Officiële Berichten Uit de Gemeenten NIEUWS Predikbeurten zondag 13 september 1964 kenbouw-actie, die negen kerkgenoot schappen dit najaar voeren onder het gezamenlijke motto „Antwoord '64". De hervormde kerk staat als tweede op de lijst met een programma van 120 kerken voor de komende vijf jaar. De christelijke gereformeerden rekenen voor deze periode op 30 kerken. De kleinste „gegadigde" is de oud- katholieke kerk, die slechts 2 nieuwe kerken hoeft te bouwen. Merkwaardig is, dat reeds sinds 1945 de gerefor meerden veel meer nieuwe kerken heb ben gebouwd, dan de viermaal zo grote hervormde kerkgemeenschap. Hierbij moet echter worden bedacht, dat de gereformeerden niet alleen bouwden in nieuwe woonwijken, maar ook in plaat sen, waar hun oude kerken uit de vo rige eeuw zo bouwvallig waren, dat nieuwbouw onvermijdelijk was. Niet bekend is het aantal vernieuwde en ge restaureerde gereformeerde kerken. Bij de hervormden waren dit er 443. Omdat de gereformeerde kerken voor de grootste vraagstukken staan, wordt door de Stichting Steun Kerkbouw van deze kerken ook extra hard gewerkt om binnen het eigen kerkverband be grip te wekken voor de grote proble men. Het gaat niet meer alleen om de randstad Holland en de grote industrie centra, al zijn daar de zorgen wel het grootst. Maar heel Nederland veran dert. Ook kleine dorpjes krijgen grote nieuwe woonwijken. Er is echter nog een ander probleem. Steeds meer men sen gaan met vakantie. Tijdens week enden ontvlucht men met auto's de grote steden. Er zijn oude stadskerken, die in vakantietijd 's zondags half leeg zijn. In enkele gevallen sluit men zulke kerken zelfs enkele weken. De mensen zijn in de recreatiegebieden van de Veluwe, Friesland, Drente of Zeeland. Daar zijn de dorpskerkjes te klein om alle gasten onder de kerkgangers een plaats te bieden. In die plaatsen moet gebouwd, uitgebreid of vernieuwd wor den. Een speciaal deputaatschap voor recreatie is in opdracht van de synode der gereformeerde kerken juist dezer dagen begonnen met de aanpak van dit typisch eigentijdse vraagstuk. Wat ook de resultaten van deze stu die zullen zijn ieder, die z'n ogen niet sluit voor de veranderingen, kan zelf wel vaststellen, dat er heel wat gebeu ren moet, wil de kerk bij-de-tijd blijven. Gezamenlijk vragen de kerken in de pers, radio en televisie de aandacht voor de bouwactie en geven zij voorlichting. Maar iedere kerk zal binnen het eigen kerkverband de eigen moeilijkheden moeten oplossen. Vandaar de extra in spanning voor de gereformeerde kerken van de Stichting Steun Kerkbouw in Den Haag (giro 400.200). Onder an dere zal in de komende weken een voorlichtend „Kerkjournaal" in een op lage van 250.000 stuks in gereformeerd Nederland verspreid worden onder het motto „Werk een jaar lang elke dag vijf minuten voor Uw kerk". UTRECHT HERSTELT CONTACT MET SEMARANG. Kerkelijk herstellen zich de betrek kingen tussen Nederland en Indonesië. Naar de stad Semarang op Midden- Java zal een predikant uit ons land vertrekken, speciaal voor kadervorming van de leden van de Indonesische chris telijke kerk in dat gebied. Het is ds C. H. Koetsier uit Koog aan de Zaan. Hij werd beroepen door de gerefor meerde kerk van Utrecht-Noord en de kerk van Semarang gezamenlijk. Sinds 1945 toen het noordelijke ge deelte van Midden-Java werd verlaten door de Duitse zending, die hier vroe ger werkte, hebben speciaal de gerefor meerde kerken uit de provincie Utrecht contacten gekregen met dit gebied. Hun predikant in Semarang, dr J. v. d. Lin den repatrieerde in 1958. Ook tijdens de toen volgende jaren, waarin de be trekkingen tussen Nederland en Indo nesië verbroken waren, bleven de goede kerkelijke relaties tussen Utrecht en Semarang behouden. Nu officiëel de betrekkingen hersteld werden, is vanuit Semarang een beroep gedaan op een Nederlands predikant. Op Midden-Java groeit de Indonesi- sche-christelijke kerk op het ogenblik sneller dan de bevolking. De gehele kerkgemeenschap van dit gebied omvat thans bijna 50.000 mensen. Vorig jaar traden ruim 2000 nieuwe leden toe, niet door zending, maar door de evangelisa tie van de Indonesische christenen zelf. In enkele gevallen ging een heel dorp over tot het christendom. Er zijn echter te weinig predikanten en pastorale medewerkers (goeroe's). Daarom be steedt de Midden-Javaanse kerk bijzon dere aandacht aan de vorming van de gewone gemeenteleden. Speciaal daar voor, en ook voor het jeugdwerk, is nu ds Koetsier uit ons land beroepen. Hij heeft dit beroep inmiddels aangenomen. Ds Koetsier studeerde o.a. aan het zen dingsseminarie van de gereformeerde kerken te Baarn. De kerk van Kamperland roept de ker ken van de Classis Goes op ter Classicale vergadering op donderdag 15 oktober a.s., des middags om 1 uur en verzoekt even tuele punten voor het agendum vóór 1 oktober te zenden aan de eerst-onderge- tekende.- Namens de roepende kerk, A. J. RADDER, Praeses. A. DE NOOIJER, Scriba. Nieuwerkcrk, Kerkelijke stand. Ingekomen Heiltjc Folmer- Schilperoord, van de kerk van Zierikzee, met bel. att. Hartelijk welkom in de kring der ge meente, en een gezegende tijd met je man toe gewenst in Nieuwerkerk Adres isWest straat 28. Op de valreep Nog een groet van de lezers vanuit Arnhem, vanwaar de nachttrein ons zal brengen naar Italië. Doel is dan over te stap pen op de boot over de Middellandse zee Ik heb mijzelf getracteerd op een couchette, om de leden 's nachts nog wat te kunnen uit strekken. Zal de trein dan voortdenderen Wat 'n bewaring is er dan nodig Ik hoor al in gedachten (ja ik weet 't ik loop al ver voor uit, want we zullen eerst 18 september Israël binnen gaan), maar ik zal in gedachten horen, op de cadans van de trein leel menoecha, d.i. wel te rusten (letterlijknacht van rust) en als antwoord daarop thè-èrav sjenotècha, d.i. ook wel te rusten, letterlijk aangenaam moge zijn uw slaap Nog een groet dus bij de grens van ons land. Dr. J. H. Becker. UIT DE KERKEN Beroepen te Beetserzwaag, te Blokzijl en te EricaJ. J. R. Baas, kandidaat te Amsterdam te Culemborg, te Anna Ja- cobapolder, te Domburg-Westkapelle, te Haastrecht, te Moordrecht, te Numans- dorp, te Oostburg en te Vijfhuizen T. L. H. Pieterse, kandidaat te Voorschoten te Sleen en te St. LaurensW. E. M. Honig, kandidaat te Amsterdam te Andijk (vak. C. Dijkstra): M. v. Harmeien te Wons te Groningen-Zuid (evangelisatie- predikant) G. v. d. Berg te Grijpskerk te Pijnacker-NootdorpH. Kremer te Giessenburg te Wilsum (O.) en te Lut- jesgastG. van 't Riet te Lioessens (Fr.); te Leeuwarden-HuizumH. Kremer te Giessenburg te Heusden-Meeuwen en te Vlagtwedde T. L. H. Pieterse, kand. te Voorschoten. (Kand. Pieterse kan geen verdere beroepen in overweging nemen.) Aangenomen naar Badhoevedorp (vak. wijlen P. Warmenhoven)F. J. Bil te Delfzijl naar Utrecht-Noord (in samen werking met de kerk van Semarang): C. H. Koetsier te Koog aan de Zaan naar OldekerlcJ. Goris te Lutten aan de De- demsvaart. Bedankt voor Krommenie J. de Jongh te Nes (W.D.); voor Doetinchem (2e pr. pl.): J. van Dalen te Uithoorn voor Wer kendam (vak. H. Moll): A. IJkema te Putten voor Joure H. Veenstra te Urk. Geen verdere beroepen. Kandidaat W. M. Honig te Amsterdam kan geen verdere beroepen in overweging nemen. Ds. H. H. van Kapel, emeritus-predi kant te Rhoon, is benoemd tot hulppredi ker te Poortugaal. Hij heeft deze benoe ming aanvaard en is met ingang van 1 september zijn werkzaamheden begonnen. Afscheid en intrede. Wegens vertrek naar Delft (studentenpredikant), nam ds. K. Welbedacht afscheid van 's-Graven- hage-Oost, sprekende over Jac. 1 2224 na te zijn bevestigd door ds. S. E. Wes- bonk van Vreeswijk, deed ds. J. J. Lam me, gekomen van Avereest-Balkbrug, in trede te Stadskanaal, sprekende over Jes. 40 3a en 9b wegens vertrek naar Bergen (N.H.) nam ds. J. Sap afscheid van Arum, sprekende over Ruth 4 1217 wegens vertrek naar Haren als geestelijk verzorger van het sanatorium Beatrixoord, nam ds. S. Greving afscheid van Wildervank met Hand. 20 32 wegens vertrek naar Reit- sum c.a. nam ds. Joh. G. Lensink afscheid van Haastrecht, sprekende over Judas 24 en 25 na bevestiging door ds. E. de Jong van Winterswijk met Ef. 4 1113, deed kandidaat A. M. de Hoogh, gekomen van Oldebroek, intrede te Dalfsen met Matth. 11 29 en 30 ds. H. van Rhijn is wegens vertrek naar Hardenberg voornemens 20 september afscheid te nemen van Leeuwar den ds. G. Brouwer is voornemens 20 september afscheid te nemen van Ten Post, om 4 oktober d.a.v. intrede te doen te Zaandamkandidaat J. Dethmers van Amsterdam-Zuid is voornemens 18 okto ber intrede te doen te Woubrugge we gens vertrek naar Groningen-West (stu dentenpredikant), nam ds. C. de Kruyk afscheid van Leeuwarden, sprekende over 1 Cor. 16 22b wegens vertrek naar Urk nam ds. A. W. Bol afscheid van Frane- ker, sprekende over Ps. 103 2 en Lukas 12 2537 na bevestiging door ds. Th. Kuiper van Murmerwoude deed ds. W. Feenstra, gekomen van Woodstock (On tario, Canada), intrede te Rinsumageest ds. P. A. Kouwenhoven is voornemens 13 september a.s. afscheid te nemen van Poortugaal wegens zijn benoeming aan het christelijk lyceum te Dordrecht. Ds. W. A. J. Dalmeyer te Nieuw- Buinen is in het diaconessenhuis te Em- men opgenomen voor een operatieve be handeling. Hij zal voorlopig zijn gemeente niet kunnen voorgaan. Ds. P. G. van Berge, die voor een kort verlof in ons land vertoefde, is per vliegtuig naar Makassar vertrokken om zijn werkzaamheden aan de theologische school aldaar voort te zetten. De reis gaat via Iran, waar ds. van Berge in het kader van de „Kerk Overzee" bezoeken zal brengen aan een groot aantal Nederlan ders. Ds. A. M. Franssen te Borger heeft om gezondheidsredenen vervroegd emeri taat aangevraagd. Ds. Franssen, die 11 juli 1901 werd geboren, was eerst predi kant bij de Chr. Geref. Kerken. Hij stond van 19321944 te Biezelinge. Later ging hij over naar de Gereformeerde Kerken, om zich 17 januari 1954 aan zijn tegen woordige gemeente te verbinden. Ds. Franssen blijft te Borger wonen, namelijk in het uitbreidingsplan de Westeres. Drs. K. L. F. Ie Grand uitgezonden. In de geheel bezette Opstandingskerk te Arnhem hebben de kerken van Gelderland zondagavond ds. K. L. F. Ie Grand uitge zonden als predikant voor de christelijke kerk van Medan, die deze predikant heeft beroepen voor het missionaire werk. Een groot aantal afgevaardigden van tal van plaatselijke kerken in de provincie Gelder land en van verschillende zendingsinstan ties gaven van hun belangstelling blijk, terwijl ook het gemeentebestuur van Arn hem en de oecumenische raad van kerken een afvaardiging gezonden hadden. Ds. Ie Grand werd bevestigd door de nestor van de Arnhemse predikanten, ds. N. Wil- lemse, die dit deed met een preek over Jer. 15 27a, waarna ds. Ie Grand intrede preekte met 1 Joh. 4 15. Woorden van afscheid werden tot de vertrekkende pre dikant gericht door ds. Joh. P. Boer, na mens de kerk van Arnhem en de commis sie van advies van de Gelderse kerken, door ds. B. Keers, hervormd predikant ter plaatse namens de oecumenische raad, door ds. L. W. Korvinus van Nijmegen, namens de classis Arnhem, door ds. B. Richters van Baarn, namens de Sumatra- Makassar-zending en door mevr. Korvi nus namens het vrouwen zendings thuis front. Ds. Le Grand is predikant geweest in Twijzel, legerpredikant in Indonesië en daarna enkele jaren predikant te Palem- bang. Dokter Paula Elshove te 's-Graven- hage, sedert 1962 longarts aan het United Christian Hospital in Lahore in West- Pakistan, heeft opnieuw een visum voor Indonesië gekregen. Dokter Elshove, die werkzaam is geweest aan het christelijk t.b. sanatorium Pakem bij Jogjakarta, hoopt nog deze maand naar Indonesië te ver trekken om haar werk in dienst van de zending aldaar voort te zetten. Ds. J. J. Lamme heeft zich te Stads kanaal gevestigd Texellaan 15. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Van Til, Bed. H. Av. 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg, Bed. H. Av.^ 5 uur Ds. Van Til, Dankz. H. Av. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Ringnalda. 7.15 uur Ds. Boonstra, Ds. Van Wilgenburg,, Ds. Van Til Jongerendienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Van Wilgenburg, Voorber. H. Av. 5 uur Ds. Ringnalda. (Rusthuis, Branderijmolengang) 10.15 uur Ds. Van Wilgenburg, Bed. H. Av. Enige collecteDiaconie. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. De Craene te Baarland. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema, Bed. H. Av. en Dankzegging. Domburg 10 en 2.30 uur Gapinge 9.30 uur Ds. Den Hengst, 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 uur Ds. Boot, 2.30 uur Ds. Den Hengst. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10 uur Ds. De Jong, Vlootpredikant, 2.30 uur Ds. Van Til. Serooskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Cand. Baas. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Cand. Van Dijk te Hilversum. Westkapelle 9.30 uur Ds. Kampherbeek, 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Firet te Scherpenzeel. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en 3 uur Cand. Van Drimmelen, Klundert. Hoek 10.30 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Hoornstra te Hoofddorp. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Gispen. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Brunsting te Baarn. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Groenevelt te Urk. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Driewegen 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Ds. Jansen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Kats, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Jansen, Dankzegging H. Av. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Kats, Dankz. H. Av. Collecte voor de Kerk. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Verschoor te Vlissingen. Namiddag Voorber. H. Av. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Van Rheenen. Kruiningen 10 en 5 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 5 uur Ds. Mintjes. Namiddag Afscheid. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 5 uur Cand. Pieterse te Voorschoten. Bergen op Zoom 10 uur Ds. Van der Stoel, 5 uur Ds. Le Cointre te Amsterdam. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 u. Ds Le Cointre, 4 uur Ds. Van der Stoel. Krabbendijke 9 en 2.30 uur Ds. Spoelstra te Boskoop. Oud-Vossemeer 10.30 en 2.30 uur Ds. De Wit te Rotterdam. Poortvliet 10 en 2.30 uur Ds. Van Egmond, Bed. H. Av. en Dankz. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Sloot. Tholen 9 uur Leesdienst, 4.45 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10.30 en 3 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Scholing. Haamstede 10 en 5 uur Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. v. d. Klaauw, Legerpred. Oosterland 10 uur Leesdienst, 3 uur Ds. Nawijn. Scharendijke 10 uur 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1964 | | pagina 3