r Officiële Berichten Pr&dikfo&urten zondag f4 maart 1965 hij er erg mee in zijn nopjes is. Nooit hebben we van de rapporterende broe ders, die het bericht van de benoeming aan de betrokkene overbrachten, ge hoord hij was er blij mee. In het mooi ste geval was hethij had geen bezwa ren. Meestal luidde de mededeling hij had wel enige bedenkingen, maar kon toch niet de vrijmoedigheid vinden om ontheffing te vragen. Het is dan een sterk plichtgevoel, het besef, dat men geroepen is, dat de door slag geeft. Daar moeten we dankbaar voor zijn doch het reikt niet tot de hoogte van de verzekering van Paulus indien iemand staat, jaagt, haakt, streeft, zich uitstrekt naar het opzie nersambt, dan begeert hij een schone taak, een voortreffelijk werk. En wanneer het excellente, het uit muntende van deze arbeid niet eens meer gezien wordt, dan schijnt het dwaasheid, zich verder nog bezig te houden met de vraag, öf iemand er wel naar haken mag. Stelt hij het zich dan niet te mooi voor Overschat hij zijn eigen krachten niet En klinkt het niet arrogant, als hij te kennen geeft, dat hij een hartewens vervuld zou zien, zo de Here hem hem tot dit ambt wilde ver waardigen Maar Paulus' woord in een pastorale brief, die over de organisatie en de op bouw der gemeente handelt, staat nog altijd in de Bijbel. En, al hielden we re kening met de speciale omstandigheden, die de apostel in zijn tijd tot deze uit spraak brachten, ze is niet van kracht beroofd, ze wil ook nu nog beaamd worden. Op de juiste wijze natuurlijk, in een zuivere stemming van het ge moed. Dat mag er wel bij gezegd wor den. Want een verkeerde toepassing, een averechtse aanwending van de spreuk, die Paulus aanhaalt, behoort niet tot de onmogelijkheden. Ze doet zich voor, als hoogmoed de drijfveer zou zijn. Een beroep op 1 Timotheüs 3 1 zou er ook naast zijn, wanneer in een gesprek, waarin ontevredenheid of mishagen over de leiding van de zitten de Kerkeraad, over de gang van zaken, geuit werd, een broeder zou uitroepen als ze mij maar eens ouderling maakten! Er kunnen ook partijschappen in een gemeente woekeren. Dan zijn er altijd wel pretendenten naar het regeerambt. dat dan echter ontaardt in een ambt van overheersing en dit is niet in de geest van Paulus, die de rivaliteiten in de kerk van Corinthe zo ernstig gispt. Ongetwijfeld gaat de apostel er van uit, dat dergelijke troebele beweegrede nen niet meespelen. Maar dan heeft het, in zijn dagen algemeen onder de mensen gangbare en door hem gesanc tioneerde gezegde ook voor ons nog gelding. En dan is het niet te laken, als een broeder merken laat, dat het hem tot blijdschap zou zijn, indien hij het ambt bekleden mocht. Halen we de schouders op over een jongen, die soms al op jeugdige leeftijd er voor uitkomt, dat hij de Here in de verkondiging van het Evangelie dienen wil Of vinden we dit juist niet heer lijk Wat heerlijk over de schone taak" van een overheidspersoon citeert, wat hij dan voor ook het ambt in de kerk van toepassing verklaart, krijgt in de volksmond een bijzondere toespitsing op het werk van de predikant. Aan een theologisch student wordt zo nog wel eens toegevoegd je begeert een voor treffelijke taak. Wie een wereldse maat staf aanlegt, zou er om lachen. Een stu dent leidt wel een zorgelozer leventje dan zijn leeftijdsgenoten, die in het pro ductieproces zijn opgenomen maar als hij de pastorie ingaat, is zijn beurs leeg. Tot een bezoldiging als academisch ge- vormden in andere beroepen genieten, klimmen de meeste pastores niet op. Promotie maken heeft hij hoegenaamd niet in de hand. Hij moet maar afwach ten, of een andere gemeente hem ooit hebben wil. En bleef zijn inkomen aan de lage kant, dan spiegelt zich dat af in zijn pensioen op zijn oude dag moet hij nog zuiniger aan. Het boekje, dat op de Synode in het begin van deze maand werd opengedaan over de emeritaats- gelden, uitgekeerd aan nog verschillen de predikanten in ruste, en ook aan we duwen, heeft ons toch wel even doen schrikken. Maar ook met die mogelijk beperkte uitzichten voor ogen leeft in menig jongmens de vurige drang naar het ambt van herder en leraar. Hoe komt dit Met inwendige roeping moeten we heel voorzichtig zijn. Maar wel mogen we aannemen, dat Paulus' woord in de ziel van die jongemannen een weerklank vindt, die niet verschalteen voortref felijke taak. En we mogen geloven, dat de liefde tot Christus, tot Zijn Rijk en tot Zijn Kerk de bodem is, waarin dat woord als een vruchtdragend zaadneer- viel. (Wordt vervolgd) CLASSIS GOES. De roepende kerk van Kruiningen roept de kerken van de classis Goes bijeen tot de vergadering van de classis, die D.V. zal gehouden worden op donderdag 8 april, 's middags om 1.15 uur, in de Westerkerk te Goes. Stukken en punten voor het agendum in te zenden uiterlijk op donderdag 25 maart a.s. bij de roepende kerk. Namens de kerk van Kruiningen, J. KOOLSTRA, praeses. J. RUS, scriba. ZEEUWSE OUDERLINGENCONFERENTIE Op 10 april a.s. wordt D.V. de jaarlijk se dag-conferentie weer gehouden in de Oosterkerk te Goes. Deze keer zal als referent optreden de Weleerw. Heer Ds. Y. J. Tiemersma te Vlaardingen, voorheen te Zierikzee, met als onderwerp de twee brochures, getiteld Getij en bestek" en „Veranderend getij". KORT VERSLAG van de vergadering van de classis Axel op dinsdag 2 februari 1965 te Terneuzen in gebouw „Pro Rege". Om 14 uur opent Praeses, Ds. Verbeek, de vergadering. Hij leest Johannes 16 5 15. Wij zingen samen Ps. 119 3 en bidden voor ons werk. De credentiebrieven worden nagezien door de kerk van Schoondijke. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. Ds. Th. Heemskerk van Axel is wegens ziekte ver hinderd om de vergadering bij te wonen. De Praeses stelt vast, welke punten op deze vergadering aan de orde zullen ko men. Hierna wordt het moderamen gecon stitueerd. Ds. J. Verbeek, Praeses Ds. M. den Boer, scriba Ds. W. H. Gispen, as sessor. De notulen worden gelezen en onveran derd vastgesteld. Er zijn geen notulen- zaken. Wel zijn er enkele ingekomen stuk ken. De kerk van Oostburg stuurt bericht van een adreswijziging. Er is een schrijven waarin de Particulie re Synode er op aandringt om alle beno digde stukken vóór 3 februari in te zenden. Een blik op de kalender overtuigt de clas sis van het onmogelijke van dit verzoek. Met vreugde neemt de classis kennis van de overkomst van Ds. Sollie naar de Geref. Kerken. Er is een schrijven binnengekomen van de Generale Deputaten Reformatie-Rome. Hiervan neemt de classis goede nota. De Generale Synode legde een rapport ter tafel over het gezamenlijk vieren van het H. Avondmaal met andere kerkgenoot schappen. Het zgn. Rapport Intercommu nie. Ds. den Boer -en Ds. Gispen zullen een rapport opstellen over dit rapport. Zij zullen dit aan de classis rapporteren. In tussen zullen de kerkeraden zich over deze kwestie nader bezinnen. De Quaestor, Br. Kurvinlc. Hij brengt verslag uit over de steunbedragen voor de Hulpbehoevende Kerken. De Quaestor, Br. Bot uit Oostburg, komt ter vergadering voor een behande ling van de Classicale begroting. Deze wordt goedgekeurd. De nieuwe Quotatie-cijfers worden be sproken en vastgesteld. De classis besluit dat deze materie elke twee jaar opnieuw zal worden bezien om onvoorziene verras singen te voorkomen. Ds. Hoogerwerf brengt verslag uit over de afdracht van de collecten. De belangstelling voor de uitgaande collecten blijkt per plaats wel heel sterk verschillend te zijn. Het kerkelijk hemd is dus vaak nader dan de dito rok. Waarvan akte. Ds. Verbeek brengt verslag uit over de voorgestelde wijzigingen in het huishoude lijk reglement. Interessant is, dat de Com missie een verklarend woordenlijstje aan de nieuwe regeling heeft toegevoegd. En kele bloemrijke voorbeelden worden ge geven. Alle hulde. Maar hoe dacht u over de assessor? Is hij een bij-zitter Wij we ten het niet. Uitvoerig wordt het voor en tegen be pleit van de vacaturebeurten. Ds. Hoogerwerf stelt voor de naam van de classis Axel te veranderen in de classis Zeeuws-Vlaanderen. De volgende classis- vcrgadering zal hierover beslissen. Ds. Verbeek rapporteert over de Classi cale Evangelisatie. Ds. Gispen stelt voor het houden van een Classicale collecte voor de Evangelisatie te combineren met een Evangelisatie-zondag. Dit wordt als suggestie aan de kerken doorgegeven. Ds. Verbeek brengt verslag uit over de Zending. Het ligt in de bedoeling de zen dingsterreinen per district te verdelen. Het Zuiden gaat dan bijzondere banden leggen met Ruanda-Urundi. Hierna brengt Ds. Hoogerwerf verslag uit over de kwestie Breskens-Aardenburg. Hij leest een uitvoerig rapport voor aan de Particuliere Synode over deze kwestie. De classis heeft grote waardering voor dit Rapport en geeft er graag zijn fiat aan. Bij de hoofdelijke rondvraag informeert de kerk van Breskens naar de kansen voor kanselruil. Hierover ontspint zich een uit voerig gesprek. De kerk van Oostburg vraagt naar een voortgezette classisvergadering, in verband met het peremptoir examen van Kand. Paksy, die het beroep voor Oostburg aan vaardde. Het examen zal plaats vinden op don derdag 18 februari om 9.15 uur. Bij de persoonlijke rondvraag toont Ds. Verbeek zich voorstander van een com missie voor de herziening van predikants- tractementen. Het voorstel zal besproken worden in de kerkeraden. Ds. Gispen gaat voor in gebed en hierna sluit de praeses de vergadering. Voortgezette vergadering van de Classis Axel op donderdag 18 februari 1965 te Terneuzen, gebouw „Pro Rege". Om 9.15 uur opent praeses, Ds. Ver beek, de vergadering. De stukken van Kand. Paksy worden nagezien en in orde bevonden. Een onderzoek naar de beweeg redenen heeft een gunstig gevolg. Kand. Paksy houdt zijn preekvoorstel over 2 Kon. 5: 114 (het verhaal van Naaman). De Preek wordt beoordeeld door Ds. M. den Boer en Ds. J. Verbeek. Er is geen bezwaar. En het examen kan worden voortgezet. De kandidaat wordt op vele punten getoetst en beproefd. Ds. E. Hoogerwerf: Oude Testament. Jeremia 1 en 2. Ds. W. H. Gispen Nieuwe Testament. Romeinen 3 en 4. Ds. J. Verbeek Symboliek. Ds. Th. Heemskerk Kerkrecht. Ds. M. den BoerDogmatiek. Ds. W. H. GispenInhoud Heilige Schrift. Ds. J. Verbeek Kerkgeschiedenis. Ds. Th. Heemskerk Ambtelijke vakken. Ds. M. den Boer Ethiek. Er is bij geen van de examinatoren be zwaar. Kand. Paksy wordt officieel toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacra menten. De Praeses wenst hem van harte geluk. Hij ondertekent daarna het ondertekenings formulier van de classis Axel. Daarna verlaat hij de vergadering. De broeders gebruiken de lunch in „Pro Rege". Na de lunchpauze worden nog enkele lopende zaken afgehandeld. Als roepende kerk wordt de kerk van Oostburg aangewezen. De classis hoopt D.V. te vergaderen op 4 mei 1965 in Schoondijke. Het moderamen zal dan be staan uitDs. M. den Boer, praeses Ds. W. H. Gispen, scriba Ds. J. Verbeek, assessor. Niets meer aan de orde zijnde, sluit Praeses de vergadering en gaat voor in dankgebed. Een welgemeend proficiat aan onze nieuwe Oostburgse collega. En voor ons allemaal viel er nog veel te leren. Of, om het met de woorden van één van de deputaten te zeggen „Zo lang je vin gers niet even lang zijn, meet je leren". Dat is iets om te onthouden. Namens het moderamen van de classis Axel, W. H. GISPEN, h.t. assessor. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Poppe te Naarden, Voorber. H. Av. 2.30 uur Ds. Poppe. 5 uur Ds. De Craene te Baarland. (Noorderkerk) 10 uur Ds. Boonstra. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Poppe. Collecte Kerk. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. Bosman. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Prof. Schep, 2.30 uur Ds. Kornet. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Van Til. Grijpskerke 10 uur Ds. Den Hengst, 3 uur Ds. Bosman Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. Voormiddag Voorb. H. Av. en Openb. belijdenis. St. Laurens 10 en 2.30 uur Souburg 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 10 en 5 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10 uur Ds. Bosman, 2.30 uur Ds. Den Hengst. Westkapelle 9.30 uur 2.30 uur Prof. Schep. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Ringnalda te Middelburg. Biduur voor gewas en arbeid. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en 3 uur Ds. Coumou te Haarlem. Biduur. Hoek 10.30 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerf. Namiddag Biduur. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Gispen. Oostburg 10 en 2.30 u. Cand. Zuidema, Badhoevedorp Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Groenevelt te Urk. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Slingenberg. Colijnsplaat 10 uur Ds. De Jong te Middelburg, 2.30 uur Ds. Jansen te Goes. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. Van Rheenen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Moolhuyzen te Leiden. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Kats, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Jansen, Dankzegging H. Av. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Kats, Dankzegging H. Av. Collecte voor de Kerk. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. De Wit te Rotterdam. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Keur. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10.30 en 5 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Nawijn te Zierikzee. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. Kraan, Rotterdam. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9 uur Ds. v. d. Stoel. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. v. d. Klaauw te 's-Gravenzande. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. Van Egmond. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Swierts. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Sloot. Tholen 10 en 5 uur Ds. Swierts te Enkhuizen. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Huyser. Haamstede 10 en 3 uur geen opgave ontvangen. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 uur Leesdienst, 3 uur Ds. Huyser. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Van Nes te Rotterdam. Zonnemaire 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1965 | | pagina 3