r NIEUWS Predikbeurten zondag 28 maart 1965 ring behouden aan wat we hier op aarde meemaakten laat zich noch bevesti gend noch ontkennend beantwoorden. 5e. Het belangrijkste in deze dingen is dat we Luthers raad ter harte nemen: Zoek uzelf slechts in Christus en niet in uzelf - dan zult u uzelf eeuwig in Hem vinden.'' D.R. UIT DE KERKEN Beroepen te Dinteloord, Hasselt, Krui- ningen, Onnen en te VisvlietJ. Jellema, kand. te Achterveld te Delft (vak. dr. G. P. Hartvelt): H. Hogenhuis te Rotter dam-Zuid (Katendrecht)te Werkendam (vak. H. Moll): R. Ypma te Amersfoort; te Hardenberg G. J. v. d. Burgh te Lex- mond-Ameide te 's-Gravenhage-Oost (wijkgemeente II): J. v. Leeuwen te Zeist te BrusselP. Noomen te Wormerveer te Staphorst-Rouveen P. M. Brouwer te Wommels. Aangenomen naar Pijnacker-Nootdorp D. N. Wouters te Hoorn naar Monster P. C. Koster te Roodeschool naar Am- stelveen-Noord-Buitenveldert (4e pr. pl.): W. G. Scheeres te Gorinchem naar Vleu- ten-De Meern H. v. d. Laan te Kantens. Bedankt voor Surhuisterveen H. Veen- stra te Urk voor Vlaardingen J. Henge- veld te Gouda voor Weesp (vak. J. N. Nammensma): W. Dekker te Noordwijk- Binnen voor Terneuzen (2e pred. pl.): K. Vegter te Papendrecht; voor Mijdrecht: A. J. Jelsma te Dordrecht. Ds. P. Veenhuizen, emeritus-predi kant te Huizen (N.H.), is benoemd tot hulpprediker te Oostzaan. Examens. Aan de V.U. slaagden voor het kandidaatsexamen theologie de heren R. H. Bolten te Winschoten en P. Toren beek te Dordrecht. De classis Arnhem heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer G. Glerum, Van Wes- terheenenlaan 10, Hilversum. Afscheid en intrede. Na te zijn be vestigd door ds. P. R. Everaars aldaar, met 1 Kor. 3 7, deed ds. J. N. Nammens ma, gekomen van Weesp, intrede te Schie dam, sprekende over 1 Kor. 2:2; Ds. J. F. Sollie, laatstelijke vrijgemaakt predi kant te Nijega-Opeinde, is voornemens 28 maart intrede te doen te Eernewoude, na te zijn bevestigd door ds. H. Hcmpel te Nijega-Opeinde kandidaat J. Paksy is voornemens 28 maart intrede te doen te Oostburg, na te zijn bevestigd door ds. H. A. Munnik te Zwolle ds. J. Vègh te Boechout (België) is voornemens 25 april intrede te doen te Amsterdam-W., na te zijn bevestigd door prof. dr. C. v. d. Wou- de van Kampen ds. J. de Jongh te Nes W.D.) is voornemens 30 mei intrede te doen te Uithoorn ds. J. C. van Egmond is voornemens 20 juni afscheid te nemen van Tholen en Poortvliet, om 4 juli d.a.v. intrede te doen te 's-Gravenzande, na te zijn bevestigd door ds. J. v. d. Klaauw aldaar. Ds. C. Klapwijk te Apeldoorn kreeg in de omgeving van deze plaats een ern stig motorongeval. Hij is in een ziekenhuis te Arnhem opgenomen. Zijn toestand is thans bevredigend. Boskoop. De aktie voor uitzending van een smid naar Soemba, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het jeugd werk, is een volledig sukkes geworden. Op één avond werd het streefbedrag van 10.000,met ruim 2000,overschre den. De heer j. v. d. Loo, promotor vari deze aktie heeft dit bedrag symbolisch overgedragen aan het Algemeen Diakonaal Bureau te Utrecht. Het eind van de aktie is dit nog niet, want ten bate van het jeugdwerk werd in de diensten een koliek- te gehouden, die bijna 1000,opbrach ten en ook moeten verschillende inteken formulieren nog worden terug ontvangen, zodat de definitieve uitslag nog wel zal stijgen. De technicus zal in een speciale kerkdienst alhier worden uitgezonden. Midden-Betuwe. De classis Zeist stond uitvoerig stil bij een bezwaarschrift van de kerk van Rhenen over dc geeste lijke verzorging van de Gereformeerden in dc Midden-Betuwe. De classis besloot er bij de particuliere synode van Utrecht op aan te dringen, dat zij de particuliere synode van Gelderland op haar verant woordelijkheid wijst en haar tevens ver zoekt maatregelen te nemen, zodat de geestelijke verzorging kan geschieden, als ook de kerk van Rhenen voor deze arbeid de nodige financiële steun te verlenen. Ds. H. E. Wijnja te Drachten zal deze zomer een reis van ruim 14 weken maken naar Zuid-Afrika. Om deze tijd afwezig te kunnen zijn, had hij sinds 1961 slechts een deel van zijn vakanties opge nomen. Dokkum. De groei van de gemeente gaat gestadig voort. Het zielental heeft nu bijna de 4000 bereikt. De kerkeraad voor algemene zaken heeft de wijkraden nu ver zocht te willen nagaan bij welk zielenaan tal een vijfde predikant moet worden be roepen. Rotterdam-Delfshaven. Door het ver trek van ds. Js. v. d. Linden heeft de ker keraad langdurig stilgestaan bij het rap port van de planningscommissie, vooral in verband met het vervullen van de a.s. va- kature, omdat het zielental nog steeds da lende is. De commissie acht het noodzake lijk de komende vakature wel te vervullen, omdat er dan toch nog 1000 zielen per predikant blijven. Wat het financiële vari de zaak betreft, levert dit nu nog geen moeilijkheden op. Over enkele jaren ko men er enkele wijzigingen in het predikan tenteam, onder andere door emeritering. Dan kan de situatie opnieuw worden be keken, waarom de kerkeraad besloot over te gaan tot beroepen. Rotterdam-Kralingen. Uit een enquê te is gebleken, dat het aantal zielen der gemeente steeds verder terugloopt. In 1966 zal dit niet meer bedragen dan 2100. Nu ds. J. Ytsma naar Veenendaal vertrekt en dr. H. Kakes in de loop van dit jaar met emeritaat gaat, ging deze daling een be langrijke rol spelen bij het eventueel be roepen van opvolgers voor deze twee pre dikanten. De kerkeraad heeft besloten het aantal predikanten terug te brengen naar twee, maar dan per jaar een hulp er bij te zoeken voorzover dit nodig zal blijken. Een classicaal administrateur. De classis Dokkum heeft zich beziggehouden met een voorstel betreffende de aanstelling van een classicaal administrateur. Zij aan vaardde dit. Een commissie zal deze funk- tionaris zoeken en ook de financiële konse- kwenties bestuderen. De Vereniging van predikanten van de Geref. kerken in Nederland zal woens dag 21 en donderdag 22 april a.s. te Utrecht in algemene vergadering bijeen komen. In de zitting van woensdagmiddag 21 april zal ds. S. J. Popma, em. predikant te Amstelveen refereren over .Veront rustend verleden", 's Avonds zal prof. dr. T. D. Stahlie te Amstelveen, hoogleraar aan de V.U., een causerie houden over ..Rendement van de geneeskundige hulp in de ontwikkelingsgebieden". Donderdag morgen 22 april spreekt prof. dr. J. L. Koole van Kampen over ,,Het soortelijk gewicht van de historische stoffen in het Oude Testament", 's Middags zal ds. J. Wit, dichter-predikant te Ede, spreken over,,Op weg naar een nieuw kerk boek". ..Weg en waarheid'' - Dr. C. A. de Leeuw. Uitgeversmaatschappij H. Kok N.V., Kampen. Dat in de boeketreeks dit boekje ver schijnt danken we aan de ontdekking van de door Dr. de Leeuw gehouden toespraken tot en gesprekken met leer lingen, en oud-leerlingen door Dr. Berk hof. We kunnen voor deze ontdekking dankbaar zijn, want het gebodene is de moeite van het lezen zeer waard. Het is geschikt voor onze middelbare scholie ren in de hoogste klassen, voor jeugd leiders en ook voor predikanten die aan de addenda veel zullen hebben. ..Luthers grote catechismus" - Prof. Dr. P. Boendermaker. Uitgave: Kok, Kampen. Dat van deze catechismus een pocket- uitgave verschijnt is reeds op zich een verdienste en goed, maar dat Prof. Dr. Boendermaker deze verzorgde is nog beter. Br.h. B.W. Br.h. B.W. Dr. K. Dronkert schreef een gids voor het oude testamentKok te Kam pen gaf deze uit. Het bevat veel leer zaams. Het laatste hoofdstukje ,,over het ver staan van het oude testament" is be langrijk, zoals de opmerking naar aan leiding van Spr. 9:13 in verband met 9:10 b.v. toont. Zeer aanbevolen, wijl Dr. Dronkert ons de rijkdom van het oude testament leert zien en waarderen. Br.h. B.W. ..Contact en kortsluiting tussen vorst, regering en volk" - Drs. N. Scheps. Al weer verschenen bij Kok. Dit zonder byzantisme geschreven werkje is zo lezenswaard omdat het van een juiste waardering van ons vorsten huis blijk geeft. De eigenschappen der Oranjes zijn, aldus de schrijver, niet het monopolie van deze bepaalde familie; ze worden ook bij andere Nederlanders gevonden. Maar de wederzijdse liefde tussen vorst, regering en volk maakt onder de zegen Gods het bestuur der Oranjes zo uiterst vruchtbaar. Besproken wordt o.a. het tweede hu welijk van koning Willem I, de vesti ging van de bisdommen, Troelstra's po ging tot revolutie enz. ,,Wat er ook gebeurde, de troon van Oranje, die gevestigd is op de liefde van het Nederlandse volk, wankelde niet", aldus de schrijver. Br.h. B.W. ..Remie de Vos" - Niek van Noort. Uitgeversmij J. H. Kok N.V., Kampen. Een ontzettend aardig boekje met tekeningen van Jack Kramer, bedoeld voor jongeren, maar dat men als oudere, vooral als dierenliefhebber, ook nog met graagte leest, 't Is met echt menselijke bewogenheid met dieren geschreven. Br.h. B.W. .Alledaags geloven - gedachten over het lekenapostolaat"Uitgegeven in op dracht van de commissie „kerk over zee" van de Nederlandse Zendingsraad door J. H. Kok N.V., Kampen. Dit zendingsboek heeft een eigen ac cent airede wegens de nadruk die erin gelegd wordt op de betekenis van de „gewone" christen voor het zendings werk in de z.g. ontwikkelingsgebieden. Het boekje is samengesteld uit een aantal lezingen voor de N.C.R.V.- microfoon gehouden. Het wil vooral de lekenarbeid stimuleren en doet dit in 120 bladzijden duidelijke druk. Goed geteld zijn er tien medewerkers aan het woord, die veel goeds zeggen, zodat naar -ze te luisteren deugd doet. Br.h. B.W. Kinderen van één vader- Thea de Born. J. H. Kok N.V., Kampen. Prijs 7,90. Dit met grote liefde voor de ten tonele gevoerde personen geschreven verhaal begint met ons Anna de Lange, de vrouw van Bas de Lange, voor te stellen als deze laatste „nu al bijna acht jaar geleden wegging omdat hij schul den had en elders wilde proberen zoveel te verdienen dat hij alles zou kunnen afbetalen". Dat hier niets van terecht zou komen vermoedden we reeds bij het begin. Het komt ook zo uit, want Bas sterft zonder ooit iets van zich te heb ben laten horen. Met haar drie kinderen moet Anna zich door het leven zoeken te slaan, het geen ze met God en met ere doet. Ze heeft in het winkeltje, waar ze de kost moet verdienen, veel steun aan zekere Mels, die dichtbij een schoenlapperij heeft gevestigd. Deze schoenlapper is, zoals gebruike lijk is van schoenlappers te zeggen: ..Schumacher und Filosoof dazu", maar dan in de eerste plaats christen die Anna met raad en daad bijstaat. Anna komt tot een tweede huwelijk en krijgt alweer raad van Mels alvorens ze het doet: „Op onze leeftijd, Anna, is liefde nog iets anders dan in je jeugd." Zelf mediteert Anna: „Hoe kan dat, Anna de Lange Hoe kan dat Je hebt grote volwassen kinderen. Je bent weduwe, die een klein zaakje drijft, je hebt zor gen. Je hebt zoveel al gedragen en nu dit Hoe kan dat, Anna de Lange Kun je niet alleen verder of wil je niet meer Jij op jouw leeftijd De in het teer geschreven verhaal voorkomende nevenfiguren van kinderen, verloofden, buren enz. zijn m.i. heel zuiver gekarak teriseerd. Maar laat ik het verhaal niet verder vertellen. U moet het maar eens kopen en lezen. Ook de dieren krijgen er een goed plaatsje in. Br.h. B. WENTSEL. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Ringnalda. 2.30 uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Ringnalda. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra, Voorb. H. A. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Van Til, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Van Til, Dankzegging. Enige kollekte Diaconie. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Dhr. Van Leerdam te Serooskerke. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Bakker te Doorn. Domburg 10 uur Ds. Oegema, 2.30 uur Ds. Kornet. Gapinge 9.30 en 2 uur Prof. Schep. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Den Hengst. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Van Ulden. Souburg 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 10 en 5 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bosman. Westkapelle 9.30 uur Ds. De Jongh, 2.30 uur Ds. Oegema. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Axel 10 en 3 uur Ds. Firet te Scherpenzeel. Breskens 10 en 3 uur Ds. Hoogerwerf. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. Van Bottenburg te Noordwijk aan Zee. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Gispen. Oostburg 10 uur Ds. Munnik te Zwolle, Bevestiging 6.30 uur Ds. Paksy uit Kampen, Intrede. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Veldhuizen te 't Harde. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Den Boer, Bed. H. Av. en Dankzegging. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Juch. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10.30 uur Ds. Hoekstra, 2.30 uur Ds. Slingenberg. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Baayens te Leimuiden. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Baayens. 5 uur Ds. Jansen. Collecte voor de Diaconie. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Kats. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Bed. H. Av. en Dankzegging. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10.30 en 5 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg te Middelburg. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Bouwknegt te 's-Gravenhage. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 u. geen opg. ontvangen Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. Van Netten te Winterswijk. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Tissink te Dordrecht. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Ros, Harderwijk. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. Sloot. Poortvliet 10 uur Ds. Van Egmond, 2.30 uur Cand. Mulder, Bed. H. Av. en Dankz. Rilland-Bath 10 en 3 uur Tholen 10 en 5 uur Cand. Mulder te Amsterdam. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10" en 2.30 uur Ds. Vanhaelen, em. pred. te Mijdrecht. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. v. d. Hauw te Roosendaal. Haumstede 10 en 3 uur geen opgave ontvangen. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 3 u. Ds. v. d. Stoel, Bergen op Zoom Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1965 | | pagina 3