r informatiedienst. Uit de Gemeenten NIEUWS Dierenbescherming. Predikbeurten zondag 15 november 1964 vrouwenverenigingen deze film toch eens laten draaien De Rijksvoorlich tingsdienst wil er best voor zorgen en als U een apparaat gratis op de kop kunt tikken, kost het U maar 10, U moest dan tegelijk maar Ds. Strating zien te strikken, want hij kan er, zoals ons in Kamperduin bleek, een prachtig commentaar bij geven Wij hopen nu, naar 't slotwoord van br. Hartman, met elkander dit thans aangevangen werk van ons Kerkelijk Recreatieschap voort te zetten en onze verantwoordelijkheid jegens de recrea tie-zoekende medemens uit te leven in het dienstbetoon van Christus' Kerk. Moge de Heer het tot rijke zegen stellen D. RINGNALDA. GEREFORMEERDEN BESPREKEN ONTWIKKELING VAN ROME. In alle provincies van ons land krijgen de gereformeerde kerken speciale voorlich ting over de nieuwere ontwikkelingen in de rooms-katholieke kerk. Dit gebeurt in een reeks provinciale conferentiedagen, die georganiseerd zijn onder auspiciën van het deputaatschap Reformatie-Rome" van de generale synode der gereformeerde kerken. Bijzondere aandacht wordt daarbij gewijd aan het concilie in Rome. De eerstvolgende conferentiedag is in de Oosterkerk te Goes op 18 november, 's morgens 10.15 uur, voor kerkeraden en gemeenten in de provincie Zeeland. Tot de inleiders behoort hier prof. dr. G. E. Mculeman, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. De heer L. A. Hartman, directeur van de Gereformeerde Stichting voor maatschappelijk werk in Zeeland, zal spreken over de sociologische verhoudingen tussen rooms-kc tholieken en protestanten in de provincie Zeeland. Volgende conferentiedagen staan op het programma voor Utrecht, Noord- en Zuid holland en Brabant en Limburg. In de noordelijke en oostelijke provincies wer den deze dagen reeds gehouden. Bezoekers kunnen zich bij het bureau „Het Zuiden", Smalle Haven la, Eindhoven, opgeven. 1. De kerkeraad vergaderde 29 oktober. Na de reis was er wederzijds weer begeerte om de werkzaamheden voort te zetten. De S.S.K.-actie bracht op 2233,Zeer ver blijdend. Ik merk hierbij op, dat het offer blij maakt. Want heeft de dankdagcollecte, vlak hierop gehouden, er onder geleden Neen, integendeel. Deze klom van 1000, tot 1360,Dit veler stemt tot erkente lijkheid. Het kosterschap kwam per 1 november va cant. We zullen br. Heijboer steeds dank baar blijven, dat hij vorig jaar heeft willen inspringen en helpen, met zijn gezin. Dit was hun nu niet meer mogelijk. En nu heeft de (grote) jeugdvereniging zich vrij willig opgegeven al de werkzaamheden te verrichten, om dan de baten te storten in de verenigingskas. De kerkeraad vond dit initiatief zo spontaan, datdit accoord nu is ingegaan Veel succes, jongelui De huisbezoeken zijn begonnen. Laat ons dit uur toch goed besteden. Het is zo aan genaam, maar ook nodig als de Here en Zijn dienst, Zijn woord in het centrum staan van ons gesprek. Naar de classis zullen D.V. gaan br. S. Overbeeke en uw pastor. God sterke br. Johs Folmer in het ziekenhuis, en zijn gezin. Volgende kerkeraad D.V. donderdag 19 november, half 8. Een groet aan allen, in Duiveland. J. H. B. ARNEMÜ1DEN. Een goedgeslaagde Startavond werd gehou den, belegd door de Geref. Jeugd-Centrale ter inleiding van het Geref. Jeugdwerk voor de aanstaande winterperiode. Achtereenvolgens werd de Liturgie afgewerkt. Uitgevoerd werd een programma van liederen, afgewisseld met trompetsolo met orgelbegeleiding. Organist D. van Belzen Jz. Koorzang, Declamatie, Samen zang en het lezen van de Geloofsbelijdenis van Nivea. De meditatie werd uitgesproken door Ds. G. S. Oegema. Het kerkgebouw was goed bezet. Vrijdagavond houdt de G.J.V. een propa- ganda-avond in het verenigingsgebouw ,,De Arne". Opgevoerd wordt een toneelstuk. Alle belangstellenden hartelijk welkom. MIDDELBURG. Op zondag 15 november, des avonds 7 uur, zal in de Nieuwe Kerk te Middelburg een interkerkelijke dienst worden gehou den, waaraan ook door de Molukse kerk wordt deelgenomen. Voorgangers zullen zijn Ds. J. E. L. Brummelkamp te Middel burg en Ds. Toutuarima te Amsterdam. Medewerking zal worden verleend door het Ambonnees jongenskoor en Ambon- nees fluitorkest. UIT DE KERKEN lijke funkties vervulde. Dr. Westerink heeft zich zeer beijverd voor de totstand koming van de Petrakerk in Leiden-Noord. Behalve enkele geschriften verschenen van zijn hand bijdragen in het Gereformeerd Theologisch Tijdschrift, Centraal Week blad, het Diakonaal Correspondentieblad en in Bezinning. Zijn plots verscheiden heeft in de gemeente van Leiden diepe ontroering gewekt. Zijn stoffelijk over schot is donderdagmiddag vanuit de Zui- derkerk naar de begraafplaats Rhijnhof uitgedragen. Haamstede. De sinds begin juli in gebruik zijnde kerk werd eerst nu officieel in gebruik genomen. De heer P. van Dal- sen droeg als voorzitter van de bouwcom missie het bedehuis over aan de kerke raad, die het bij monde van zijn praeses, ds. W. Hoogsteen, aanvaardde. Ds. Hoog- steen leidde vervolgens een korte dienst, waarin hij sprak over 1 Cor. 4 20. Een groot aantal sprekers voerde het woord, waaronder ds. H. Scholing van Scharen- dijke, namens de classis Zicrikzee, ds. C. M. Boerma van Rotterdam-Zuid en ds. H. C. Voorneveld van Pernis als oud predikanten der gemeente. De jeugdver enigingen boden symbolisch een marmeren preekstoel en doopvont aan. Namens vele gasten werd een fraaie Avondmaalstafel aangeboden. Scheveningen. De kerkeraad voor algemene zaken heeft zich in zijn jongste vergadering beziggehouden met de vraag of het gewenst is de gemeente te splitsen in twee of meer zelfstandige kerken. Zulks naar aanleiding van het rapport, dat het Geref. sociologisch instituut op zijn ver zoek had uitgebracht. Het rapport is te voren in de wijkkerkeraden in behandeling geweest. Uit de ingediende memoranda bleek, dat de meerderheid niets voelt voor kerksplitsing, althans niet in het huidige stadium. Zij sprak zich wel uit voor een ver doorgevoerde decentralisatie, waarbij kerksplitsing niet uit het oog zal worden verloren. Kerkeraad-Commissie van beheer. De classis Hilversum behandelde een schrijven, waarin naar de mogelijkheid werd gevraagd enkele leden van de com missie van beheer, tevens te benoemen in de kerkeraad, teneinde bij de steeds toe nemende belangrijkheid van de stoffelijke zaken een betere integratie te verkrijgen. Na langdurig overleg besloot de classis het gevraagde advies over deze kwestie niet te geven, terwijl t.z.t. een bespreking zal worden gehouden over de vragen ron dom dit onderwerp. INGEZONDEN (buiten verantwoordelijkheid der redactie) Geachte Redactie, Gezien de steeds toenemende invloed van de Wereldraad van Kerken, heeft een Comité te Goes het initiatief genomen de keerzijde van genoemde Raad te laten ho ren. D.V. op 17 november a.s. hoopt Prof. Zuidema uit Amstelveen te spreken over het onderwerp „Waarom geen aansluiting bij de Wereldraad Ongetwijfeld is het U bekend, dat Prof. Zuidema zeer ernstige Schriftuurlijke argumentatie heeft. Toon uw belangstelling door trouwe opkomst. Zie verder advertentie in dit blad. Het Comité. Beroepen te Leeuwarden-Huizum (vak. wijlen W. v. d. Heide): D. Bouwknegt te 's-Gravenhage-Moerwijkte Schiedam (vak. J. Nawijn): J. N. Nammensma te Weesp te Klazienaveen (vak. Joh. Dijk stra): J. de Jongh te Nes (W.D.). Aangenomen naar Wilsum (O.): W. P. J. Zwerver te Munnekezijl naar Wage- ningen (vak. H. J. Kouwenhoven)H. Steendam te Onnen. Bedankt voor EnumatilW. H. Wam- steeker te Wagenborgen voor Roermond- Maasbracht (als schipperspredikant)G. K. Geerds te Keulen voor Hoogezand- SappemeerG. van Driel te Ouddorp. Examens. Aan de Joh. Calvijnacade- mie van de Theologische Hogeschool te Kampen slaagde voor het doctoraal exa men ds. G. P. Nooteboom te Purworedjo, Indonesië. Dr. H. J. Westerink f. Nadat hij zondag nog tweemaal de gemeente was voorgegaan is aan de avond van die dag plotseling overleden in de ouderdom van 60 jaar de nestor van de predikanten van de Geref. Kerk van Leiden, dr. H. J. Wes terink. De overledene werd 9 mei 1904 te Nunspeet geboren, deed staatsexamen en studeerde aan de V.U. In 1931 werd hij kandidaat en 18 februari 1934 beves tigde zijn schoonvader, wijlen ds. R. de Jager van Amerongen, hem te Tienhoven in het predikambt. In 1937 promoveerde hij aan de V.U. bij prof. dr. F. W. Gros heide, tot doctor in de theologie, op een dissertatie, getiteld „Het koninkrijk Gods bij Paulus". Een jaar later, 1 februari 1938, deed hij intrede bij de kerk van Leiden, als opvolger van wijlen ds. W. Bouwman. Dr. Westerink bekleedde verschillende funkties. Hij was o.m. secretaris van de kring van aan de V.U. gepromoveerde Nieuw-Testamentici, deputaat voor het werk onder de studerende oosterlingen, terwijl hij in Leiden ook enkele plaatse De rechtvaardige weet wat toekomt aan zijn vee, maar de barmhartig heid der goddelozen is wreed. (Spr. 12:10) Er wordt weer druk gejubileerd. Een eeuw geleden was het dringend nodig, dat er een vereniging voor dierenbe scherming werd opgericht. Helaas was het thans nog nodig, dat zij haar hon derdjarige bestaan herdacht. Jubelen doet ze natuurlijk niet. Ze zou zeker haar grootste vreugde beleven, indien ze kon worden opgeheven. Maar wie haar verslagen leest, of de heer G. Nieuwenhuysen hoort spreken, komt tot de beschamende ontdekking, dat liquidatie nog niet mogelijk is. Deze ijverige, bewogen propagandist ken ik niet anders dan uit zijn vele boekjes. Hij is de man, die in de ver eniging de bijbelse grondslag legt voor haar streven. Dezer dagen ontmoette ik een dame, die van hem een lezing had bijgewoond voor een afdeling van de Christen-Vrouwenbond. Ik wil er iets van doorgeven. De heer Nieuwenhuysen is op een bijzondere wijze voor zijn taak toebe reid. Als kind van negen jaar stond hij eens voor een winkel te wachten, waar zijn moeder inkopen deed. Een onbe kende vrouw stopt hem een pakje in de hand en verdwijnt meteen. Toen de moeder buiten het pakje opende, bleek er een zuigeling in te zitten. Nasporin gen brachten geen resultaat. De moe der troostte haar huilend knaapje met de verzekering dan zullen wij wel voor de baby zorgen. Een beschermer van dieren is de heer Nieuwenhuysen dus niet alleenook een hulp voor ontspoorde mensen. Hij bezoekt gevangeniss. Eens kwam hij bij een jonge man, die wegens moord tot levenslang was veroordeeld. De cipier vertelde hem, dat de gevangene een mus bij zich had. De bezoeker neemt in de cel niet tegenover, maar naast de gevonniste, die om zijn onbeheerste woestheid gevreesd werd, plaats. Uit zijn Bijbeltje leest hij van de twee mus sen voor, over wie de Vader in de he mel waakt. Onder geheimhouding zegt de delinquent hem dan, dat hij een mus in zijn cel houdt. Hij weekt zijn brood in water en laat het vogeltje uit zijn mond eten. „Maar alstublieft niet ver klappen ze weten er niets van." Het beestje zit verborgen in een sok. De man vroeg, of hij dat boek mocht le nen. Na twee weken zit de heer Nieu wenhuysen weer bij hem. De veroor deelde heeft van de moordenaar aan het kruis gelezen, en vraagt, of er voor hem nu ook nog genade is. Later be tuigde hij met blijdschap, dat hij de Redder van zijn ziel had gevonden. Dierenbescherming, prachtig. Maar de mens gaat bij de heer Nieuwenhuy sen boven het dier. Er bestaat nog veel misverstand. Sentimenteel gedoe, ver wijt men dan aan de vereniging. Nu, van dat misselijke moet de propagan das niets hebben. Die overdrevenheid doet aan de zaak maar schade. Wat te zeggen van het kinderloze echtpaar, van wie de vrouw de hond mee in bed wilde laten slapen, en de man dit wei- CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Van Til. 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. Kornet te Vlissingen. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. De Jongh, Vloot- predikant te Middelburg. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. Van Til. Enige kollekte Kerk. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10.15 uur Ds. v. Wilgenburg, 2.30 uur Ds. Bosman. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 uur Ds. Den Hengst, 2.30 uur Ds. Streefkerk. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Ringnalda, Middelburg. Veere 10 uur Ds. Streefkerk, 2.30 uur Ds. Den Hengst Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Kornet. Westkapelle 10 uur Ds. Bosman, 2.30 uur Ds. v. Til CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Axel 10 en 3 uur Ds. Vreugdenhil te den Haag. Breskens 10 en 3 uur Ds. Brederveld te Souburg. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 10 uur Ds. Gispen, 2.30 uur Ds. Hooger- werf. Terneuzen 10 uur Ds. Hoogerwerf, 3 uur Ds. Gispen Oostburg 10 en 2.30 uur Cand. Mulder, Amsterdam. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. De Graaf te Voorburg. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 uur 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 uur Ds. v. d. Veen, 2 uur Leesdienst. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Smit te Drachten. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Smit. 5 uur Ds. Kats. Collecte voor rente en aflossing Kerkbouwschuld. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Sloot, Rilland-Bath Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen te Roosendaal Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Meima, Bunschoten Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 5 uur Ds. Mantz te Rotterdam. 18 november 10 uur Ds. Van Egmond, 2.30 uur Ds. Nagelkerke te Dordrecht. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. Van der Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Pontier te Vlissingen. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Wouters, Dordrecht Oud-Vossemeer 10 en 3 u. Cand. Brouwer, Amsterdam 18 nov. 10 en 3 uur Ds. De Bruin te Zandvoort. Poortvliet 10 en 2.30 uur Ds. Van Egmond. Woensdag 18 nov. 10 en 2.30 uur Ds. Adema te Rotterdam. Rilland-Bath 10 en 3 uur Tholen 9 uur Leesdienst, 4.45 uur Ds. Van Egmond. Woensdag 18 nov. 9 en 4.45 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Huyser. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Hoogsteen. Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Scholing. Scharendijke 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Nawijn. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Den Heeten.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1964 | | pagina 3