I Officiële Berichten 44 4 NIEUWS Predikbeurten zondag 24 januari 1965 de gemeente Laten de Rotterdammers, nu zij toch zo aan het terugkeren zijn, maar gauw „terugkeren" tot onze Geref. jeugdbond en hun manifest intrekken, want onze vensters open werpen naar de anderen en naar onze wereld-in-nood is geen „lauwheid", maar juist de warmte van het beleven der belijdenis als de enige mogelijkheid tot een Calvinistisch Ré veil". D. R. In Indonesië heerst een stormachtige be wogenheid in verband met het bestaande en verscherpte conflict met Maleisië èn door een interne machtsstrijd. De vragen, waarom het op de achtergrond in deze machtsstrijd gaat, zijn voor de plaats en functie van de Kerken in Idonesië van zeer grote betekenis. Daarom hebben deze Kerken onze voorbede dringend nodig. Ds. J. KOOLSTRA MET EMERITAAT De classis Goes heeft in haar vergade ring van 14 januari j.l. op zijn verzoek Ds. J. Koolstra te Kruiningen om gezondheids redenen op de meest eervolle wijze ver vroegd emeritaat verleend. Ds. Koolstra werd op 1 januari 1900 te Arnhem geboren. Hij bezocht het gerefor meerd gymnasium te Amsterdam, en stu deerde theologie aan de Vrije Universiteit, en deed op 20 mei 1928 zijn intrede te Kruiningen. Daar heeft hij meegemaakt de evacua ties tijdens de tweede wereldoorlog en bij de watersnoodramp van 1 februari 1953. Beide keren was de gemeente toen over verschillende plaatsen verstrooid. In de vele jaren, die hij in Kruiningen gestaan heeft, heeft hij voor classis en pro vincie in verscheidene deputaatschappen gezeten en is hij van verschillende gemeen ten consulent geweest. Het emeritaat is hem verleend ingaande 1 mei 1965. Hij hoopt zondag 25 april a.s. afscheid van zijn gemeente te nemen. ZOUTESPUI. Als scriba fungeertbr. J. J. van Dron- gelen, Eglantiersweg 16, Axel. Adres van de scriba van de Geref. Kerk van Aardenburg A. N. Quaak, St. Anna- straat 62, Sluis, tel. (0 1178)2 97. Scribaat van de Diaconie J. C. de Feij- terBalkenende, Havenpolder 45, Sluis, tel. (0 1178) 3 07. ARNEMUIDEN. Voor de in aanbouw zijnde Chr. school alhier werd door de heer K. J. Steketee een gedenksteen geplaatst, als voorzitter van de Ver. voor Bijz. L.O. op G.G. Burgemeester A. Hack, Wethouder C. van Hemert, Gemeente-secretaris F. M. Geluk en dc heer A. van Bennenkom, inspecteur van het bijzonder lager onder wijs, woonden de feestelijke gebeurtenis bij. Aan 180 leerlingen zal de nieuwe school ruimte bieden. Er komen vijf klassen en een aula. Namens het Schoolbestuur sprak dhr. B. Ventevogel, dhr. J. van Belzen namens de Ned. Herv. Kerk, Ds. G. S. Oegema, Geref. predikant, en architect Tuinhof na mens het bureau dat het ontwerp maakte voor de nieuwbouw. Tenslotte sprak nog dhr. J. P. de Jonge. De oude school is uit de tijd geraakt, dat werd tijdens de bijeenkomst, die na de steenlegging volgde, nog eens bena drukt door de Burgemeester en de heer Van Bennenkom. KORT VERSLAG van de vergadering van de Classis Goes op donderdag 14 januari 1965 in de Westerkerk te Goes Namens de roepende kerk van Kapelle- Biezelinge opent Ds. H. R. Juch de ver gadering. Na het onderzoek van de cre- dentiebrieven vindt de instituering van het moderamen plaats Ds. J. E. Booy, prae- ses Ds. M. J. V. de Craene, assessor Ds. M. v. d. Heiden, scriba I Ds. H. Eikelboom, scriba II. De pracscs heet in het bijzonder de Deputaten ad art. 50 welkom en releveert fata en data. De gelezen notulen worden onveranderd vastgesteld. Dc gehouden correspondentie wordt gelezen. De emeri- taatsaanvrage van Ds. J. Koolstra van Kruiningen wordt behandeld en in orde bevonden. Met ingang van 1 mei 1965 wordt aan hem op de meest eervolle wijze emeritaat verleend. Daarna vindt de ver kiezing van de afgevaardigden naar de Part. Synode plaats. Predikanten PrimiDs. J. E. Booy en Ds. W. Kats SecundiDs. A. F. Goe- dendorp en Ds. A. J. Radder. Ouderlingen Primibr. J. Catsman en br. D. J. Rouw Secundibr. W. Fraanje en br. KI. v. d. Maas. Diaken Primus P. Schreuder Secun dus J. A. Filius. De vacaturediensten worden vastgesteld. Borssele ontvangt 3, Baarland 3, Drie wegen 4, 's-Gravenpolder 7, Hoogerhcide 3, Kruiningen 3 en Wolphaartsdijk 3 beur ten. Br. Bras brengt rapport uit namens de Deputaten voor hulpbehoevende kerken in de classis. De voorstellen van Deputa ten worden met een voorbehoud voor de kerk van Colijnsplaat door de clas sis aanvaard. De op de vorige classis benoemde commissie Kerk minder ontwikkelde ge bieden, heeft een voorstel ter doorzending aan de meerdere vergaderingen op de tafel van de classis gebracht. Dit wordt in prin cipe aangenomen. De definitieve tekst zal door moderamen en commissie worden vastgesteld. Hierna volgen enkele benoemingen en de vacatures van de predikanten De Crae ne, Koolstra en Mintjes. Art. 53Ds. E. Jansen, primus Ds. A. J. Radder, secundus. ZendingDs. E. Jansen, primus Ds. H. R. Juch, secundus. Evangelisatie Ds. H. R. Juch, secundus. Examina O.T. Ds. A. J. L. Hoogkamer, primus Ds. H. Eikelboom, secundus. Ambtelijke vakken Ds. W. E. Hoek stra, primus Ds. W. van Rheenen, secun dus. KerkgeschiedenisDs. A. J. L. Hoog kamer (secundus). Kerk-Deltacommissie Ds. W. E. Hoek stra (secundus). In de persoonlijke rondvraag herinnert Ds. W. Kats aan een Classisbesluit van oudere datum, waarin de Classis er bij de kerken op aandringt hun predikanten zo veel mogelijk de vrijheid te laten 1 zondag per maand te ruilen. De commissie tot herziening van het Classicaal reglement krijgt de opdracht in haar concept met dit Classisbesluit reke ning te houden. De volgende vergadering van de Classis wordt vastgesteld op donderdag 8 april te 13.15 uur in de Westerkerk te Goes. Roepende kerk is dan Kruiningen. Het moderamen wordt dan gevormd door Ds. M. J. V. de Craene, praeses Ds. H. Eikel boom, assessor Ds. M. v. d. Heiden, scri ba en Ds. A. F. Goedendorp, scriba II. Op de valreep wordt aan Ds. M. J. V. de Craene nog ontslag verleend als pre dikant van Baarland, wegens vertrek naar St. Laurens. Tenslotte wordt de vergade ring gesloten. Namens de Classis, H. EIKELBOOM, Scriba II. UIT DE KERKEN Beroepen te Grootegast (vak. B. Smil- de): Th. Boersma te Zuidhorn te Vee- nendaal (vak. J. Overduin): H. M. Derck- sen te Rotterdam-Charlois te Franeker (vak. A. W. Bol): J. M. R. Diermanse, kand. te 's-Gravenhage te Krommenie J. C. van Egmond te Tholen te Roer- mond-Maasbracht (als schipperspredi- kant): A. C. Verheul, kand. te Nijkerk te Rotterdam (vak. wijlen G. Bouwmees ter): G. Rang te Haarlem-Zuid te 's-Gra- venmoer B. Borreman, kand. te Amster dam. Aangenomen naar Franeker (vak. A. W. Bol): J. M. R. Diermanse, kand. te 's-Gra venhage naar Huizen (N.H.) (2e pred. pl.Js. v. d. Linden te Rotterdam-Delfs- haven naar Rutten (als hulppred.): Ds. E. de Jong, a.s. emeritus-predikant te Winterswijk naar Gasselternijveen J. van Dijk te Koudum naar Oostburg J. Paksy, kand. te Kampen. Bedankt voor Zaandam J. Melse te Oenkerkvoor Domburg-Westkapelle, Heusden-Meeuwen, Hornhuizen-Klooster- buren en voor Warns J. Paksy, kand. te Kampen. Afscheid en intrede. Na te zijn be vestigd door ds. mr. W. S. dc Vries, eme ritus-predikant te Voorburg, deed kand. T. L. H. Pieterse, gekomen van Voor schoten, intrede te Culemborg, sprekende over 1 Kor. 1 23 wegens zijn benoeming tot vlootpredikant in lang verband met als standplaats Den Helder, is ds. C. Stam voornemens 31 januari afscheid te nemen van Fijnaart ds. G. van Halsema is voor nemens wegens vertrek naar Bolsward- Schettens 7 februari afscheid te nemen van Amsterdam ds. H. R. Zijlstra te Buiten post is voornemens 2 mei intrede te doen te Driebergen-Rijsenburg. Ds. Jac. Andree verhuisde in Harder wijk naar Verkeersweg 31. Ds. G. Heitink woont thans Beetho- venstraat 10 te Eist (Gld.). Apeldoorn. Zo snel mogelijk zal worden begonnen met de bouw van een nieuwe kerk in de wijk Orden. Aanvan kelijk lag het in het voornemen een wijk centrum te stichten, maar later heeft men de keus laten vallen op een kerkgebouw met een aantal nevenruimten. In de kerk- zaal zal ruimte komen voor ongeveer 240 personen, welk aantal door gebruikmaking .van een deel van het aanwezige podium, kan worden opgevoerd tot 350. De kosten worden geraamd op 450.000,Verder heeft de kerkeraad besloten tot instelling van een beroepingscommissie, die aan het werk zal gaan om te komen tot het be roepen van de achtste predikant, speciaal voor de wijken Westenenk en Ugchelen. Daarnaast zal de nieuwe predikant bij het evangelisatiewerk worden betrokken en bij de vorming van nieuwe kerkelijke wij ken. Het beroepen van een predikant voor Zevenhuizen, waar ook een aanmerkelijke groei in het zielental wordt verwacht, zal pas over enkele jaren een rol mee gaan spelen. Barendrecht. De heer C. L. v. Atten, voorzitter van de bouwcommissie, heeft na een uitvoerig overzicht van de bouw, het nieuwe jeugdhuis overgedragen aan de praeses van de kerkeraad, ds. G. Leene. Ds. P. Joosse sprak namens de jeugdcen- trale. De heer U. A. van Heijkoop stelde een schilderij beschikbaar uitbeeldende de oecumene. Bussum. Nu de fouten in de Zuider- kerk zijn ontdekt, zal het ongeveer vijf maanden duren voor het gebouw weer zal kunnen worden gebruikt. De eigenlijke herstelwerkzaamheden zullen ruim drie maanden vergen, waarna de rest van de tijd nodig is voor het schoonmaken van het gebouw. De totale kosten bedragen 80.000,—. Delft. De stichting Gereformeerd Jeugdhuis heeft aan de kerk een bedrag geschonken van 100.000,Dit geld was het resultaat van een jarenlang ge voerde alctie om te komen tot de bouw van een eigen jeugdhuis. Deze bouw is nu niet meer nodig, omdat de kerkeraad heeft besloten een jeugdhuis te bouwen bij de Noorderkerk, waarvoor dr. H. Mulder onlangs de eerste paal heeft geslagen. De kosten voor deze kerk zijn geraamd op een miljoen gulden. De kerkzaal zal ruimte bieden aan ongeveer 500 personen. Drachten. De vier kerkgebouwen hebben nu alle een naam. „Noorderkerk" en „Zuiderkerk" zijn namen, die geheel zijn ingeburgerd, terwijl onlangs de in aan bouw zijnde derde kerk de naam „Fontein- kerk" kreeg. De houten kerk in het noord oosten heeft de naam „Tabernakel" ge kregen. Enter. Het is deze maand 125 jaar geleden, dat deze gemeente werd geïnsti tueerd. Door de kerkeraad zal een grote herdenkingsbijeenkomst worden belegd, waar de belangrijkste historische feiten zulllen worden beicht. Twaalf predikan ten, met inbegrip van ds. W. S. Schenk, die in 1948 kwam, hebben intrede gedaan. Volgens de jongste gegevens heeft de ge meente thans 627 zielen, waarvan 323 be lijdend. Epe. Aangezien het bedehuis niet meer aan de huidige eisen voldoet, zullen de mogelijkheden voor een grondige res tauratie worden onderzocht. Verschillen de onderdelen zullen, wanneer de plannen doorgang vinden, onderhanden worden ge nomen. Haarlem-Zuid. Met de kerkvoogdij van de Ned. Herv. gemeente worden be sprekingen gevoerd over het samen bou wen van een tweetal bedehuizen in Schalk wijk voor gezamenlijk gebruik. In Schalk wijk-Noord zal een bedehuis worden ge bouwd, waarbij drie zalen voor gebruik door de Gereformeerden zullen worden bijgebouwd. Binnenkort zal een ontwerp overeenkomst voor het gezamenlijk gebrui ken van genoemde kerken in behandeling worden genomen. Holwerd. 29 januari is het 75 jaar geleden, dat de gemeente werd geïnstitu eerd. De uittreding uit de Ned. Herv. ge meente geschiedde onder leiding van ds. J. J. A. Ploos van Amstel van Reitsum. De samenkomsten werden gehouden in de christelijke school. Sedert 25 april 1872 CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra, Zondag 3. 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. Van Til. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Boonstra, Zondag 3. Enige kollekte Diaconie. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 uur Ds. Oegema, 2.30 uur Ds. Meijer Domburg 10 uur 2.30 uur Ds. Boonstra. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Kornet. Grijpskerke 10 uur Ds. Dc Jong, 7 uur Ds. Kornet. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 uur Ds. Meijer, 2.30 uur Ds. Oegema. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Maaskant te Leiden. Souburg 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 10 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bosman. Westkapelle 10.15 uur Ds. Van Til, 2.30 uur Ds. Verschoor. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Gispen, Bed. H. Av. en Dankzegging. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en 3 uur geen opgave ontvangen. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerf. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Richel te Heemstede. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Van Koningsveld te Ede Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Firet te Scherpenzeel. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Kats. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9,30 en 2 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Moolhuyzen te Leiden. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Jansen. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Kats. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Kamperland 10 en 2.30 uur Cand. Ubels, Amsterdam Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.30 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Voormiddag Voorber. H. Av. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp, Bed. H. Av. en Dankzegging. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Booy. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Keur te Scheveningen. Donderdag 28 januari 3 uur Ds. Booy, Huwelijksbevestiging. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Cand. Kuipers te Nijmegen. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. Van der Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Winter te 's-Gravenhage. Krabbendijke 9.30 en 2.30 u. Ds Ringnalda, Middelburg Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. Noordhoff te Den Bommel. Poortvliet 10 uur Leesdienstt, 2.30 uur Ds. v. Egmond Rilland-Bath 10 en 3 uur Ds. Sloot. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. Bed. H. Av. en Dankzegging. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Van Ulden, Legerpredikant. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Hoogsteen, Voorb. H. Av. Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. Becker. Bed. H. Av. en Dankzegging. Oosterland 10 uur Leesdienst, 6 uur Ds. Becker. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1965 | | pagina 3