Grafsteen en Preekstoel Uit de Gemeenten NIEUWS Predikbeurten xondag 22 en Goede Vrijdag 27 maart 1964 als br. v. d. Brink van oordeel was, dat zij door een dergelijke publicatie in moeilijkheden zouden komen, of als zij zelf daarvoor geen toestemming hadden gegeven, had hij héél deze passage be horen weg te laten. Wat wil de schrijver hier nu mee Ons er op wijzen, dat er leiders zijn, die de kinderdoop verwerpen, van wie men dat nooit zou vermoeden Of wil hij ons wijzen op het inconsequente van hun houding Of moet de één of an dere kerk aan de kaak gesteld worden, die het waagt een belangrijk deel van haar belijdenis te handhaven Je kunt er van alles van maken. Maar wat nu ook precies de bedoe ling is, deze passage is niet bepaald vleiend voor de kerk, noch voor die lei ders, maar, last not least, evenmin voor het artikel, waaruit ik citeerde. Als br. v. d. Brink over die leiders verteld heeft, die voor hun opvattingen inzake de doop niét durfden uitkomen, is hij nog niet direct toe aan de Bijbelse gegevens. Eerst worden nóg enkele kerkelijke reacties vermeld. Ik citeer weer,,Wij denken bijvoorbeeld aan een gereformeerd onderwijzeresje, dat ter verantwoording geroepen is door haar schoolbestuur en haar predikant. Het is ook voorgekomen dat een doch ter van een predikant de zondag na haar doop ogenblikkelijk als lidmaat van haar kerk werd afgevoerd". Nu hebben we respect voor iemand, die voor zijn eerlijke overtuiging alles over heeft, ook al zijn wijzelf een an dere mening toegedaan. Dat neemt ech ter niet weg, dat een kerkeraad met de betrokkene zal moeten spreken, omdat hier een afwijken van de belijdenis is. Zolang niet is aangetoond, dat de be lijdenis in strijd met de Bijbel is, hebben een schoolbestuur (in het geval van die onderwijzeres) en een predikant dood eenvoudig de plicht om hierover te spreken. De schrijver doet, alsof hier iets heel abnormaals gebeurd is, dat die onderwijzeres haar daad moest verant woorden, maar het is iets vanzelfspre kends. Van kerkeraadsbesluiten kon br. v. d. Brink maar beter afblijven. Om een bepaalde handeling te kunnen be oordelen, moét men alle achtergronden kennen moet men bijvoorbeeld weten óf en zo ja wélke besprekingen er van te voren gevoerd zijn. Van al dergelijke dingen komen we niets aan de weet. Wellicht is de schrijver daarvan even min op de hoogte. Maar waarom publi ceert hij zulke dingen dan Als hij kan aantonen, dat hier iemand onrecht is aangedaan, dient hij zich met die ker keraad in verbinding te stellen, ook al is hij geen lid van die kerk. Dat is een eerlijke reactie. Maar dit schrijven over dingen, die voor niemand te controleren zijn, over personen, die zich niet ver dedigen kunnen, vind ik ronduit een oneerlijk gedoe. Br. v. d. Brink spreekt in dit verband over verdrukkingen. U voelt 't wel kerkeraden en predi kanten zijn de verdrukkers. Het zij zo A. G. K. I Een vriend had hem voor het graf gewenteld. De steen zou getuigen van piëteit voor de gestorven Vriend. De vijanden veranderden de bestem ming. Een wacht er voor, en een zegel er op. Want de verleider had gezegd Na drie dagen word Ik opgewekt. Voor die critieke periode moesten af doende maatregelen getroffen worden. En dan Dan zou de dood onherroepelijk zijn. Dan zou Het Leven geen kans meer hebben. En de steen zou demonstreren de doeltreffendheid van vijandschap en haat. En grafsteen zijn in beslissende zin. Maar er ontstaat een aardbeving doordat een engel neerdaalt. Hij wen telt de steen weg en gaat er op zitten. Het wachten is nu op de mensen. Dan zal de engel de boodschap van de opstanding brengen. En de voormalige grafsteen zal zijn kansel zijn. Of een engel ook humor bezit Op zijn manier verkondigt de steen Gods verrassende daden. De dood heeft het moeten afleggen. Het Leven is geopenbaard. Een dode Jezus maakt bij vriend en vijand heel wat los. De levende Heiland nog meer. Om bij de vrienden maar te blijven zij zorgen voor een duur graf en voor kostbare specerijen. Maar als Hij opgestaan is, worden zij zijn getuigen. Soms zelfs bloedgetuigen. Het minste wat generale deputaten voor de evangelisatie van u kunnen vra gen is extra aandacht voor de Paas- collecte. Bovendien vragen, ze uw gebed voor hun werk, voor de mensen van het evangeli satiecentrum, voor alle werkers in de verkondi ging van het evangelie aan hen die er van vervreemd zijn. Tenslotte vragen ze ook van u te ge tuigen dat Hij leeft. Groningen L. ZWANENBURG In overleg en samenwerking met het Zendingscentrum heeft onze Zendingscom missie het voorrecht een Zendingsvoorlich- tingssamenkomst te organiseren op zater dag 18 april 1964 (aanvang 3 uur, sluiting 9 uur) in het C.N.V.-vakantieoord ,,Bos en Duin" (Duinweg 82). Het programma is in hoofdlijnen 1. Ds. Richters: „5 landenpanorama" met discussie. 2. Broodmaaltijd. 3. Vertoning van een film en een film strook. Gaarne nodigen wij de leden van uw Raad uit deze samenkomst bij te wonen.- U ontvangt de zo nodige informatie voor ambtsdragers en Zendingscommissie-leden uit de eerste hand. De kosten bedragen 2,50 per persoon. Gaarne opgave van deelname vóór 11 april a.s. aan br. S. Cor- bijn, Gasthuisweg 1, Oostkapelle. Zendingscommissie Oostkapelle, S. Corbijn, voorz. C. BrandJoziasse, secr. Nieuwerkerk. Gemeente-vergaderingAan de avond van de biddag voor het gewas (waarop de collecte van de diaconie 195,opbracht en die voor de Kerk tot aller verheuging 1138.,64) werd ook de gemeente-avond gehouden. De opkomst (43 personen) was betrekkelijk goed. Het aan tal leden (bel. en doopl.) bedraagt momenteel 262. Door lezing van enkele notulen werden de twee gehouden vergaderingen weer voor de geest gebracht. Al spoedig kwam de eerste pauze met koffie. Eén van de organisten br. H. M. Flikweert was in ons midden voor de begeleiding van de psalmen en gezangen. In het tweede gedeelte werden de financiën besproken, en toegelicht, ten antwoord op ge stelde vragen. Dit was het hoofdpunt van het agendum exploitatie-rekening, begroting, enz. Ook van de rondvraag werd gebruik gemaakt, waarbij het ging over de arbeid, van onze Synode en onze kerkeraad, niet in het alge meen, maar op concrete punten. Inmiddels was de tweede pauze aangebro ken. Daarna werd als een gezellige toegift door br. Joh. Schiettekatte Pzn. in dia's zijn reis naar Israël vertoond. Dank past aan allen, die vanavond en steeds weer zich geven aan de arbeid voor de kerk, kostersgezin, organisten, brs autobezitters voor het rijden van kerkgangers, brs en zrs die wer ken in de financiële sector (kerk, zending, enz.), met de bandrecorder. Ik denk ook aan de penningmeester. Voorts de medebrs in de kerkeraad, ouderlingen en diakenen. Dat we voort mogen gaan, te werken als een team, tot heil der gemeente en tot eer van de Koning der Kerk. De tweede praeses, br. H. B. Bij de Vaate, eindigde met dankgebed deze goede avond. J. H. B. leggen, met de bedoeling wéér te geven, wat de Internationale Raad van Christe lijke kerken in dezen onder de roep naar éénheid verstaat. Er zal die avond ruim gelegenheid be staan tot het stellen van vragen. U wordt dringend opgewekt D.V. vrijdag 20 maart a.s. in de kerk aan de Damstraat, Yerseke, aanwezig te zijn. Aanvang van de bijeen komst 7.30 uur. Het Comité. (Wij ontvingen bovenstaande helaas te laat voor het vorige nummer. Red.) UIT DE KERKEN WAARDE LEZERS Nu er in onze dagen steeds meer de roep van Oecumeniteitsstreven aan de dag gebracht wordt, heeft een specifiek Inter kerkelijk Comité het initiatief genomen daarvoor twee predikanten te vragen als sprekers om een oriëntatie-avond te be Beroepen te Wateringen W. J. Mar kus, kand. te Vlaardingen te Meeden (Gr.) en te Pietersburen-Schouwerzijl A. J. Kampherbeek, kand. te Katwijk aan Zee te Ermelo (vac. R. J. Beukema): C. Dijkstra te Andijk te Rotterdam-Z. (vac. A. L. Bos): G. Meyster te Ede te UrkA. W. Bol te Franeker te Velp G. Rang te Haarlem-Z. Aangenomen naar StadskanaalJ. J. Lamme te Balkbrug-Avereest naar Maasdijk (nadere beslissing): W. Visscher te Rutten (N.O.P.) naar Hoogezand- Sappemeer (vac. S. G. Bloem). D. Pas- schier te Zwartebroek. Bedankt voor Heeg D. Barten te Ap pelscha. Examens, Aan de Theol. Hogeschool te Kampen zijn geslaagd voor het kand.- examen de heren A. M. Hoogh te Olde- broek en H. D. de Wit te 't Harde. Afscheid en intrede. Ds. B. Ooster- hoff is voornemens 22 maart afscheid te nemen van Creil-Espel wegens vertrek naar Wagenborgen. Ds. J. van Drie is voornemens 12 april afscheid te nemen van 's-Gravenmoer, om 26 d.a.v. intrede te doen te Leiderdorp, na bevestiging door ds. F. Minnema aldaar. Maandagavond is ds. W. van der Heide, gereformeerd predikant te Leeu- warden-Huizum op 64-jarige leeftijd in het Bonifaciushospitaal in Leeuwarden over leden. Donderdag j.l., toen hij op het punt stond naar Zwaagwesteinde te gaan om daar voor te gaan in de bidstond voor het gewas, werd hij door een benauwdheid overvallen. De toestand verergerde zoda nig dat hij naar het ziekenhuis moest wor den gebracht. Meer dan 25 jaar was hij de voorganger van Huizum. Leiden. De Commissie van Beheer en de Orgelcommissie hebben besloten een tweetal orgels te bestellen voor de Petra- kerk en voor de Bevrijdingskerk. Dat deze bestelling, die 45.000,gaat kosten, mogelijk is en voor zulk een lage prijs, is te danken aan het feit, dat enkele orgel bouwers zijn overgegaan tot vervaardiging van orgels in serie. Rond de kerstdagen hoopt men de beide orgels te kunnen gaan gebruiken. Het orgelprobleem in de Zui- derkerk kon nog niet worden opgelost. Leidschendam. Binnenkort zal over leg worden gepleegd over de vestiging van een tweede predikantsplaats. Ommen. Er staan plannen op stapel om het jeugdgebouw ,,d' Olde Wheeme" (7e LIJDENSWEEK) CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. v. Wilgenburg Bed. H. Av. 2.30 uur Ds. Van Til, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Van Wilgenburg, Dankz. H. Av. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Vlaardingerbroek te Ermelo. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Van TÜ. 5 uur Ds. Vlaardingerbroek. Collecte Kerk. (Geref. Rusthuis, Branderijmolengang) 10 uur Ds. Van Til, Bed. H. Av. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. 27 maart (Hofpleinkerk) 7.30 uur Ds. Van Til. (Noorderkerk) 7.30 uur Ds. Boonstra. Collecte Telefooncommissie. Arnemuidcn 10 en 2.30 uur Ds. Van der Stoel te Bergen op Zoom. 27 maart 7.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Meijer, 2.30 uur Ds. Nije, Emmen 27 maart 7 uur Ds. Van Wilgenburg. Gapinge 9.30 uur Ds. Boot, 2 uur Ds. Bosman. 27 maart 7 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Den Hengst. Koudekerke 10.30 en 7 uur Ds. Elshout, Openbare belijdenis. 27 maart 7 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 uur Ds. Brederveld, 2.30 uur Ds. Meijer. 27 maart 7.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Ringnalda. 27 maart 7.30 uur Ds. Gommer. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. 27 maart 7.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Vrouwenpolder 10 uur Ds. Bosman, 2.30 uur Ds. Boot Westkapelle 10 uur Cand. Nije, 2.30 u. Ds. Brederveld 27 maart 7.30 uur Ds. Ringnalda. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Hoogkamer, Wemeldinge, 27 maart 7 uur Ds. Pontier te Vlissingen. Axel 10 en 3 'uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en 3 uur Ds. Verbeek. Hoek 10 en. 2.30 uur Schoondijke 10 en 3 uur Ds. Hoogerwerf. 27 maart 8 uur Ds. Hoogerwerf. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Jansen te Goes. 27 maart 7.30 uur Ds. Kornet te Vlissingen. Oostburg 10 en 2.30 uur Cand. Dekker te Kampen. 27 maart uur Ds. Hoogerwerf. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. 27 maart 7 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Haverkamp te Anna Jacoba Polder. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. 27 maart 7 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. Booy. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Stam te Fijnaart. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Stam. 5 uur Ds. Kats, Zondag 25. Collecte voor de aflossing van de Kerkbouwschuld. 27 maart (Westerkerk) 7.30 uur Ds. Kats. (Oosterkerk) 7.30 uur Ds. Jansen. Collecte voor de Kerk. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. 27 maart 6 uur Ds. Kats. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Booy te Utrecht. Kruiningen 10 uur Ds. Koolstra, 2.30 uur Ds. Kats. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur.Ds. Hoekstra. 27 maart 7 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. 27 maart 7.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds. Mintjes. 27 maart 6 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. 27 maart 7 uur Ds. Mintjes. Yerseke 10 en 2.30 uur CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. Van der Linden te Maartensdijk. 27 maart 7.30 uur Ds. Van der Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Steunenberg te Rotterdam. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. Van Ulden. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. 27 maart 6.30 uur Ds. Van Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Sloot. Tholen 9 en 4.45 uur Ds. Van Egmond. 27 maart 8 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Krabbe te Hillegom. 27 maart 6.30 uur Ds. Den Heeten. Haamstede 10 en 5 uur Ds. v. d. Brink te Katwijk aan Zee. 27 maart 7.30 uur Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Lindeboom, Zwijndrecht 27 maart 7 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 2.30 uur Ds. Den Heeten, Bed. H. Av. en Dankz. 27 maart 7 uur Ds. Huyser. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 2.30 uur Ds. Bakker te Doorn. Zonnemaire 10 en 2.30 uur

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1964 | | pagina 3