NIEUWS Predikbeurten zondag 6 december 1964 5. Ds. Hoogsteen feliciteert de kerk van Haamstede met de ingebruikname van een nieuw kerkgebouw. Dr. J. H. Becker heet hij welkom na z'n studiereis naar Israël. 6. De notulen worden na een enkele wijziging goedgekeurd en vastgesteld. 7. De quaestor der Classis dient zijn begroting in ad 150,Deze wordt aan genomen. 8. Ingekomen stukken a. Een uitnodiging tot bijwoning van de ingebruikname van het kerkgebouw van de kerk van Haamstede. Ds. Scholing heeft namens de classis deze dienst bijgewoond en rapporteert hierover. b. Mededelingen van de Deputaten v. h. F.A.K.A. en de collectelijst voor 1965. c. Ter kennisgeving wordt een schrijven aangenomen van de Herv.-Geref. gespreks- kring in Amsterdam betreffende vragen over kerkelijke eenheid. d. Een schrijven van de Geref. Kerk van Zonnemaire, waarin ze meedeelt een gezamenlijke dienst van de herdenking der Reformatie met de Hervormde Gemeente van Zonnemaire te hebben gehouden op zondagmorgen 1 november j.l. Ook dit schrijven wordt voor kennisgeving aange nomen. e. Een schrijven van de Geref. Kerk van Goes, waarin ze de classis roept ter vergadering van de Particuliere Synode op 17 maart 1965. Tot afgevaardigden naar deze P.S. wor den gekozen primi Di. Dr. J. H. Becker en H. Scholing en sec. Di. Q. Huyser en J. H. Nawijn primi ouderlingen de brs J. C. v. d. Doel en J. M. de Waal en secundi ouderlingen J. Boot Pz. en I. Catsman primus diaken br. C. J. Zoeter en sec. diaken br. J. W. Capelle. 9. Rapporten a. T.a.v. de archiefruimte te Haam stede deelt br. de Waal mee, dat de kos ten voor de classis gedurende 30 jaar zijn 450,per jaar. Dit bedrag wordt dan volgens de percentagecijfers omgeslagen. Nu reeds kunnen de kerken van deze ar chiefruimte gebruik maken. b. Over Kerkvisitatie te Scharendijke rapporteert Ds. B. Wentsel. c. Eveneens rapporteert hij over de Zending. Het ligt in de bedoeling dat de Zuiderzending zal gaan samenwerken met de kerk van Rotterdam. De kerken wor den aangespoord tijdig hun quotum af te dragen. d. Br. I. Catsman deelt mee, dat hij de boeken van het Zendingsdeputaatschap heeft gecontroleerd en in orde bevonden. e. Ds. Huyser vraagt de kerken hoeveel de Actie Antwoord '64 heeft opgebracht. Deze actie blijkt nog niet in alle kerken afgerond. f. Br. J. W. Capelle licht de begroting v. d. kindergelden toe, die de kerken heb ben ontvangen. g. Dr. J. H. Becker verzoekt de percen tagecijfers voor dit jaar te handhaven. Dit wordt aangenomen. h. Art. 48. Dr. Becker herinnert de kerken er aan, dat hulpbehoevende kerken hun steunaanvrage moeten indienen vóór 15 januari a.s. i. Br. J. M. de Waal rapporteert over de gehouden vergaderingen van de ouder lingencursus. Hij deelt tevens mee, dat 26 november a.s. Dr. Becker hoopt te spre ken over z'n reis naar Israël. In het voor jaar van 1965 hoopt de Weledelgeleerde Heer W. Bontkes, arts te Zierikzee, te refereren over „Gezinsvorming". 10. Benoemingen. Op de lijst van De- putaatschappen in de Classis Zierikzee worden enige wijzigingen aangebracht. De kerken zullen binnenkort de nieuwe lijst ontvangen. De lijst van Deputaten voor de Part. Synode wordt in z'n huidige vorm aanbe volen aan de P.S. met als aanvulling in het Deputaatschap Maatschappelijk Werk Ds. Scholing, primus, en Ds. Nawijn, se cundus. 11Rondvraag naar art. 48. Zierikzee vraagt of een uitvoerig verslag van de .Conferentie Rome-Reformatie, op 18 no vember 1964 te Goes, kan worden opge nomen in de Zeeuwse Kerkbode. Dit zal worden gevraagd. 12. Vacaturebeurten Oosterland juliDr. Becker. augustus Ds. den Heeten. septemberDs. Hoogsteen. oktober Ds. Huyser. novemberDs. Nawijn. december Ds. Scholing, januariDs; Wentsel. 13. Hoofdelijke rondvraag. Br. Catsman attendeert op de taak van de kerken t.a.v. het Grevelingenbekken. Ds. Huyser vraagt of de kerken zich in middels hebben bezonnen op het laten verschijnen van een classicale mededelin genblad. Hiervoor blijken de kerken geen belangstelling te hebben. 14. Volgende vergadering. Samenroe pende kerk Haamstede. Credentiebrieven: Nieuwerkerk. Datum27 januari 1965, 18.30 uur. Moderamen praeses Ds. J. H. Nawijn scriba Ds. Q. Huyser assessor: Ds. W. Hoogsteen actuarius br. J. M. de Waal. 15. Het persverslag voor de Zeeuwse Kerkbode wordt door de assessor gelezen en door de vergadering vastgesteld. 16. Tenslotte gaat de praeses voor in dankgebed en sluit de vergadering. In opdracht van de classis, Ds. Q. HUYSER, h.t. assessor. „WAAROM GEEN AANSLUITING BIJ DE WERELDRAAD VAN KERKEN r Hierover sprak Prof. Dr. S. Y. Zuidema te Goes. Voordat Prof. Z. zijn rede uitsprak werd de bijeenkomst geopend door een der Comitéleden, dat zich o.a. met deze opmerkingen voorstelde. Het gaat ons om een duidelijk beeld van een kwestie, die door vele lidmaten van eenzelfde kerk te genovergesteld wordt beoordeeld. Wij kunnen om Christus' wil geen erkenning opbrengen voor een raad, waarin plaats is voor ieders eigen interpretatie, aan gaande de overigens schone basisförmule. Als inleidende teksten werd voorgelezen uit Matth. 24 314 en uit Gal. 1 89. In de rede van Prof. Zuidema kwam het volgende naar voren. Het is niet alleen de Wereldraad die oecumeniseert, dit doet Rome ook. De rooms-katholieke oecume nische beweging omvat vele miljoenen. Deze beweging gaat er van uit, dat men bij de moederkerk moet uitkomen De pretentie van de Wereldraad van kerken werd door Prof. Zuidema aange vallen. De Raad gaat er van uit een po ging te ondernemen „om de vervallen en verscheurde kerk van Christus weer aan haar wezen en roeping te laten beant woorden". Deze poging is volgens Prof. Zuidema gedoemd te mislukken, omdat de Wereld raad in zichzelf verdeeld is. Zij eist, dat er wereldbonden moeten verdwijnen, ja zelfs kerken. Uit de as daarvan zal dan de oecumenische kerk opstaan. Een gevaar bij toetreding tot de We reldraad vond Prof. Z. vooral ook de entree van de Oosters Orthodoxe kerken in dit verband. Die erkennen eenvoudig andere kerken niet en dat standpunt wordt geaccepteerd. De Oosters Orthodoxe ker ken gebruiken de Wereldraad als een jachtterrein en als apparaat van hun denk beelden over wereldvrede, die onaantast baar worden beschouwd. Eén der grootste bezwaren die Prof. Z. noemde tegenover een eventuele aanslui ting bij de Wereldraad is deze De aan gesloten kerken dienen de leden te be schouwen als leden van het lichaam van Christus. Doch hoe kunnen wij de Kop- tische kerk of Remonstrantse broederschap enz. als zodanig erkennen aldus Prof. Z. Vervolgens haalde hij de waarschuwingen aan, die uitgesproken zijn in de Geref. Oecumenische Synode te Grand-Rapids. Onze Geref. kerken in Nederland zouden de eersten zijn, die zich zouden aansluiten. F. Schipper, Yerseke. UIT DE KERKEN Beroepen te Rotterdam (vak. wijlen G. Bouwmeester): C. L. Timmers te Amstel- veen-Zuid te ScheemdaA. C. Lange- dijk te Knijpe te Borger J. de Jongh te Nes (W.D.); te Doetinchem (2e pr. pl.): G. van Driel te Ouddorp te Wassenaar D. v. d. Meulen te Amstelveen-Noord- BUitenveldertte Brussel (vak. E. H. Na gel): S. A. Boonstra te Rijswijk (Z.H.); te Wirdum en te Wildervank P. J. Wes- terneng te Oosterzee. Bedankt voor Krommenie C. E. v. d. Broek te Nieuwleusen voor Marum en voor Vleuten-De MeernP. J. Wester- neng te Oosterzee voor Vlaardingen (vak. dr. M. J. Mulder): D. Bouwknegt te 's-Gravenhage-Moerwijk. Examens. De classis Drachten heeft peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot dé dienst des Woords en der Sacramenten kand. J. J. R. Baas te Amsterdam, beroe pen te Beetsterzwaag. Afscheid en intrede. Wegens vertrek naar Soestdijk nam ds. S. de Jong afscheid van Eernewoude, sprekende over Jesaja 28 2329 wegens vertrek naar Lekker- kerk nam ds. H. C. Voorneveld afscheid van Pernis, sprekende over 1 Thess. 3:12 en 13 wegens vertrek naar Eefde-Gorssel nam ds. D. C. Firet afscheid van Gees, sprekende over Mal. 4:2; wegens vertrek naar Utrecht-Noord nam ds. Joh. Dijkstra afscheid van Klazienaveen, sprekende over Rom. 8 35a wegens vertrek naar Oude water is ds. M. G. Boot voornemens 6 december afscheid te nemen van Gapinge ds. J. W. Slingenberg te Oosterbeek is voornemens 10 december intrede te doen te Goes, na te zijn bevestigd door zijn broer, ds. B. Slingenberg van Renswoude wegens vertrek naar Velp is ds. J. H. Kappers voornemens 10 januari afscheid te nemen van Oegstgeestds. G. Toren beek is voornemens 17 januari afscheid te nemen van Vrijhoeve-Capelle, om 31 ja nuari d.o.v. intrede te doen. te Drachtster- compagnie. Met emeritaat. Ds. D. Bremmer te Dwingelo is voornemens 1 april 1965 met emeritaat te gaan. Daniël Bremmer werd 24 april 198 te Waddinxveen geboren. Hij bezocht het gemeentelijk gymnasium te Gouda en studeerde theologie aan de V.U., waar hij in februari 1924 zijn kan didaatsexamen deed. 7 december van dat jaar werd hij door zijn zwager, ds. F. A. den Boeft, emeritus-predikant van de Geref. Kerken te Rotterdam, in het ambt bevestigd te Bruinisse. Hij diende de ge meenten van Hoek van Holland, Middel burg, Rijssen, opnieuw Bruinisse, Numans- dorp en sinds 1959 Dwingelo. Ds. G. Veneman te Groningen-Zuid verhuisde naar H. Dunantlaan 1. Ds. J. Weggemans te Hilversum moet zijn werkzaamheden geheel neerleggen. Wanneer er plaats is wordt hij in het zie kenhuis opgenomen voor het ondergaan van een galblaasoperatie. Epe. De kerkeraad ontving van een gemeentelid een zilveren wijnkan en twee schalen voor het Avondmaalsstel. 's-Hertogenbosch. Sinds enige tijd is een kerkelijk bureau in gebruik. De groei van de gemeente noodzaakte tot het openen hiervan. Het is gevestigd Mgr. Diepenstraat 11. Leek. De kerkeraad heeft een terrein aangekocht ter grootte van 3750 vierkante meter voor de prijs van ruim 50.000, In de loop van 1965 denkt men met de bouw van een nieuwe kerk te kunnen be ginnen, vooral omdat het bouwplan reeds is ingediend. Veenendaal. De pastorie aan de Bergweg, waarin ds. Overduin woonde, is verkocht. Hiervoor in de plaats is een woning aangekocht in de Schimmelpen- ninckstraat. Het pand Stationssingel 14 wordt opgeknapt, teneinde als pastorie te kunnen dienst doen. Tenslotte zal een nieuwe pastorie worden gebouwd op een aangekocht stuk grond aan de Brouwers laan. Zwijndrecht-Groote Lindt. Ds. P. L. Smilde heeft de eerste dienst geleid in de nieuwe Ichtuskerk. Hij bediende het Woord uit Luk. 8 16b en uit een ge deelte van Ps. 39. Nadat de architect het bedehuis had overgedragen aan de bouw commissie, droeg haar voorzitter, de heer J. van Yperen, het bedehuis over aan de kerkeraad, die het bij monde van ds. J. Tevel aanvaardde. Een aantal sprekers voerde het woord, onder wie ds. J. Wil schut van Dordrecht, namens de gelijkna mige classis, ds. S. v. d. Veen, namens de kerk van Zwijndrecht en ds. J. Renting na mens de Hervormde wijkgemeente Groote Lindt. Van vele kanten werden geschen ken ontvangen. Internist naar Makassar. 21 decem ber hoopt dr. P. Rot naar Makassar in Indonesië te vertrekken, teneinde daar als specialist-internist te gaan arbeiden in het gouvernementsziekenhuis Labuang Badji (veilige haven). In de jaren 19551958 was dr. Rot ook in dezelfde stad werk zaam, toen als gewoon arts. Hij heeft zich voorbereid op zijn nieuwe funktie tijdens het verlof. In die tijd promoveerde hij te Utrecht. Nieuwe voorzitter. In verband met zijn benoeming tot voorzitter van het de putaatschap voor Algemene Diakonale Ar beid heeft de heer J. de Vries bedankt als voorzitter van de Stichting Landelijk Or gaan van de Gereformeerde Gezindte voor de Bejaardenzorg. Als zijn opvolger is me- noemd dr. L. J. Frijda, arts te Den Haag. Kerstfeest 1964. We ontvingen van onderscheiden uit gevers proefnummers van hun bladen ter verspreiding met kerst, 't Zijn de Goede Tijding de Elisabeth-bode en Kerstfeest 1964 van de Stichting lectuurarbeid. Och ja, ze zijn allemaal mooi, erg mooi en de evangelisatie-commissies zullen een keus moeten doen. Ze weten de adressen wel. Jammer, dat we niet één pracht-uitgave krijgen zoals in Engeland met kerst er ver schijnen. Bladen, die men bewaart, Brouwershaven B. WENTSEL. ""N CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. v. Wilgenburg Voorbereiding H. Av. 2.30 uur Ds. Timmer te Rotterdam. 5 uur geen dienst. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Til, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Van Til, Dankzegging H. Av. (Uitzending per kerktelefoon.) „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Timmer. 5 uur Ds. Van Wilgenburg. Enige kollekte Diaconie. Jeudcent. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. Van Wilgenburg. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Meijer, 2.30 uur Ds. Van Til. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Den Hengst. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Bos te Emmeloord. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 uur Ds. Van Wouwe, Voorb. H. Av., 2.30 uur Prof. Schep, Geeland. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Visser te Zwijndrecht. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bosman. Westkapelle 10 uur Ds. Pontier, 2.30 uur Ds. Meijer. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Maaskant te Leiden. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en 3 uur Ds. De Jong te 's-Gravenhage. Hoek 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen. Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerf. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Gispen. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Schuddebeurs te Denderleeuw (België). Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Dëïi Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Cand. Zijlstra te Lunteren. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Borssele 10 uur Ds. v. d. Veen, 2.30 uur Cólijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen, Voorb. H. Av. 5 uur Ds. Kats, Zondag 45. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Kats, Voorb. H. Av. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 46. Collecte voor rente en aflossing Kerkbouwschuld. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Donner te Scheveningen. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9 en 2.30 uur Ds. Verschoor te Vlissingen. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 uur Ds. De Jongh, Vlootpredikant te Vlissingen, 2.30 uur Ds. Jansen te Goes. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek te Hoek. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Smit te Voorschoten. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. Van der Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Hoekstra te Lewedorp. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Goslinga te Amsterdam, Voorber. H. Av. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. Koekkoek te Waddinxveen, Bed. H. Av. en Dankzegging. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2 uur Ds. v. Egmond. Rilland-Bath 10 en 3 uur Ds. Sloot. Tholen 9 en 4.45 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Becker. Ha.amstede 10 en 3 uur Ds. Hoogsteen. Nieuwerkerk 10.30 uur Ds. Nawijn, 5 uur Ds. Huyser. Oosterland 10 uur Leesdienst, 3 uur Ds. Becker, Voorbereiding H. Av. Scharendijke 10 en 2.30 u. Ds. Scholing, Voorb. H.Av. Zierikzee 9 en 5 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser. msm

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1964 | | pagina 3