Uit de Gemeenten Officiële Berichten Predikbeurten zondag 26 september 1965 tionele toelaatbaar zijn. In verschillende steden zijn uit het evangelisatiewerk kringen en gemeenschappen ontstaan die naast de oude kerkelijke gemeenten in zekere zin een eigen leven leiden. Met name prof. dr J. Verkuyl hield een pleidooi voor een vrije ontwikkeling. Hij wilde experimenten met andere gemeen- tevormen stimuleren en niet in de eer ste plaats vragen hoe zulke gemeen schappen zo snel mogelijk in de be staande gemeenten worden opgenomen. Daarentegen stelde prof. dr C. v. d. Woude, dat het gevaarlijk zou zijn wanneer op deze manier „jonge" ge meenten naast de oude zouden ontstaan. De synode besloot met 31 tegen 24 stemmen, dat het in de vrijheid van de plaatselijke kerkeraden moet worden gelaten om te beoordelen op welke wijze zij deze nieuwe gemeenschapsvormen tot ontwikkeling willen brengen. Ver der kreeg het deputaatschap voor de evangelisatie opdracht het probleem van de gemeentestructuur te bestude ren. Ook is besloten contact te zoeken met de particuliere lectuurinstanties op het gebied van de evangelisatie en om de- putaten zelf initiatieven te laten nemen, waar die naar hun mening nodig zijn in de schriftelijke evangelieverkondi ging. Verder is besloten een noodoplei- ding voor eenmaal in te stellen voor vormingswerk in de evangelisatie. De- putaten zullen de volgende synode moeten voorstellen hoe een vaste op leiding voor vormingsleider tot stand kan komen. De bespreking van de leeruitspraak van de synode van Assen-1926 wordt voortgezet in de januari-zitting. Ook over deze zaak zijn verschillende voor stellen en amendementen ingediend. Een commissie zal de bespreking hier van voorbereiden. De synode besloot in principe een predikant ter beschikking te stellen van de Stichting Evangelisch Herstel en Opbouw. Dit is .de overkoepelende or ganisatie van het bijzonder jeugdwerk, waarbij o.a. de bekende ,,jeugdhavens" zijn aangesloten. Dit werk breidt zich sterk uit. Men heeft op het ogenblik in tal van plaatsen bouwplannen, waarvan er verschillende in uitvoering zijn. Daar mee is in totaal zes miljoen gulden ge moeid. Nieuwerkerk. 1. Terugblik: Wanneer wij even op de vacantietijd terug zien, dan is er weer al lerlei mutatie geweest, blij en droevig. Zr. Deuzeman kwam in, de gebrs. Tanis gin gen als doopleden naar de N.H. kerk, Ella Dijkshoorn vertrok, Bep Rentier trouwde (huwelijksbevestiging 27-8-65) en vertrok als mevr. E. DijksmanRentier het jon getje Erik Walhout stierf (zie Kerkblad 27 aug.) cn gedoopt werden Jacoba Ren tier (Meïdoornstraat) en Thonis E. Schiet- tekatte (Eling Steenstraat). God de Here begeleide, geve genade, zegene, sterke, bekwameZelf waren we her of der in Nederland, met gezin, en mochten voor gaan op Flakkee (Melissant en den Bom mel), resp. 25 juli en 1 aug. 1.1. voorts in Scheveningen (15 aug.), om tenslotte ,,in het Goese land" in Wolphaartsdijk op 29 aug. het H.A. te bedienen. We mochten weer bekenden zien en groeten. God de Here binde ons aan Zijn Woord, ginds of hier gebracht. 2. In het ambtbr. J. A. Schiettekatte A.Jzn. werd in het ambt van diaken beves tigd. We herineerden aan het Woord och, of al het volk des Heren profeten ware, doordat de Here hun Zijn Geest gave (Num. 11 :29). De jeugd der Kerk heeft die Geest nodig (jeugdzondag) en voor het ambt is die Geest nodig. Voor de vacature van ouderling zij er veel ge bed, veel werkzaamheid, veel gewilligheid, tot heil der gemeente, opdat ook die ver vuld worde. 3. De kerkeraad vergaderde 13-9- 65. Hartelijk afscheid werd genomen van de aftredende br. ouderling K. B. Bij de Vaa- te. Met anderen heeft hij vele jaren gear beid voor de gemeente, en nog drie extra jaren er aan willen toevoegen. Br. Bij de Vaate, hartelijk dank. God zegene u en de uwen Ook br. R. C. Rentier, diaken, trad af. Ook u onze dank en zegenwens De kerkeraad van de Geref. Kerk te Oud-Vossemeer roept de kerken van de Classis Tholen op tot een vergadering op woensdag 13 oktober a.s., des morgens te 8.30 uur in de Geref. Kerk van Bergen op Zoom. Het agendum omvat onder meer Pe remptoir examen van de Eerw. Heer P. Torenbeek, beroepen predikant bij de Geref. Kerk van Anna Jacoba Polder. Namens de kerkeraad voornoemd, Mr. J. J. Versluys, scriba II. AAN DE HULPBEHOEVENDE KERKEN IN ZEELAND. In de Acta van de Particuliere Synode is blijkbaar een abuis ingeslopen op blz. 17, waar onder Artikel 48 K.O. is vermeld, dat Drs M. de Bruine secretaris-penning- meester is. Dit moet zijn I. van Noppen, Oosterscheldestraat 16, Middelburg. Willen belanghebbenden hiervan goede nota nemen Ds. H. Scholing, le scriba Part. Synode. PROVINCIALE DAG in Zeeland van de Gereformeerde Vrouwenvereniging, welke wij D.V. houden op woensdag 29 september 1965 in de Oosterkerk aan de Bergweg te Goes. Morgenvergadering. Aanvang 10.15 uur (precies). Opening door de presidente mevrouw J. A. de MoetDekker. Zingen Psalm 98 vers 1 en 3. Bijbellezen en gebed. Openingswoord en welkom. Zingen Gezang 103. Jaarverslag van de secretaresse mevrouw A. C. Dekkerde Witte, en de pen- ningmeesteresse mevrouw C. M. v. d. PuttePolderman. Zingen Gezang 147 vers 1, 3 en 5 (Herv. bundel)'. Welkom aan de nieuwe bestuursleden. Afscheid van de secretaresse mevrouw A. C. Dekkerde Witte. Zingen Gezang 91 vers 1, 2 en 3. Declamatie mevrouw D. PietsMetse laar te Gouda. Zingen Psalm 66 vers la en 2b. Tot 2e praéses werd gekozen br. S. Overbeeke. Op 25 december zal één kerkdienst wor den gehouden, 's morgens en op 26 decem ber (zondag) uiteraard twee. Zo zijn er tezamen met Kerst drie Kerstdiensten, met 3-malige opkomst en moge 't zijn met een 3-voudige zegen. Met het huisbezoek is een aanvang ge maakt. H.A. zal D.V. worden gevierd zondag 17 oktober. Naar de classis is br. S. Overbeeke af gevaardigde 15-9-'65 Volgende kerkeraad D.V. vrijdag 15 oktober, 7.30 uur. 4. Synode Gaat er voortdurend gebed op uit onze kerken voor de Synode Wijsheid, genade, Gods Geest hebben de mannen op de Synode nodig. Wat 'n vraagstukken moeten besproken worden. Laat uw gebed niet achterblijven 5. Ik eindig met een hartelijke groet aan zieken, ouden, eenzamen, beproefden, zo wel in Nieuwerkerk, als in de plaatsen van consulentschap. J. H. B. Pauze tot kwart vóór twee. Heropening. Zingen Bondslied. Referaat,,De Christelijke Vrijheid" door Ds. D. Ringnalda te Middelburg. Zingen: Lied 106 (bundel Joh. de Heer). Bespreking referaat. Zingen Psalm 97 6. Declamatie: mevrouw D. PietsMetselaar. Zingen Gezang 96. Slotwoord door Ds. E. Jansen uit Goes. Zingen: (staande) De lofprijzing. Gezang 2. Sluiting. De Zeeuwse Contactgroep voor Jeugd en Oecumene, die zich ruim een half jaar geleden aan de Zeeuwse kerken heeft ge presenteerd, organiseert thans een oecu menische contactdag zaterdag 25 septem ber a.s. hoopt zij een flink aantal Zeeuwse jongeren van 17 tot 30 jaar te kunnen ver welkomen op het Vormingscentrum He- denesse te Cadzand. De bijeenkomst begint om 11.00 uur. Ds. H. Scheeper, sekretaris van de Oecu menische Jeugdraad in Nederland zal een inleiding houden een forum, bestaande uit Ds. W. H. Gispen (Geref.), Ds. H. Schecper (Herv.), Kapelaan Adriaansens (R.K.) en Mej. L. D. Veldt (lid O.J.R.) zal de binnengekomen vragen bespreken. Ds. Gispen zal tevens het ontspannend ge deelte van deze dag verzorgen. Wie aan deze contactdag wil deelne men, kan zich rechtstreeks richten tot het Vormingscentrum Hedenesse, Cadzand, tel. (0 1179) 3 44). De Zeeuwse Contactgroep voor Jeugd en Oecumene, J. P. Balkenende. KORT PERSVERSLAG van de ver gadering van de Classis Tholen, ge houden op 8 september 1965 te 19 uur in het Verenigingslokaal te Bergen op Zoom. De praeses, Ds. B. Fidder, opent de vergadering. Hij laat zingen Ps. 893, gaat voor in gebed, leest 1 Cor. 4 1721 en mediteert daarover. Hij heet vervolgens de afgevaardigden welkom, wenst de kerk van Anna Jacoba- polder geluk met de voorziening in de pre dikantsvacature nu candidaat P. Torenbeek het beroep van deze kerk heeft aangeno men. De kerken van Tholen en Poortvliet ontvangen een woord van meeleven in ver band met teleurstelling in het beroepings- werk en de kerk van Oud-Vossemeer krijgt een woord van bemoediging in deze. Tot de assessor en zijn familie richt de praeses een woord van hartelijke deelne ming bij het overlijden van hun moeder, mevrouw G. van der Stoelvan Osna- brugge. De kerken van Rilland-Bath en Tholen zien de credentiebrieven na en rapporte ren, dat alle kerken wettig vertegenwoor digd zijn. Dit keer zijn ook alle diaken-afgevaar digden tegenwoordig met uitzondering van die van de kerk van Bergen op Zoom, om dat deze op het laatste ogenblik door be roepsbezigheden verhinderd was. De kerk van Anna Jacobapolder heeft een instructie en de kerk van Rilland-Bath deelt mede, dat een van haar ouderlingen deze vergadering als gast wenst bij te wo nen, waartegen geen bezwaar blijkt te zijn. De scriba, Mr. J. J. Versluys, leest de notulen van de vorige vergadering, welke onder dank, ongewijzigd worden goedge keurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. De Classis Axel deelde mede, dat haar naam voortaan zal zijnClassis Zeeuws Vlaanderen. De Classis Groningen bericht, dat zij Ds. Lie- vaart beroepbaar stelde en de Classis Om men, dat zij hetzelfde deed t.a.z. van Ds. Van der Hoek. De kerk van Bergen op Zoom verzocht de Classis om verandering van de datum van haar vergadering. Deputaten Geeste lijke verzorging Land-, Zee- en Luchtmacht verzochten de Classis te willen nagaan of in de Classis een predikant is, die bereid is een der bestaande vacatures in het pre dikantencorps bij de Koninklijke Lucht macht te vervullen. Aan dit verzoek wordt voldaan. Deputaten voor de statistiek verzoeken een nauwkeurige opgave van het aantal le den van elke kerk en het aantal inwoners van de burgerlijke gemeente, waarin deze kerk gevestigd is c.q. leden van deze kerk woonachtig zijn en waar geen Geref. kerk gevestigd is. De opgave, gerekend naar 1 januari 1965, wordt voor 1 december a.s. ingewacht. Voor het verzamelen van de gegevens en het inzenden van de vragen lijst wordt de scriba aangewezen. Het A.K.B. zond controlelijsten over het afdragen van collecten en de praeses wekt de kerken op na te zien of ieder de ver plichte collecten heeft afgedragen. De Generale Synode zond de Classis de tekst toe van haar besluit inzake de predikantstractementen en verzoekt de Classis een deputaatschap te benoemen, dat toeziet of de kerken zich aan de richt lijnen der Synode houden. De Classis Tholen heeft reeds een de putaatschap, dat bestaat uit de broeders P. Boudeling, J. van Horn en J. J. Versluys. Dit deputaatschap zal rapporteren op de novemberclassis. Onder de uitgegane stukken is een schrij ven aan alle kerken der Classis te willen toezien, dat iedere kerk volledig afgevaar digd ter Classis aanwezig is. Verder een verzoek aan de Classis Zië- rikzee goed te willen vinden, dat Ds. G. Den Heeten van Bruinisse optreedt als con sulent van de kerk van Anna Jacobapolder. Een bericht aan de kerk van Bergen op Zoom, dat de Classis niet lean ingaan op haar verzoek de datum van haar vergade ring te wijzigen. De kerk van Anna Jacobapolder ver zoekt de Classis bij instructie of het pe- remptoirexamen van candidaat Torenbeek in het begin van de maand oktober kan plaats hebben. De Classis besluit de novembervergade- ring te vervroegen tot 13 oktober, 's mor gens te 8.30 uur. In de morgenvergadering zal het examen plaats vinden en in de mid- CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Joosse. 2.30 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Bosman te Vrouwenpolder. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Til, Voorb. H. Av. 5 uur geen dienst. ,,Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Van Wilgenburg, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Van Wilgenburg, Dankzegging. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. Kats te Goes. Arnemuiden 10.30 uur Ds. Van Wilgenburg, 2.30 uur Ds. Slingenberg te Goes. 7 uur Jeugd-Zangdienst. Domburg 9 uur Ds. Meijer, 2.30 uur Ds. Kornet. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Vreugdenhil, 's-Gravenhage. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Den Hengst. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. De Groot, Zevenhuizen Serooskerke 10.15 en 2.30 uur Ds. Meijer. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerff te Schoondijke. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Meyer. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Oosterhoff te Sliedrecht. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bosman. Westkapelle 9.30 uur Ds Kornet, 2.30 u. Ds Verschoor CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Ringnalda te Middelburg. Axel 10 en 3 uur Ds. De Graaf te Voorburg. Breskens 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Hoek 10 en 2.30 uur Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Leene te Ermelo. Terneuzen 10 uur Ds. Gispen, bevestiging Ds. Berger. 7 uur Ds. Berger, Intrede. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Paksy. Zaamslag 10 en 3 uur Cand. Greidanus, Amsterdam. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Bed. H. Av. en Dankzegging. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. Eikelboom. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld te Souburg. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Slingenberg. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Slingenberg. 5 uur Ds. Jansen. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Booy te Utrecht. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Kats te Goes. Kapelle 10 en 5 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. 'Verbeek te Hoek. Lewedorp 9 uur Ds. Juch, 2.30 uur Ds. Jansen. Nieuwdorp 10.30 en 2.30 uur Ds. Streefkerk te Veere Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 uur 5 uur Ds. v. d. Heiden, Afscheid Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Firet, Scherpenzeel Yerseke 9.30 uur Ds. Fidder te Krabbendijke, 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Spek te Rotterdam. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. Robbers, Rotterdam Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Feenstra te Scheveningen. Krabbendijke 9.30 uur Ds. Booy te Yerseke, 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2 uur Cand. Brouwer. Rilland-Bath 9.30 en 2.30 uur Ds. Sloot. Tholen 10 en 5 uur Cand. Brouwer te Amsterdam. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Schenkeveld, em. predikant te Doorn. Bruinisse 9 uur Ds. Den Heeten, 3 uur Ds. Nawijn. Haamstede 10 en 5 uur Ds. Bakker te Doorn. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Wentsel. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 10 en 2.30 uur

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1965 | | pagina 3