r NIEUWS EEN GESLACHT Predikbeurten zondag 16 februari 1964 e) van br. Bogaards een overzicht van de interclassikale kindergeldregeling en de vraag aan welke instantie het toekomend batig saldo moet worden gezonden, daar deze regeling niet meer zal fungeren in ver band met de A.K.W. zal worden beant woord f) van br. Schout te Vlissingen een brief, die als antwoord diende op de vraag der classis naar de berekening van de kin dergelden volgens de nieuwe richtlijnen van de G.S. Br. de Waal doet mededeling over de door hem verzonden stukken in opdracht van de vorige classisvergadering. 7. Rapporten De quaestor van de classis vraagt de goedkeuring der classis voor zijn opge stelde begroting van 200,Aanvaard. Ds. Wentsel heeft kwitanties ontvangen van de Suriname-zending. Br. N. W. Flik- weert, O. Haven 23 te Zierikzee wordt hiervoor aangewezen als classikaal cor respondent. Verder doet hij mededelingen over het zendingswerk. Van de kerken der classis wordt verwacht voor het le half jaar '64 4576,en voor het 2e halfjaar 4960,De kerken wordt verzocht dit kwartaalsgewijze op te brengen. Br. Slager van Haamstede deelt in dit verband mee, dat het de bedoeling is weer een zendings meeting voor te bereiden. De classis zal eventueel een tekort opvangen. Ds. Wentsel bracht rapport uit over de gehouden kerkvisitatie te Bruinisse, Dr. Becker over die te Oosterland en Zonne- maire, Ds. Scholing hetzelfde over Brou wershaven, waarop nog enige bespreking volgt. Ds. Scholing rapporteert over de inge komen steunaanvragen van Bruinisse en Nieuwerkerk. Alles is nauwkeurig door deputaten bezien en de gevraagde steun wordt toegezegd voor 1964 en geadviseerd aan Part. synode en Gen. kas tot het ge ven van de gevraagde steun. Aan de Part. synode zal worden gevraagd met het oog op onze kleine en zwakke classis om een andere verdelingssleutel voor volgende ja ren. Br. Zoeter doet mededelingen over het beheer van de kas ad art. 17 K.O. De boe ken zijn nagezien en in orde bevonden. Aan de kerken is de begroting voor 1964 reeds toegezonden. Br. de Waal doet mededelingen over de ouderlingenconferentie. In maart hopen we nog een conferentie te hebben. Ds. Scho ling zal D..V een inleiding houden. Ds. Den Heeten doet verslag van een vergadering voor evangelisatie te Goes, waar Ds. Suu.rmond voor het menu zorgde. De classikale deputaten hopen in maart a.s. samen te komen. Br. Den Boer van Haamstede is voorzitter en samenroeper. 8. Verschillende benoemingen worden gedaan voorzover dit nodig was. De rondvraag naar art. 48 levert niets op. De vakaturebeurten worden voor Oos terland als volgt geregeld juliDr. Bec ker augustus Ds. Den Heeten septem ber Ds. Hoogsteen oktober Ds. Huy- ser november Ds. Scholing en december: Ds. Wentsel. 9. Hierna wordt gepauseerd. Br. de Voogd van Haamstede vervangt br. van Oord. De kerk van Brouwershaven zal de boeken van Ds. Wentsel voor de zending nazien. 10. Dr. Decker licht het rapport van de coördinatie-commissie, dat ter vergadering was rondgedeeld, nog nader toe. Conclusie is, dat er mogelijk in de toekomst 2 combi naties nodig zijn, deze zaak wordt aan de kerken ter overweging doorgegeven. Het rapport wordt onder dank aanvaard. Annex hiermee was het voorstel van de commis sie voor de eerste twee kinderen een clas sikaal fonds in het leven te roepen zolang dit nodig is. Mogelijk komt hier nog een andere oplossing. Onze quaestor, br. Ca- pelle, zal dit verzorgen. Gelden storten op de Scheldebank met vermelding van be stemming „kindergeldfonds". Zijn boeken zijn door de kerk van Zierikzee nagezien en in orde bevonden. 11Volgende vergadering zal D.V. zijn op woensdagavond 29 april om half zeven te Zierikzee Zonnemaire is roepende kerk en credentiebrieven na te zien door Brou wershaven. ModeramenDs. Scholing, praesesDs. Wentsel, scriba Ds. Den Heeten, assessor en br. De Waal actuarius. Vóór 19 april zal nog een classis-contracta worden gehouden voor de beroepen predi kant van Haamstede. 12. Kerkvisitatie zal bij leven en welzijn plaats hebben in de 4 kerken, die nog geen bezoek hebben gehad, vóór de volgende classisvergadering. Onderling wordt een regeling getroffen. 13. Ds. Scholing leest het persverslag, dat in de 'Zeeuwse Kerkbode zal worden geplaatst. 14. Praeses gaat voor in dankgebed en sluit de vergadering. In opdracht van de classis, Ds. H. SCHOLING, h.t. assessor. UIT DE KERKEN Tweetal te Amsterdam-W. (vac. J. Wiersema): G. Dijkstra te Andijk en P. Riemersma te Leeuwarden. Beroepen te ZaltbommelW. de Graaf te Almkerk te 's-Gravenhage-W. (vac. wijkgemeente V): H. J. Zwarts, legerpred. aldaar te WieringerwerfA. C. v. d. Beek te Ottoland te Steenwijk (vac. R. Reitsma): J. D. te Winkel te Vorden te Neede R. de Vries te Gasselternij- veen te Bierum D. de Heer te Dracht- stercompagnie. Afscheid en intrede. Wegens vertrek naar Diemen nam ds. H. van Boggelen afscheid van Genderen met Openb. 3 7 13. Ds. A. Nagelkerke te Overschie is voornemens 15 april intrede te doen te Dordrecht. Ds. G. H. Harms te Eindhoven ont ving van de kerkeraad medewerking om in de maand juni een stagetijd door te brengen bij de Hoogovens in verband met zijn studie over de industriële verhoudin gen. Ds. H. v. d. Brink, miss. predikant van Makassar, heeft van de kerk van Su- rabaja eervol emeritaat ontvangen. Ds. v. d. Brink wordt 4 mei a.s. 60 jaar en werd 12 februari 1933 uitgezonden voor de miss. dienst te Makassar, waar hij tot 1962 werkzaam is geweest. Dr. G. P. Nooteboom is door de zendende kerk van Leeuwarden uitgeleend aan de raad van samenwerking teneinde zich na zijn terugkeer in Indonesië te kun nen wijden aan de kadervorming, die mede door deze raad wordt behartigd. Opnieuw naar Indonesië. De dames drs. C. J. Miedema en C. van Vliet zijn 31 januari j.l. weer naar Indonesië vertrok ken. Mej. Miedema wordt opnieuw ver bonden aan de Chr. Universiteit te Sala- tiga en mej. Van Vliet hervat haar werk in de Indonesische Chr. kerk. Ouderlingenconferenties. 19 nov. zal in het Tehuis te Groningen de prov. ouder lingenconferentie worden gehouden. In de middagvergadering refereert ds. C. Lugtig- heud van Maarn over „De ouderling en de oefening in de godsvrucht" en in de avondvergadering prof. dr. A. C. Droge- dijk van Amsterdam over„Kerk, huwe lijk en gezin". 16 april zal in de Wes- terkerk te Delft een ouderlingenconferentie gehouden worden voor ambtsdragers in de classis Delfland. Als referent treedt op ds. R. J. v. d. Veen, studentenpredikant te Delft met het onderwerp „Geloof en we tenschap". „Waarheid en Eenheid," De pers vereniging „Waarheid en Eenheid" zal 14 maart haar jaarvergadering houden te Amersfoort. Als referent zal optreden prof. J. Kamphuis, hoogleraar aan de Theol. Hogeschool vrijgemaakt te Kampen, met het onderwerp „Waarheid en eenheid". Kerk en politiek. De kerkeraad van Schiedam heeft aan de generale synode een schrijven gezonden in betrekking tot de synodale uitspraak aangaande het lidmaat schap van de P.v.d.A., welke zaak ter sy node diende door de brief van de kerke raad van Lippenhuizen-Hemrik. De kerke raad verzoekt de synode genoemde uit spraak te willen terugnemen en er een nieuwe voor in de plaats te stellen die in een voor het kerkvolk leesbare taal is ge steld. In bepaalde kerkelijke kringen komt men namen tegen, die van vader op zoon steeds weer domineren of daar teruggevonden worden. Dat mag ge zegd worden van het geslacht Wielenga in de Gereformeerde Kerken. Prof. D. K. Wielenga, geboren in 1842 en over leden in 1902, was eerst predikant te Oldehove, Amsterdam en Nieuwendijk. Zes zonen zag hij allen tot het predik ambt komen. Nu de laatste, ds. C. J. Wielenga, emeritus te Zaandam, de eeuwige rust is ingegaan, mogen wij met een enkel woord bij het heengaan van de tweede generatie stilstaan. Van de zes zonen was ds. G. Wie- Jenga de oudste. Hij was predikant van 1895 tot 1924 achtereenvolgens te 'Kat wijk a. d. Rijn, Delft, Zwolle en Rot terdam. Bekendheid verkreeg hij o.m. door zijn boek over Paulus' zendings reizen. Zijn zoon is dr. D. K. Wielenga Gzn., ook al emeritus, woonachtig te Wassenaar. Hij was predikant te Baam- brugge, Voorschoten en Bandung, later leraar aan een Chr. middelbare school in den Haag. Tweede zoon was dr. B. Wielenga, een bekend auteur, man van uitzonderlijke gaven, kanselredenaar pur sang. Hij diende van 1899 tot 1940 de kerken van Westmaas, Arnhem en Amsterdam. Zijn zoon is ds. L. J. Wie lenga te Hilversum. Na dr. Wielenga kwam ds. J. J. Wielenga, die van 1902 tot 1943 de kerken van Zuidbroek, Waddinxveen en Alblasserdam heeft gediend. Deze drie broers scheelden al len maar één jaar. Zes jaar na J. werd weer een nieuwe Douwe Klaas geboren, die de geschiedenis is ingegaan als de held van Soemba. Als kandidaat zond de kerk van Hoogeveen hem op 24-jarige leeftijd uit als missionair pre dikant naar Soemba. Hier heeft hij veel gedaan voor de zending en zijn boeken verhalen ons van Gods wondere leiding in dat werk. Na zijn repatriëring was hij nog van 1922 tot 1931 predikant te Ylst en te Diemen. Een jaar jonger was ds. J. D. Wielenga, die van 1905 tot 1938 predikant is geweest te Leek, Mid delburg, Anna Jacobapolder, Hoofd dorp en Franeker. Hij was de vader van ds. D. K. Wielenga, vrijgemaakt predi kant te Rotterdam-C., die, evenals zijn grootvader gedaan heeft, te Kampen doceert en die ook al weer een zoon heeft in het wondere ambt, n.l. ds. D. Wielenga te Veenendaal. Thans is ook ds. C. J. Wielenga de weg gegaan van alle vlees. Hij was van 1910 tot aan zijn emeritaat in 1950 pre dikant te Ruhrort, Hazerswoude, Zie rikzee en Zaandam. Zijn zoon, ds. D. K. Wielenga, dient de kerk van Kollumer- pomp. Wie al deze Wielenga's heeft gekend of gehoord heeft in hen iets te ruggevonden van het grondpatroon van hun geslacht. De ouderen spraken vroe ger van gezalfde predikers. Zó hebben ook de Wielenga's onder ons verkeerd. Verschillend geaard, zoals zonen van eenzelfde huis altijd zijn. Maar allen predikers van het zuivere Woord, man nen die hun preekwerk verzorgden en die een eigen stempel op hun arbeid ge drukt hebben. Het was een sierlijk ge slacht en nu de tweede generatie ge heel is heengegaan willen wij met een enkel woord memoreren wat deze pre dikers hebben betekend voor het werk in Gods koninkrijk en de opbouw van Zijn kerk. S. (Overgenomen uit „Kerknieuw") Bij de uitgeverij Kok te Kampen ver schenen enkele nieuwe werken in rijke schakering, üerst twee nieuwe deeltjes in de Irisreeks de betere boeken voor onze meisjes Trix uit de zesde door Coby BosGoedhart en Beste Ineke door Jos. A. Brusse, beide boeken hartelijk aanbe volen. Van P. A. de Rover verscheen het twee de deel van Het werk der eeuwen, lees- leerboekje voor de Kerk- en de Zendings geschiedenis. Dit tweede deeltje is voor namelijk aan de zendingsgeschiedenis ge wijd. De Rover is een geboren verteller en het is dan ook een boekje geworden, dat in een adem uitgelezen wordt, tenminste als de onderwijzer er geen stokje voor steekt. Leren?Maar dan zo,! zijn de prac- tische adviezen aan ouders van school gaande kinderen door W. ter Horst, die leraar opvoedkunde is aan de Herv. Kweekschool voor onderwijzers te Amster dam en de Marnixkweekschool voor kleu terleidsters in Utrecht. De adviezen van ter Horst, die waardevol zijn, krijgt u voor weinig geld in het 78ste deeltje van de Boeketreeks. Tenslotte lest best De mens in het gebeuren van de Godsopenbaring door ds. M. P. van Dijk, over de plaats en be tekenis van de mens in de Kirchliche Dog- matik van Karl Barth. Een uitermate dege lijk werk, waarschijnlijk meer voor theolo gen hoewel we hen die van een beetje stu die niet afkerig zijn het van harte aanbe velen. Wie een goede inleiding wenst in de anthropolgie van Barth kan zich geen betere wensen. Als er nog eens een ere doctoraat te vergeven is, dan zou dit voor ds. van Dijk de eer zijn, die hij voor deze arbeid toekomt. v. H. (2e LIJDENSWEEK) CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. Richel te Heemstede. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Richel. 5 uur Ds. Boonstra. Collecte Kerk. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. Kornet te Vlissingen. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Boot, 2.30 uur Ds. Verschoor. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Spoelstra te Boskoop. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Koudekerke 9 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Visscher, em. pred. te Zwijndrecht. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds Scheele, em. pred. te Hollandse Rading. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bosman. Westkapelle 10.30 uur Ds. Elshout, 2.30 uur Ds. Boot. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 uur Ds. De Vries, Openbare belijdenis. 3 uur Ds. Coumou, em. pred. te Haarlem. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 10 en 3 uur Ds. Van Ulden te St. Laurens. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 10 en 3 uur Ds. Hoogerwerf. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 uur Ds. Coumou, em. pred. te Haarlem, 2.30 uur Ds. De Vries. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Firet te Scherpenzeel. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Flinterman te 's-Gravenhage. 5 uur Ds. Kats, Zondag 23. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Flinterman. Collecte voor de aflossing. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Bed. H. Av. en Dankz. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Van Til te Middelburg Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Kornet te Vlissingen. Kruiningen 10 uur Ds. Jansen, 2.30 uur Ds. Kats. Lewedorp 9.15" en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heijden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Yerselce 10 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. Van der Stoel. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Feringa te Ulvenhout. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. Schenkeveld, Baarn. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Sloot. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse Haamstede 10 en 3 uur Ds. Moll te Werkendam. Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 2.30 uur Ds. Huyser. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Boes te Nieuw Loosdrecht. Zierikzee 10 en 2.30 uur Ds. Van Nes te Rotterdam. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Sa

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1964 | | pagina 3