Officiële Berichten „DE SLUIKER" gen." „Harten van Goud." „Boven al les de liefde." Die boeken worden nog vaak genoemd, en herdrukt, maar van Ds. Hogenbirk is eigenlijk alleen Ne- veldijk nog in de benaming. Maar ook zijn andere boeken verdienen nog wel een pocket uitgaaf. Ds. Hogenbirk geeft z'n ouderlingen symbolische namen. Ouderling Honig, ouderling Mijn persoon, en ouderling Punt. Met broeder Punt moet de domi nee nogal vaak, en niet graag, op be zoek. Na een triest huisbezoek zegt br. Punt„De dood is in de pot". Met die conclusie is de dominee het wel eens. „Dat is waar, broeder Punt, maar toen de profeet dat hoorde, heeft hij in de kracht des Heren zich opgemaakt om die dood er uit te halen, opdat de zonen der profeten niet van de honger stier ven. En dat is nu onze roeping, vind ik, als we bij zulke mensen huisbezoek doen". Broeder Punt zou de dominee niet tegenspreken, maar kon toch niet laten om de opmerking te maken, dat de do minee, naar zijn bescheiden mening, de Gereformeerde lijn wel wat strenger had kunnen vasthouden. Br. Punt en zijn dominee zijn niet op elkaar ingeschoten. Ze moeten elkaar corrigeren en completeren. En elkaar in liefde verdragen. De rollen zijn ook wel eens anders. Dat een dominee zo ont zettend punt-achtig is, en de ouderling hem remmen moet. Het zal ook jammer zijn, als li naar dit citaat gaat denken, dat Ds. Hogen birk de ouderling wil kraken. Ook de predikanten krijgen van hem hun les. De ouderlingen hebben symbolische na men. Maar als hij ons een predikant tekent, dan heet deze Ds. Ratel. G. S. O. AGENDUM buitengewone vergadering Classis Middelburg op dinsdag 25 februari 1964, in het Geref. Jeugdgebouw, Singelstraat 15, Middelburg, v.m. 9 uur. 1Opening. 2. Nazien der credentiebrieven. 3. Constituering van de vergadering. 4. Peremptoir examen Cand. P. G. den Hengst, beroepen predikant te Grijps- kerke. Preektekst: Mattheüs 3:16 en 11. O.T. Psalm 37, Jeremia 30. N.'T.Markus 11, 1 Petr. 1. 5. Rondvraag naar art. 48. 6. Persoonlijke rondvraag. 7. Sluiting. Namens roepende kerk Middelburg, G. v. WILGENBURG, praeses. B. H. LAVOOIJ, scriba. Moderamen Ds. CHR. v. ULDEN, praeses. Ds. P. VAN TIL, assessor. Ds. J. C. STREEFKERK, scriba I. Ds. J. H. MEYER, scriba II. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Goes op 16 januari 1964. Namens de roepende kerk van Goes opent ds. E. Jansen om 9 uur deze ver gadering. Hij laat zingen Ps. 118:7, leest Lucas 5 111, gaat voor in gebed en heet alle afgevaardigden welkom, met name de provinciale deputaten ds. M. den Boer, ds. B. Wentsel en ds. A. G. van der Stoel. Na onderzoek van de credentiebrieven en lezing van de notulen der vorige vergade ring, nemen in het moderamen zitting de predikanten A. J. Radder, B. Mintjes, M. v. d. Heiden en W. van Rheenen. De prae ses feliciteert de kerk van Heinkenszand, memoreert de teleurstelling van de kerk van Kapelle-Biezelinge en wijdt enkele wel gekozen woorden aan de droeve gebeurte nis in het gezin van ds. W. Kats en aan de blijde gebeurtenis in het gezin van ds. B. Mintjes. De verdere ochtend- en een deel van de middagzitting wordt besteed aan het peremptoirexamen van kandidaat H. Eikelboom. Zijn preek over Mattheüs 20 116 levert veel waardering op. De gestage wisseling van vakken, vragen en antwoorden daarna onderbroken door een maaltijd vindt tenslotte haar afslui ting en bekroning in de toelating van kan didaat Eikelboom tot de dienst des Woords en der Sacramenten. De praeses wenst hem Gods zegen toe oo zijn werk en laat zingen Ps. 119:9 (gewijzigd). Ook deputaat Van der Stoel spreekt zijn goede wensen uit en vervolgens zet de classis aan de verdere afwerking van haar agendum. 1Ingekomen stukkennaar aanleiding van een vraag van br. Bogaerts wordt be sloten, dat het overschot van de K.B. re geling verrekend zal worden met de afzon derlijke kerken. Het A.K.B. dringt aan op afdragen van de nog openstaande collecten over het jaar 1963. 2. Benoemingenin de commissie voor de ouderlingencursus de brs. P. J. Balken ende (Kapelle-Biezelinge) samenroeper en C. Nieuwenhuizen Wolphaartsdijk)als regionaal leider voor S.S.K. br. C. Tange (Kruiningen)als bestuurslid voor het Prot. Chr. Streekziekenhuis zal opnieuw worden voorgedragen Mr. J. Thielen (Kloetinge). 3. Instructiesde kerk van 's-Graven polder vraagt toestemming tot het houden van een gezamenlijke kerkdienst met de Hervormden op le Paasdag. De classis verleent deze toestemming en adviseert overleg met de consulent. 4. Rapporten Ds. Jansen deelt mee, dat de gelden voor hulpbehoevende kerken in de provincie voortaan gestort moeten wor den op zijn gironummer nr. 27 21 77. Ds. v. d. Veen Recrutendag (voor hen die geboren zijn in 1945) op 5 maart a.s. om 10 uur in de Hofpleinkerk te Middel burg. Br. Bras brengt rapport uit over aan vragen en adviezen hulpbehoevende ker ken. Deze zaak wordt aangehouden tot de synode hierover nadere richtlijnen zal heb ben gegeven. Tenslotte wordt de e.v. classisvergade- ring vastgesteld op donderdag 9 april, aan vang 1 uur moderamends. B. Mintjes (praeses); ds. W. v. Rheenen (ass.); ds. M. v. d. Heiden (le scr.ds. J. v. d. Veen (2e scr.); roepende kerk: 's-Gravenpolder. VERSLAG van de vergadering der Geref. Kerken in de Classis Tholen, gehouden op woensdag 5 februari j.l. te Bergen op Zoom. 1. De praeses, ds. W. Haverkamp opent de vergadering. Hij laat zingen Ps. 119; 1 en 3, gaat voor in gebed en leest vervol gens voor 1 Kor. 12, naar aanleiding waar van hij zijn openingswoord spreekt. 2. De credentiebrieven worden nagezien door de afgevaardigden van de kerken van Krabbendijke en Poortvliet. Er blijken geen instructies te zijn. 3. De notulen worden gelezen en on veranderd vastgesteld. 4. Naar aanleiding van de notulen deelt ds. Sloot mee, dat in Rilland-Bath een kerkdienst is gehouden op Eerste Kerstdag, samen met de Ned. Herv. Kerk en de Vrij Evangelische gemeente. Een daarna gehou den gemeenschappelijke kerkeraadsverga- dering is zeer goed verlopen. Uitgangspunt van het gesprek was „de gemeenschappe lijke manco's", waaraan alle drie genoemde kerken lijden. 5. De praeses doet mededeling van uit gegane en ingekomen stukken. Een uitge breide bespreking ontspint zich rondom de interclassicale kinderbijslagregeling. Ten slotte besluit de classis aan de interclassi cale deputaat, br. Bogaerds te Yerseke de opdracht te verstrekken een nieuwe bere kening op te maken voor een gewijzigde kinderbijslagregeling op grond van de nieu we richtlijnen der Synode. De classis hand haaft haar standpunt, dat een interclassicale kinderbijslagregeling ook in de nieuwe si tuatie aanbeveling verdient. 6. Van de kerk van Oud-Vossemeer is een aanvrage binnengekomen om steun uit de „kas hulpbehoevende kerken", voor het geval de bestaande vacature in 1964 wordt vervuld. Het advies van de classicale de putaat, br. H. J. van Harn te Krabbendijke wordt overgenomen. Dit behelst1600, uit de classicale kas en de Part. Synode van Zeeland te verzoeken de rest van het geraamde tekort te dekken. De kerk van Bergen op Zoom vraagt om steun voor haar evangelisatiewerk uit de „kas evangelisatie in de classis". Op advies van de deputaat ds. W. Haverkamp wordt daarvoor een bedrag van 350, gevoteerd. 7. Ds. Van der Stoel brengt rapport uit over de Zending. Hij memoreert o.a. dat de samenwerking met de Christian Reformed Churches van Amerika enigszins stroef ver loopt dat ds. Le Grand in de loop van '64 zich in Medan hoopt te vestigen dat drs. Slomp naar Pakistan hoopt te vertrekken dat gepoogd wordt om een onderwijsinstel ling, die thans in handen is van de Pres byteriaanse kerk in Zuid-Amerika, over te nemen slaagt dit, dan zal daarmee een prachtige zendingskans geschapen zijn verder, dat dr. Van Elshove hoopt terug te kunnen keren naar Indonesië dat in Makassar een studentenpredikant zal wor den geplaatst, uitgaande van de Geref. Zendingsbond in de Ned. Nev. Kerk dat dr. Feenstra naar de universiteit van Stan- teyville hoopt te gaan. Tenslotte, dat de Zendingsterreinen van de Paruba-commis- sie over een aantal zendende kerken zullen worden verdeeld. 8. Aan de rekening en verantwoording van de quaestor der classis wordt de no dige aandacht besteed. De kerk van-Ber gen op Zoom zal de boeken en bescheiden nazien. 9. De boeken en bescheiden van de classicale deputaat voor' de hulpbehoeven de kerken zijn door de kerkeraad van Krabbendijke gecontroleerd en in orde be vonden. 10. De rondvraag levert de volgende vermeldenswaardige punten op a) Besloten wordt om vroegtijdig over te gaan tot het organiseren van een ouder lingencursus voor het komende wintersei zoen. Ds. Van der Stoel zal hiervoor zorg dragen. b) Eén der afgevaardigden brengt ter sprake, dat z.i. de duidelijkheid van be paalde Synode-uitspraken wel eens te wen sen overlaat. (Gedacht werd speciaal aan de „P.v.d.A.-kwestie".) Hij hoopte, dat de Synode haar besluiten in het vervolg zó zou formuleren, dat ook de „leek" ze begrijpen kan. 11. De volgende vergadering wordt vastgesteld op woensdag 8 april a.s., 's morgens om 9 uur, in de Geref. Kerk te Bergen op Zoom. 12. Op verzoek van de praeses eindigt de assessor met dankgebed, waarna de praeses de vergadering sluit. Namens het moderamen van de classis voornoemd, de assessor, Ds. FIDDER. KORTE NOTULEN van de vergadering van de Classis Zierikzee van de Geref. kerken op woensdag 5 februari 1964 te Zierikzee. 1. Opening. Voor de roepende kerk van Zierikzee opent br. J. C. van den Doel de vergadering, hij laat zingen Ps. 100:1, leest Joh. 13 1 t.m. 17, gaat voor in gebed en naar aanleiding van het gelezen Schrift gedeelte spreekt hij een kort openings woord voor deze eerste vergadering in 1964. 2. De credentiebrieven worden nagezien door de afgevaardigden van Zonnemaire, die rapporteren, dat alle kerken wettig zijn vertegenwoordigd en dat twee kerken hun secundi hebben gezonden. Er zijn geen in structies. 3. De vergadering wordt geconstitueerd en als moderamen nemen zitting praeses Ds. G. den Heeten scriba Dr. J. H. Becker assessor Ds. H. Scholing en ac- tuarius br. J. M. de Waal. 4. Praeses wenst de kerk van Haam stede geluk met de aanvaarding van het beroep door Ds. Hoogsteen van Waterin gen en weet van de kerk v^n Zierikzee, dat zij ijverig voortgaat met het beroepings- werk. 5. De notulen van de vorige classisver- gadering, alsook die van de classis-con- tracta, die daarna nog gehouden is in ver band met het vertrek van Ds. Boerma, die beide aan de kerken waren toegezonden, passeren de revue. Geen opmerkingen. Na goedkeuring door de vergadering worden ze getekend door het moderamen. 6. Ingekomen stukken a) van Ds. Boot te Gapinge de vraag wie classikaal deputaat is voor de geeste lijke verzorging der militairen, tevens het verzoek om de bekende formulieren voor verzending van adressen van militairen te vragen aan de cl. deputaat. Zal worden beantwoord b) classis Tiel bericht, dat Ds. J. Weit- kamp van Zaltbommel op zijn verzoek ontheffing is verleend van zijn ambt in onze kerken. Hiervan wordt met leedwe zen kennis genomen c) het A.K.B. bericht, dat de collecte- lijsten over 1963 in tweevoud aan de ker ken zijn toegezonden en vraagt nog niet opgezonden collecten over dit jaar z.s.m. op te zenden zal aan voldaan worden d) S.S.K. vraagt voor de nieuwe actie een classikaal vertegenwoordiger, aange wezen Dr. J. H. Becker FEUILLETON Vrij bewerkt naar P. Visser Jzn. 8) Daar staat de boerderij. Als een ruïne. Want al de landerijen 'zijn verkocht, evenals het boerenbeslag en de meubelen, die zij niet hebben mogen meenemen. Alleen voor het huis was geen koper te vinden. Toen zijn, op last van de Prefect, de slopers gekomen en alle ruiten uit de sponningen gelicht, zodat „Overduin" is overgelaten aan het geweld van weer en wind en gedoemd tot een zekere prooi van verval HOOFDSTUK IV. Er jaagt een koude wind door de duinpannen. Het is op het eind van september. Het lijkt er op, dat de winter dit jaar vroeg zal invallen. Zo'n koude hebben de bewoners van 't Land van Cad- zand zó vroeg in de herfst nog niet meegemaakt en zij hopen vurig, dat de vorst, er zijn al hevige nachtvorsten, niet zal doorzetten. Bij alle ellende, bij alle verdriet ook nog een strenge winter, die bovendien veel brandstof kost en dat terwijl de armoe alom heel groot is Verdriet en ellendeDe geweldige Napoleon heeft niet alleen Holland bij Frankrijk ingelijfd, maar met ijzeren consequentie worden in Holland dezelfde, zo niet ergere maatregelen genomen als in Frankrijk Holland is eenvou dig een provincie van het grote Rijk in het Zuiden. En zo is ook in de vroegere Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden de conscriptie ingevoerd ook Holland heeft een contigent soldaten te leveren, om mede de oogmerken van de Corsikaner uit te helpen voeren. Engeland, omringd door water en in het bezit van een machtige vloot, zowel oorlogs, als koopvaardijvloot, kan niet bereikt worden, althans voorlopig niet. Het moet al leen geknot door het Continentale stelsel, dat niet feilloos werkt. Want ondanks de zeer verscherpte maatregelen wemelt het langs de kusten van sluikers. Misschien zijn in Holland wel de meeste. Behalve in Engeland is Rusland een doorn in het oog van keizer Napoleon. Wathij zal heerser zijn over gans Europa en keizer Alexander van Rusland zal hem dwars bomen Rusland is te bereiken En zo is dit jaar 1812 een groot leger, samenge steld uit soldaten van vrijwel alle landen, die gebukt gaan onder het ijzeren regiem van Napoleon, naar het barre Rusland getrokken, opdat ook dat uitgestrekte Rijk als vazal aan Napoleons voeten zou komen te liggen'. De bloem der Hollandse jeugd maakt ook deel uit van de machtige armeeën. Geen wonder, dat er alom verdriet, ellende, neerslachtigheid heerst. Voor drie kwart is het jaar al verstreken. Men verneemt niets van het leger, dat vermoedelijk al diep in Rusland zitten zal. Want natuurlijk is Napoleon ook hier onver- winnelijk De koude wind jaagt door de duinpan, niet ver van de „Hille". Het is een donkere nacht. Alleen bekend aan in gewijden staat, diep verscholen in de grillige duinen, een vervallen hut, waarvan de reten zijn dichtgemaakt, met zakken en zeilen, zodat geen straaltje licht van de overi gens flauwe petroleumlamp uitstraalt. In de hut staat een kist die als tafel dienst doet, terwijl het overige meubilair wordt voltooid door drie wrakke stoelen zonder leuning. Dit hutje, verborgen in de duinen, is het hoofdkwartier van Roelof Knijp, de aanvoerder der sluikers in deze con treien. Achter de schermen werken er anderen, als Piet van Melle en de kastelein Zoethout. Het eigenlijke werk geschiedt door de ruwe bonken. En van hen is Roelof Knijp de aanvoerder, terwijl „Stompe Teun" als onder aanvoerder fungeert. Zonder een woord te zeggen zitten beiden te wachten op een derde man die weldra binnenkomteen jonge man van een dertig jaar stevig gebouwd, met een open, maar droefgeestig gelaatdonkerblond haar en blauwe ogen een korte, gekrulde ringbaard onder de kin echter wegge schoren. „We zitten al ik weet niet hoe lang op jou te wachten", bromt „Stompe Teun", die duidelijk blijk geeft, dat hij niet bepaald een vriend is van deze derde man. „Dat jullie vroeg zijn, kan ik niet helpen. Ik meen pre cies op de tijd te zijn, die Knijp heeft opgegeven", ant woord Frits Zijier. „Al goed al goed het doet er ook weinig toe", meent de aanvoerder. „We hebben de tijd. Er moet alleen een nieuwe af spraak gemaakt worden en ook wat geld verdeeld." De ogen van „Stompe Teun" schitteren van begeren, als hij de laatste woorden verneemt. Frits Zijier neemt de mededeling blijkbaar voor kennisgeving aan. Hij zegt niets. En wacht af. Een zestal weken nadat de Franse autoriteiten hem van „Overduin" hebben verjaagd, het vorige jaar en hij is gaan huizen in de armzalige woning, heeft hij gepraat met Piet van Melle, die heeft gearrangeerd, dat de vroegere boer van „Overduin" daadwerkelijk aan het smokkelwerk is gaan deelnemen. Zijn wrok tegen de Fransen was zo diep, dat hij meende niet beter te kunnen doen dan niet een handlanger van de sluikers te blijven, maar zelf sluiker' te worden. Smeek beden van Hanna hebben niet gebaat, hoe zeer hij ook van haar houdt. De gelden en goederen, die hem zo on rechtmatig ontnomen zijn, wenste hij weer terug te krijgen geleidelijk. Dat kan alleen door de Fransen dwars te zit ten met de sluikhandel, waarbij grof geld werd verdiend. Zo brutaal als de beul, zijn de sluikers van Cadzand tot en met onverschrokken twee maanden nadat de wa ren in de kelder van „Overduin" zijn ontdekt, wat zulke droeve gevolgen voor de eigenaar had, zijn ze weer rustig aan het werk gegaan. In de buurt van de „Hille" ver scheen weer een koopvaarder, die rustig gelost werd, ter wijl de-waren werden opgeborgen inde kelder van het, op Frans bevel, half gesloopte „Overduin" Want Frits Zijier, nu lid van de bende, had en heeft nog steeds de sleutel van de kelder. Blijkbaar kwam het in de ge dachte van de Franse douane niet op, ook maar te ver moeden, dat de sluikers nog wel eens gebruik er van konden maken. Er was immers een duidelijk voorbeeld gesteld (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1964 | | pagina 2