r NIEUWS Predikbeurten zondag 10 januari 1965 De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Oud Vossemeer roept de kerken van de Classis Tholen op tot een ver gadering D.V. woensdag 3 februari 1965 te 8.30 uur in de Gereformeerde Kerk van Bergen op Zoom. Stukken voor het agendum in te zenden vóór 20 januari 1965. De scriba II, J. J. VERSLUYS. UIT DE KERKEN Beroepen te Staveren-HindelopenA. C. Verheul, kand. te Nijkerk te Warns J. Paksy, kand. te Kampen te Huizen (N.H.) (2e pred. pl.): Js. v. d. Linden te Rotterdam-Delfshaven te Eernewoude F. Sollie, laatstelijk vrijgem. predikant te Nijega-Opeinde en Suameer te Moor drecht B. Borreman, kand. te Amsterdam; te Gramsbergen P. C. Koster te Roode- schoolte Werkendam (vak. H. Moll): P. H. de Kleer te Scheveningen te Gas- selternijveen J. van Dijk te Koudum te Domburg-Westkapelle J. Paksy, kand. te Kampen te Putten C. W. Plooy te An- del (N.B.); te Surhuisterveen P. J. Wes- terneng te Oosterzeete ZaandamJ. Melse te Oenkerk. Aangenomen naar Zwolle (voor de mis sionaire dienst op Soemba): H. Olde, laat stelijk predikant te Dalfsen naar Hilver sum (met bijzondere opdracht): Dr. O. Jager te Haarlem-Noord naar Putten C. W. Plooy te Andel naar Lutten aan de DedemsvaartW. Netjes tc Stellendam en Melissant. Bedankt voor Werkendam (vak. H. Moll) en voor Zuidland-Abbenbroek (2e pred. pl.): P. H. de Kleer te Scheveningen; voor Klazienaveen (vak. Joh. Dijkstra), voor Wildervank en voor Wirdum P. J. Westerneng te Oosterzee voor Doezum H. Feddes te Raard. Aangezocht als hulpprediker te Mont- foortDr. E. Smilde te Blija. Beroepbaarstelling, Kand. B. Borre man, Adm. de Ruyterweg 261 (boven), Amsterdam-W., kan m.i.v. 4 januari een eventueel beroep in overweging nemen. Afscheid en intrede. Na te zijn be vestigd door zijn voorganger, ds. B. Went- scl van De Lier met Hebr. 13 17, 24 en 25, deed ds. M. G. Boot, gekomen van Gapinge, intrede te Oudewater, sprekende over Lukas 2 25 wegens bekomen emeri taat nam ds. J. Los afscheid van Meer kerk, sprekende over 3 Cor. 12:9; na te zijn bevestigd door ds. A. C. Hofland van Rotterdam-Papendrecht met Lukas 1:37 en 38, deed ds. F. v. d. Bos, gekomen van Scheemda, intrede te Nieuw-Lekkerland, met 2 Cor. '13 13 kand. T. L. H. Pie- terse te Voorschoten is voornemens 10 januari intrede te doen te Culemborg. Afscheid en intrede. Na te zijn be vestigd door zijn broer, ds. J. Firet van Amsterdam met Ex. 3:14, deed ds. D. C. Firet, gekomen van Gees, intrede te Eefde- Gorssel, sprekende over Ex. 25 40 we gens vertrek naar Oldekerk nam ds. J. Goris afscheid van Lutten aan de Dedems vaart met 1 Joh. 3 la na te zijn beves tigd door zijn broer, ds. B. Slingenberg van Renswoude met Spr. 1317b, deed ds. J. W. Slingenberg, gekomen van Oos terbeek, intrede als predikant van het zie kenhuis „Bergzicht" te Goes, sprekende over Rom. 1 11 en 12 ds. G. v. d. Berg is voornemens 31 januari afscheid te ne men van Grijpskerk, om 14 februari d.o.v. intrede te doen als evangelisatie-predikant van Groningen-grootds. G. van Halsema is voornemens 14 februari afscheid te ne men van Amsterdam, om 28 februari d.o.v. intrede te doen te Bolsward-Schettens. Examens, Aan het zendingsseminarie te Baarn slaagde voor het zendingsexamen voor missionair predikant ds. L. Weerman te Ezinge aan de V.U. slaagde voor het doctoraal examen theologie ds. P. Noomen te Wormerveer en J. C. v. d. Stelt te Amstelveen. Dr. O, Jager te Haarlem-Noord heeft een beroep ontvangen naar de kerk van Hilversum. Het werd uitgebracht in over leg met de NCRV, die voor het grootste deel van een eventueel aannemen zal pro fiteren, aangezien dr. Jager zal worden be noemd tot leider van de literaire uitzen dingen. De verbintenis met de gemeente Hilversum zal hierin bestaan, dat hij deze gemeente zal dienen in de dienst des Woords, maar verder geen pastorale ar beid zal verrichten. Almelo. De nieuwe Pniëlkerk is on der grote belangstelling in gebruik geno men. De eerste dienst werd geleid door de wijkpredikant ds. J. Goumare, die het Woord bediende uit Gen. 32 2232. Er is ruimte voor maximaal zevenhonderd zit plaatsen in de kerkzaal met de foyerruim te. Verder zijn er verschillende nevenruim ten gebouwd, alsmede een kosters woning. Naast de kerk staat een klokenstoel. De kosten bedroegen ruim 500.000, Amsterdam. Aan de Hugo de Groot kade zal voor rekening van de Gerefor meerde kerk een bejaardencentrum worden gebouwd, dat de naam ,,De Poort" krijgt. De desbetreffende stichting zal nu twee centra exploiteren. De burgerlijke gemeen te zal een lening verstrekken van zeven en-een-half miljoen gulden. Alleen voor de grond moet reeds een bedrag van 220.000,worden betaald. Apeldoorn. De kerkeraad voor alge mene zaken acht het in principe noodzake lijk dat wordt overgegaan tot het beroepen van een achtste predikant. De nieuwe pas tor zal worden ingeschakeld bij de bear beiding van de wijk Westenen-Ugchelen en daarnaast hulp verlenen bij het evan gelisatiewerk of bij de organisatie van nieuwe wijken. De wijkkerkeraden zullen, voor er verdere stappen worden onderno men, eerst hun meningen kenbaar maken. De kerkeraad heeft het centraal comité voor evangelisatie verzocht zijn zienswijze bekend te maken over de voorgestelde taakverdeling van de evangelisatie-predi kant. Barneveld, De kerkeraad heeft het beroepingswerk voor een tweede predikant ter hand genomen. Een aktie tot verho ging van de vrijwillige bijdragen bracht een bedrag op van 10.000,Hoewel dit bedrag niet genoeg is, besloot de ker keraad toch een aanvang met dit werk te maken, temeer daar gelden zijn toegezegd als men over de tweede predikant zal kun nen beschikken. Ten behoeve van pasto- riebouw is optie verkregen op een terrein aan de Hugo de Grootlaan. Eindhoven. De kerkeraad voor alge mene zaken heeft de moeilijkheden bespro ken omtrent het beroepen van een achtste predikant. Momenteel maakt de groei van de gemeente zelfs een negende predikant noodzakelijk. De kerkeraad nam over deze zaak geen beslissing, maar besloot het rap port af te wachten van een ingestelde commissie. Tilburg. De kerkeraad heeft in een vergadering met de commissie 'van beheer en de schadecommissie een plan aangeno men voor restauratie van de door brand schade getroffen kerk. Wat de restauratie van de lokalen achter de kerk en de aan koop van een orgel betreft, wordt nog gewacht op het definitieve bedrag, dat door de brandverzekering zal worden uit gekeerd. Wat de bouw van de tweede kerk aangaat, werd bekend gemaakt, dat de voorbereidingen hiervan niet zullen worden vertraagd. Giften en legaten. Te Krimpen aan de Lek werd een gift ontvangen van 2000,—. Het beroep gaat niet door. De ker keraad van Heerlen was voornemens in de vacature, die ontstond door het vertrek van ds. A. ter Hoeve te beroepen ds. Q. Huyser te Zonnemaire, die daar predikant is sedert 7 mei 1961. In verband met het advies van de synode geen predikant te beroepen, die nog geen vier jaar in zijn gemeente werkzaam is, moest de bewilli ging van de kerkeraad van Zonnemaire worden verkregen. Een deputatie uit Heer len ging in Zonnemaire met de kerkeraad praten, die daarna schriftelijk zijn stand punt zou bekend maken. Dit is nu ge bleken afwijzend te zijn. Het beroep gaat niet door en de commissie kan opnieuw aan de slag. Wij bidden deze week om de voortgang van de Evangelieverkondiging ook in 1965. We willen daarbij nu vooral denken aan het werk van het Nederlands Bijbelge nootschap en de Bijbelgenootschappen van andere landen. Maar ook aan het werk van de z.g. Gideons, die er voor zorgen, dat er in de hotelkamers en in de scheeps- hutten bijbels liggen. Moge God dit belangrijke werk zegenen. ,,Zo wies het Woord des Heren krachtig." Handelingen 19 20. DE LAATSTE GEUS. Uitgave van N.V, Gebr. Zomer en Keunig, door M, van Gent. Deze laatste Geus (de titel is niet oorspronkelijk, want herinnert aan de laatste Ansman) is de smid van Des- telschure, de 200 pond wegende Stef- ke. Hij is met iedereen goede vrien den, maar ligt overhoop met de bur gemeester over zijn huis; met de baron over de prijzen en tarieven van zijn werk; met z'n nicht over haar liefdes avonturen en geldverspillingen; met de garde en met de zotja ergens ook met God zelf die moord en dood slag toelaat en hem, Stefke, maar stief moederlijk behandelt. Overigens mag iedereen Stefke wel graag. Ook de pastoor, die als de po pulaire smid begraven wordt als de laatste Geus, de klokken luiden laat en •zegt: een vol kwartierke zulle, met minder kunnen wij het niet doen, wij zullen hem nog missen op de pa rochie, geloof me..." In vaak gezapig vlaams vertelt Van Gent ons van het leutige leven van Stefke met zijn Maria en zijn dorpsgenoten. Een enkele wat onfatsoenlijke uit drukking kan er mee door, dacht ik, als bijv.: de stad kan mijn botten kus sen. Dit herinnert aan het Rotterdam se: je kunt me de bout hachelen. Bij zijn sterfbed getuigen de omstan ders dat de laatste Geus is opgenomen in heerlijkheid. Ik las het boek met veel genoegen. PROF. DR. S. U. ZUIDEMA: Op de tweesprong. De Gereformeerde Kerken en de Wereldraad van Ker ken. Uitgeverij T. Wever, Franeker. Er zou een heel artikel te schrijven zijn over de discussie rond de Wereld raad van Kerken, zoals deze nu al ja ren gevoerd wordt. Eerlijk gezegd was dit ook mijn plan, maar collega Kats uit Goes is me net even te vlug af ge weest. Ik doe het nu maar met deze bespreking, die er toch ook zijn moet om reden de uitgever ons hierom ver zocht. ,,Onze Gereformeerde Kerken zijn helaas zelf momenteel het toneel van een groeiende verdeeldheid" consta teert prof. Zuidema in zijn geschriftje dat op menige bladzijde ons doet zeg gen: nou nou, is dat nu echt zo En zie dan komt u juist de bespre king van 's professoren boekje in han den door Ds. E. G. van Teylingen en dan weet je het weer. Of liever, dan weet je het weer niet. Als derde verschijnt van de heer A. Warnaar Jr. uit Waddinxveen met een ingezonden stuk in de krant. Dan heb je drie Gereformeerden bij elkaar, van welke de prof. eerst voor stander van de Wereldraad was, en de dominee tegenstander. Deze twee zijn nu aan het stuivertje wisselen ge gaan. De prof. is nu tegen en de do minee vóór. De heer Warnaar is voor de I.C.C.C., een organisatie die met Goldwater (weet u nog wel nu niet zoveel eer heeft ingelegd. Maar dat zoeken ze in Amerika maar uit. Ik vind deze verdeeldheid maar een droeve zaak en vraag me af hoe dit nu zo komt Soms lijkt het wel op jon- gensgedoe van: 't is welles, nee, 't is nietes. Het ligt voor de hand dat we er zo niet komen. Ik verwacht dat de storm straks los breekt als het synodegeschrift ver schijnt, of vergis ik me?. Zal dit de opkomende storm bezweren En ik zou een lief ding willen: dat vóór- en tegenstanders op behoorlijke en christelijke manier elkaar niet te lijf gingen, doch hoor en wederhoor toe pasten, zoals het te prijzen is dat Ds. van Teylingen heel serieus op het pro fessorale schrijven ingaat. Ik dacht dat er in de'gevoerde dis cussie van allerlei gezegd werd en ook wordt, dat liever niet gezegd had moe ten worden, of in elk geval anders had gezegd kunnen worden. Mij dunkt dat dit vooral voor de professor geldt, die nog wel wat kan leren van de dominee. Mijn slotopmerkingen in deze korte recensie moge zijn, dat ik wat graag zou zien dat prof. Zuidema lid of waar nemer bij de Wereldraad was geweest namens onze Kerken. Hij met zijn on getwijfeld scherpe blik en vaak niet minder scherpe woord, zou op dat po dium geen slecht figuur slaan. Wie weet? Nog eens stuivertje wis selen, prof. Ik laat het hierbij, omdat er tenslotte aan een recensie grenzen zijn die men niet kan overschrijden. Nog één raad: Laat niemand zich eenzijdig laten voor lichten a.u.b.. Brouwershaven. B. WENTSEL. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Couvée te Bennekom. 2.30 uur Ds. Van Til, Zondag 1. 5 uur Ds. Boonstra. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Til, Zondag 1. 5 uur geen dienst. ,,Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Couvée. Enige kollekte Kerk. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 uur Ds. Aalbersberg te Vlaardingen, 2.30 uur Ds. Oegema, Openb. Bel. en H. Doop. Domburg 10 uur Prof. Schep, 2.30 uur Ds. Bosman. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Kornet, Voorber. H. Av. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Den Hengst. Koudekerke 9.30 uur Ds. De Jongh, Vlootpredikant, 2.30 uur Ds. Verschoor, Voorber. H. Av. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer, Voorb. H. Av. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wou we. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 uur Ds. Streefkerk (Bed. H. Av.), 2.30 uur Ds. Streefkerk (Bed. H. Av. en Dankz.). Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Ringnalda. Westkapelle 10 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 u. Prof. Schep CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Nagelkerke te Dordrecht. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en. 3 uur geen opgave ontvangen. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerf. Terneuzen 9.30 en 3.30 uur Ds. Gispen, Bed. H. Av. en Dankzegging. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. De Craene te Baarland, Bed. H. Av. en Dankzegging. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Broer te Spijkenisse. CLASSIS GOES. Baarland 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Jansen. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Ds. Kats. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 48. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Kats, Zondag 49. Collecte voor rente en aflossing Kerkbouwschuld. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Oegema, 2.30 uur Ds. Aalbersberg. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Bed. H. Av. en Dankzegging. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Bed. H. Av. en Dankzegging,t .1 Lewedorp 9 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Elshout, Koudekerke. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Boo.y. Bed. H. Av. en Dankzegging. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Van der Hauw te Roosendaal. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. Van der Stoel, Bed. H. Av. en Dankzegging. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Pontier te Vlissingen, namiddag Voorber. H. Av. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Keur, Scheveningen Oud-Vossemeer 10 en 3 u. Ds. Le Cointre, Amsterdam Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. Rilland-Bath 10 en 3 uur Ds. Sloot. Bed. H. Av. en Dankzegging. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. Bevestiging Ambtsdragers. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Den Heeten. Bed. H. Av. en Dankzegging. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Hoogsteen. Nieuwerkerk Oosterland 10 uur Leesdienst, 6 uur Ds. Huyser. Scharendijke 10 uur Ds. Van Nes te Rotterdam, 2.30 uur Ds. Nawijn. Zi^rikzee 10 en 5 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1965 | | pagina 3