Uit de Pers gepikte graantjes e r Officiële Berichten NIEUWS Predikbeurten zondag 27 september 1964 van landbouwmethoden de mensen zo ver te krijgen, dat ze een beter bestaan kunnen opbouwen. Grote tegenslag on dervond de heer Van der Linden bij zijn pogingen ook de medische zorg te verbeteren. Hiervoor had hij een nieu we kleine polikliniek gesticht. Op de dag toen het gebouwtje klaar was, werd het echter door een wervelstorm volko men vernield. De bevolking zag hierin een oordeel van hun godheid over het werk van de christenen. Meteen is het medische werk, zij het nu in een schuur tje, voortgezet. Deze snelle aanpak her stelde ook een groot deel van het ver trouwen van de mensen in het christe lijk hulpwerk. Een nieuwe polikliniek is in aanbouw. RADIO EN TELEVISIE WERKEN VOOR KERKBOUW Nog voor de kerkbouwactie is begon nen, komen er al bijdragen binnen. Dit is voornamelijk te danken aan de aan dacht, die raiuo en televisie schenken aan de gez/menlijke actie Antwoord '64. Zoals bekend zijn de Gereformeer de Kerken in deze gezamenlijke propa ganda vertegenwoordigd door de Stich ting Steun Kerkbouw (giro 400.200 te 's-Gravenhage) Merkwaardig is dat door de televisie uitzendingen ook tal van buiten-kerke- lijken bijdragen aan de actie. Vaak la ten zij hun giften ten goede komen aan de negen kerkgemeenschappen geza menlijk. Deze verdelen dit geld volgens de grootte van de deelnemende kerken. In de eerste weken na de aankondiging van de actie is al bijna honderdduizend gulden binnengekomen. Te lezen in de Gereformeerde zending in 1963—1964 (bladzijde 104 onder aan): Een grote zorg is voor ds. Snoek het vrij grote aantal jongens en meisjes van gereformeerde huize, dat ergens in Israël in een kibboets werkt en dat vrij wel altijd geestelijk daarvan grote scha de lijdt. Komt het wat meestal het geval is tot een huwelijk met een joodse partner, dan is zulk een christen- jongere voor de Kerk verloren en ver loochent hij of zij practisch altijd de Christus. Kommentaav D.i. een ontstellende mededeling en helaas waar. Het overkwam een dominé die onlangs ergens preekte en boven- geplaatste regels in zijn preek had in gelast, dat men hem zei, ja dominé, u was ad rem, want wij hebben hier in de gemeente zulk een geval van een meisje. Ze gaat in Israël nooit naar de Kerk, want d.i. als ze zou willen, te ver af. U ziet, lezer, dat voor ons die dit lezen in het zendingsboekje het wel anonieme gevallen zijn, maar ter plaatse kan men u namen noemen. Bovendien zijn ze ds. Snoek wel bekend. Nu mo gen en moeten we alle anti-semetisme haten, hartgrondig haten, maar dat onze jongens en meisjes Christus ver loochenen moet ons wel zeer ter harte gaan. Gelezen in Hervormd Nederland Dit blad noemt namen van een paar afvallige oud-studenten, gewezen gere formeerden, een viertal, die zoals het blad het noemt ,,het af hebben laten weten". Men heeft ze gevraagd waar om Het zijn de schaker Jan Hein Donner, de Groene Amsterdammer re dacteur Han Lammers, Ben Berghege, die vier jaar als gereformeerde jongen aan de V.U. studeerde, maar nu niets meer voor religie voelt, en de dichter Aad Nuis, die als gereformeerde aan de universiteit in Amsterdam ging stu deren en geruisloos zijn geloof kwijt raakte. Kommentaav 1. Dit zijn hier nu dus geen anonimi, maar met name genoemde leden van onze gereformeerde kerken en uit soms bekende families. Was het niet beter de namen niet te noemen Ik dacht van niet en nam ze hier over met de bedoeling u te vragen voor ze te bidden, opdat ze mochten weer keren tot de Christus, die ze kwijt zijn geraakt. Het zendingscentrum vraagt vaak om persoonlijke voorbede voor deze of gene, welnu, hier is gebedsmogelijkheid voor met name genoemde afgedwaalde schapen. 2. Een tweede opmerking moge deze zijn, dat de V.U. hier uiteraard buiten staat, d.w.z. niemand mag deze de schuld geven, zoals onlangs ergens iemand in dwaasheid en onkunde meen de te moeten doen. De V.U. heeft on geveer 4000 studenten. Is het niet te begrijpen dat sommigen afdwalen Paulus noemt met name Hymeneüs en Alexander die hij de satan overgeeft. Zover mogen en willen wij niet gaan. Wij bidden om hun behoud 3. Wat we bovendien in betrekking tot de V.U. mogen zeggen en bepleiten is de noodzakelijkheid van studenten predikanten van welke er nu twee zul len zijn. God zegene hun werk. In De Bazuin schrijft ds. Impeta le lijke dingen over de inderdaad min fraaie postzegel uitgegeven bij de her denking van het 150-jarig bestaan van het Nederlands Bijbel Genootschap. Hij heeft het gelijk wel aan zijn kant, behalve dan in hetgeen hij van de duif zegt, want d.i. hier niet symbool van de vrede, doch van de Heilige Geest. Ja, ja, zelfs Homerus sliep wel eens. Graantjespikker. AXEL. Als scriba treedt op br. M. Veenstra, Prins Hendrikstraat 17, Axel. ZONNEMAIRE. Als scriba fungeert br. H. Voshal, Riet dijk 15 als boekhouder van de Diakonie br. C. Knevink, Oostweg 10, Noordgouwe. ORGANISTENVERGADERING De Geref. Organistenvereniging (Kring Zeeland) was weer bijeen op 19 septem ber, ditmaal in de Geref. Kerk te Schoon- dijke. Het onlangs geplaatste nieuwe orgel werd bespeeld en bezichtigd, terwijl een inleiding werd gehouden door drs. K. de Jong over „De plaats van het koor in onze Eredienst". Een onderwerp, dat mogelijk nog eens actueel voor onze Kerken wordt. UIT DE KERKEN Beroepen te Grootegast (vak. B. Smil- de): J. N. Nammensma te Weesp te Al melo (vak. dr. A. Wind): G. Rang te Haarlem-Z. te SiegerswoudeJ. J. R. Baas, kandidaat te Amsterdam te Ed monton (Ont. Canada): F. Guillaume te Toronto (Ont. Canada) (voorheen te Amsterdam-W.) Aangenomen naar Groningen-Zuid (evangelisatiepredikant voor de gehele stad Groningen): G. v. d. Berg te Grijpskerk naar Oudewater M. Boot te Gapinge. Bedankt voor Alkmaar (vak. C. von Meyenfeldt): H. Kremer te Giessenburg voor Midsland en West-Terschelling M. Boot te Gapinge. Ds. T. Bakker te Elburg heeft be dankt voor de benoeming tot hulpprediker te Dieren. Dr. S. J. Ridderbos te Amsterdam is benoemd tot geestelijk verzorger Valerius- kliniek aldaar. Hij heeft deze benoeming aangenomen. Ds. L. M. Muns f. In de ouderdom van 44 jaar is na een ernstig lijden te Utrecht overleden ds. L. W. Muns, pre dikant bij de gereformeerde kerk van Utrecht-Z. Ds. Muns werd 5 juni 1920 te 's-Gravenhage geboren. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit en werd 22 ok tober 1944 te Rotterdam-Heyplaat in het predikambt bevestigd. In 1947 vertrok hij naar Berlikum en in 1951 kwam hij op nieuw in Rotterdam terug, thans als pre dikant van Zuid. 1 mei 1956 verbond hij zich aan de kerk van Utrecht en bij de kerksplitsing werd hij predikant van Zuid. De overledene is in brede kring bekend geworden door zijn nieuwe psalmberijming. Onder de titel „Psalmen en lofzangen" gaf hij een berijming van de 150 psalmen uit het Hebreeuws en de 3 lofzangen uit het Grieks. Op de synode van Groningen- Lunteren is ook zijn bundel bij herhaling onderwerp van discussie geweest. Met hem is ten grave gedaald een geziene pas tor. J.l. dinsdagmiddag is zijn stoffelijk overschot vanuit de Zuiderkerk in Utrecht naar de eerste algemene begraafplaats al daar uitgedragen. Dr. G. Th. Rothuizen is verhuisd van Leiden naar Lehmkühlstraat 23 te Kampen. Ds. W. Schouten met emeritaat. De classis Utrecht heeft aan ds. W. Schouten van Utrecht-Noord op zijn verzoek op de meest eervolle wijze emeritaat verleend. Ds. Schouten werd 31 augustus 1898 ge boren en aanvaardde zijn ambt 24 novem ber 1929 te Westbroek. 30 november 1938 verwisselde hij deze gemeente met Zuilen. Toen de kerk van Zuilen in 1950 met die van Utrecht werd verenigd, werd ds. Schouten een van de predikanten van de kerk van Utrecht. Bij de splitsing van deze kerk naar de vier windstreken, ging ds. Schouten naar de kerk van Noord. In brede kring is ds. Schouten een bekende persoonlijkheid. In 1939 diende hij als reserve-legerpredikant en in de oorlogs dagen van 1940 was hij bij de troepen in de Brabantse Peel. Hij kwam al spoedig in het verzet terecht en zijn woning werd een brandpunt van illegale aktie, die de naam droeg van Dom. Vanuit de pastorie van ds. Schouten vond de verzending plaats van de lektuur voor Nederlandse tewerkgestelden in Duitsland. Aan de tot standkoming van de P.K. had ds. Schouten een aktief aandeel en hij was een van de leiders van de B.S., terwijl hij na de be vrijding deel uitmaakte van het tribunaal. Daarna was hij nog een jaar veldprediker in Engeland. Ds. Schouten nam een aktief aandeel aan het werk van het Interkerke lijk Thuisfront en maakte bij herhaling deel uit van de particuliere synode van Utrecht, welke hem een en andermaal afvaardigde naar de generale synode. Bij herhaling kampeerde hij met jonge gemeenteleden in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. In zijn wijk mocht hij een nieuwe kerk in gebruik nemen. Lutten aan de Dedemsvaart. De ker- keraad besloot dat bij het komende huis bezoek de gezinnen als regel door één ouderling zullen worden bezocht. Alleen wanneer men er de voorkeur aan geeft bezoek te ontvangen van twee ambtsdra gers, zal dit geschieden. Men streeft hierbij naar een beter kontakt van de ouderling met zijn wijk. Rotterdam-Kralingen. In de Prins Alexanderpolder is een nieuwe fase be gonnen. Zondag j.l. is afscheid genomen van de school, waar de eerste diensten zijn gehouden, want de schare werd te groot voor één leslokaal. Gedurende vijf maanden kwam men bijeen, samen met de hervormde gemeente, waarin afwisselend een hervormde en een gereformeerde pre dikant voorging. De diensten worden nu gehouden in de hervormde noodkerk, die is geopend en waarin 175 zitplaatsen zijn. De directie van „De Burcht" heeft mee gedeeld, dat van daaruit reeds een 75 tot 100 kerkgangers komen, waardoor reeds aan het eind van dit jaar de ruimte weer te klein zal zijn. Er bestaan plannen voor de huur van een noodkerk, terwijl reeds tekeningen zijn gemaakt voor een perma nent bedehuis, maar voor de jaren 1965 1967 moet toch een oplossing worden ge vonden. SSK had een noodkerk toegezegd, maar de huur hiervan is zo drastisch ver hoogd 100% dat het moeilijk werd dit aanbod aan te nemen. Nieuwe onder handelingen zullen hieromtrent de oplos sing moeten brengen. Op een kerkeraads- vergadering werd besloten, dat ieder die in zijn laatste woonplaats als ambtsdrager nog in funktie was, wanneer hij in de Alexanderpolder komt wonen, zijn ambts termijn zonder een nieuwe bevestiging uit zal dienen. Classicaal evangelist De meerder heid van de kerken in de classis Groote gast heeft zich bereid verklaard steun te verlenen voor de aanstelling van een clas sicaal evangelist. Deputaten voor de evan gelisatie werden opgedragen kontakt op te nemen met enkele kerken, die voor de plaatsing van een evangelist allereerst in aanmerking komen. Een zorgvuldig opge zette begroting van onkosten zal bij de classis moeten worden ingediend. Rouwdienst officiële eredienst De classis Grootegast heeft, naar aanleiding van een verzoek van één van de kerken uit haar ressort, zich te beraden omtrent rouwdiensten bij begrafenissen. Kunnen deze worden beschouwd en ingericht als een officiële eredienst De herziene K.O. laat zich hierover niet uit, waarom deze zaak aan de vrijheid van de kerken wordt overgelaten. Nieuwe opzet catechisatie. In Heem stede wordt in navolging aan enkele an- CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds v. Wilgenburg 2.30 uur Ds. Van Til. 5 uur geen dienst. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Boonstra, Dankz. H. Av. „Ontmoetingskerk" (Oosterschelaestraat) 8.45 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Van Wilgenburg. Enige collecte Emigratiegebieden, Herstel en Opbouw, Ziekenhuispatiënten en -personeel, Schippers. Ieder ]/A gedeelte. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. Streefkerk te Veere. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Den Hengst, 2.30 uur Ds. Kornet Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Oussoren. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St, Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Koning. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Westkapelle 9.30 uur Ds. De Jongh, 2.30 uur Ds. Den Hengst. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Visscher te Zwijndrecht. Axel 10 en 3 uur Ds. Verschoor te Vlissingen. Breskens 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Tiemens, Ymuiden. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Heemskerk. Oostburg 10 uur Ds. Gispen, Voorber. H. Av., 3 uur Ds. Heemskerk. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Coumou te Haarlem. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Hoogerwerf, Bed. H. Av. en Dankzegging. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Van der Veen, Voorbereiding H. Av. Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. Radder. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Van der Stoel te Bergen op Zoom. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 36 en 37. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Van der Stoel. Collecte voor de aflossing van de Kerkbouwschuld. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Kats. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. De Regt te Nieuwendijk. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 5 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Korvinus te Nijmegen, Zendingszondag. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 5 uuij Ds. Modderaar te Voorschoten. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. Moll, Werkendam. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Stam te Fijnaart. Krabbendijke 9.30 en 2.30 u. Ds. Kraan, 's-Gravenhage Oud-Vossemeer 10.30 en 2.30 uur Ds. v. d. Haagen te Deventer. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. Schuman te Asterdam. Tholen 9 en 4.45 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. v. d. Linde te Rijnsburg. Haamstede 10 en 5 uur Ds. Hoogsteen, Bed. H. Av. en Dankz. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Den Heeten, Leger- predikant. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Huyser, Bed. H. Av. en Dankzegging. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Mulder te Vlaardingen. Zonnemaire 10 en 2.30 uur

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1964 | | pagina 3