r NIEUWS Predikbeurten zondag 11 oktobor 1964 ten. Na brede discussie maant de classis tot voorzichtigheid. De kerk van Schoon- dijke vraagt van de kerken in de classis voortgaande bezinning op deze materie. Van de kerk van Schoondijke was ook een instructie ter tafel, met deze inhoud namens de kerken in West-Zeeuws-Vlaan deren vraagt de kerk van Schoondijke de goedkeuring van de classis op deelname in een interkerkelijke stichting voor maat schappelijk werk. De classis gaf haar fiat. Een instructie was er ook van de kerk van Aardenburg. In deze instructie vroeg deze kerk de classis, om de combinatie Aardenburg-Breskens opnieuw te bezien en te trachten een andere regeling te tref fen. Aardenburg lichtte deze instructie na der toe. Reeds een paar maal werd een beroep uitgebracht met teleurstellend re sultaat. Door de beroepenen werden be paalde bezwaren naar voren gebracht, die steeds dezelfde waren. Op deze toelichting volgde een heen en weer golvende discus sie, die uitliep op het besluit, dat deze zaak nader zal worden besproken met de Coördinatie-Commissie. Een stapel ingekomen stukken kreeg de classis te verwerken 1bericht van de classis Dokkum, dat ds J. van der Schaft, predikant van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) te Mur- merwoude, zich met onze kerken heeft her enigd en in onze kerken beroepbaar is 2) bericht van de classis Deventer, dat ds J. van der Haagen zich herenigde met onze kerken 3) bericht van de classis Assen, dat ds K. L. van Stegeren is overgegaan tot een andere staat des levens 4) uitnodiging van de kerk van Ter- neuzen om vertegenwoordiging van de classis bij de intrede van ds Gispen 5) een brief van br. Boogaards inzake de interclassicale kinderbijslagregeling 6) het jaarverslag van P.S.V.G. 7) bericht van het A.K.B. over reeds afgedragen collecten 8) de nieuwe huishoudelijke regeling van de Particuliere Synode van Zeeland 9) mededeling van de Particuliere Sy node van Zeeland, dat het volgend jaar maar één collecte behoeft gehouden te worden voor evangelisatie in de provin cie. Een tweede collecte kan worden be steed aan eigen evangelisatie 10) idem van Particuliere Synode over de emeritaatsvoorziening de kerken zijn daarin vrij 11een brief van deputaten ad art. 53 inzake een beroep, uitgebracht door Aar denburg-Breskens. Aan de Deputaten zal namens, de classis antwoord worden ge zonden 12) mededelingen van de Generale Sy node over door deze Synode genomen be slissingen 13) schrijven van Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland, met ver zoek om vertegenwoordiging uit onze clas sis in het Algemeen Bestuur. Hiervoor wordt aangewezen br. A. Loeve van Axel. Hierna beluisterde de classis een aantal rapporten. En wel allereerst van ds Ver beek, die rapporteerde over de gehouden Particuliere Synode. Belangrijk was daar in o.a. de mededeling, dat voortaan deze Synode in maart vergaderen zal in plaats van in juni. Ds Hoogerwerf rapporteerde over de in de classis gehouden collecten. Ds Verbeek over de classicale evangeli- satiekas. Namens br. van Harn van Zoutespui deelde ds Den Boer de classis mee, dat de door de classis benoemde commissie voor het nader bekijken van de kerkelijke grenzen, met haar arbeid nog niet gereed gekomen was, en op de novemberclassis hoopt te rapporteren. De classis deed ook nog enkele benoe mingen. Als classicaal deputaat Maatschappelijk werk werd benoemd br. B. Verbrugge te Schoondijke. Een brede bespreking lokte de verdeling van de consulentschappen uit, en wel in verband met het predikantengebrek in onze classis. Na veel passen en meten wer den ze als volgt verdeeld Zoutespuids Den Boer Breskens ds Verbeek Oostburg ds Heemskerk Aardenburg ds Hoogerwerf. Een groot gedeelte van de middagver gadering was gewijd aan de bespreking van de huishoudelijke regeling van de classis Axel. Artikel na artikel werd bekeken. Ten slotte hechtte de classis er haar zegel aan. Bij de rondvraag naar art. 48 brengt de kerk van Hoek de nieuwe gezangenbundel ter sprake. Zij vraagt zo veel mogelijk ge lijktijdig uit deze bundel te gaan zingen, en als kerken aan elkaar te berichten wan neer men er mee begint. Als datum voor de volgende vergade ring werd vastgesteld dinsdag 17 novem ber. Plaats van vergaderen ,,De Poort" in Zaamslag. Saamroepende kerkBres kens. Moderamen ds Verbeek, praeses ds Gispen, scriba ds Heemskerk, assessor. Bij de navraag dankt ds Gispen voor het woord van welkom. Tevens wekt hij de kerken op, op de eerstvolgende zondag de noodtoestand in de classis in het gebed te gedenken. Tenslotte vestigt br. Scheele van Ter- neuzen nog de aandacht op de S.S.K- aktie. Dit was het slot van deze lange ver gadering, die, nadat God was gedankt, door de praeses werd gesloten. Op lost van de classis, M. DEN BOER, 2e scriba. UIT DE KERKEN Beroepen te Nieuw-Weerdinge J. A. Kwast te Ruinerwold-Koekange te Andijk (vak. C. Dijkstra): W. P. H. Pouwels te Nunspeet. Aangenomen naar Goes (geestelijke ver zorging prot. chr. ziekenhuis ..Bergzicht") J. W. Slingenberg te Oosterbeeknaar Culemborg T. L. H. Pieterse, kandidaat te Voorschoten. Bedankt voor LutjegastG. van 't Riet te Lioessens voor Avereest-Balkbrug M. van Harmeien te Wons voor Grootegast (vak. B. Smilde): J. N. Nammensma te Weesp voor Almelo (vak. dr. A. Wind): G. Rang te Haarlem-Zuid voor Anna Ja- cobapolder, Domburg-Westlcapelle, Gas- selternijveen, Gees, Haastrecht, Heusden- Meeuwen, Moordrecht, Numansdorp, Oostburg, Vlagtwedde, Vleuten-De Mcern en VijfhuizenT. L. H. Pieterse, kand. te Voorschoten. Examens, Aan de V.U. slaagde voor het kand. examen theologie de heer H. A. Hanenburg te Amsterdam aan de Theologische Hogeschool te Kampen slaagde voor het kand. examen de heer J. Jellema te Achterveld. Afscheid en intrede. Ds. S. G. Bloem te Schildwolde is voornemens 18 oktober intrede te doen te Goor, na te zijn beves tigd door ds. R. der Nederlanden van Leerdam kandidaat J. Kroeze te Kampen is voornemens 4 oktober intrede te doen te Echten (Fr.), na te zijn bevestigd door dr. D. van Swigchem van Kampen ds. J. P. Rozendal te Gramsbergen is voorne mens 18 oktober intrede te doen te Wil ms, na te zijn bevestigd door ds. F. I. B. Schiebaan van De Krim Ds. H. van Rhijn te Leeuwarden is voornemens 4 oktober intrede te doen te Hardenberg, na te zijn bevestigd door ds. J. C. Hagen van Rot terdam dr. G. P. Hartvelt is voornemens 21 oktober afscheid te nemen van Delft, wegens vertrek naar Hilversum, waar 28 oktober als bevestiger hoopt op te treden zijn schoonvader, ds. J. G. Feenstra, eme ritus-predikant van Scheveningen ds. D. C. Firet is voornemens 22 november af scheid te nemen van Gees, om 6 december d.a.v. intrede te doen te Eefde-Gorssel ds. J. Goris is voornemens 6 december af scheid te nemen van Lutten aan de De- demsvaart, om 20 december d.a.v. intrede te doen te Oldekerk, na bevestiging door zijn zwager, ds. Joh. Ribberink van Beilen. Ds. L. J. Allaart, emeritus-predikant van Hillegersberg-Terbregge, woonachtig te Baarn, heeft twee zware operaties on dergaan. Zijn toestand is thans bevredi gend. Ds. J. M, Vlaming, te Groningen- Zuid, is door een auto aangereden en heeft een beenbreuk opgelopen. Ds. H, van Rhijn heeft zich te Har denberg gevestigd. Zijn adres is Grams- bergerweg 49. Dr. J. van Klinken, directeur van het Algemeen Diakonaal Bureau te Utrecht is voor een reis van vijf weken naar Azië vertrokken. Hij hoopt onder meer bezoe ken te brengen aan Djakarta, New Delhi, Hongkong, Pakistan en Perzië. Het doel van de reis is een volledige oriëntatie om trent de praktijk van het hulpwerk, mede. met het oog op de ontwikkeling van het werelddiakonaat in de toekomst. Met emeritaat. Ds. G. C. Muntingh te Middelharnis heeft met ingang van 1 maart 1965 emeritaat aangevraagd. Ds. Muntingh werd 28 februari 1900 geboren. Na zijn kandidaatsexamen verbond hij zich op 48-jarige leeftijd aan zijn eerst gemeen te te Bergentheim, welke standplaats hij 31 mei 1953 met zijn tegenwoordige ge meente verwisselde. Ds. S. J. Popma te Amsterdam heeft met ingang van begin volgend jaar emeri taat aangevraagd. Ds. Popma werd 19 november 1899 geboren. Hij studeerde theologie aan de Vrije Universiteit te Am sterdam en werd 15 maart 1925 in zijn eerste gemeente, Engwierum, bevestigd. Hij diende de gemeenten van Nieuwendam en Amersfoort, om 2 juni 1946 intrede te doen te Amsterdam als studentenpredikant. In 1956 aanvaardde hij een benoeming tot geestelijk verzorger van de Valeriuskliniek aldaar. Amstelveen-Zuid. De centrale evan gelisatie-commissie heeft de kerkeraad voorgesteld binnenkort een predikant te beroepen, die zich speciaal zal bezig hou den met het evangelisatiewerk. Daarnaast moet deze predikant de beschikking krij gen over een kleine wijk, die geleidelijk moet groeien, zodat na enkele jaren het evangelisatiewerk door krachten, die zijn opgeleid door deze prediker, kan worden overgenomen. De diakonie verzoekt aanstelling van één of meer diakonie- assistentes. Deze zullen worden ingezet om in specifiek vrouwelijke gevallen as sistentie te verlenen. Zij moeten een ge heimhoudingsplicht hebben. De kerkeraad gaat op dit voorstel in en besluit twee assistentes te benoemen op voordracht van de diakonie. In een kerkdienst zullen zij aan de gemeente worden voorgesteld, ter wijl over hun taak het nodige zal worden bekend gemaakt. Smilde. De kerkeraad moest zich noodgedwongen bezig houden met de reeds meermalen ter sprake gekomen bezetting van de galerij. Verschillende personen we ten niet, hoe zij zich dienen te gedragen, aldus blijkt uit enkele rapporten, opgesteld door de ouderlingen. Het kerkeraadsver- slag vermeldt nu het volgende „In ver band hiermee wordt besloten, dat de wijk- ouderlingen enkele bezoeken zullen afleg gen". Derde studentenpredikant aan V.U. De Vrije Universiteit heeft besloten finan ciële medewerking te verlenen aan de ker ken van groot-Amsterdam voor het be roepen van een derde studentenpredikant. Ds. J. Hessels Mulder is momenteel de oudste studentenpredikant, hij verricht zijn arbeid aan de V.U. sinds 1953. Eind vo rig jaar werd ds. L. Ringnalda benoemd. Bennebroek. Er bestaan plannen voor het plaatsen van een boekenstand in de hal van de kerk. Hierin zullen de ge meenteleden kennis kunnen nemen van al lerlei nieuwe kerkelijke lektuur. Delft. De commissie van beheer heeft een verzoek gericht tot het college van B. en W. om te bevorderen, dat het ter rein in de Voordijkhoornsepolder, zo snel mogelijk toegankelijk wordt gemaakt. Het voornemen bestaat om daarna spoedig te beginnen met de bouw van een nieuwe kerk in deze polder. Kerkdiensten voor zwakzinnige kin deren. De classis Rotterdam behandelde een schrijven van de vereniging „Zorg en nazorg voor zwakzinnige kinderen te Rot terdam-Zuid", over kerkdiensten voor deze kinderen. Na bespreking was één punt duidelijk, dat de kerken hier een ge zamenlijke taak hebben. Daarom werd een commissie benoemd, die zal onderzoeken, hoe deze diensten het beste kunnen wor den aangepakt. Kerkdiensten voor continu-arbeiders. Het ligt in het voornemen van de kerk van Rotterdam-Zuid om voor hen die continu-diensten verrichten en dientenge volge zondags nogal eens verhinderd zijn de diensten mee te gaan, samenkomsten te beleggen. Deze zullen worden gehouden zondagsavonds om 7 uur op een centraal gelegen plaats in Zuid, waarschijnlijk de Sandelingenpleinkerk. Andijk. De techniek van de viering van het Heilig Avondmaal wordt door de kerkeraad besproken. Bij wijze van proef zal door de predikant een korte meditatie worden uitgesproken, terwijl de diakenen zullen assisteren bij het breken van het brood en het schenken van de wijn. Enschedé. Een oecumenische com missie (waarin allerlei kerken rond de Technische Hogeschool Twente overleg pleegden) heeft een voorstel gedaan over het te volgen beleid. De kerkeraad kan zich met deze aanpak verenigen. Deze houdt onder andere in, dat de gezamenlijke kerken een moderator dienen te benoemen. Zolang hiervoor nog niet de geschikte per soon is gevonden zal ds. A. Broek (voor lopig voor de tijd van 4 maanden) dit werk op zich nemen. Tot bijstand van de moderator werden in een te benoemen „raad van bijstand" verzocht zitting te nemen dr. v. Schelven uit Hengelo en drs. Merkelijn (die als de definitieve modera tor is benoemd, door ds. Broek zal worden vervangen). De zondagse samenkomsten op de campus zijn ook een onderwerp van gesprek. De kerkeraad is van mening, dat hierin steeds ook mede door hem te be noemen, moderator dient voor de gaan. Op die manier is de verantwoordelijkheid zichtbaar, tussen kerkeraad en campus. Creil-Espel. In navolging van enkele andere gemeenten is ook hier het systeem ingevoerd, waarbij de leeftijd, waarop voor het eerst de catechisatie dient te worden bezocht op 15 jaar is gesteld. Al leen wordt hier een serie gegeven, die drie jaar duurt. Aan het eind van deze periode kan de belijdeniscatechisatie worden be zocht. De kerkeraad is van oordeel, dat zes jaar catechisatie, vooral omdat de catechisanten tot hun vijftiende jaar op school steeds godsdienstonderwijs ontvan gen, niet nodig is. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. Van Til. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Boonstra. Enige collecte Kerk. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. De Jongh, Vlootpredikant. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Pontier, 2.30 uur Ds. Boonstra. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 uur Ds. Den Hengst, Voorber. H. Av., 2.30 uur Ds. Pontier. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Bouwmeester te Rotterdam (namiddag Voorber. H. Av.). Oostkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds. Gommer. Bed. H. Av. en Dankzegging. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 uur (Voorber. H. Av.) en 2.30 uur Ds. Wielenga te Wassenaar. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Bed. H. Av. en Dankzegging. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bosman. Westkapelle 9.30 uur 2.30 uur Ds. Kornet. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries te Hoofddorp. Bed. H. Av. en Dankzegging. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en 3 uur Ds. Coumou, em. pr. te Haarlem, Bed. H. Av. en Dankzegging. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerf, Bed. H. Av. en Dankzegging. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Gispen. Oostburg 10 en 2.30 uur Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Maaskant te Leiden. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Van der Veen, Bed. H. Av. en Dankzegging. Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Jansen (Zondag 39). (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Kats (Zondag 40). Collecte voor hulpbeh. kerken in Classis en Provincie 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Ringnalda te Middelburg. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 uur Ds. Juch (Voorbereiding H. Av.), 2.30 uur Ds. Hoekstra. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Bed. H. Av. en Dankzegging. Lewedorp 9.15 uur Ds. Hoekstra, 2.30 uur Ds. Juch. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp (Namiddag Voorber. H. Av.) Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Rullmann te Hoek van Holland. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy, Bed. H. Av. en Dankzegging. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 5 uur Ds. Richel te Heemstede. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. v. d. Stoel. Hoogerheide Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Verschoor te Vlissingen. Krabbendijke 10 en 2.30 uur Ds. Besselaar, Eindhoven Bed. H. Av. en Dankzegging. Oud-Vossemeer 10.30 en 2.30 uur Ds. Haverkamp te Aalsmeer. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Sloot. Tholen 9 en 4.45 uur Ds. Van Egmond. (Namiddag Voorber. H. Av.) CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Den Heeten, Bed. H. Av. en Dankzegging. Haamstede 10 en 5 uur Ds. Hoogsteen. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Van Kapel te Rhoon. Gosterland 10 uur Leesdienst, 6 uur Ds. Huyser. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Fanoy, em. pred. te Eindhoven'. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Greving te Wildervank. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1964 | | pagina 3