechout (België): P. Melse te Voorthuizen te Aduard H. R. Groe- neveld te Urk te Rotterdam-Z. (vak. wij len G. Bouwmeester): T. W. A. Rijper te Rijsoord te Poortugaal I. Vergeer- te Zzum te HasseltG. van 't Riet te Lioessens te Zoetermeer (2c pred. pl.): T. W. Penning te Dirkshorn te Berkum en te Rotterdam-Pernis G. Sinia te Ee (Fr.); te Dinteloord, Mariënberg en te Koudum D. H. Elderman, lcand. te Mid- wolde (Fr.); te Stellendam-Melissant: H. J. Hasper, kand. te La Chapelle sur Avey- ron te Halfweg G. Morsink te Aalten. Aangenomen naar Zeist (vak. J. van Leeuwen): J. A. v. d. Peppel te Ede naar Ruinerwold-Koekange (vak. J. A. Kwast): W. H. Wamsteeker te Wagenborgen naar 's-Hertogenbosch I. de Jong te Han- tum naar Nederhorst den Berg H. H. Wind, kand. te Zwolle naar Bloemendaal (vak. P. N. Kruysv/ijk): D. J. Roos te 's-Gravenhage-Oost naar Amsterdam (3 vak.): J. H. Baas te 'sGravenhage-West, E. Pijlman te Wassenaar-Zuid en dr. D. van Swigchem te Kampen. Bedankt voor Arum, Giessenburg, Mcts- lawier, Wirdum en Wommcls H. H. Wind, kand. te Zwolle voor Arnhem (vak. N. Willemse): C. L. Timmers te Amstelveen-Z. voor Gramsbercren E. Torenbeek te Ter Apel voor Hoogkerk W. J. de Ruiter te Harkema-Opeinde voor Barneveld I. de Jong te Hantum. Examens. Aan de V.U. te Amster dam zijn geslaagd voor het propadeutisch examen de heren A. G. Bosma te Warf- fum, A. T. B. M. v. d. Kevie te Heusden, H. J. Douwes te Velp en W. Vennegeerts te Amsterdam. Beroepbaarstelling. De classis Sneek heeft beroepbaar gesteld de heer G. Snel, kand. te Ijlst. Afscheid en intrede. Ds. W. Kats is voornemens 8 december intrede te doen te Apeldoorn. Apeldoorn. De kerkeraad voor alge mene zaken alhier heeft zich beziggehouden met de vraag van al of niet aansluiting bij de Wereldraad van Kerken, zoals bekend reeds tal van jaren een heet hangijzer in deze kerken. De wijkkerkeraden hebben over deze zaak aan de centrale kerkeraad rapport uitgebracht. De meerderheid van de kerkeraad sprak uit zich te kunnen vin den in het rapport over de basisformule van de Wereldraad. Wat de aansluiting bij de Wereldraad betreft, daarvoor sprak zich zich slechts een kleine minderheid uit, gezien de situatie in Nederland. De ker keraad zal zijn uitspraken ter kennis van de classis brengen. Op tal van kerken staat een haan. Te Brouwershaven een vis en in Dinteloord een ui. De gedachte hieraan ontlokte me het volgende rijm Een haan hoort in een kippenhok Te midden van het ,,tok, tok, tok" Der kippen maar hoog boven 't dak der kerk Spreekt hij van Christus' overwinnend werk. Een vis hoort in het water thuis, Maar ergens zweeft hij boven 't huis Van God, een kerk; hoog in de lucht getild, Heeft men 't als ,,Ichthus"-telcen zo gewild. Een ui groeit in de vette klei Niet op zandgrond of op de hei Ook deze heeft men ergens hoog verheven: Een tip tegen verschraald geest'lijk leven. B. Lestnew. INGEZONDEN STUKKEN (buiten verantwoordelijkheid, der redactie) In afwijking van de aankondiging van verleden week, aangaande de aangekon digde bijeenkomst van de I.C.C.C., wordt U meegedeeld, dat als sprekers zullen op treden Dr. M. J. Arntzen te 's-Gravendeel en Ds. J. C. Maris te Bloemendaal D.V. vrijdag 12 november, 7.30 uur, Gasthuis- kerk, Lange Delft, Middelburg. Namens het comité, F. Schipper. Geachte Redactie, Is het U bekend, dat er een actie is ,,Open ogen", die beoogt oude brillen te verzenden voor Kenya. Het adres van deze actie is Mr. Bril. D. A. Jager, Julianaweg 20, Maarssen. Daar ongetwijfeld velen geen raad weten met hun oude brillen, zou het dan niet gewenst zijn, dat in iedere plaats iemand er zich mee belastte, ze te verzamelen en aan genoemd adres door te zenden Gaarne uw aandacht hiervoor vragen, Hoogachtend, G. J. Pontier CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Wessel. 2.30 uur Ds. Joosse. 5 uur Ds. Van Til (Openbare Belijdenis). (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Joosse. 5 uur geen dienst. ..Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Wessel. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10.30 uur Ds. Brederveld, 2.30 uur Ds. Oegema. Vrijdag 19 nov. 2.30 uur Ds. Oegema, Huwelijks bevestiging. Domburg 10 uur Ds. Streefkerk, 2.30 u. Ds. Verschoor Gapinge 9 uur Ds. v. Wouwe, 2 uur Ds. v. Wilgenburg Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Den Hengst. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooslcerke 10 uur Ds. Bosman, 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Souburg 9 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 uur Ds. Van Wilgenburg, 2.30 uur Ds. Slingenberg te Goes. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10.15 uur Ds. Van Wouwe, 2.30 uur Ds. Bosman. Westkapelle 10.15 uur Ds. Van Til, 2.30 uur Ds. Streefkerk. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Visser te Boven-Hardinx- veld. Dankdag voor Gewas en Arbeid. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en 3 uur Ds. Meijer te Souburg. Dankdag. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Paksy. Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerf. Terneuzen 10 en 4.30 uur Oostburg 10 en. 2.30 uur Ds. De Jong, 's-Gravenhage. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Stam te den Helder. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. Kornet te Vlissingen. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Colijnsplaat 10 uur 2.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 10.30 en 2 uur Ds. Kats te Goes. Geersdijk 10 uur Ds. Van Rheenen, 2.30 u. Ds. Koolstra Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Slingenberg te Rens- woude. 5 uur Ds. Kats. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Slingenberg. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Visscher, Zwijndrecht Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 5 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 2.30 uur Cand. Goedhart, Amsterdam Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Bakker, Legerpredikant Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. Boswijk, Achterveld. Wolphaartsdijlc 10 en 2.30 uur Ds. Van der Veen. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Torenbeek. Woensdag 17 nov. (Dankdag) 10 uur Ds. Wouters te Pijnacker, 2.30 uur Ds. Torenbeek. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. Everaars, Schiedam Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Van der Stoel. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. Appelo, 's-Gravenhage Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2 uur Ds. Bakker. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Sloot. Tholen 10 en 3 uur Ds. Bakker te Rotterdam. 17 nov. (Dankdag) 10 uur Ds. Torenbeek, 2.30 uur Ds. Wouters te Pijnacker. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 9 uur Ds. Den Heeten, 5 u. Ds. Schravendeel te Middelharnis. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Ringnalda te Middelburg. Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. Maaskant te Leiden. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Van Zuylen te Rotterdam Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 6.30 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1965 | | pagina 3