NIEUWS Predikbeurten zondag 4 oktober 1964 node. Volgende P.S. zal D.V. worden ge houden op 17 maart 1965. De steunaanvragen moesten opnieuw worden bezien. Ook voor Nieuwerkerk is een andere regeling getroffen. Tevens doet hij mededeling van verte genwoordiging der classis bij de intrede van Ds. Nawijn te Z. Ds. Wentsel doet enkele medelingen over het zendingswerk. Enkele kerken zijn nog niet helemaal bij met hun bijdragen. Ds. Huyser doet enkele mededelingen over de geestelijke verzorging van onze militairen en vermeldt daarbij, dat slechts een 3-tal aanstaande recruten op de laatst gehouden recrutendag uit onze classis aan wezig waren. In oktober a.s. wordt nog een 2e dag gehouden. Hij wil graag eind september bericht hebben wie er heen gaat. 10. Omdat Dr. Becker momenteel niet in de classis is wordt Ds. Huyser aange wezen om de zaken van S.S.K. te behar tigen. Hij doet de suggestie aan de hand om zo mogelijk plaatselijk samen met an dere kerken de actie te voeren. 11. Bij de rondvraag naar art. 48 K.O. informeert br. Bij de Vaate van Nieuwer kerk naar de mogelijkheid van een classi- kaal mededelingenblaadje. 2Sal eerst in de kerkeraden worden bekeken. Ds. Nawijn dankt voor het welkom van de classis en spreekt de hoop uit voor een goede samen werking. 12. De volgende vergadering wordt vastgesteld op woensdag 11 november a.s., 's avonds om 6.30 uur. Roepende kerk Bruinisse. Haamstede zal dan de creden- tiebrieven nazien. Moderamen Ds. J. H. Nawijn, praeses Ds. H. Scholing, scriba Ds. Q. Huyser, assessor en br. J. M. de Waal, actuarius. 13. Ds. Scholing leest het persverslag, dat door de vergadering wordt geaccep teerd en in de Zeeuwse Kerkbode zal worden geplaatst. 14. Praeses gaat voor in dankgebed en sluit om ongeveer 10 uur de vergadering. Op last van de classis Zierikzee Ds. H. SCHOLING, h.t. assessor. VERSLAG van de vergadering van de Classis Tholen der Geref. Kerken, gehouden woensdag 9 september 1964, des namiddags om 2 uur in de Geref. Kerk van Bergen op Zoom. Praeses is ds. v. d. Stoel van Bergen op Zoom, assessor ds. Sloot van Rilland-Bath. Ds. v. d. Stoel opent de vergadering, laat zingen Ps. 72 7, nieuwe berijming, leest Joh. 3 2230 en gaat voor in gebed. Allen heet hij nu hartelijk welkom. Ge memoreerd worden het vertrek van ds. Haverkamp, het ontvangen van een ko ninklijke onderscheiding door de scriba br. Versluys en dat aan ds. Fidder en zijn echtgenote door God een pleegdochtertje Leontientje werd toevertrouwd. Praeses wenst hen van harte geluk. De kerk van Oud-Vossemeer wenst hij toe, dat zij met grote activiteit aan het beroepingswerk moge blijven werken en de kerk van Anna Jacoba Polder, die zo juist een beroep heeft uitgebracht, dat zij haar wens ver krijgen moge. Tenslotte spreekt hij een kort woord naar aanleiding van Joh. 3 30. Bij het kerkewerk moeten wij steeds dit woord voor ogen houden „Hij moet was sen, ik minder worden". Anders worden v/ij onbruikbaar en zullen wij geen vrucht op onze arbeid zien. Bij het nazien van de credentiebricven door de kerken van Anna Jacoba Polder en van Rilland-Bath blijkt, dat alle kerken wettig vertegenwoordigd zijn. Uit de ingekomen stukken blijkt, dat ds. Booy van Yerseke en ds. v. d. Beukei van Dinteloord beiden hun benoeming hebben aanvaard als consulent, resp. van Krabben- dijke en van Anna Jacoba Polder met toe stemming van eigen kerkeraad en desbe treffende classes. Een voorstel van de Classis inzake een interclassicale kinderbijslagregeling aan de Part. Synode is blijkens een desbetreffend schrijven van ds. Jansen, scriba I der P.S., niet aanvaard. Zo nodig zullen de kerken zelf een beroep moeten doen op de kas hulpbehoevende kerken. Het blijft in de vrijheid der classes staan zelf een classi- cale kinderbijslagregeling te ontwerpen. Een verzoek om bespoediging van de ver schijning van het nieuwe dienstboek der Geref. Kerken is aan de Gen. Synode door gegeven en de brieven inzake ondersteu ning van Oud-Vossemeer en het evange lisatiewerk van Bergen op Zoom aan de desbetreffende deputaten. Voor 1964 zul len niet twee, maar één collecte worden gevraagd voor het evangelisatiewerk. De kerken wordt aanbevolen de andere col lecte dit jaar te bestemmen voor het eigen evangelisatiewerk. Naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van br. Boogaards van Yerseke wordt op voorstel van de praeses besloten het restant interclassicale bijslagregeling ad 22,41 over te hevelen naar de kas hulpbehoevende kerken Zeeland, de boe ken te verwijzen naar het archief en de giro-rekening op te heffen. Uit een schrijven van br. de Kok blijkt, dat een bedrag van 280,50 likwidatie interclassicaal kinderbijslagfonds nog een bestemming moet vinden. Besloten wordt, op voorstel van de praeses, dit bedrag over te laten gaan naar de classicale kas hulpbehoevende kerken. Br. de Kok, die aan de beurt van af treden is als quaestor, is décharge ver leend over het door hem gevoerde beheer over 1963. Op voorstel van de praeses wordt hij voor een jaar herbenoemd, even als de scriba. Beiden nemen hun herbe noeming aan. Van mevr. MuuliéEilander is bericht ontvangen, dat zij haar benoeming tot classicaal „contactman" voor de actie S.S.K. 1964 heeft aanvaard. Van het Alg. Kerk. Bureau is een over zicht ter tafel van de in de eerste 8 maan den afgedragen collecten der kerken. De controle wordt uitgeoefend. Aan de orde is nu een toelichting van het moderamen der Gen. Synode van door de Gen. Synode vastgestelde regelingen, waarbij classicale vergaderingen betrokken zijn. Bij de bespreking door praeses blijkt er voor de naleving van de richtlijnen voor predikantstractementen een classicale com missie te bestaan. De classis gaat accoord met een wijzi ging van art. 17 lid 1 van de K.O., waar door predikanten met bewilliging van de kerkeraad op 65-jarige leeftijd met emeri taat kunnen gaan inplaats van op 70-jarige leeftijd. Ook met de afvaardiging van meer die naren des Woords, ouderlingen en diake nen naar de meerdere vergadering gaat de classis accoord. Ook diakenen zullen in het vervolg dus ter classis tijgen. Het huishoudelijk reglement der classis zal met deze bepaling in overeenstemming gebracht worden. De praeses licht nu een wijziging toe in de regeling van de onderlinge steunver lening uit de kas van de generale deputa ten voor de hulpbehoevende kerken. Naar gelang een particulier ressort een bedrag uitkeert liggende boven het lands- gemiddelde zal in die totale uitgaven voor de hulpbehoevende kerken in het ressort van de generale deputaten een hoger of een lager bedrag worden ontvangen. Voor 1964 en 1965 geldt een overgangsregeling. Daarnaast bevat het schrijven algemene richtlijnen voor de steunverlening. Naar aanleiding hiervan komt aan de orde de arbeid van de coördinatie-commissie der Part. Synode. De classis spreekt haar te leurstelling uit over de trage gang van zaken bij deze commissie naar aanleiding van het uitblijven van antwoord op een verzoek om een gesprek met haar door de kerk van Oud-Vossemeer. Van Rilland-Bath is de nieuwe begro ting aanwezig over 1964, in verband met haar steunaanvrage op de vorige vergade ring toegezegd. Ter vergadering wordt nog gememo reerd, dat de behandeling van haar steun aanvrage doorkruisd is door de nieuwe regeling van de Gen. Synode, waarom deze zaak ter verdere afdoening met gun stig advies is doorgegeven aan de deputa ten ad art. 11. (Steun hulpbehoevende kerken.) Er blijken geen instructies te zijn. Ds. v. d. Stoel zegt toe op de nov. clas sis te zullen rapporteren over de zending. De kerkvisitaties zijn nog niet gehouden. Voor de nov. classis zullen ze echter plaats vinden en ter classis zal hierover worden gerapporteerd. Ds. v. d. Stoel rapporteert over de Part. Synode o.a. het volgende Over het saldo van de kas hulpbehoe vende kerken zullen de diakenen zelf na opheffing moeten beslissen over de be stemming hiervan. Er zijn commissies benoemd om te on derzoeken of er een industrie- en een ziekenhuispredikant dienen te komen. De Delta-commissie heeft voortaan niet alleen een adviserende, maar ook een sti mulerende taak. Als vaste vergaderplaats is Goes ge kozen en als vaste vergadermaand maart. Ds. v. d. Stoel rapporteert samen met ds. v. Egmond tweemaal een bezoek ge bracht te hebben aan de kerk van Rilland- Bath. De volgende vergadering wordt vastge steld op woensdag 11 nov. 1964, om 8.30 uur. Praeses ds. v. Egmond. Assessor ds. v. d. Stoel. Bij de alg. rondvraag vraagt br. Ver- schuure om een spoedige regeling der va caturebeurten in 1965. Ds. v. Egmond zegt toe dit in nov. te zullen regelen. Met de door de kerk van Bergen op Zoom gevraagde gemeenschappelijke kerk dienst met de Herv. Kerk in Hoogerheide op de Dankdag voor de arbeid en een Kerstdag gaat de classis accoord. De assessor gaat voor in dankgebed en de praeses sluit de vergadering. Op last der Classis, D. SLOOT, assessor. UIT DE KEUKEN Beroepen te Avereest-Balkbrug M. van Harmeien te Wons te Velp (2e pred. pl.J- H. Kappers te Oegstgeestte Zut- phen (vak. B. Scholten): P. Popma te Londen te Goes (predikant prot. chr. streekziekenhuis „Bergzicht"J. W. Slin- genberg te Oosterbeek. Aangenomen naar Drachtercompagnie G. Torenbeek te Vrijhoeve-Capelle. Bedankt voor Wilsum (O.): G. v. 't Riet te Lioessens (Fr.); voor Leeuwarden- Huizum (vak. wijlen W. v. d. Heide) en voor Pijnacker-NootdorpH. Kremer te Giessenburg voor Groningen-Noord (3e pred. pl.): H. J. Heijnen te Vlaardingen. Afscheid en intrede. Wegens beko men emeritaat is ds. G. Bouwmeester voornemens 18 oktober afscheid te nemen van Rotterdam. Drs. H. Baas naar Rouanda. In op dracht van de zending is dezer dagen naar Boetare in Zuid-Roeanda vertrokken drs. H. Baas, die jarenlang als sociaal-econoom voor de gereformeerde zending op Midden- Java heeft gearbeid. Hij wordt daar di recteur van een internaat voor Afrikaanse jongeren uit Roeanda. Dit internaat gaat uit van de protestantse raad van kerken in deze nog jonge Afrikaanse staat. Amstelveen-Noord-Buitenveldert. De kerkeraad besloot de kerkelijke gemeente met ingang van heden in 4 kerspels te verdelen, namelijk Buitenveldert, Randwijk (nieuw), Midden en Zuid. De juiste be grenzingen zullen in de eerstkomende ker- keraadsvergadering 30 september worden vastgesteld. Op deze vergadering zal tevens een nieuwe bestuursvorm voor de kerk ter sprake komen. Enschedé» Op grond van de volks telling en gehouden berekeningen mocht worden verwacht, dat zich 12 gerefor meerde studenten op de Campus zouden vestigen. Maar reeds kwamen 30 attesta ties van gereformeerde studenten bij de kerkeraad binnen. Hij heeft nu ds. A. Broek als moderator benoemd en hem daarvoor een tijd van zijn werk afgestaan. Ook zullen er een studentenraad en stu dentenouderlingen komen. Haarlem. Onder grote belangstelling is door één van de bejaarde leden de eer ste paal geslagen voor het nieuwe bede huis aan de Pijlslaan in Zuid. De leiding van dit samenzijn was in handen van ds. W. van Wijk. Het complex, dat een ont moetingscentrum, een kerkzaal, vergader ruimten en een kosterswoning bevat, zal een bedrag vergen van 600.000,De rond 350 gemeenteleden van Zuid, die thans samenkomen in de aula van het christelijk lyceum, hopen in de zomer van het komende jaar hun intrek in het nieuwe complex te kunnen nemen. Bussum. Er blijken bij de bouw van de Zuiderkerk ernstige fouten te zijn ge maakt. Door een foutieve constructie is de stabiliteit van de kerk te gering. De in de zijmuren gemetselde spanten, die het dak dragen, zijn gaan werken, waardoor grote scheuren in de muren zijn ontstaan. Oorspronkelijk was alles goed, maar op last van de brandweer zijn er enkele wij zigingen aangebracht, waardoor nu acht en een half jaar na de opening, de kerk voorlopig weer is gesloten. Ongeveer drie jaar geleden werden de eerste scheuren ontdekt, die men na onderzoek dicht maakte, omdat werd verondersteld, met zetscheuren te doen te hebben. Spoedig daarna kwamen zij evenwel terug. Bij een grondig onderzoek, dat hierop volgde, kwam de werkelijkheid aan het licht. Thans wordt er hard gewerkt in de kerk. De scheuren zijn bijna weer dicht en het wachten is nu alleen nog op de ijzeren stangen, die de spanten meer stevigheid moeten geven. Als dit gebeurd is zal men gelijk nieuwe vloerbedekking aanbrengen. Zondag 1 november zal de kerk weer wor den gebruikt. De schade, die deze onver wachte fouten de gemeente gaan kosten, lopen waarschijnlijk in de tienduizenden guldens. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Van Sluijs te Enschedé. 2.30 uur Ds. Van Nood te Velsen-Noord. 5 uur Ds. Van Wilgenburg. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Nood. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. Van Sluijs. Enige collecte Diaconie. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10.15 uur Ds. Van Wilgenburg, 2.30 uur Ds. Van Sluijs te Enschedé. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Den Hengst. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10 en 2.30 uur (Voorber. H. Av.) Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Kandidaat Zuidema te Badhoevedorp. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bosman. Westkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds. Pontier, Bed. H. Av. en Dankz. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Van Til te Middelburg, Voorbereiding H. Av. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en 3 uur Ds. De Jong, den Haag, Voorbereiding H. Av. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerf, Voorbereiding H. Av. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Gispen. Oostburg 10 en 2.30 u. Ds. Groenenberg, Scheveningen Bed. H. Av. en Dankz. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Firet te Scherpenzeel. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. Kornet, Vlissingen. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Van der Veen, Voorbereiding H. Av. Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. Van Rheenen te Colijnsplaat. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Kats (Zondag 38). (Oosterkerk) 9 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Jansen (Zondag 39). Collecte voor hulpbeh. kerken in Classis en Provincie 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Donner te Scheveningen. Heinkenszand 10.30 uur Ds. Kats, 2.30 uur Ds. Jansen Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 5 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Stil, Hoogersmilde Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy, Voorber. H. Av. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 5 uur Ds. Koers, den Haag Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. v. d. Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Hoogkamer te Wemeldinge. Krabbendijke 10 en 2.30 uur Ds. Aalbersberg te Vlaardingen. Oud-Vossemeer 10.30 en 2.30 uur Ds. Van Egmond te Tholen. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Houten. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Sloot. Tholen 9 en 4.45 uur Ds. Van Houten te Aalsmeer. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Winter te 's-Gravenhage. Bruinisse 10 (Voorber. H. Av.) en 5 uur Ds. Smit te Voorschoten. Haamstede 10 en 5 uur Ds. Hoogsteen. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Cand. Stroes te Haarlem. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Krabbe te Hillegom. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1964 | | pagina 3