Uit de Gemeenten Officiële Berichten NIEUWS Predikbeurten zondag 20 september 1964 Ook de afwisseling van plaats: preek stoel en tafel is frappant. Wat te ma ken heeft met de verkondiging ge schiedt vanaf de preekstoel, verder staat de dienaar achter de tafel. Mis schien hebt u dit bij een televisiedienst vanuit Heemstede ook wel eens gezien. Deze afwisseling kan dus geen nieuwig heid worden genoemd kwam immers bij Calvijn al voor Nu wil ik niet zeggen, dat wij de Straatsburgse liturgie van Calvijn maar zonder meer weer moeten gaan invoe ren. Daar zou hij zelfs niet eens een voorstander van zijn, want hij wilde geen dwang in de vormen, en aanpas sing aan tijden en omstandigheden. Toch zijn er wel enkele onderdelen uit zijn liturgie die het overwegen waard zijn. Ik bedoel nu niet alleen de eenheid Woorddienst-Tafeldienst, maar bepaal de momenten, die in zijn orde van dienst een plaats hebben. Zo bijvoor beeld de drie afzonderlijke beden in de dienst, n.l. de indringende schuldbelij denis aan het begin, de bede om ver lichting met de Heilige Geest voor de prediking, en het gebed voor alle nood der christenheid (en wereld) na de preek. Deze volgorde is zeer verant woord en wordt ook al in verschillende kerken toegepast. Ook noemde ik reeds het gemeen schappelijk gezongen Credo (geloofs belijdenis), na de preek, terwijl de col lecte ook beter tegen het einde van de dienst kan worden gehouden. Na de viering van het Heilig Avond maal eens de lofzang van Simeon te zingen is ook bijzonder zinvol. Wij kunnen ons er over verwonde ren, dat de Reformatoren, waaronder ook Calvijn, in hun tijd, zo kort na hun uittreden uit de Rooms Katholieke kerk, al in staat waren zulke behartigens waardige dingen over de liturgie te zeggen. De oorzaak zal daarin liggen, dat ze zo dicht leefden bij het Woord Gods. Daarom is het nog steeds de moeite waard naar-hen te luisteren! W. KATS. Nieuwerkerk. Middelandse Zee, 8 september 1964. Wat ik op de classis van april als voor nemen te kennen gaf, is door Gods goedheid vervuld. We varen tussen Athene en Alexan- drië, en gaan nog even aan op het eiland Rhodos, niet zo ver van het eiland Patmos, zo is het plan morgen Ik zend u allen, Nieuwerkerk, Oosterland en Bruinisse, en alle lezers, een groet. Wat 'n prachtige reis En dit is nog maar het begin, het voorproefje.De reis ging per trein naar Venetië. Daarop het schip Achilleus. Er was gelegenheid om Athene te bezoeken, vanuit de haven Piraeus. En daar stonden we op de Areopagus In een opschrift stond En Paulus, voor de Areopagus staande, zeide, mannen van Atheneenz. Hand. 1722 en verder. Jammer, dat dit alles zo vaak overlevering is, onzeker. Maar, het was dan toch in Athene. En het blijft treffend, daar toch te zijn geweest. Tot een volgend maal. Weest allen Gode bevolen Dr. J. H. Becker. KORT VERSLAG van de Classisvergadering op woens dag 9 sept. 1964 te Middelburg. De praeses, ds. Van Wilgenburg, opent de vergadering, leest Ps. 95 16, gaat voor in gebed, stelt de Classis voor een condoleantieschrijven te zenden aan ds. Pontier n.a.v. het overlijden van diens echtgenote, wenst de vacante kerken spoe dig weer een eigen predikant toe en felici teert ds. Boot met de ontvangen beroepen van de kerken van West-Terschelling- Midsland en van Oudewater, daarbij de hoop uitsprekende, dat de kerk van Ga- pinge en de Classis deze predikant nog mogen behouden. De vergadering wordt geconstitueerd. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. Naast de praeses nemen ds. Streefkerk als scriba I, ds. Meijer als scriba II en ds. Van Til als assessor zitting in het modera- men. De notulen van de vorige vergade ring worden ongewijzigd vastgesteld. Van de ingekomen stukken vermelden we die van de Classis Deventer en van de Classis Dokkum, die berichten, dat resp. ds. J. v. d. Haagen te Deventer en ds. J. v. d. Schaft te Murmerwoude-Oenkerk hebben verzocht, als predikanten in volle rechten te worden aanvaard in de Geref. Kerken, en nu beroepbaar zijn gesteld. De Classis is dankbaar, dat deze twee predi kanten, voorheen behorende tot de Geref. Kerken (Vrijgemaakt), inmiddels een be roep aannamen. Ook is er een ingekomen schrijven van 't Idenburgfonds, dat de Classis verzoekt, aan ds. Meijer alle mo gelijke medewerking te willen verlenen, nu deze zich bereid verklaarde, als classicaal correspondent het Zendingswerk in Suri name te dienen. De Classis voldoet graag aan dit verzoek, temeer daar blijkt, dat in ons ressort 't aantal contribuanten te laag genoemd moet worden. Een instructie van de kerk van Oost- kapelle over het Strandpastoraat wordt in handen gegeven van de Classicale Evan- gelisatiedeputaten, met het verzoek, de mo gelijkheid te overwegen om dit mooie werk op Walcheren nog meer te coördineren. En een instructie van de kerk van Seroos- kerke verzoekt, i.p.v. ds. Van Wouwe, die nu te zwaar belast is met meerdere op drachten van kerkelijke vergaderingen, een andere consulent voor de kerk van Sint Laurens te benoemen. De Classis meent hieraan te moeten voldoen, en geeft aan ds. Van Wouwe ontheffing van deze op dracht. Ds. Streefkerk rapporteert over de Zending in Indonesië zijn telkens nieuwe mogelijkheden, in voortdurende godsdienst vrijheid dankbaar aangegrepen en geze gend, en in de Parubagebieden vraagt ver dere uitbouw onze aandacht, waarmee in de begrotingen rekening gehouden wordt aan onze Zendiqgsdeputaten wordt ver zocht een Classicale Zendingsconferentie, bijv. te Oostkapelle, voor te bereiden. Ds. Van Til rapporteert over de Evan gelieverkondiging onder Israëlds. C. B. Bavinck te Doorn is graag bereid de ker ken te dienen met een cursus van vier avonden over het probleem Israël en de predikanten wordt een studie-cursus aan geboden, afwisselend te Baarn en te Kam pen gegevencorrespondentie hierover met 't Zendingscentrum, Wilhelminalaan 3, Baarn. Ds. Brederveld rapporteert over de Evangelisatie, terwijl ook ds. Ringnalda enthousiast vertelt over 't Strandpastoraat gedurende zes weken in de Dishoek, Vrou wenpolder en Zoutelande. Ds. Van Wouwe rapporteert over de Particuliere Synode, die voortaan in maart zal vergaderen, en niet meer in juni, zoals voorheen, terwijl nu steeds de kerk van Goes samenroepen zal. Ds. Boot rapporteert over de geestelijke verzorging van de militairen de recruten- dag wordt dringend in de aandacht van de kerkeraden, en dus van de jongens, die in militaire dienst gaan, aanbevolen, daar de laatstgehouden recrutendag in Middelburg wat onze Classis betreft wel wat beter bezocht had kunnen zijn, en daarom zij nu alvast meegedeeld, dat de e.v. recruten dag gehouden zal worden D.V. op 20 oktober a.s. De vacaturebeurten worden als volgt geregeld voor 't 2de kwartaal 1965in Domburg-Westkapelle 4/4 ds. Boonstra, 11/4 ds. Boot, 25/4 ds. Bosman, 2/5 ds. Brederveld, 9/5 ds. Elshout, 16/5 ds. Gom- mer, 30/5 ds. Den Hengst, 13/6 ds. Kor net, 20/6 ds. Meijer en 27/6 ds. Oegema in Sint Laurens 25/4 ds. Streefkerk, 30/5 ds. Van Til en 27/6 ds. Verschoor in Breskens 25/4 ds. Van Wouwe, 16/5 ds. Van Wilgenburg en 20/6 ds. Boonstra. Een ouderlingencursus zal deze winter weer door de kerkeraad van Gapinge wor den georganiseerd. De volgende vergadering zal D.V. op donderdag 12 november a.s. worden ge houden. Met ingang van die datum zal 't scribaat voorlopig weer bij toerbuurt wor den waargenomen, daar ds. Streefkerk, die vele jaren met grote liefde en accura tesse onze scriba was, nu op zijn verzoek hiervan ontheven is. De praeses dankt ds. Streefkerk heel hartelijk voor de grote trouw, waarmee hij de Classis in deze functie gediend heeft. De vergadering wordt gesloten na dank gebed door de assessor. In opdracht van de Classis, J. H. MEIJER, h.t. scriba II. UIT DE KERKEN Beroepen te Nederhorst den Berg, te O. en N. Bildtzijl, te Doezum, te Rotte- valle, te Veldhausen (Did) en te Zout kamp J. J. R. Baas, kand. te Amsterdam te Gasselternijveen, te Heusden-Meeuwen, te Gees, te Vlagtwedde en te Vleuten-De Meern T. L. H. Pieterse, kand. te Voor schoten te Leeuwarden-Huizum (vak. wijlen W. v. d. Heide): H. Kremer te Giessenburg te Groningeu-Noord (3e pred. pl.H. J. Heijnen te Vlaardingen te Oudewater M. Boot te Gapinge te DrachtstercompagnieG. Torenbeek te Vrijhoeve-Capelle. Aangenomen naar LekkerkerkH. C. Voorneveld te Pernis naar Scharnegou- tum W. E. M. Honig, kand. te Amster dam. Bedankt voor Joure H. Veenstra te Ui.k voor Balk, Hellendoorn, Sleen en voor St. Laurens W. E. M. Honig, kand. te Amsterdam voor Andijk (vak. C. Dijk stra): M. van Harmeien te Wons. Geen verder beroepen. Kand. T. L. H. Pieterse te Voorschoten kan geen ver dere beroepen in overweging nemen. Afscheid en intrede. Ds. G. Clements te Lekkerkerk is voornemens 27 september intrede te doen te Sneek, na bevestiging door ds. J. M. Spier aldaar op 25 septem ber als bevestiger van ds. W. Visscher te Rutten (N.O.P.), die naar Maasdijk vertrekt, zal optreden ds. T. Lopers te Kootwijkerbroek ds. H. Gilhuis is voor nemens 27 september afscheid te nemen van Balk, om 11 oktober d.a.v. intrede te doen te Zaandijk, na te zijn bevestigd door zijn vader, dr. J. C. Gilhuis van Amster dam-Oost wegens vertrek naar Bussum nam dr. A. Wind afscheid van Almelo, sprekende over Hebr. 13 8 wegens zijn benoeming tot luchtmachtpredikant in lang verband is ds. J. Verlare voornemens 27 september afscheid te nemen van Rotter- dam-Schiebroekds. J. P. Rozendal is voornemens 11 oktober afscheid te nemen van Gramsbergen, om 18 oktober d.a.v. intrede te doen te Wilnis, na te zijn be vestigd door ds. F. J. B. Schielaan van De Krim. Dr. D. van Swigchem heeft te Kam pen een nieuwe pastorie betrokken in de Lelystraat 47. Ds. J. Overduin te Veenendaal zal in de diensten van 4 oktober aandacht schenken aan het feit, dat hij met ingang van 1 oktober emeritaat heeft ontvangen. Toch zullen dit geen afscheidsdiensten zijn, omdat hij de gemeente blijft voorgaan, maar al het andere werk dan zal beëin digd hebben. Ds. J. H. Sillevis Smitt, emeritus predikant te Bussum, hoopt 16 oktober te vertrekken met de Willem Ruys, wanneer dit schip zijn laatste reis maakt onder Ne derlandse vlag. Hij zal deze wereldreis, die ruim 2 maanden- duurt, meemaken als boordpredikant. Aan het einde van de reis zal het schip vrijwel onmiddellijk naar Italië vertrekken, waarheen het, na 20 jaar voor Nederland te hebben gevaren, aan een scheepvaartmaatschappij is verkocht. Ds. J. Verlare te Rotterdam-Schie- broek, die een benoeming heeft aanvaard tot luchtmachtpredikant in lang verband, zal zich begin oktober vestigen te Amster- dam-Buitenveldert, Slangenburg 75. Hilversum. De verregaande wanorde lijkheden op de laatste banken van de Maranathakerk, zijn na herhaalde waar schuwingen, niet achterwege gebleven. De kerkeraad besloot daarom, dat op de ach terste banken geen personen mogen zitten, jonger dan 21 jaar, tenzij onder begelei ding van hun ouders. Deze zelfde regel zal straks automatisch gelden voor de nog in aanbouw zijnde kerk. Spijkenisse. Evenals in vele andere gemeenten zal gedurende de laatste drie maanden van dit jaar een proef worden genomen met het éne offer. Toch werd in een stukje, dat handelde over deze be slissing, direct daarop geschreven„Nu alvast dithet ligt niet in het voornemen, de kollekte bij de uitgang (voor het uit breidingsfonds) te laten vervallen. De ta ken die onze gemeente in nabije en ver dere toekomst wachten zijn daarvoor ge noegzame reden Het éne offer betekent niet, dat men daarnaast toch nog andere koliekten in ere houdt Geluidsbandje. Het voornemen be staat een bandje te vervaardigen, waarop door de onlangs overleden schipperspredi- kant ds. C. Maan gesproken woorden zijn vastgelegd. Het bandje wordt vervaardigd door mej. Evers, directrice van het Prins Bcrnhardinternaat in Maasbracht. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Ytsma te Rotterdam. 2.30 uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Ytsma. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra, Voorb. H.Av. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Van Wilgenburg, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Van Wilgenburg, Dankz. H. Av. Enige collecte Kerkbouw. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10.15 uur Ds. Van Wilgenburg, 7 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds De Jongh, 2.30 uur Ds. Streefkerk Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Den Hengst. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Cand. Borreman. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Van den Berg te Ermelo Veere 10 en 2.30 uur Ds. Groenenberg, 's-Gravenhage Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Jansen te Goes. Westkapelle 9.30 uur Ds. Streefkerk, 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Verbeek. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en 3 uur Ds. Oegema te Arnemuiden. Hoek 10.30 en 2.30 uur Cand. Stroes te Amsterdam. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerf. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Gispen. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Kornet te Vlissingen. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Van' Strien te Delft, Voorbereiding H. Av. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Van Til te Middelburg. Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. Van der Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Jeugdzondag) (Westerkerk) 10 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Middelkoop te Workum. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Middelkoop. 5 uur Ds. Kats. Collecte voor eigen Jeugdverband. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Booy, Bed. H. Av. en Dankz. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Bed. H. Av. en Dankz. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 uur Ds. Kampherbeek te Heemse, Bevestiging, 5 uur Ds. Juch, Intrede. Kruiningen 10 en 5 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 5 uur Ds. Ribberink, Rotterdam. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Joosse te Barendrecht. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 5 uur Ds. Brederveld te Souburg. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. Van der Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Donner te Scheveningen. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Ros te Harderwijk. Oud-Vossemeer 10.30 en 2.30 uur Cand. Zijlstra te Lunteren. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Kuiper, Schoonhoven. Tholen 9 en 4.45 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10.30 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. De Jongh te 's-Gravenhage. Haamstede 10 en 5 uur D's. Van Driel te Ouddorp, Voorbereiding H. Av. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Noordhof te den Bommel Oosterland 1-0 en 3 uur Ds. Hoogsteen, Voorb. H. Av. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1964 | | pagina 3