Uit de Gemeenten Officiële Berichten r NIEUWS PrGdikbeurten zondag 15 maart 1964 werkende kerken en groepen en boven dien is die algemene instemming voor waarde. Beknopter over een paar zaken, die overigens niet van weinig gewicht zijn. Be sloten is dat er nog dit jaar in Delft een tweede gereformeerde studentenpredikant zal komen en dat de Vrije Universiteit er begin 1965 drie zal tellen voor verdere uitbreiding van het studentenpredikanten- corps worden dit besluit viel al eerder nu geen gelden beschikbaar gesteld. Over geld gesproken, het Reformed Theological College te Geelong in Australië (de theo logische hogeschool van de Australische- en Nieuwzeelandse gereformeerde kerken) krijgen in plaats van 12.000 gulden een jaarlijkse steun van 18.000 gulden. Aldus wil men de groeiende betekenis van dit College honoreren. Tenslotte twee benoemingen. Adjunct directeur van het zendingscentrum in Baarn wordt de Wassenaarse predikant A. Vos. Tot opvolger van de onlangs overleden prof. dr. G. Brillenburg Wurth is tot hoog leraar in de ethiek en evangelistiek aan de theologische hogeschool van de gerefor meerde kerken te Kampen benoemd de Leidse studentenpredikant dr. G. Th. Rot huizen. Deze stond op de voordracht met zijn Rotterdamse collega dr. A. Troost. MODERAMEN WIL EEN GESPREK. Met slechts drie stemmen tegen heeft de gereformeerde synode besloten om niet in te gaan op het verzoek van een groot aan tal mensen bezwaarden in gereformeerde kring om een samenspreking te houden met Gereformeerde (vrijgemaakte) Kerken. Aan een verzoek om samenspreking had een verklaring moeten voorafgaan dat de tuchtmaatregelen uit de dagen van de scheuring in de Gereformeerde Kerken niet meer voor de rekening van de synode worden genomen. De tegenstemmers waren ds. M. Vreug- denhil, ds. K. G. Idema en ds. D. A. Vogel. Het besluit viel na een lange en vermoeien de discussie met een groot aantal voorstel len en tegenvoorstellen. Dit voorstel kwam uiteindelijk van de kant van ds. A. C. van Nood en dr. F. L. Bos, die oorspronkelijk betrekkelijk ver uit elkaar stonden, maar toch een gezamenlijke basis voor een uit spraak vonden. Dit onderwerp was reeds eerder aan de orde geweest. Na een lang debat werd uit eindelijk op 16 januari gestemd over de voorstellen van de pre-adviserende com missie, waarvan de Leeuwarder predikant dr. J. G. Aalders rapporteur was. Toen verklaarden zich 26 synodeleden voor en 26 tegen de voorstellen. Herzien. Toen werd de commissie opgedragen de gehele materie, die nog altijd een gevolg is van de scheuring in 1944, opnieuw te bestuderen. Bezwaarden zij die het naar hun geweten moeilijk hebben met besluiten die in het verleden zijn genomen onder de synodeleden en de anderen vonden el kaar niet. Wel kwam de commissie van preadvies met een wat meer genuanceerd voorstel, maar het bleek al spoedig dat daar ook diepgaande bezwaren tegen be stonden. Een poging van prof. dr. D. Nauta om de zaak uit te stellen tot een volgende synode kreeg niet de vereiste meerderheid. Een voorstel van prof. dr. C. van der Woude om nog op deze synode tot een oplossing te komen vond meer gehoor. De synode kwam tot haar uitspraak na een viertal overwegingen. Zo zei men dan: dat bij de gevoerde discussie gebleken is dat bij de vragen inzake de conse quenties die besloten liggen in de ter zijdestelling van de vervangingsformule in sommige opzichten verschil van ge voelen bestaat dat de synode van Utrecht-1959 als haar overtuiging uitsprak, dat wanneer er een nieuw begin met de vrijgemaakte kerken gevonden zou kunnen worden het verschil van beoordeling van wat in het verleden geschied is, het samen gaan in de toekomst niet blijvend zou mogen verijdelen, doch dat beide ker ken dan in bewustzijn van beider tekort deze zaken met ootmoed aan het oor deel Gods zouden mogen overlaten dat de roeping om eensgezind verder te gaan bij verschil van beoordeling van het verleden, in het bewustzijn van eigen tekort, niet minder geldt binnen het verband van de Gereformeerde Ker ken zelf dat verdere uitspraken en toelichtingen boven hetgeen uitgesproken is door de synode van Utrecht-1959, als bedoeld in de ingekomen stukken tot gevolg zouden kunnen hebben een mogelijke verwijdering tussen leden in eigen ker ken, die in deze zaken een verschillend gevoelen voorstaan, dat ze echter van elkaar willen respecteren. Zo kwam men dan tot het besluit om niet in te gaan op het verzoek van de bezwaarden. Maar de synode droeg het moderamen nog wel op om over dit besluit met hen een gesprek te voeren. Middelburg. Middelburg wordt de samenroepende kerk voor de volgende synode, die in 1965 wordt geopend. Maar de synodeleden zul len maar weinig in Middelburg bijeen ko men. Besloten werd om daar de openings zitting met voorafgaande bidstond te houden, maar om meer op een confe rentieoord bijeen te komen. De ervaring van de synode Groningen-1963, die eigen lijk in Lunteren bijeen was op conferentie oord ,,De Blije Werelt" was zo gunstig, dat besloten werd om de kerkorde te wij zigen, zodat in de toekomst steeds op een conferentieoord vergaderd kan worden. Naar alle waarschijnlijkheid zal de synode van Middelburg-1965 ook op ,,De Blije Werelt" vergaderen. Op deze laatste vergaderdag te Lunteren werd nog besloten om twee waarnemers naar de wereldbijeenkomst van de World Presbyterian Alliance (Hervormde We reldbond) in augustus in Frankfurt am Main af te vaardigen. Het is nog niet be kend wie afgevaardigd zullen worden. Prof. dr. Nauta heeft in een van de com missies van deze organisatie zitting en zal ongetwijfeld in die functie aan deze con ferentie deelnemen. Tijdens de middagzitting werd een tele gram van dr. G. Th. Rothuizen ontvangen waarin hij meedeelde dat hij de benoeming- tot hoogleraar te Kampen aanvaardt. Nieuwerkerk. 1Christelijk onderwijslaat ons steeds het bijzondere voorrecht daarvan zien en blijven zien De school met de Bijbel alhier hield onlangs (4 febr.) haar jaarvergadering en gisteren (5 maart) de ouderavond. Er mag verblijdende groei zijn. Maar laat ons veel in gebed gaan, dat God de school beware, in eendrachtige samenwerking van ons al len. Wij moeten de daden Gods vertellen aan onze kinderen, naar het woord van Psalm 78. En ook de Unie-collecte, welke we onlangs in de kerk hielden wil de her innering aan de dappere strijders, die hun offers gebracht hebben, levendig houden... 2. Ingekomen gezin J. v. d. Meyden, Esdoorn straat 16. Van deze plaats heten we u har telijk welkom. De attestatie zal ons nog precies de samenstelling van uw gezin ver melden. We hopen dat u zich hier spoedig thuis zult gevoelen, in uw werk als post- commandant, br. v. d. Meyden, maar vooral ook met uw gezin, als leden onzer gemeen te. God zegene u en stelle tot een zegen. J. H. B. Oosterland. In hun ouderdom Ook deze kleine gemeen te heeft haar bejaarden. Op 4, resp. 5 maart vierden zr. Knuist en zr. Rotte haar 81ste ver jaardag, beide weduwen. We mochten hen op deze dag even bezoeken. Wat een zegen, als wc, bijredelijke of uitnemende gezondheid onze troost, kracht en diepste vreugde zoeken in de vreze des Heren. De Here spare u beiden nog enige tijd. En de Here moge ook het straks br. Capelle geven zijn 88ste verjaardag de 18de maart te vieren, maar bovenal, dat Zijn genade uw leven rijk make, broeder. J. H. B. SCHOONDIJKE. Nadat het dorp in 1944 bijna volledig verwoest was, heeft de gemeente eerst een nieuwe pastorie en een eigen verenigings gebouw gesticht. De na de bevrijding provisorisch her stelde kerk werd acht jaar geleden vervan gen door een bijzonder fraaie nieuwe kerk. Nu werd deze kerk voorzien van een nieuwe orgel dat ook gezien mag worden als het sluitstuk van deze periode van wederopbouw en vernieuwing. Het orgel werd gebouwd naar het sleep- ladesysteem met mechanische speeltractuur en electrische registertrekkers door de fa. B. Pels "Zoon n.v. te Alkmaar. Het orgel werd 5 maart 1964 in gebruik genomen. VACATUREBEURTEN CLASSIS AXEL. Aardenburg 27 september Verbeek. 25 oktober Heemskerk. 29 november Den Boer. 27 december Hoogerwerf. Breskens 12 april Den Boer. 26 aprilHeemskerk. 17 mei: Den Boer. 31 meiHoogerwerf. 7 juniHeemskerk. 14 juniVerbeek. 27 september Den Boer. 25 oktober Hoogerwerf. 29 november Gispen. 27 december Heemskerk. Oostburg 27 september Heemskerk. 25 oktober Gispen. 29 november Hoogerwerf. 27 december Verbeek. Zoutespui 26 april Verbeek. 31 meiDen Boer. 28 juniHeemskerk. 27 september Hoogerwerf. 25 oktober Den Boer. 29 november Verbeek. 27 december Gispen. A. J. VERBEEK. Stukken voor het agendum te zenden aan de eerst-ondergetekende vóór 10 april '64. Namens de samenroepende kerk van Zierikzee, J. C. VAN DEN DOEL, praeses. L. VAN SLUIS, scriba. L.S. De vergadering van de Kerken in de Classis Zierikzee-Contracta zal D.V. wor den gehouden op woensdag 15 april 1964, des avonds 8 uur, te Zierikzee. CLASSIS GOES. De eerstvolgende vergadering van de Classis Goes zal worden gehouden D.V. 9 april, 's middags 1 uur. Punten voor het agendum op te geven aan de roepende kerk 's-Gravenpolder. Adres A. v. Liere, Ambachtsstraat 74. UIT DE KERKEN Beroepen te Vlaardingen (vac. dr. M. J. Mulder): Joh. Dijkstra te Klazienaveen te Oud-Beijerland J. Hindriks te Rotter dam te Vleuten-De Meern B. Mintjes te Wolfaartsdijk te Heerlen (vac. A. ter Hoeve): G. Rang te Haarlem-Z. te Sellingen F. J. Jansen te Tzummarum te Amersfoort (vac. G. Veeneman): B. Scholten te Zutphen te Wateringen W. J. Markus, kand. te Vlaardingen te Meeden (Gr.): A. J. Kampherbeek. kand. te Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Sprang-Waalwijk W. R. Barkema te Echten (Fr.) naar Nagele-Tollebeek (N.O.P.): D. de Heer te Drachtstercompagnie naar Halle (Gld.): A. J. Bos te Marum naar Ber gen (N.H.): J. Sap te Arum naar Maas dijk W. Visscher te Rutten naar StadskanaalJ. J. Lamme te Balkbrug- Avereest. Bedankt voor Anjum H. Hazenberg te Surhuisterveen voor Westerbork en voor Maasdijk W. Visscher te Rutten (N.O.P.) voor Goor: D. de Heer te Drachstercompagnie voor Steenwijk (vac. R. Reitsma): J. D. te Winkel te Vorden voor Bussum (vac. L. Ring- nalda): L. J. Beijinga te Rijswijk (Z.H.). Afscheid en intrede. Wegens beko men emeritaat is ds. H. de Zwart voor nemens 15 maart afscheid te nemen van Oldekerk. Ds. H. S. de Jong is voor nemens wegens bekomen emeritaat 10 mei afscheid te nemen van Boerakker. Ds. K. H. B. Bolwijn zal 14 juni afscheid nemen van Sleen wegens vertrek naar Tijnje. Ds. A. C. van Beek is voornemens 28 juni afscheid te nemen van Ottoland, om 12 juli d.o.v. intrede te doen te Katwijk a. d. Rijn. Ds. A. Nagelkerke is voornemens 22 maart afscheid te nemen van Overschie wegens vertrek naar Dordrecht. Ds. mr. H. S. de Jong te Boerakker is voornemens in mei a.s. met emeritaat te gaan. Ds. de Jong werd 16 april 1898 ge boren en deed na zijn theologische oplei ding doctoraal examen, zowel in de theo logie als in de rechten. 11 mei 1924 werd hij in het ambt bevestigd te Boerakker, zijn eerste en enige gemeente. Ds. de Jong gaat zich te Harderwijk metterwoon vestigen. Ds. L. Touwen, geestelijk verzorger van het sanatorium Beatrixoord te Haren (Gron.) is voornemens 1 juli met emeritaat te gaan. Ds. Touwen werd 27 dec. 1888 te Leeuwarden geboren. Tal van jaren was hij in de Friese hoofdstad in de kolenhan del werkzaam. Hij diende de kerk van Leeuwarden als ouderling en in het evan gelisatiewerk. In 1949 werd hij op grond van singuliere gaven tot het ambt toege laten, dat hij 11 juni van dat jaar aanvaard de als geestelijk verzorger van „Beatrix oord" te Appelscha. In 1962 verhuisde hij (6e LIJDENSWEEK) CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. v. Wilgenburg Voorber. H. Av. 2.30 uur Ds. Ringnalda. 5 uur Ds. Van Wilgenburg. (Noorderkerk) 9.30 u. Ds. Ringnalda, Voorb. H. Av. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 10.15 uur Ds. Boonstra, Openbare belijdenis en Bed. H. Av. 5 uur Ds. Boonstra, Dankz. H. Av. Collecte Diaconie. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. Kats te Goes. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Elshout, 2.30 uur Ds. Streefkerk Gapinge 9.30 uur Ds. Boot, 2 uur Ds. Van Ulden. Grijpskerke 10 uur Ds. Talsma te Breda, Bevestiging van Cand. Den Hengst. 7 uur Ds. Den Hengst, Intrede. Koudekerke 9 uur Ds. Bosman, 7 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. Bed. H. Av. en Dankz. St. Laurens 10 uur Ds. Van Ulden, 2.30 uur Ds. Boot Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Oosterhoff te Sliedrecht. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10.30 en 2 uur Ds. Bosman. Westkapelle 9.30 uur Ds. Streefkerk, 2.30 uur Ds. Elshout. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Kornet te Vlissingen. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en 3 uur Ds. Van Til te Middelburg. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 10 en 3 uur Ds. Hoogerwerf. Namiddag Biduur voor gewas en arbeid. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Van der Veen, Zwijndrecht Oostburg 10 en 2.30 uur Cand. Smit van Zuid-Afrika. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Steunenberg, Rotterdam. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. De Feyter, N. Lekkerland. Bed. H. Av. en Dankz. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Jansen. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. Kats. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Nooteboom te Bennekom. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Nooteboom. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 24. Collecte voor de Diaconie. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Bed. H. Av. en Dankz. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 uur Ds. Kakès, 2.30 uur Ds. Mintjes. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Firet, Scherpenzeel Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. Van der Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 uur Ds. Mintjes te Wolphaartsdijk, 4 uur Ds. Kakes te Rotterdam. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Cand. Pieterse te Voor schoten. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Sloot. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Visscher te Zwijndrecht. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Den Heeten. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Huyser. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 2.30 uur Ds. Van Zuylen te Rotterdam, Voorber. H. Av. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 2.30 uur Ds. Den Boer te Zaamslag. Zonnemaire 10 en 2.30 uur

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1964 | | pagina 3