en voor Uw geboortekaarlen naar drukkerij Littooij Oithoff, Spanjaardstraat 47, Middelburg r NIEUWS Predikbeurten zondag 22 november 1964 en woensdag 25 november 1964 (dankdag) UIT DE KERKEN Beroepen te Vlaardingen: D. Bouwknegt te Den Haag-Moerwijk; te Lutten aan de Dedems- vaart: W. Netjes te Stellendam; te Delft: (vak. dr. G. P. Hartvelt)K. A. Firet te Assen; te Leeuwarden (vak. H. van Rhijn): E. Jansen te Goes; te Joure (2 predikantsplaatsen): J. Kunz te Owen Sound en E. Torenbeek te Ter Apel; te Vleuten-De Meern: P. J. Westerneng te Oosterzee; te Wolfheze (als predikant voor bijzondere diensten): H. Windig, geestelijk ver zorger stichting „Wolfheze", aldaar; te Mid delburg (4e pred. plaats): P. Noomen te Wor- merveer; tweetal te Driebergen-Rijsenburg (vak. J. C. Houtzagers): F. J. v. d. Wal te Zwolle en H. R. Zijlstra te Buitenpost. Aangenomen naar Groningen-Noord (3e pred. pl.J. v. d. Zanden te Zwolle naar Wartena (tevens ziekenhuispredikant te Leeu warden): W. C. Huismans te Stiens; naar Amersfoort (5e pred. pl.): M. v. Harmeien te Wons; naar Midslands en West-Terschelling: P. Wamelink te Hijlaard. Bedankt voor Delftzijl (vak. F. J. Bil): M. v. Harmeien te Wons; voor Poortugaal? P. Noomen te Wormerveer. Benoemd tot vlootpredikant: Ds. C. Stam te Fijnaart, die deze benoeming heeft aanvaard. Prof. Dr. J. A. Schep is uit Australië in Nederland aangekomen en verblijft ten huize van zijn zoon Dr. G\ Schep, Serooskerke, Wal cheren, en is graag bereid om voor te gaan in de Dienst des Woords in vacante kerken. Hij is emeritus professor in de Nieuw Testa- mentische en Ambtelijke vakken aan de Theo logische Hogeschool van de Reformed Churchs of Australia, te Galang. Velp. - Een hevige brand heeft het bedehuis aan de Parkstraat in de as gelegd. In nauwe lijks een uur tijds richtten de vlammen een schade aan van ongeveer een miljoen gulden. Dit gebeuren is des te tragischer, omdat men juist de laatste hand legde aan een jarenlange verbouwing. Twee arbeiders waren even voor de aanvang van de brand nog aan het werk. Zij bespoten het houten binnenwerk van de kerk in de in 1910 gebouwde kerk in verband met boktorbestrijding. Toen zij het kerkgebouw verlieten, zagen zij een lamp van de kerkver- lichting naar beneden komen. Kortsluiting door de gesprongen lamp heeft waarschijnlijk het vluchtige bestrijdingsmiddel tegen boktorren ontstoken, waarop het reeds bespoten hout razendsnel vlam vatte. De drie brandweerkorp sen uit Velp, Rheden en Dieren stonden mach teloos tegenover deze immense vuurzee. Het ge hele bedehuis moet als verloren worden be schouwd. De schade wordt door verzekering gedekt. De commissie van beheer zal zich zeer bin nenkort beraden over eventuele nieuwbouw op dezelfde plaats. Ds. A. Trapman kreeg van vele kanten aanbiedingen om hulp. De kerk diensten konden worden gehouden in de Her vormde kerk aan de Kerkstraat, waarom de Hervormde gemeente haar dienst om half elf begon, terwijl ook het pas gerestaureerde ge bouw van de Vrije Evangelische Gemeente ter beschikking staat, indien dit nodig is. Zondag j.l. werd in de parochie van pastoor Jansen een kollekte gehouden, terwijl het dagziekenhuis te Velp direct een catechisatieruimte ter beschik king heeft gesteld. Ds. H. den Boeft te Veendam moet op me disch advies gedurende een maand al zijn arbeid laten rusten. Ds. J. v. d. Haagen verhuisde van Deventer naar Terpstraat 46 te Wieringerwerf. Ds. G. Hengeveld te Leeuwarden moet zijn rustkuur voortzetten. Ds, F. J. Jonkhof verhuisde in Rotterdam naar Stadhoudersweg 19d. Ds. L. ten Kate, emeritus-predikant te Gro ningen, is thans telefonisch aangesloten onder nummer 05900-51914. Ds. P. A. Kouwenhoven te Poortugaal ver huisde naar Thorbeckeweg 252 te Dordrecht. Ds. J. de Waard te Oostvoorne zal dit jaar niet gaan dienstdoen als reserve-legerpredikant. Zijn kerkeraad wil zich volgend jaar op een herhaald verzoek eventueel nader bezinnen. Alkmaar - Er bestaan plannen voor de res tauratie van het orgel in de Oudegracht-kerk. Men wil het instrument een elektrische traktuur geven en tevens de speeltafel in de kerk plaat sen. Alphen aan den Rijn-Noord. - Voor de nieu we kerk, die thans wordt gebouwd, heeft de kerkeraad een naam gevonden: „Goede Herder- Kerk". Apeldoorn - Uitvoerig zijn de plannen be sproken voor een wijkcentrum en pastorie in de wijk Orden. De schoonheidscommissie heeft een paar kleine wijzigingen aangebracht. Nu is het wachten op de bouwvergunning, die begin 1965 afkomt. Assen - De kerkeraad voor algemene zaken sprak over een eventuele grenswijziging van de wijken. In dit verband kwam de vijfde predi kantsplaats ter sprake. Over enkele zaken dien aangaande zal advies worden gevraagd van de wijkkerkeraden en de commissie van beheer. Enkele maanden geleden heeft de vierde predi kant intrede gedaan. Besloten werd de nu in aanbouw zijnde kerk de naam „Marturia-kerk" te geven. Hierbij wordt herinnerd aan de op dracht uit Hand. 1 18: „...en gij zult mijn ge tuigen zijn". Tenslotte werd besloten een schrij ven te richten aan de centrale kerkeraad van de Hervormde gemeente over een eventueel mede gebruik van de Marturiakerk. In de toekomst bestaat misschien de mogelijkheid een elders door de Hervormde gemeente te bouwen bede huis mede te gebruiken. Bergen - De kerk kreeg een nieuwe pastorie bij de kerk, gelegen aan de Nassaulaan 42. De oude woning is van de hand gedaan. Breda - De eerste steenlegging bij de in aan bouw zijnde Pelgrimskerk zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. Men wil hier pas toe over gaan, als de bouw zover is gevorderd, dat deze steen op een in het oog lopende plaats kan worden gemetseld. Een doopvont voor het nieuwe bedehuis is inmiddels aangeboden. In het Brabantpark wordt een Hervormde kerk ge bouwd, die mede door de gereformeerden kan worden gebruikt. De kerkeraad besloot daarop niet in te gaan, aangezien dit bedehuis te dicht bij de Zandbergkerk ligt. In Doornbos zullen de Hervormden eveneens een kerk bouwen, die ook door de Gereformeerden kan worden gebruikt. De akoestiek van de Zankbergkerk wordt on derzocht door het T.N.O. te Delft. Drachten - De kerkeraad voor algemene za ken besloot de nieuwe kerk in afwijking van het voorstel van de commissie naamgeving kerken, de naam „Fonteinkerk" te geven. Helmond - Reeds in 1963 legde een gift de basis voor restauratie van de oude pastorie of aankoop van een nieuwe. Tot het laatste is be sloten. Met het grondwerk voor de panden, waartussen deze pastorie zal staan, is begonnen, zodat in het najaar van 1965 de woning gereed zal zijn. 's-Hertogenbosch. Er wordt regelmatig ge sproken over de te bouwen tweede kerk. Defi nitieve beslissingen werden nog niet genomen. De gemeente zal worden verzocht aanzienlijk meer geld bijeen te brengen om het project te kunnen bekostigen. Voor een nieuw orgel is ƒ40.000,— beschikbaar. Overveen. Uitvoerig heeft de kerkeraad van Overveen zich beziggehouden met de tweede dienst. Een aantal gemeenteleden had een schrij ven gezonden, waarin verschillende standpunten werden uiteengezet. Een enkele zinsnede uit ge noemde brieven lezen wij in het kerkeraads- verslag: „Als ik 's zondagsmorgens aandachtig heb geluisterd, dan heb ik reeds zoveel ont vangen, dat het me onmogelijk is 's middags opnieuw een preek in me op te nemen" of „ik wil 's avonds in vrijheid naar een andere kerk gaan en luisteren naar een voorganger die ik zelf verkies". Enkele kerlceraadsleden staan stil bij de weekend- en zondagsbesteding, terwijl velen ook van gevoelen zijn, dat „de zondag ook een dag van recreatie is, waarin in diepste wezen van G'od iets doorstraalt van schepping en herschepping". Verder wordt er ook op ge wezen, dat de eerste dienst van de middag- dienst is een doublure van de morgendienst ge worden". Daarnaast wordt geconstateerd, dat in Nederland twee diensten worden gehouden, ter wijl dat in het buitenland slechts uitzondering is. Vast staat, dat er iets moet gebeuren met de tweede dienst. Een aantal kerkeraadsleden zou deze dienst als volgt willen zien: „a. deze kerk dienst moet een ontmoeting zijn van gemeente leden; b. de kansel dient niet te worden be treden; c. het gebed dient mede door de anderen dan de predikant teworden uitgesproken; d. schriftlezing van de predikant, maar geen preek; e. zang van de gemeente; eventueel een koor f. eenvoudig commentaar op gelezen bijbelge deelten; g. samenspreking hierover met elkaar of in groepsverband, maar niet meer dan tien minuten; h. indien mogelijk één avondmaals dienst per maand; 1. en ten besluit een appèl op ieder der aanwezigen om iets voor anderen te doen. Als commentaar werd hierop gegeven dat de morgendienst zijn karakter moet behou den". Weer een ander vraagt zich af, „waar om dat deel der gemeente, dat de tweede dienst trouw bezoekt, komt". Waarbij het wel eens van belang genoemd werd, dat het Gerefor meerd sociologisch Instituut, over deze en an dere zaken aangaande de tweede dienst eens een uitgebreid onderzoek instelt. De kwestie zal op verschillende bijeenkomsten worden besproken, waarna de kerkeraad er zich opnieuw mee zal bezig houden. De catechisaties. Ook Godlinze heeft het pad gevolgd naar de vernieuwing van de catechisa tiemethoden. Hier zijn twee leerkringen inge steld, die respectievelijk drie en twee jaar du ren. Bij de eerste groep, beginnend op 15-jarige leeftijd, wordt vooral het leren lezen van de bijbel behandeld en de kerkinrichting; de tweede groep, beginnend bij 18-jarigen, die tevens be- lijdeniscatechesatie is, krijgt voornamelijk de be lijdenis te behandelen in aansluiting aan de ca techismus. Ouderlingenkonferentie. De 52e ouderlingen- konferentie van de classis Hardenberg en Om men wordt 14 november in het jeugdgebouw van de Geref. kerk te Hardenberg gehouden. Als referent zal optreden de heer G. H. v. Hae- ringen te Dedemsvaart over „De catechisatie". Giften en legaten. Te 's-Gravenhage-Zuid kwam van een industrieel een gift in van 4898,.in 's-Gravenhage-Oost en Leiden werden giften ontvangen van ƒ2000,te Dok- kum ontving men een spaarbankboekje bevat tende 1096,98; giften van 1000,— werden ontvangen te Bilthoven, Bergen op Zoom,"Haar lem-Zuid, Heemstede, Hilversum, 's-Graven- hage-Oost, Leiderdorp, Maartensdijk, Monster, Pernis, Rotterdam-Pendrecht, Vinkeveen, Voor burg, Woerdense Verlaat en Zuid-horn (2 m.) giften van 500,— werden gemeld in 's-Gra- venhage-West, Haarlem-Zuid, Kralingen (2 m.) Leeuwarden-West, Meppel en Utrecht-Noord. Het lektuurcentrum in Rwanda. De heer S. Fokkens te Voorburg is benoemd tot commer cieel directeur van een groot christelijk lektuur centrum in Rwanda. Dit centrum wordt momen teel gebouwd in Kigali, de hoofdstad van Rwanda. Het omvat niet alleen kantoren voor de uitgave van boeken en tijdschriften, maar ook een radio-studio voor het samenstellen van religieuze programma's, die door de staats- zender van Rwanda worden uitgezonden. Ver der gaat de gereformeerde zending er van uit, dat er nog een drukkerij moet komen. Tegen het eind van dit jaar zal de bouw van het centrum voltooid zijn. Ds. Jb. v. d. Neut, die reeds eer der naar Rwanda werd uitgezonden zal even eens deel uitmaken van de leiding. De lektuur- dienst gaat uit van de gezamenlijke kerken in Rwanda. Door een bijdrage uit de aktie „Brood voor het hart" is het mogelijk dit centrum te bouwen, alsmede door de aanzienlijke giften die voor dit werk bij het Zendingscentrum te Baarn binnenkwamen. CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. Van Til. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Boonstra. Enige kollekteKerkbouw. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. Ringnalda. Woensdag Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 2.30 uur Ds. Boonstra. 7.30 uur Ds. Boonstra. Kollektetekort Kerk 1963. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Woensdag 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Elshout, 2.30 uur Ds. Kornet. Woensdag 10 uur Ds. Verschoor, 7 uur Ds. Meijer Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Woensdag 9.30 uur Ds. Boot, 2.30 u. Ds. Streefkerk Grijpskerke 10 en 2.30 uur Woensdag 10 u. Ds Bosman, 7.30 u. Ds Den Hengst Koudekerke 9.30 uur Ds. De Jongh, 2.30 uur Ds. Van Til. Woensdag 9.30 uur Ds. Brederveld, 7.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Woensdag 10 u. Ds. Meijer, 2.30 u. Ds. Den Hengst Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Woensdag 10 uur Ds. Gommer, 7 uur Ds. v. Wouwe Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. Woensdag 10 uur Ds. v. Wouwe, 7 uur Ds. Gommer St. Laurens 10 en 2.30 uur Cand. Kuyk, Amsterdam. Woensdag 10 en 7 uur Ds. Oosterhof f, Sliedrecht. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Woensdag 2.30 u. Ds Meijer, 7.30 u. Ds Brederveld Veere 10 en 2.30 uur Ds. Oosterhoff te Sliedrecht. Woensdag 10 uur Ds. Streefkerk, 2.30 u. Ds. Boot Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Kornet. Woensdag 8 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bosman. Woensdag 10 uur Ds. Elshout, 7.30 uur Ds. Bosman Westkapelle 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Elshout. Woensdag 2.30 en 7.30 uur Ds. Pontier. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Cand. Stroes te Haarlem. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerf. Dankstond voor gewas. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Gispen. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Coumou te Haarlem. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Woensdag 7 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Verschoor te Vlissingen. 26 nov. (Dankdag) 10 uur Ds. Den Boer, 3 uur Ds. Gispen. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. Baayens te Leimuiden. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Woensdag 10 u. Ds Ringnalda, 2.30 u. Ds v. d. Veen Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 uur Ds. v. d. Veen, 2 uur Leesdienst Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerlc) 10 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Kats, Zondag 44. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Jansen. Collecte voor Zending en Alg. Chr. doeleinden. Woensdag Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen, 7.30 uur Ds. Kats. (Oosterkerk) vm. geen dienst, 7.30 uur Ds. Jansen. Collecte voor Kerk en Diaconie. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Donderdag 10 en 2.30 uur Ds. Kats. Heinkenszand 10.30 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Woensdag 10 uur Ds. Eikelboom, 2.30 u. Ds. Juch Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Juch. Woensdag 10 uur Ds. Juch, 2.30 uur Ds. Eikelboom Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9 uur Ds. Eikelboom, 2.30 uur Ds. Jansen. Woensd. 10 u. Ds Goedendorp, 2.30 u. Ds. Hoekstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Woensd. 10 u. Ds. Koolstra, 2.30 u. Ds Goedendorp Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Booy. Namiddag Voorbereiding H. Av. Woensdag 10 en 2.30 uur Ds. Schaafsma, Rotterdam Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. De Regt, Nieuwendijk. Woensdag 10 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Ringnalda te Middelburg. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. Van der Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Van Egmond. Krabbendijke 9.30 en 2:30 uur Ds. Bouwknegt te 's-Gravenhage. Woensdag 9.30 en 2.30 uur Ds. Kornet, Vlissingen Oud-Vossemeer 10 en 3 u. Ds. Le Cointre, Amsterdam Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2 uur Ds. v. Halscma. Rilland-Bath 10 en 3 uur Ds. Sloot. Tholen 9 en 4.45 uur Ds. Van Halsema, Gorinchem. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. v. d. Linde te Rijnsburg. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Hoogsteen. Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. Becker. Oosterland 10 uur Leesdienst, 6 uur Ds. Becker. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. v. d. Brink, Katwijk aan Zee Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1964 | | pagina 3