Uit de Pers gepikte graantjes A Officiële Berichten NIEUWS Predikbeurten zondag 12 april 1964 kunnen, daar men ze toch immers niets gevraagd heeft toen men ze in deze vereniging binnenbracht, in een wit kleed met hier de peettante en daar de peetoom, en daarna het lekkere eten, en meneer de dominee, die zich zo vriendelijk over het kindje heenbuigt en wat water druppelt. Allemaal mooi en goed, maar in de grond van de zaak is het niet alleen bij de katholieken, maar ook bij ons, lutheranen en gere formeerden een stuk overgebleven magie, wat we daar bedrijven. Dat moet de atmosfeer uit. Daarom houd ik het met de broeders die de kinder doop willen opgeven". Tot zover Karl Barth. A. G. K. L.S. Dc vergadering van de Kerken in de Classis Zierikzee zal D.V. worden gehou den op woensdag 29 april 1964. Stukken voor het agendum te zenden aan de eerst-ondergetekende vóór 18 april 1964. Namens de samenroepende kerk van Zonnemaire, J. A. v. d. Bijl, praeses. P. H. van Veelen, scriba. Uit een (Rooms) kerkblad De Bazuin: ,,Er wordt gevochten om eerste rangs plaatsen wat even dwaas is als die vraag van Maria van Zebedeüs, die voor haar zonen eerste rangsplaatsen in de hemel vroeg. Maar indien er al stallesplaatsen in de hemel zijn, dan zitten daar de joden en jodinnen aan, breed uit en gezellig. De doodgemartelden op de eerste rij. Dan zijn ze dichter bij hem die als eerste ling de marteldood stierf, omdat hij hun koning was." Kommentaar ja, maar dan moesten ze hem toch eerst wel als hun koning huldigen. Ander kommentaarhad Rome dit maar eens gezegd tijdens de jodenvervolging. Uit kerkblad voor 's-Gravenhage De beste plaatsen. Uit „den Bibliotheek van zijn hert en eygene bevindinge" spreekt Schortinghuis over „Geoefende", „Begenadigde", „Klein- gelovige", „Onbegenadigde", enz. Maak maar uit waar je bij hoort. De brutalen zullen hier ook wel de beste plaatsen be zetten. Was getekend C. G. (ilhuis) Geen kommentaar. Uit Geref. Kerkblad Drente-Overijssel: Wat is de beste plaats? Wel verliest de synode-benaming, in dien de toekomst te Lunteren ligt enige kleur en klank. Voorbij zijn de tijden van namen als Utrecht 1905, Assen 1926, Utrecht 1959. Nu wordt het Lunteren 1963/64, Lunteren 1965/66, Lunteren 1967/68. Enzovoort. Zou het niet wat te veel gelunter worden? vraagt ds. Vellenga. Kommentaar och, 't is mogelijk een beetje moeilijker te onthouden, als 't maar bij gelunter blijft en 't geen ge leuter wordt. Uit een boek „Hoe vindt u dat er gepreekt moet worden Ds. O. Jager citeert Een oude dame zei tegen hem „Ik heb geen klachten over de preek, ik doe als de mussen, ik pik de graantjes uit de paardenvijgen". Kommentaar onsmakelijk kun je zeggen overigens komt het ook voor in Handelingen 17 18. Het woord betweter of klapper is nl. zoveel als graantjespikker, zodat de onderteke ning van deze rubriek nog Bijbels is ook. Graantjespikker. „wie zijn die allen uit Johannes 17?" tot dusver niet beantwoord is Waarde lezer, dat verontrust mij. Als (wat door dr. J. G. Aalders op de laatste Synode opgemerkt is) wij ons steeds meer bewegen naar de Wereldraad, dan vreest hij grote moeilijkheden. Met Prof. Waterink en ds. Vlaardingerbroek en dr. Aalders en de velen is ondergete kende diep verontrust, 'k Ben niet in de bevoegdheid, om de Wereldraad van ker ken te kraken, 'k behoor n.l. maar tot de kleine luyden, maar door genade hoop ik trouw te blijven aan het volle Woord van God, en niet in het minst aan de 3 form, van Enigheid Tot besluit met het drin gend verzoek dit de kleine luyden voor te leggen in de Zeeuwse Kerkbode van deze week. Met Broedergroet, C. SCHIPPER. UIT DE KERKEN INGEZONDEN STUKKEN (buiten verantwoordelijkheid van redactie) Yerseke, 28-3-'64. WAARDE LEZERS, Ondergetekende is geen theoloog, doch wel een zeer verontrust ambtsdrager, die met waardering gelezen heeft, dat ds. J. Vlaardingerbroek eens eerlijk en concreet de verontrustig heeft vertolkt, die onder getekende (en met hem velen in onze geref. kerken) bevangen heeft. Wanneer ds. J. Vlaardingerbroek in ,,'t Veluws Kerkblad" schrijft „Kerk in ontbinding", dan meen ik te mogen aannemen, dat hij zulks niet gedaan heeft uit liefdeloosheid tegenover de zielen, die aan hem zijn toe- betrouwd, en zeer zeker ook niet tegen over de kerk in het algemeen, 'k Meen als Broeder te mogen waarnemen de hoop dat het niet waar mocht zijn, doch dat het helaas toch zó is. Wanneer ds. J. V. een diagnose stelt, met deze uitspraak „de Bijbel is bezig zijn greep op ons te verliezen, blijkend uit recente uitspraken en onzekerheden aangaande Gen. 1 en volgende. Verder de verslapping, dat de Bijbel het over onze leer, en onze wandel te zeggen heeft enz. Vervolgens dat de leer der uitverkiezing in het geding is, en ten laatste dat onze kerken, langzaam maar zeker hun koers zetten naar de We reldraad Zie waarde lezer, dit zijn zeer ernstige zaken, doch wie goed kerkelijk meeleeft, kan 't bovenstaande weerspre ken Niemand minder dan Prof. Waterink schreef onlangs in 't Centr. Weekblad o.a. dit, er heerst een soort éénheidsgriep. Hij beklaagde er zich over (en mijn in ziens zeer terecht) dat wanneer hij het opneemt voor positieve dingen, die hele maal niets te maken Lebben met oecu mene, hij bittere brieven kreeg, omdat hij, volgens die briefschrijvers, de oecumeni sche samenwerking tegenwerkte. Wan neer, zoals door mij ondervonden is (nog heel kort geleden) je diverse kerkeraden aanschrijft met het broederlijk verzoek de gemeenteleden op te wekken een specifiek interkerkelijke bijeenkomst bij te wonen, uitgaande van de I.C.C.C. en je moet dan constateren, dat aan het verzoek helemaal niet voldaan is, dan doet dat pijn. Maar wel (en dat doet nog meer pijn) een bij eenkomst beleggen met roomsen onder 't motief op weg naar éénheid Zeer ver wonderd schreef Prof. Waterink, dat hij op mondelinge en schriftelijke vragen, zelfs ook aan enkelen van „De Achttien", Beroepen te Emmercompascuum A. J. Kampherbeek, kand. te Katwijk aan Zee te Hilversum (7e pred. pl.Dr. G. P. Hartveld te Delft te WesterborkJ. W. Broersma te Vijfhuizen te Nieuw- Weerdinge H. Fransen te Anjum te Kapelle-Biezelinge, Oost- en West-Sou burg, Zwaagwesteinde, Numansdorp, Cu- lemborg en MoordrechtH. R. Juch, kand. te Rotterdam, die geen verdere beroepen meer in overweging kan nemen te Bleis- wijkF. Spoelstra te Schermerhorn te Oudewater W. de Vries te Oude- en Nieuwe Bildtzijl te Utrecht-N. (vac. T. Spilker): A. IJkema te Putten te Maassluis (vac. C. Mak): C. van Rij te Zaandam te Boornbergum en Korte- hemmen P. J. Westerneng te Oosterzee te KlaaswaalG. Warnink te Zaandijk. Aangenomen naar Halle (Gld.): A. J. Bos te Marum (Gr.) naar Amersfoort (vac. G. Veeneman): B. Scholten te Zut- phen naar Ermelo (vac. R. J. Beuke- ma): C. Dijkstra te Andijk naar Klaas waal G. Warnink te Zaandijk naar Urk (vac. J. Wolven): A. W. Bol te Franeker naar Meeden (Gr.): A. J. Kampherbeek, kand. te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Heerlen (vac. A. Ter Hoeve): G. Rang te Haarlem-Z. voor Sellingen F. J. Jansen te Tzummarum voor Vlaardingen (vac. dr. M. J. Mulder): Joh. Dijkstra te Klazienaveen voor Oud- BeijerlandJ. Hindriks te Rotterdam voor Rotterdam-Z. (vac. A. L. Bos): G. Meijster te Ede voor Velp (2e pred. pl.): G. Rang te Haarlem-Z. voor Pie- teiburen-Schouwerzijl en voor Emmer- compascum A. J. Kampherbeek, kand. te Katwijk aan Zee. Afscheid en intrede. Kand. H. van Koetsveld te Naarden is voornemens 12 april intrede te doen te Vaassen. Ds. L. J. Allaart, woonachtig te Baarn, die 26 april 1938 losgemaakt werd van de kerk van Hilligersberg-Terbregge, die hij toen 12 jaar gediend had, heeft thans van de classis Rotterdam eervol emeritaat ontvangen. Ds. Allaart was we gens interne moeilijkheden in zijn gemeen te losgemaakt van zijn vaste bediening. Hij woonde tal van jaren te Rijswijk (Z.H.), thans te Baarn. Ds. Allaart heeft sedert 1938 alle kontakt met de gemeente die hij het laatst heeft gediend vermeden. De kerkeraad van deze gemeente heeft echter kontakt met hem opgenomen en men kwam tot een meer prettige verhouding. Die heeft er toe geleid, dat de kerkeraad de emeritaatsaanvraag van deze oud-dienaar op de classicale vergadering aanhangig maakte. Ds. Allaart, die thans 78 jaar is, diende vóór hij in Hilligersberg kwam, drie jaar de kerk van Roozenburg. In „Pro Rege" het kerkblad van Hilligersberg le zen we, dat aan ds. Allaart in zijn levens avond de vreugde van broederschap her geven is. s. Th. Delleman, studentenpredikant te Groningen, wiens gezondheidstoestand de laatste tijd te wensen overlaat, heeft vervroegd emeritaat aangevraagd, ingaan de 1 januari 1965. Ds. Delleman werd 21 november 1898 te 's-Hertogenbosch gebo ren. Hij studeerde aan de Theol. Hoge school te Kampen en werd 3 januari 1926 door zijn schoonvader, wijlen prof. dr. A. G. Honig te Giessen Oud- en Nieuwkerk bevestigd. In 1930 vertrok hij naar Aalten en in 1938 naar Kralingen, om in okt. 1947 op te treden als studentenpredikant te Groningen, waarom hij aan de kerk van Groningen-West na de kerksplitsing ver bonden werd. Rondom huwelijk en liefde heeft ds. Delleman tal van publicaties op zijn naam staan. Ook schreef hij met zijn overleden Aaltense collega, ds. W. E. Gerritsma enkele boekjes voor de catechi satie en over de geschiedenis van de Geref. kerken. Ds. Delleman bedankte destijds voor een aanzoek van de kerk van Am sterdam om te willen optreden als miss. predikant voor het werk onder Israël. Het Geref. verzetsboek „Op wat wij niet ver geten" is eveneens van zijn hand. In tal van periodieken heeft ds. Delleman gepu bliceerd. Ds. Delleman is secretaris van de stichting „Gemeentetoerusting". Ds. P. J. Luijendijk, secr. van de Sumbazending is met zijn echtgenote naar Soemba vertrokken om aldaar een jaar werkzaam te zijn nu er nog maar één miss. predikant, n.l. ds. H. J. van Oosten, is overgebleven. Gelijk bekend is ds. H. Baarlink met ziekteverlof gekomen. Rotterdam-Zuid. De Breepleinkerk in Zuid zal een grondige restauratie onder gaan. De kosten voor deze werkzaamhed- den komen op ongeveer 130.000, Rotterdam-Zuid heeft nu een eigen oecu menische raad van kerken. De steeds ver dergaande uitbreiding van het zuidelijke stadsdeel werkte mee om tot deze stap te komen. Het bijzondere van het nieuwe be stuur is, dat het geheel bestaat uit „leken". Eindhoven. De samenwerkende dia conieën van Eindhoven, Helmond, 's-Her- togenbosch, Tilburg en Valkenswaard gaan hier een groot bejaardencentrum bou wen, dat verrijzen zal onder architectuur van de heer H. D. Bakker te Rotterdam. Het zal aan honderd bewoners plaats bie den en verrijzen aan het verlengde van de St. Claralaan dicht bij de Adventkerk. Het centrum krijgt vijf verdiepingen en zal twee millioen kosten. Met de herv. ge meente zal worden samengewerkt, waarbij deze van de 95 kamers er 35 krijgt. Ook andere prot. groeperingen kunnen van het centrum gebruik maken. Het wordt het eerste van deze aard in Noord-Brabant. Groningen-Helpman. Eerste Paasdag na afloop van de tweede morgendienst vond hier een korte avondmaalsdienst plaats, die 20 minuten duurde. Tal van jonge mensen die die morgen belijdenis hadden gedaan van hun geloof, zaten met de gemeente aan. Dieren. Tijdens een gemeenteverga- dering werd besloten over te gaan tot ge zamenlijke kerkbouw met de Ned. Herv. Kerk. Met nadruk werd evenwel gesteld, dat het gemeenteleven van de beide kerken zich vrijelijk zou moeten kunnen ontwik kelen. Een gezamenlijke bouwcommissie gaat aan het werk de plannen verder uit te werken. De verhoogde classissubsidie maakt het mogelijk een hulpprediker te benoemen voor een overgangstijd van drie CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. v. Wilgenburg 2.30 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Boonstra. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Til. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Van Wilgenburg. Collecte Kerk. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. Bosman. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. 1 domburg 10 uur Ds. De Jongh, 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. Gt ^pinge 9.30 uur Ds. Bosman, 2 uur Ds. Boot, /oorbereiding H. Av. Griji iskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Den Hengst. Be d- H. Av. en Dankz. Koudi tkerke 9 uur Ds. Elshout, 2.30 uur Ds. Elshout, Zon dag 33. Meliskt ^ke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer, Bed. H. Av. Oostkap «He 9.30 en 2.30 uur Ds. Gommer. Bed. i H. Av. en Dankz. Serooskei 'ke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Lauren 10 en 2.30 uur Ds. Van Ulden. Souburg 9..3Ö en 2.30 uur Ds. Brederveld, Bed. H. Av. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen if.30 en 3 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10 uur Ds. Boot, 2.30 uur Ds. Bosman Westkapelle 10.15 uur Ds. Boonstra, 2.30 uur Ds. Verschoor,.. Voorber. 1 "i Av. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Cand. De Wit te 't Harde. 16 april, 3 uur, Huwelijksbevestiging door Ds. De Vries te Hoofddorp. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en 3 uur Ds. Den Boer, Bed. H. Av. en Dankzegging. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 10 en 3 uur Ds. Hoogerwerf. Terneuzen 9.30 en 3.30 uur Ds. Broek Roelofs te Zuidlaren, Bed. H. Av. Oostburg 10 en 2.30 uur Cand. Zijlstra te Drachten. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Ringnalda te Middelburg. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Van Otterlo, Amsterdam. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen, Bed. H. Av. Colijnsplaiat 10 en 5.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerke*rk) 10 'uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Kats. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Jansen. Collecte voor de Diaconie. 's-Gravenpolder 10 e:n 2.30 u. Ds. Hoekstra, Lewedorp Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Keur te Scheveningen. Kruiningen 10 en 2/30 uur Ds. Koolstra, Bed. H. Av. en Dankzegging. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Kornet te Vlissingen. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 5 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy, Bed. H. Av. en Dankzegging. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. Le Cointre te Amsterdam. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Van der Stoel. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. Haverkamp. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Sloot. Tholen 8.30 en 4.45 uur Ds. Van Egmond. Voormiddag Openbare Belijdenis en Bed. H. Av. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Snel, em. pred. te Nieuwveen. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Den Heeten. Haamstede 10 en 5 uur Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Olde te Soest. Zierikzee 10 en 2.30 uur Ds. Groenenberg, em. pred. te den Haag. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser. Hi

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1964 | | pagina 3