Onze Ouderlingen r Nogmaals „OPUS DEI" Officiële Berichten Uit de Gemeenten NIEUWS Predikbeurten zondag 3 en donderdag 7 mei (Hemelvaartsdag) 1964 Terwijl Spaanse prinsjes om 'n troon vechten op diplomatiek vlak, en terwijl kardinaal Alfrink belooft de reden be kend te maken waarom hij prinses Irene heeft herdoopt, is het ook nodig dat wij als reformatorische christenen kennis nemen van dat andere Rome dat zich in zijn geschriften laat kennen. Voor mij heb ik hier de Franse ver taling liggen van het Spaanse boekje „Camino" (De weg). Dit boekje zou niet zoveel aandacht nodig hebben, als we hier niet te doen hadden met 'n boekje dat geschreven is door de pre sident-generaal ('n geestelijke) van het ,,Opus Dei" geval. Dit boekje moet be schouwd worden als het statuut van deze ,,orde". En omdat er juist heel wat uitspraken in dit boekje voorkomen, die ook ons, zij het misschien alleen zijdelings, raken, daarom dacht ik toch u enkele van deze uitspraken te moeten doorgeven. Vooreerst is de geheimhouding een van de voornaamste kenmerken van deze ,,orde". ,,Welk een voorbeeld van discretie", aldus Mgr. Escriva de Ba- laguer, de president-generaal van deze beweging, .geeft Maria ons niet? Zelfs de heilige Jozef maakte ze geen deel genoot van haar mysterie. Zo ook is de geheimhouding een van de zaken die wij voor alles zullen moeten betrach ten." 'n Andere trek is de onvoorwaarde lijke gehoorzaamheid Gehoorzaamt,", aldus het boekje, zoals een instrument gehoorzaamt in de handen van de kun stenaar, zonder u 'n ogenblik af te vra gen Waarom". Op de vraag aan wie men gehoorzamen moet is het antwoord ook duidelijk nl. aan Mgr. Escriva. Vanzelfsprekend was men in Rome voor zoiets niet onmiddellijk te vinden. Het duurde dan ook zijn tijd voor dit instituut door Rome erkend werd. Sinds 1950 is dit echter 'n voldongen feit zo dat dit boekje en zijn leer nu door de r.k. kerk goedgekeurd is. Men heeft van dit boekje ook wel eens gezegd ,,Ach, het is maar 'n boekje', dat 25 jaar ge leden geschreven is", maar we zullen van de andere kant toch ook moeten inzien dat in dit boekje de statuten wer den neergelegd die nog nooit zijn terug getrokken noch vervangen. Naast deze twee hoofdtrekken uit het boek zijn er nog andere raadgevin gen zoals „Discuteer nooit" en 'n vol gende raad ,,als wij, om een aards leven te redden, met instemming van ieder een geweld gebruiken (zelfverdedi ging zouden wij dan geen geweld mo gen gebruiken om het Leven (met 'n hoofdletter) te verdedigen?" Misschien zegt menig lezer, ach, men moet dit allemaal zien van uit 'n Spaan se mentaliteit, zo iets heeft in ons land toch niets te betekenen Gelukkig nog niet, kan ik daaraan toevoegen, en de Opus Dei-werkers te Amsterdam (twee Spanjaa.rden, één Duitser en 'n Ier) zijn er ook meer en meer van overtuigd, dat dit niets is voor ons land. Ze heb ben zelfs, als men ze mag geloven, nog niet eens één medewerker gevonden, ofschoon men hier ook moet opletten voor de zogenoemde discretie-taktiek. In Spanje echter waar het werk ook stilaan zo begon, is dit uitgegroeid tot 'n zeer sterke beweging, die op dit ogenblik minstens vijf ministers telt in het huidige kabinet, 'n Vraag die mij persoonlijk wel eens bezig houdt is deze in hoever het Maria-legioen, die ook 'n soort geheimhouding in haar bla zoen voert, hiermede in verband staat Nu weet ik wel dat het Maria-legioen van Ierse oorsprong is en vooral in China zijn sporen heeft verdiend tijdens de communistische overheersing en dat haar indeling in cellen enz. geweldig aan het communistische systeem doet denken, maar ook hier is geheimhou ding een van de factoren waarmede men rekening moet houden en deze vereniging bestaat wél in Nederland en met bisschoppelijke goedkeuring. Al met al geloof ik niet dat al deze zaken ons bang moeten maken. Wij weten immers dat niet wij, maar God voor ons strijd. Toch is het wel goed geloof ik, dat wij van het bestaan en van de statuten van deze verenigingen op de hoogte zijn, omdat wij zo „Rome" voluit leren kennen, niet om aan anti papisme te doen, maar wel omdat wij moeten weten „hoe" de vork in de steel zit. M. V. J. DE CRAENE. I Neen, dit meervoud is geen arrogan tie. Ik heb in een volle zaal de opdracht gekregen om over de ouderlingencon ferentie te schrijven. Ze zullen gedacht hebben wie één ouderling onder de loupe heeft, kan er ook wel honderd onder leggen. Ja, zo'n honderd ouder lingen waren in Goes, verleden zater dag. En heel wat predikanten. O tem pora, o mores. Andere tijden, andere zeden. Vroeger kwam een dominee op Zaterdag z'n studeerkamer niet uit. Als op een zaterdag een ouderling uit De Beemster aan Mevrouw Betje Wolff vraagt, of hij haar man, de pastoor van De Beemster, spreken mag, kijkt de pastoorse hem heel verbaasd aan. „Weet U niet, dat mijn man vandaag onzichtbaar moet zijn om morgen on begrijpelijk te kunnen wezen En Ds. Couvée heeft in G.W. geschreven, dat een dominee z'n preekstudie op zaterdag alleen voor de stervenden in z'n gemeente onderbreken mag. Maar ook een dominee kan aan de nivellering niet ontkomen. Z'n zaterdag en z'n vrij dag gaan er aan. Het is geen verloren dag geweest bij onze ouderlingen. We waren onder blij moedige leiding. Je kunt zeggen Br. Rouw hoeft geen leiding te geven. Hij is leiding. Zonder enige opzet. Nu, die voorzitter is ook met drie en tachtig stemmen herkozen. En een stemming is wel de eerlijkste zaak van de wereld. Aan een discussie waagt zich niet ieder een. Stemmen daar wordt je niet zenuwachtig van. Het is van die ouder ling zo echt te begrijpen. Die het met z'n dominee absoluut niet eens was op de kerkeraadsvergadering. Dat hij zei „Dominee, met praten kan ik niet tegen U op. Zullen we maar gaan stemmen?" Br. Rouw is met ere herkozen. Ook dit heeft hij blijmoedig, en tegelijk ootmoe dig, genomen. De secretaris, br. Balkenende, kon zich niet herkiesbaar stellen. We hoor den, dat er voor hem hoop op herstel mag zijn uit zeer ernstige ziekte en dat al de moeite van het ziekbed bij br. Balkenende niet kan opwegen tegen de heerlijkheid van de vertroosting Gods in Christus. Het verslag van de penningmeester was een cirkel. Het begin raakt aan het eind. Ze boeren niet vooruit en niet achteruit. Er is steeds 1200,— in kas. Dat kon triester. Tot secretaris wordt br. Hogendorf gekozen. Och, nu weet U alleen nog maar iets van de bestuurstafel. Wel een belang rijk element van de conferentie. Maar U wilt over de conferentie zelf horen. Nog D.V. een week geduld. U hebt op deze materie wel eens langer moeten wachten. G. S. O. AGENDUM vergadering Classis Middelburg, op dinsdag 12 mei 1964, des ochtends om half tien, in het Gereformeerd Jeugdgebouw, Singelstraat 15, Mid delburg. 1. Opening. 2. Nazien credentiebrieven. 3. Constituering vergadering. 4. Vaststelling agendum. 5. Notulen. 6. Verslag gevoerde correspondentie. 7. Ingekomen stukken. 8. Instructies. 9. Vaststelling vacaturebeurten. 10. Rapporten a. Commissie Rusthuizen. b. Zending. c. Evangelisatie. 11. Verkiezing afgevaardigden Particu liere Synode 1964. 12. Rondvraag art. 48. 13. Persoonlijke rondvraag. 14. Vaststelling volgende vergadering. 15. Korte notulen. 16. Sluiting. Namens de Roepende Kerk, J. BOONSTRA, Praeses. B. H. LAVOOIJ, Scriba. Moderamen Ds. A. VERSCHOOR, Praeses. Ds. C. VAN ULDEN, Assessor. Ds. J. C. STREEFKERK, Scriba I. Ds. P. VAN TIL, Scriba II. P.S. Alle kerken worden opgeroepen ook één diaken primus en secundus af te vaardigen. Nieuwcrkerk, 1. Zondag 19 april 1.1. was het een blijde dienst, toen de vier reeds genoemde jonge mensen belijdenis aflegden. Weest blijde in de hoop, geduldig in de vedrukking, vol hardend in het gebed (Rom. 12:12), dat was de tekst. Zoon des Vaders, schenk hun Uw genadede zegenbede. Mogen an deren nog tot jaloersheid worden verwekt, om ook de Here te belijden in het openbaar, in het leven van alle dag, en ook aan Zijn tafel. 2. Wegens m'n vacaturebeurt in Zonnemaire zal zondag 3 mei een predikant van elders onder ons voorgaan. Tevens zal op die zondag in Haamstede D.V. Ds. Hoogsteen bevestigd worden. Bij de intrede 's middags om 5 uur zal ook onze kerkeraad vertegen woordigd zijn. 3. Hemelvaartsdag let op het aanvangsuur, gesteld op 9 uur, daar we 10.30 uur in Bruinisse hopen voor te gaan. 4. Verkiezing van ambtsdragers zondag 3 mei a.s., na de morgendienst, uit de volgende tweetallen voor ouderling br. S. Overbeeke, br. Jors Schiettekatte A.Jzn; voor diaken br. Jac. de Bil Jzn., br. Jac. Syriër. We mogen de gemeente wel opwekken ook nu mee te werken, mee te bidden, voor deze belangrijke zaak. De Koning der Kerk schenke veel genade van bereidwilligheid aan alle kant, aan een ieder van ons. J. H. B. Oosterlanch In memoriamZo is dan nu onze br. H. Stuy heengegaan. We noemden hem in deze stukjes meermalen, als ernstig ziek. Nu riep de Here hem op. Donderdag 16 april is hij ten grave gedragen. Maar wat een glans mocht er liggen over die begrafenisdag er blijft immers een rust over voor het volk van God Daarvan sprak hij. Daarbij leefde hij. Al heeft onze br. eigenlijk maar kort, 4 jaren, hier gewoond, we vergeten hem en zijn arbeid niet licht. God sterke zijn weduweJ. H. B. UIT DE KERKEN Beroepen te Wolvega H. A. Starren- brug te Eefde-Gorssel te Eist (Gld.): G. Heitink, kandidaat te Rheden te Pieterburen-Schouwerzijl, te Wieringer- werf en te Wormer F. de Jonge, kandi daat te Amsterdam-W. te Joure G. Clements te Lekkerkerk te Oud-Beijer- landD. C. Firet te Gees (Dr.) te Westzaan en te Aardenburg-Breskens H. D. de Wit, kandidaat te 't Harde te Heerlen (vak. A. ter Hoeve): H. Gil huis te Balk. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. v. Wilgenburg 2.30 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Boonstra. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Til. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Van Wilgenburg. Collecte Kerk en Jeugdcent. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Donderdag (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. Collecte Diaconie en Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Donderdag 10 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Rang te Haarlem, 2.30 uur Ds. Gommer. Donderdag 10 uur Ds. Van Til. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Den Hengst. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Donderdag 9.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Donderdag 10 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Cand. Helderman te Amsterdam. Donderdag 10 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 uur Ds. Boot, 2.30 uur Ds. v. Wouwe. Donderdag 10 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Van Ulden. Donderdag 10 uur Ds. Van Ulden. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Donderdag 10 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Donderdag 9 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bosman. Donderdag 10 uur Ds. Bosman. Westkapelle 9.30 uur Ds. Gommer, 2.30 uur Ds. Rang CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Visser te Hardinxveld. Donderdag 10 uur Ds. Van Wilgenburg, Middelburg Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Hoogerwerf. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Donner te Apeldoorn. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Snel te Nieuwveen. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Bakker te Doorn. Donderdag 9 uur Ds. Heemskerk. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. Hoekstra. Donderdag 9.30 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Kats, Zondag 27. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Jansen, Zondagen 28, 29 en 30. Collecte voor de Diaconie. Donderdag (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen. (Oosterkerk) geen dienst. Collecte voor de Diaconie. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Kornet. Donderdag 9.30 uur Ds. Kats. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp 10 en 3 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Driel te Ouddorp. Donderdag 9.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. Van der Stoel. Donderdag 10 uur Ds. Van der Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. v. d. Heiden te Wissenkerke. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Cand. Stroes, Haarlem Donderdag 8.30 uur Ds. Jansen te Goes. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. Donderdag 10.30 uur Ds. Van Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Sloot. Donderdag 10 uur Ds. Sloot. Tholen 9 en 4.45 uur Ds. Van Egmond. Donderdag 9 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Jonkhof te Rotterdam. Donderdag 11 uur Ds. Becker. Haamstede 10 uur Ds. Hoogsteen te Staveren, Bevestiging. 5 uur Ds. Hoogsteen, Intrede. Donderdag 10 uur Ds. Hoogsteen. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Donner, Scheveningen Donderdag 9 uur Ds. Becker. Oosterland 10 uur Leesdienst, 3 uur Ds. Donner. Donderdag 10 uur Leesdienst. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Donderdag 10.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 2.30 uur Ds. Scheele, Hollandse Rading Donderdag 9 uur Ds. Scholing. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Becker.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1964 | | pagina 3