Is de Kerkeraad uit de tijd r NIEUWS Predikbeurten zondag II april en Goede Vrijdag 16 april 1965 «I Ie. Ën de blijdschap van de bruidszwer ver wordt vervuld, als de Bruidegom de Bruid heeft en hij luisteren mag naar de stem van de Bruidegom, die de Bruid neemt, haar tot zich nodigt en blijde is haar in zijn armen te slui ten. Dat is het doel van de evangelie verkondiging en zijn blijdschap wordt vervuld, als hij aan de stem van de Bruidegom hoort, dat hij blij is zon daren aan te nemen als zijn bruid. 3e. Pas als dit zijn blijdschap is, kan hij het goed vinden verder "uitgeschakeld te worden. De toerusting van de Bruid is niet zijn eer als bruidszwer ver, maar de eer van de Bruidegom. Hij moet wassen en de bruidszwerver minder worden. De dienaar des Woords wacht zich er voor uit zijn arbeid eer voor zichzelf te reserveren. Alleen als de blijdschap van de bruids zwerver vervuld wordt, kan hij het goed vinden om zelf minder te wor den. Zo bruidszwerver te worden zij voor U ds. Paksy een blijk van Gods gena de en zo ontvangt U Christus' ge meente. De eenheid van II en Uw volk moge zich daarin verheugen, dat ge samen staat te luisteren naar de stem van Christus' komst." Na de bevestiging werd ds. Paksy staande door de gemeente toegezongen Psalm 20 1. In het begin van de preek liet ds. Mun- nik uitkomen, dat ds. Paksy een moeilijke tijd had doorgemaakt. Aanvankelijk lag het in zijn bedoeling om in Hongarije pre dikant te worden, doch God heeft het an ders voor U beschikt en nu wordt U Her der en Leraar in een voor U vreemd land, waar men uw moedertaal niet spreekt. Ds. Munnik wenste hem Gods zegen toe op zijn arbeid in de gemeente Oostburg. Voor zijn intrede die in de avonddienst plaats vond had ds. Paksy als tekst ge kozen Jesaja 52 710. Schriftlezing was uit Jesaja 40 311 en Johannes 18 28 38. Het thema van de preek was „Ver heugd U. verblijd U". Ds. Paksy bepaalde zijn gehoor bij ,,Zo heet de derde zondag voor Pasen in de liturgie van de Oud Christelijke Kerk. Wij mogen ons dan ook verheugen op deze feestelijke dag, dat we elkaar gevon den hebben als gemeente en als voorgan ger. Maar we mogen ons bovendien ver blijden omdat Christus onze Heer Zijn Koninklijk ambt aanvaard heeft. In het besef van Zijn uiteindelijke over winning gedenken we heden Zijn zware strijd en vreselijk lijden. Immers onze Heer is Koning. Hij heeft als Souvereine Heer dc regering aanvaard van Zijn Koninkrijk. Niet met machtsvertoon en geweld, zoals wij zijn aardse machthebbers gewoon zijn en ook verwacht hebben, maar door lijden en vernedering. Toch Hij is ook de triumpherende Heer, de overwinnaar, en Hij zal dan ook Zijn heilige arm ontbloten op Zijn dag, die komende is. Hij heeft ons gekocht met Zijn dierbaar bloed, ons gered van de tirannie van zonde en dood. Hij heeft ons verlost. Er is geen toestand van oorlog tussen God en ons zelf, er is viede, ware, werkelijke hemelse vrede. Daarom zijn we geen ballingen iïieer, géén vreemdelingen en bijwöriers. Wij zijn toegelaten naar een nieuw eeuwig Vaderland. Laten we jubelen, ons verheu gen." Na deze dienst werd ds. Paksy toege sproken door de praeses van de Geref. Kerk van Oostburg br. A. J. Leenhouts en liet door de gemeente de nieuwe herder en leraar staande toezingen Psalm 134 3. Hierna werd de nieuwe predikant ach tereenvolgens toegesproken door Ds. W. H. Gispen van Terneuzen, namens dc Classis Axel der Geref. Kerken Ds. W. C. Luuring van Cadzand, namens de Ned. Herv. Gem. van Oostburg Ds. W. F. Praas van Breskens, namens de Vrije Ev. Gem. van Nieuwvliet Pastoor-Deken A. Dierick, namens het Kerkbest. van de R.K. Parochie van de H. Eligius te Oostburg en namens de burgerlijke gemeente sprak de Edelachtbare Heer J. L. van Leeuwen, Burgemeester van Oostburg. Tot slot dankte ds. J. Paksy alle spre kers voor de tot hem gerichte woorden en hoopte op een goede samenwerking. De scriba, G. van den Driest. UIT DE KERKEN Beroepen te Akkrum J. D. Ubels, kand. te Amsterdam te Borger J. van Loo te Munnekeburen te Andijk (vak. C. Dijk stra), te Buitenpost (2e pred. pl.), te Hoogezand-Sappemeer (vak. P. Klapwijk), te Joure (2e pred. pl.), te Maassluis (4e pred. pl.) en te Surhuisterveen (2e pred. pl.): L. R. Krol te Midwolda te Drach ten (6e pred. pl.): J. C. van Loon te Ijlst te Wormer A. van Egmond, kand. te Amsterdam te Naaldwijk (vak. W. J. Smidt): W. Dekker te Noord wijk-Binnen. Aangenomen naar Akkrum J. D. Ubels, kand. te Amsterdam naar Wormer A. van Egmond, kand. te Amsterdam naar LutjegastD. D. Soepboer, kand. te Nes (W.D.). Bedankt voor Hardenberg en voor Oost en West-Souburg (vak. P. A. Bohlmeijer): G. J. v. d. Burgh te Lexmond-Ameide voor Achlum, Boornbergum-Kortehemmen, Bierum, Hornhuizen-Kloosterburen, Sie- gerswoude, Terzooi, Tweede Exloërmond, Munnekezijl en voor Zoutkamp D. D. Soepboer, kand. te Nes (W.D.); voor Delft (vak. Dr. G. P. Hartveld) en voor Zwolle (vak. J. v. d. Zanden): H. Hogen- huis te Rotterdam-Zuid (Katendrecht) voor Winterswijk (evangelisatiepredi kant) H. Sweepe te Scheveningen voor Krommenie Joh. Rowaan te Westmaas. Examens. Aan de V.U. slaagden voor het kand. examen theologie de heren L. Raven te Rotterdam en S. v. d. Zee te Oosthem voor het doctoraal examen de heer J. R. Vannoy (U.S.A.). Afscheid en intrede. Na te zijn be vestigd door zijn schoonvader, ds. W. Tom van Alphen aan de Rijn-Noord, met 2 Kor. 4 5, deed kand. A. C. Verheul, gekomen van Nijkerk, intrede te Roer- mond-Maasbracht (schipperspred.)spre kende over Ps. 68 20 Ds. M. V. J. de Craene is voornemens 18 april a.s. afscheid te rieméri van Baarland, om 25 aprii d.a.v. intrede te doen te St. Laurens, na te zijn bevestigd door ds. A. van Egmond van OosterbeekDs. J. van Dijk is voorne mens 18 april afscheid te nemen van Kou- dum, om 2 mei d.a.v. intrede te doen te Gasselternijveen, na te zijn bevestigd door ds. A. Riddermsa van Zuidlaren als be vestiger van ds. J. W. Vlaanderen, 2 mei te Alkmaar, zal optreden ds. G. v. Loe- nen,. aldaar Dr. O. Jager is voornemens wegens vertrek naar Hilversum 25 april afscheid te nemen van Haarlem-Noord wegens vertrek naar Almelo is ds. P. v. d. Bcukel voornemens 11 juli afscheid te ne men van Dinteloord ds. H. Kremer te Giessenburg is voornemens 11 juli intrede te doen te Zaandam. Dr. H. Holtrop fIn de ouderdom van ruim 64 jaar is zondagmorgen j.l. te 's-Gravenhage, na te zijn getroffen door een ernstige ongesteldheid, overleden dr. H. Holtrop, de nestor van de predikanten te Scheveningen. Harmen Holtrop werd 27 november 1899 te Doniawerstal (Fr.) ge boren. Hij bezocht het Willem Lodewijk- gymnasium te Groningen en studeerde aan de Vrije Universiteit theologie. 15 fe bruari 1924 deed hij kandidaatsexamen, om 3 oktober 1926 intrede te doen te Velseroord (IJmuiden-O.)Na in 1930 doctoraal examen te hebben gedaan, ver trok hij in juli naar Batavia. In 1935 werd de overledene predikant te Beverwijk en 22 maart 1942 kwam hij naar Schevenin gen. In 1947 promoveerde dr. Holtrop aan de V.U. tot doctor in de theologie op een disseratie, getiteld ,,De verschijningen on- zes Heren te Jeruzalem en in Galilea", bij prof. dr. F. W. Grosheide. Dr. Holtrop was onder meer lid van het hoofdbestuur van het hospitaal-kerkschip „De Hoop", waarmede hij verschillende reizen heeft gemaakt. Vanwege de generale synode was dr. Holtrop deputaat voor steun aan dc kerken in emigratiegebieden en voor de oefening van het verband met de theolo gische fakulteit van de Vrije Universiteit. Hij was vice-voorzitter van de Vereni ging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs en voorzitter van de commissie voor het technisch onderwijs, terwijl hij als leraar was verbonden aan de Christelijke oplei dingsschool voor leidsters en hoofdlcid- sters bij het kleuteronderwijs. Ook plaat selijk heeft hij verschillende funkties be kleed. De begrafenis heeft woensdagmid dag j.l. plaats gehad, na een rouwdienst iri de Bethelkerk, die werd geleid door ds. C. W. Keur te Scheveningen, op de Al gemene begraafplaats te 's-Gravenhage. Men verzoekt ons op te nemén DE NEGENDE URE. De vingerwijzingen voor de viering van de Goede Vrijdag brengen ons terug tot de allervroegste tijden der Christenheid. Zo draagt de opzet van de dienst, die toen gehouden werd, nog een zuiver synagogaal karakter de lezingen en gebeden worden nog niet omkranst door liturgische gebrui ken uit latere eeuwen. De dienst is een z.g.n. vigilie, een „waakdienst", waarin tot uitdrukking gebracht wordt dat de ge meente van Christus de slaap niet kan vat ten uit ontsteltenis over wat er gebeurd is. Als zodanig is het het tegenbeeld van het slapen der discipelen in de hof van Gethsemané. Het tweede gedeelte van deze vigilie brengt dat tot uiting in de breed-opgezette voorbeden, die het klassieke voorbeeld van de voorbede voor kerk en wereld genoemd kunnen worden. Het derde gedeelte van de dienst bestaat uit de z.g.n. Kruismeditatie deze stamt uit Jeruzalem en wordt gedateerd op het jaar 327. In het kader van het vrijdagavondgebed wordt op Goede vrijdag om 15.00 uur in de Engelse Kerk te Middelburg een dienst gehouden, die de bovenomschreven litur gie geheel volgt. Op Palmzondag en Pasen doen weer vele jonge mensen belijdenis van hun ge loof. Wij willen rond hen gaan staan met onze gebeden. Maar wij bidden ook voor hen, die al belijdenis hebben gedaan. Voor het volhouden en het uitleven van de be lijdenis is veel gebed nodig. Hier en daar duiken artikelen op die spreken van „kerkelijke bedrijf svor- ming", „kerkelijke efficiency" en meer van dat soort termen. De schrijvers werden getroffen door de grote onver schilligheid waarmede binnen de kerk wordt omgesprongen met tijd en met persoonlijke gaven. Zij bevelen allerlei maatregelen aan om de vaak verouder de en vastgeroeste kerkelijke machine van nieuwe olie te voorzien en een ho ger rendement te geven. Ik hoor u al zeggen in de kerk spre ken we niet van rendement en van be- drijfsvorming, we zijn geen fabriek en we kennen geen dividend. Vóór u zo haastig oordeelt zou ik u willen vragen nog eens na te denken over de gelijke nis van de talenten. Het gaat ook in de kerk niet aan om slordig en ondoelma tig om te springen met de tijd die we kregen toegemeten en de energie waar van we rentmeester zijn. Ook van ons al dan niet doelmatig werken zullen we eens verantwoording hebben af te leg gen. Ds. Van den Beukei heeft onlangs in dit blad gesproken over do tijdnood van de predikanten (6 en 20 november 1964. Hij beveelt aan om de dominees meer te laten rondpreken. Een goede gedachte het rendement van de preek, van de voorstudie, kan op deze wijze 100 of nog meer omhoog. De kwali teit van de preek zal er zeker niet min der door worden. Maar er werken méér mensen in de kerk dan alléén de predikanten. Ik heb CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. Van Til. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Boonstra. Enige kollekte Theol. Hogeschool, Evangelisatie in België, Ned. Bijbelgen., Migratie. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. 16 april (Hofpleinkerk) 7.30 uur Ds. Boonstra. (Noorderkerk) 7.30 uur Ds. Van Til. Kollekte Kerkbouw. Arnemuiden 10 uur Ds. Bosman, 2.30 u. Ds. Oegema 16 april 7.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 en 2.30 uur Prof. Schep. 16 april 6 uur Ds. Meijer. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Bloemkolk, Bed. H. Av. en Dankzegging. Grijpskerke 10 uur Ds. Den Hengst, 2.30 u. Ds. Kornet Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Bed. H. Av. en Dankzegging. 16 april 7.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds. Gommer. Bed. H. Av. en Dankzegging. Serooskerke 10 uur Ds. Oegema, 2.30 u. Ds v. Wouwe St. Laurens 10 uur Ds. De Jong, 2.30 uur Ds. Slingen- berg te Goes. 16 april 7 uur Ds. Van Wilgenburg. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Bed. H. Av. en Dankzegging. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Bed. H. Av. en Dankzegging. Vlissingen 10 en 5 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10 uur Ds. Van Wouwe, 2.30 uur Ds. Bosman. Westkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds. Pontier, Bed. H. Av. en Dankzegging. 16-april 6.30 uur Ds. Kornet. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Verschoor te Vlissingen. Bed. H. Av. en Dankzegging. 16 april 6.30 uur Ds. Hoogerwerf. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en 3 uur Ds. v. d. Meulen te Ede. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerf. Bed. H. Av. en Dankzegging. 16 apriL7.45 uur Ds. Hoogerwerf. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Gispen. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Paksy. Bed. H. Av. en Dankzegging. 16 april 7 uur Ds. Paksy. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. 16 april 7 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Visscher te Zwijndrecht. 16 april 5.30 uur Ds. Visscher te Zwijndrecht. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 5 uur Ds. De Craene. Nam. Afscheid. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen, Bed. H. Av. 16 april 5 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Ds. Feenstra. Driewegen 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Ds. Kats. 16 april 7 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Ringnalda, Middelburg. 16 april 7.30 uur Ds. Slingenberg. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Jansen. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Kats. Collecte voor de Kerk. 16 april (Westerkerk) 7.30 uur Ds. Kats. (Oosterkerk) 7.30 uur Ds. Jansen. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. 16 april 6 uur Ds. Kats. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 9 en 5 uur Ds. Juch, Bed. H. Av. en Dankz. 16 april uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 uur Ds. Hoekstra, 2.30 uur Ds. Eikel boom. 16 april 7 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Bed. H. Av. en Dankzegging. 16 april 7.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. Kersten, IJsselmonde. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Booy. 16 april 5 uur Ds. Jansen. Yerseke 10 en 2.30 uur CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Brouwer te Zaandam. 16 april Cand. De Haan te Bolsward. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. v. d. Stoel. Bed. H. Av. en Dankzegging. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Coumou, Haarlem, Bed. H. Av. en Dankzegging. 16 april uur Ds. Slingenberg te Goes. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. De Jong, Den Haag Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond Rilland-Bath 10 en 3 uur Ds. Sloot. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. Bed. H. Av. en Dankzegging. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Den Heeten, Bed. H. Av. en Dankzegging. Vrijdag 7 uur Ds. Den Heeten. Haamstede 10 en 5 uur Vrijdag 7.30 uur Ds. Tiemersma te Vlaardingen. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. (Namiddag Openbare belijdenis.) Vrijdag 7.30 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Huyser. 16 april 6 uur Ds. Becker. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. 16 april 7 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Nawijn. 16 april 7.30 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 10 en 2.30 uur

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1965 | | pagina 3