r Uit de Gemeenten Officiële Berichten A NIEUWS Predikbeurten zondag 2 mei 1965 hoofdstad Nairobi de engelse directeur van de Afrikaanse journalistenschool in deze stad. Op een reis van bijna vier weken door vijf landen in oostelijk, westelijk en midden Afrika heb ik dit toekomstverhaal gezien. Bijzonder dui delijk werd het bij dat schilderij van die jonge stille kunstenaar in Leopold- stad. Hij schilderde het felle eigen Kon golese protest tegen do ellende en het leed. Zijn werk was een grote oproep tot vrede. Het zei mij meer dan alle moedeloze blanke jammerklachten over Afrika. Het was een hoofdstuk uit het verhaal van hoop voor de toekomst, dat Afrikanen thans zelf maken. Meer hoofdstukken? Ik schreef ze op in Ruanda, waar een onderwijzer z'n goede baan aan de school opzegde en voor heel wat minder geld als vertaler ging werken in het kleine lectuurcen trum in Kigali, dat geleid wordt door de Nederlandse predikant Ds. Jb. van der Neut. Een drukpers is er nog niet, maar vol goede moed vertaalt hij de boeken voor de toekomst van land en volk in Ruanda. Vast is hij ervan over tuigd, dat binnen enkele jaren zal blij ken hoe invloedrijk die boeken zijn. Tenminste: als ze gedrukt kunnen wor den. Miljoenen Afrikanen leren lezen. Hele legers jongeren trekken de binnenlan den in om de mensen onderwijs te ge ven. Wat vroeger de zending aan schoolwerk heeft opgezet, wordt thans door de actieve regeringen van de jon ge staten tot een volksbeweging ge maakt. Enorm groot is de belangstel ling voor dit onderwijs. Overal merkte ik hoe enthousiast de mensen deelne men aan de opbouw van een goede sa menleving in hun vrije en zelfstandige landen. ,,Harambee" is een gevleugeld woord in oostelijk Afrika. Het betekent zoiets als: samen aan het werk. Ook dat belooft veel voor de toekomst. In Kenya rekent men dit jaar op een bijbelverkoop van een miljoen exem plaren, dat is meer dan het dubbele van vorig jaar. De resultaten van het lees onderwijs zijn dus duidelijk genoeg. Ook in Zambia, in Kongo, in Kame roen noteerde ik zulke cijfers. Waar drukpersen zijn, zetten de jonge kerken lectuurwerk op. Op geen stukken na kan men aan de vraag voldoen. Naar boeken, brochures en kranten grijpen de Afrikanen. Ze lezen er elkaar uit voor. Ik zag het in Kameroen, waar onder een lantaarnpaal op straat een jonge man 's avonds de krant zat voor te lezen aan een grote groep mensen. Nog juist op tijd hebben de kerken dit gezien. In internationale samenwerking stichtten zij het .Wereldfonds voor christelijke lectuur", waarvan de be kende Nederlandse zendingsman prof. dr. J. Verkuyl een der leidende figuren is. Voor dit grote, wereldwijd opge zette moderne zendingswerk, waarbij het gaat om drukkerijen en uitgeverijen, om boeken, kranten en tijdschriften, vraagt de Nederlandse Zendingsraad van de kerken in ons land thans an derhalf miljoen gulden. Op zondag 2 mei wordt er in vrijwel alle kerken voor gecollecteerd in een nieuwe campagne van,,Brood voor het hart" (giro500.100 in Amsterdam). In Afrika, maar ook in Azië en in Zuid Amerika zien de jonge kerken uit wat het resultaat zal zijn. Zal het hen hoop voor hun toekomst geven? Hun toekomst? Wie goed kijkt, ziet dat het in alle ernst niet minder om onze eigen toekomst gaat. Trouwens de kerk heeft altijd al geweten, dat slechts de wereldwijde verkondiging van het evangelie, zonder grenzen van rassen of talen, toekomst biedt. Thans gaat het er om dat te beleven op een geheel nieuwe manier. Jac. B. Looijen. Nieuwerkerk. 1Zendingscommissie deze vergaderd dinsdag 13 april 1.1. Tot penningmeester werd benoemd br. Jac. de Bil, in de plaats van br. Joz. Sijrier, die door ziekte moest aftreden. Wij zeggen deze br. van deze plaats hartelijk dank voor het vele werk, als penningmeester door hem verrichtDe Here der zending in de verre landen zij onze br. dicht nabij. Voor een zendings film zullen we de gemeenteleden verwijzen naar zulk een film, als deze in Zierikzee vertoond wordt. Volgende vergadering is gesteld op dinsdag 18 mei a.s., 's avonds 8 uur, waar al de leden (ook de nog te vragen leden) der commissie verwacht worden. Voorts tot ziens op de zen dingsmeeting in Haamstede, Ginsterveld, 2e Pinksterdag. 2. Openbare belijdenis des geloofs werd afgelegd doorCoby Noordhoek, Ad Roskam, Jaap en Daan Schiettekatte. Deze vier, belijdende leden nu, wensen wij geluk hiermee, en wensen hun toe dat ze geze gend en ten zegen zullen zijn. We moch ten ook Coby en Jaap in het huwelijk be vestigen, vrijdag de 23ste. Ook proficiat 3. Brood voor het hartgedenk deze bijzondere collecte. 4. BevrijdingsdagGemeenschappelijke dienst, 5 mei, 's morgens 9 uur, N.H. Kerk. Voorgangers Ds. Becker en Ds. Wester hof. Weest op uw post, om ook deze dank- en gebedsure bij te wonen. J. H. Becker. AGENDUM van de Classis Zierikzee der Gereformeerde Kerken in Nederland, D.V, woensdag 12 mei 1965 te Haam stede, in de consistoriekamer der Geref. Kerk, des avonds 18.30 uur. 1. Opening door de samenroepende kerk van Nieuwerkerk. 2. Nazien der credentiebrieven door de kerk van Oosterland. 3. Constituering van de vergadering en het moderamen Praeses Ds. J. H. Nawijn Scriba Ds. W. Hoogsten Assessor Ds. H. Scholing Actuari- us br. J. M. de Waal. 4. Vaststelling der notulen. 5. Ingekomen stukken. 6. Instructies en voorstellen. 7. Rapporten. 8. Benoemingen. 9. Rondvraag naar art. 48 K.O. 10. Regeling der vacaturebeurten. 11Hoofdelijke rondvraag. 12. Aanwijzing van de samenroepende kerk. 13.-- Vaststelling van de datum der volgen de vergadering. 14. Persverslag. 15. Sluiting. Namens de samenroepende kerk van Nieuwerkerk, Dr. J. H. BECKER, Praeses. J. M. DE HAAN, Scriba. UIT DÉ KERKEN AGENDUM voor de Classicale vergade ring op dinsdag 4 mei a.s., in het Ver enigingsgebouw Laus Deo te Schoon- dijke. Aanvang 9.30 uur. Het moderamen voor deze vergadering bestaat, volgens art. 9 H.R., uit de brs Ds. W. H. Gispen, Praeses Ds. E. Hoo- gerwerf, Scriba Ds. A. J. Verbeek, As sessor. Orde der werkzaamheden volgens Art. 10 H.R. 1. Opening der vergadering door de praeses der roepende kerk. 2. Tekening der presentielijst. 3. Nazien en rapport der credentialen. 4. Constituering der vergadering. 5. Lezing en vaststelling der notulen. 6.' Mededeling van gevoerde correspon dentie. 7. Behandeling van voorstellen of instruc ties der kerken. 8. Behandeling der ingekomen stukken. 9. Rapporten. 10. Rondvraag naar art. 48 K.O. 11. Benoeming van deputaten, volgens deze huishoudelijke regeling. 12. Regeling der consulentschappen en vacaturebeurten. 13. Afdoening van geldelijke zaken. 14. Aanwijzing van de roepende kerk, vaststelling van plaats, datum en uur van aanvang der eerstvolgende ver gadering. 15. Navraag. 16. Vaststelling van het kort verslag. 17. Sluiting. Namens de roepende kerk van Oostburg, J. PAKSY, Praeses. G. VAN DEN DRIEST, Scriba. Bijlagen Aan de orde moeten komen Rapport over de Part. Synode Rapport Di. Den Boer en Gispen over het Rapport intercommunie een beslissing moet geno men worden inzake naamsverandering in Classis Zeeuwsch-Vlaanderen en inzake instelling commissie predikantstractemen- ten. Oostburg, 26 april 1965. VACATUREDIENSTEN CLASSIS AXEL. Aardenburg 19 september: ds. Gispen. 31 oktoberds. Hoogerwerf. 21 november: ds. Heemskerk. 26 december ds. Paksy. Breskens 26 septemberds. Den Boer. 31 oktober ds. Paksy. 28 novemberds. Verbeek. 26 decemberds. Hoogerwerf. Zoutespui 26 september ds. Heemskerk. 31 oktober ds. Verbeek. 28 novemberds. Gispen. 26 december ds. Den Boer. A. J. VERBEEK, Dep. Beroepen te NunspeetJ. van Wattum te Landsmeer te Ferwerd Tj. Doesburg te Tienhoven te Sassenheim J. D. te Winkel te Vorden te Leeuwarden-Hui- zum (vak. wijlen W. v. d. Heide): G. J. v. d. Pol te Oudemirdum te Roodeschool: I. Hammingh te Loppersum te Terneuzen (2e pred. pl.): M. C. Kersten te Rotter- dam-IJsselmonde te Staveren-Hindelopen: J. M. Mulder, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Staphorst-Rouvcen P. M. Brouwer te Wommels naar Leeu warden J. C. van Loon te Ijlstnaar Marum van Loo te Munnekeburen naar Doetinchem (2e pred. pl.): P. H. Stcenhuis te Gent (België); naar Nunspeet: J. van Wattum te Landsmeer naar Al melo J. Boonstra te Middelburg. Bedankt voor Drachten (6e pred. pl.): J. C. van Loo te Ijlstvoor Oegstgeest (vak. J. H. Kappers): K. Vegter te Pa- pendrecht voor Borger J. van Loo te Munnekeburen voor Naaldwijk (vak. W. J. Smidt): W. Dekker te Noordwijk-Bin- nen. Examens. De classis Dordrecht heeft praep. geëxamineerd de heer P. Toren beek, kant. te Dordrecht, die na volbrach te stage m.i.v. 8 augustus beroepbaar zal zijn. Aan de Theologische Hogeschool te Kampen slaagde voor het kandidaats examen de heer A. J. van Nijen aldaar. Ds. H. de Bruin, a.s. emeritus-predi kant te Rotterdam-Heyplaat, is benoemd tot hulppred. te Rotterdam-Kralingen. Hij heeft deze benoeming aangenomen. J. B. Makkink-Beloofd land. De positie van de boer in Oud-Israël, uitgave Bosch Keuning N.V., Baarn. Dit alleraardigste boekje uit de reeks boeken bij de bijbel is het eerste deeltje van een tweedelig werk, welk tweede deel dan moet heten: het werk van de boer in Oud-Israël. Dit eerste deeltje geeft meer dan de titel doet vermoeden. Wie in archeologie belang stelt, kan hier terecht. Twaalf hoofdstukken strekken zich over 157 bladzijden uit; plaatjes en te keningen verduidelijken de tekst. Ik nam het met veel genoegen door. Op bladzijde 99 regel 12 van boven is het werkwoord hebben" overbodig. B. Wentsel, Brouwershaven. Kerkelijke pers 1964. Deze uitgave van Bosch Keuning is de vijfde editie van de keur uit de ker kelijke pers. Ik heb de indruk dat men zo breed mogelijk een terrein tracht te bestrijken, hetgeen niet wegneemt dat er altijd een subjectieve kant zit aan het maken van een keur of keus. Maar wat opgenomen werd is wel de moeite waard. Wie wat bewaart, heeft wat, geldt ook hier. Dit boekje is aan genaam naar hetgeen het heeft en geeft, en niet naar hetgeen het niet heeft. B. Wentsel, Brouwershaven. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Van Til. 2.30 uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Van Wilgenburg. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. 5 uur geen dienst. ,,Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. Van Til. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. Den Hengst te Grijpskerke. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Bredervcld, 2.30 uur Ds. Slingen- berg te Goes. Gapinge 9.30 en 2 uur Prof. Schep, Openbare bel. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Den Hengst. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Ringnalda, Middelburg. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Souburg 9.30 en 2.30 uur Cand. Greijdanus, Amsterdam Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 10 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bosman. Westkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds. Pontier. 4 mei av. 8.15 uur Ds. Ringnalda en Ds. Oosthoek. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Kornet te Vlissingen. Axel 10 en 3 uur Ds. Visscher te Zwijndrecht. Breskens 10 en 3 uur Ds. Gispen. Hoek 10 en 2.30' uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerf. Terneuzen 10 en 3 uur geen opgave ontvangen. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Paksy. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Dén "Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Van Otterloo, Amsterdam. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Cand. Zuidema te Amstelveen Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Juch. Colijnsplaat 10 en 5.30 hur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. v. d. Veen, Bed. H. Av. en Dankzegging. Geersdijk 10.30 en 2.30 uiir geen opgave ontvangen. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Jansen. 1 (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Kats. Extra Zendingscollecte voor Brood voor het hart". 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. De Jong te 's-Gravenhage. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Hoekstra, Lewedorp. Kapelle 10.30 en 5 uur Ds. Koolstra. Kruiningen 10 en 2.30 uurfeDs. v. d. Hauw, Leger- predikant te Roosendaal. Lewedorp 9 uur Ds. Eikelboom, 2.30 uur Ds. v. Til. Nieuwdorp 10 en 2.30 uór Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 5 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Wielemaker te Silvolde. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Koers te 's-Gravenhage. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. Van der Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Radder te Kamperland. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Zelle te Leeuwarden Oud-Vossemeer 10 en 3 uur geen opgave ontvangen. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 u. Ds. Van Egmond Rilland-Bath 10 en 3 uur Ds. Sloot. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Leene te Ermelo. Haamstede 10 en 5 uur Ds. Meijer te Meliskerke. Bed. H. Av. en Dankzegging. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Woensdag 5 mei (Bevrijdingsdag) 9 uur Gemeen schappelijke dienst Ds. Becker en Ds. Westerhof in de Ned. Herv. Kerk. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Den Heeten. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Nawijn, Bed. H. Av. en Dankzegging. Zonnemaire 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen. IB

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1965 | | pagina 3