degemee rite I Officiële Berichten Uit de Gemeenten 400 NIEUWS Predikbeurten zondag 7 februari 1965 (vervolg van pagina 2) een onberijmde psalm, dan zang van de gemeente, herhaling door het koor van de antifoon, en tenslotte het klein Glo ria door de gemeente (Gezang 2, nieu we bundel). Zolang de gemeente de geloof sbelij- denis nog niet kent, kan het koor deze zingen. Laat men dan nu de Straats- burgse melodie (1525) nemen, welke als Gezang 1 in de nieuwe bundel een plaats kreeg. Er zijn weer enkele ver anderingen in vergelijking met de melo die die in het Hervormde dienstboek was opgenomen. Hetzelfde geldt ook voor andere kor te liturgische formules, die nog bekend zijn voor de gemeente, zoals b.v. ook de Amenzang, het Hallelujah, en het Kyru eleison. Tot nu toe noemden we mogelijkhe den voor het koor in het Antwoord gedeelte van de eredienst. Maar ook een gedeelte van de Woorddienst zou het koor kunnen ver zorgen. Waarom zou een predikant of een voorlezer het Woord wel mogen laten horen en niet het koor? Een Schriftgedeelte kan dus door 't Woord worden gezongen, mits dit verstaanbaar gebeurt. Ook een gezongen boodschap kan tot zegen zijn. Zo gaven we enkele voorbeelden van verantwoorde inschakeling van een kerkkoor, tot grotere schoonheid van de eredienst. Op deze wijze zullen gevaren vermeden kunnen worden. Wel is het van betekenis, dat het kerkkoor zelf inzicht heeft in zijn taak. Vooral bestuur en dirigent zullen het speciale karakter van. een kerkkoor moeten kennen en bestuderen, zodat met de verzoeking gewoon zangkoor te worden kan weerstaan. Voorlichting van een deskundige kan soms nodig en nuttig zijn. Zelfs de plaats van het koor in de kerk is hier van betekenis. Het mag zich niet isoleren van de gemeente (b.v. op een podium gaan staan omdat het daar zo lekker zingt"), het is immers deel van de gemeente en dat moet ook wat de plaats betreft duidelijk zijn. Soms geven onze kerkgebouwen hier problemen. Maar met behoud van het principiële uitgangspunt moeten deze op te lossen zijn. Men kan zo mogelijk b.v. voor in de kerk een gedeelte reser- Zondag a.s. wordt in de meeste pro testantse kerken gecollecteerd voor de Wereldhulpactie. Deze zondag is gekozen als herinnering aan de rampzondag in fe bruari 1953, toen wij door zovelen uit de hele wereld geholpen werden. Wij willen God danken, dat wij nu in staat gesteld worden, om materieel minder bedeelde gebieden te steunen. Wij willen bidden om Gods leiding voor allen, die zich aan dit werk geven. Er moeten tel kens belangrijke beslissingen genomen wor den t.a.v. de besteding van de gelden. Wij bidden ook of de kerken aan het Evange lie-Woord hun offerdaad willen paren. veren. Zingt het koor in het Antwoord gedeelte van de liturgie, dan moet dui delijke eenheid met de gemeente aan wezig zijn. In het Woord-gedeelte zou het iets anders moeten staan, iets meer naar de gemeente toe. Met wat goede wil zal men wel een oplossing kunnen vinden, waarbij steeds kerkkoor-princi pe beslissend moet zijn. Dit inzicht zal soms moeten groeien, en ook hier zal goede begeleiding niet gemist kunnen worden. Over de gemeenschapsfunctie van het kerkkoor heb ik niet gesproken. Samen zingen en spelen geeft een bijzondere binding. Zo kan een kerkkoor een com positie van gemeenschap worden Maar mij ging het in dit artikel voor al over de plaats in de eredienst. Waar het bestaan van een koor mogelijk is, zal dit een verantwoorde plaats moeten en kunnen hebben. Dan wordt de dienst nog feestelijker (Ps. 98): „Uw juichstem geev' de Here dank „Laat klinken door uw tempelkoren, .trompetten en bazuingeklank W. KATS. Op de Classisvergadering der Gcref. Kerken te Zierikzee, gehouden op 27 jan. 1965 is de volgende kerkvisitatie-regeling getroffen, D.V. donderdag 25 februari, 's avonds 8.30 uur, te Zierikzee Di Becker en Wentsel. Donderdag 4 maart, 's avonds 7 uur, Scha- rendijke 8.30 uur HaamstedeDi Becker en Wentsel. Donderdag 11 maart, 's avonds 7 uur Brouwershaven 8.30 uur Zonnemaire: Di Becker en Scholing. Donderdag 18 maart, 's avonds 8.30 uur: Bruinisse Di Nawijn en Wentsel. Donderdag 8 april, 's avonds 7 uur Oos- terland 8.30 uurNieuwerkerk Di Scholing en Wentsel. Dr. J. H. BECKER, samenroeper. OUDERLINGENCURSUS. De ambtsdragers in de Classis Middel burg worden uitgenodigd tot het bijwonen van de Ouderlingencursus, die D.V. ge houden zal worden vrijdag 19 februari a.s., 's avonds 8 uur, in het lokaal achter de Hofpleinkerk te Middelburg. Ds. S. van Wouwe zal spreken over ,,De Oecumene". Namens de Geref. Kerk te Arnemuiden, G. S. Oegema, Praeses. Nieuwerkerk. 1. In het ziekenhuis: Met br. P. Schiette- katte gaat het goed. Ook zr. Rotte mag opknappen. Jan Verbeeke mocht naar huis. En zr. SyriërVerton mocht dus ook thuiskomen uit Goes. Reden tot dankbaarheid aan de Here is hier niet weinig. Moge 't ook de zieken en ouden thuis goed gaan 2. E.k. Classisbeurten 16 mei, Bruinisse. 4 juliOosterland. 3. Recrutendag1 maart, in Goes, 's mor gens 10 uur. Er wordt er slechts één gehouden dit jaar. Daarom nu reeds attentie voor opgave 4. Kerkvisitatie te Nieuwerkerk donder dag 8 april. 5. H.A. op zondag 25 april. Alles D.V. J. H. B. Oosterland-Bruinisse. Br. W. Capelle onderging een operatie, en naar de omstandigheden maakte hij het goed, zo kort daarna. De Here bevcstige Zijn gunst over hem. Verder een hartelijke groet aan ouden en eenzamen en herstellenden. En eenzelfde groet ook aan Bruinisse. Ook zr. Petter mocht het ziekenhuis ver laten, door Gods goedheid. Door de classis kon ik woensdag 28 niet catechiseren. Zullen we allen getrouw ko men J. H. B. UIT DE KERKEN Beroepen te Warns B. de Boer, kand. te Mcppel te Hornhuizen-Kloosterburen: A. C. Verheul, kand. te Nijkerk te Bui tenpost en te Drachten (6e pred. pl.P. C. Meijer te Valthermond te Naarden J. Goumare te Almelo te Vlaardingen P. H. de Kleer te Scheveningen te Zwijn- drecht (vak. H. J. van Duinen): K. H. Schuring te Alphen aan de Rijn te 's-Gra- venhage (vak. M. T. Minnema): J. C. van Egmond te Tholen te Zwolle (vak. J. v. d. Zanden): J. Hengeveld te Gouda; te Almelo (5e pred. pl.): P. v. d. Beukei te Dinteloord te HillegomW. P. H. Pouwels te Nunspeet. Aangenomen naar Geesteren-Gelselaar R. J. A. Hanenburg, kand. te Amsterdam naar Noord-Scharwoude B. Borreman, kand. te Amsterdamnaar Grootegast (vak. B. Smilde): Th. Boersma te Zuid- horn. Bedankt voor StiensP. C. Meijer te Valthermond voor Krommenie J. C. van Egmond te Tholen voor Erica en voor TerzooiR. J. A. Hanenburg, kand. te Amsterdamvoor Blokzijl, voor 's-Gra- yenmoer en voor MoordrechtB. Borre man, kand. te Amsterdam. Ds. D. Bremmer, a.s. emeritus-predi kant te Dwingeloo, is benoemd tot hulp prediker te Oldemarkt en heeft deze be noeming aangenomen. Afscheid en intrede. Na te zijn be vestigd door ds. A. Trapman aldaar, deed ds. J. H. Kappers, gekomen van Oegst- geest, intrede te Velp met Openb. 22 20 na te zijn bevestigd door ds. W. Blanken aldaar, deed ds. F. J. Bil, gekomen van Delfzijl, intrede te Badhoevedorp, spreken de over Luk. 5 4 en 5 ds. J. W. Vlaan deren is voornemens 18 april afscheid te nemen van Barneveld, om 3 mei d.a.v. in trede te doen te Alkmaar. Apeldoorn. De bouw van de Taber- nakelkerk gaat voorspoedig. Daarom wordt verwacht, dat dit bedehuis eind maart a.s. in gebruik genomen kan worden. Ankeveen. In 1966 zullen de dien sten niet meer worden gehouden. Als over gangsmaatregel wordt er dit jaar iedere zondag één dienst gehouden, waarin slechts eenmaal per veertien dagen een predikant voorgaat. Tot eind 1964 werden er iedere zondag nog twee diensten gehou den. 's Morgens werd er meestal een preek gelezen en 's middags ging een van de predikanten uit de omgeving voor. Het zielental bedraagt met inbegrip van de kinderen nog geen 50. Dit houdt tevens in, dat het kleinste kerkje in Nederland, waar in de gemeente samenkomt, moet verdwij nen. Het stamt uit 1894 en werd gebouwd op het erf van een familie, naast het woon huis. Het interieur is ingericht als bij een gewoon kerkgebouween kansel, daar naast één bank voor de ouderlingen en 30 zitplaatsen voor de gemeenteleden, die meestal niet alle zijn bezet. Zijn er plaat sen te weinig, dan worden stoelen gehaald uit het er naast gelegen huis. Daar wor den ook de kerkeraad en de dominee ont vangen, die van hieruit over het erf naar de kerk gaan, om deze via de achterdeur te betreden. Na de dienst gaat het meren deel der kerkgangers eveneens naar het huis, waar samen koffie wordt gedronken. In het vervolg zullen de middagdiensten en na het einde van dit jaar ook de mor gendiensten worden bijgewoond te 's-Gra- veland. Eiburg. De architect heeft aan de hand van tekeningen een toelichting gegeven op de te bouwen kerk. De kerkzaal zal plaats bieden aan 375 personen. Daarachter komt een vergaderruimte, die in de vakantietijd bij de kerkzaal kan worden gevoegd en plaats biedt aan 120 personen. Verder ko men er nog enkele kleine vergaderzaaltjes, kerkeraadskamer, toiletten enz. De kosten worden geraamd op ongeveer 400.000, Artikel 6 K.O. De classis Hilversum wil de weg om via artikel 6 K.O. (oud artikel 8) tot het predikambt te komen, zoveel mogelijk beperken. Zij heeft daar om voorgesteld, dit te doen geschieden door middel van bijzondere opleidingen en daarmee de weg te openen voor hen, die gedurende de schoolgaande leeftijd niet de gewone opleiding hebben genoten. De classis Amsterdam heeft na uitvoerig over leg besloten deze voorstellen af te wijzen. Christelijke pers in het noorden. Een aantal leden van de classis Bedum heeft op de gelijknamige classis een motie inge diend, waarin de verontrusting wordt uit gesproken over het dreigende terreinver- lies voor de christelijke pers in het noor den van het land. De vergadering besloot tot het voorlezen van een kanselboodschap, waarin onder meer wordt gesteld, dat het christelijk dagblad zijn vaste plaats in de gezinnen dient te behouden of in te ne men. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. 2.30 uur Ds. Vreugdenhil, Ev. pred. te 's-Gravenhage 5 uur Ds. Oegema. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Vreugdenhil. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Bosman. 5 uur Ds. Boonstra. Enige kollekte Wereldhulpactie. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. De Jongh, Vlootpredikant, 7 uur Kand. Arwert te Amsterdam. Gapinge 9 uur Ds. Van Wouwe, 2 uur Ds. Verschoor. Grijpskerke 10 uur Ds Gommer, 2.30 u. Ds. den Hengst Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Kornet. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10 uur Ds. den Hengst, 2.30 u. Ds Gommer Serooskerke 10 uur 2.30 uur Ds. Bosman. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Pontier. Souburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Til. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 10 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10.15 uur Ds. Bosman, 2.30 uur Ds. Van Wouwe. Westkapelle 10 uur Ds. Elshout, 2.30 uur Ds. de Jongh CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Moolhuizen te Leiden. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en 3 uur Ds. De Jong te 's-Gravenhage. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerf. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Gispen. Oostburg 10 en 2.30 u. Ds Groenenberg, 's-Gravenhage Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Maaskant te Leiden. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Cand. Verheul te Nijkerk. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. Hoekstra. Geersdijk geen opgave ontvangen. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Kats, Zondag 51. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 52. Collecte voor de Diaconie. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Van Rheenen. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Heiner, Klazienaveen Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Slingenberg. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 2.30 uur Cand. Mulder te Amsterdam Lewedorp 9 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolf aartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Visser, Hardinxveld. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Cand. Arwert te Amsterdam. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. Van der Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Eikelboom te Heinkenszand. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Bakker te Doorn, Voorber. H. Av. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. Rilland-Bath 10 en 3 uur Ds. Sloot. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse geen opgave ontvangen. Haamstede 10 en 3 uur geen opgave ontvangen. Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Hoogsteen. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1965 | | pagina 3