Officiële Berichten Uit de Gemeenten; KLEINE VOSSEN „DE SLUIKER" wie goed weet te onderscheiden, onder wijst goed. Dat wisten de Romeinen al zoveel jaar vóór Christus. Laten we niet vergeten dat een zaak ons zelf wel duidelijk kan zijn, maar ze het daarom nog niet is voor degenen, die onze gedachtengang proberen te volgen. Bovendien is een mens maar al te vaak hardleers. Dit is een kwaad onder de zon in derdaad, maar het bestaat. En dan is voorkomen beter dan ge nezen. Brouwershaven B. WENTSEL. Telkens lees je, dat kerkeraden jubi lerende predikanten uit enkel dankbaar heid en blijdschap hun pastor een tele visietoestel cadeau doen. Ook heb ik vrienden, die bij het ont vangen van emeritaat, ten afscheid zulk een instrument van hun gemeente ont vingen. Zelf behoor ik niet tot deze „gelukkigen" en behoor ik dus tot de achtergebleven primitieven, die niet meegekomen zijn. Nu kan zo'n opmer king schamper zijn en wijzen op verbor gen jalousie, of ook op een diep-gekoes- terde hoop, dat men alsnog zich bezint om zulk een „vergeten" waarderings geschenk de thans rustende herder en leraar achterna te sturen. Nou, ik zou het niet terugsturen hoor, want het is blijkbaar voor vele mensen, ja voor de meesten onder ons, zelfs voor jongeren een onmisbaar meubel geworden, een venster, dat uitzicht geeft op 't wisse lend politiek, economisch, technisch, natuur-wetenschappelijk gebeuren van onze tijd. Maar, hoewel ik zogenaamd rustend ben, heb ik momenteel niet zoveel tijd beschikbaar om m'n dure uren voor dat venster te gaan ver-zitten. Af en toe 2 FEBRUARI COLLECTE VOOR HET WERELDDIACONAAT Het is haast een traditie geworden dat op de eerste zondag in februari een lande lijke collecte wordt gehouden voor het we- relddiaconaat. Dit gebeurt in. vrijwel alle reformatorische kerken hier in Nederland. Dat juist deze eerste zondag in februari gewijd is aan die collecte, is in feite nog te herleiden tot de eerste zondag in februari van het jaar 1953, toen de noodklokken beierden over de eilanden van Zuid-Hol land en Zeeland. De ramp, die deze twee Nederlandse provincies veranderde in één kolkende watermassa, heeft alle Nederlan ders in het hart getroffen. Iedere Neder lander offerde spontaan geld en goed om de slachtoffers te helpen. Op die zondag klonk in elke kerk de oproep tot het brengen van een offer voor de medemensen in nood. Sinds die zondag zijn veler ogen opengegaan voor. het leed van de medemensen, ook van hen die ver van ons vandaan wonen, in Europa, in Afrika, in Azië, en in Zuid-Amerika, over al waar mensen wonen wie het water even eens tot de lippen is gestegen, óf in letter lijke zin óf in figuurlijke zin. Door de snelle communicatie-middelen evenwel gevoel ik me toch wel wat met bij en ben ik soms gedwongen de toe vlucht te nemen tot het „venster" van m'n buurman. Dit was bijzonder 't geval verleden week, toen namens de kerken een twee tal predikanten zouden optreden, nl. Ds. Buskes en Ds. Overduin, om het gevoe len der kerken over de beruchte T.V. uitzending tot uiting te brengen- en meer bijzonder de reacties, die toen openbaar geworden zijn. Nu, ik had m'n tijd slechter kunnen benutten en op deze manier zou een mens rijper worden zich zo'n beeld-ven ster te laten plaatsen. En toch, nu, nog nietTen eerste vind ik 't nog al een uitgave ineens, terwijl er zoveel is, dat roept om hulp. De collectebussen ver menigvuldigen nog steeds, omdat veler lei schreiende behoeften roepen om ons erbarmen, om onze medewerking. Ja, hoe wijder 't venster naar de wereld opengaat door de T.V., hoe wijder 't uitzicht is op de onzegbare ellende, die er onder millioenen woont. Dus, hoe meer ik m'n kennis vermeer der van de noden der mensheid, des te minder ben ik te verontschuldigen door 't zeggen „ik heb 't niet geweten" of door m'n karigheid te vergoelijken door te beweren, dat je toch de ellende de hele wereld niet op de nek kan nemen. Ten tweede ben ik bang, dat we er aan verslaafd zullen raken en dat er van lezen niets meer komt, al kan 't gebeu ren, dat je door 't geregeld zien en ho ren van bepaalde sprekers en van fo rums soms meer opsteekt en gemakkelij ker van bepaalde zaken je een denk beeld vormt, dan door 't lezen van dikke boeken. Ten derde is er voor velen en dus ook voor ons de verleiding om mee te doen met de slechte voorbereiding voor de zondag, gezien het gehalte van het menu, dat blijkbaar soms wordt voor geschoteld op zaterdagavond. Aan de oevers van de Oude Rijn. worden wij dagelijks geconfronteerd met het leed en de nood van onze medemensen, waar ook ter wereld. Die berichten over onze lijdende medemensen roepen ons op tot spontane hulpverlening. Ook de gereformeerde kerken ontvangen die berichten uit de noodgebieden en deze berichten geven zij door aan de leden der kerken, zodat U in de gelegenheid wordt gesteld om te helpen waar dat nodig is. Met de gelden die U geeft, worden tallozen uit de ellende geholpen en naar een nieuw bestaan geleid. Dit is de taak van het werelddiaconaat, v/aarin wij zoals prof. dr. G. H. J. van der Molen in het Diaconaal Corresponden tieblad schrijft de vreugde en het voor recht der „christelijke handreiking" mogen beleven. „Handreiking is een mooi symbo lisch woord voor het werelddiaconaat. Onze blanke handen zijn liefdevol uitge strekt om andere handen van welke kleur ook te grijpen tot daadwerkelijk hulpbe toon." Het helpen begint al „dicht bij huis", namelijk in Centraal- en Midden-Europa, waar stille nood is gesignaleerd in een land achter het IJzeren Gordijn, en waar duide lijke nood was in een zuidelijke provincie van Joego-Slavië, nl. in de stad Skoplje, dat in de zomer van 1963 in vijf minuten werd verwoest door een krachtige aardbe ving. In Skoplje kon al veel hulp worden verleend in samenwerking met allerlei an dere organisaties. Noord-Afrika is nog steeds in beroering. Voor Algerije zijn de gevolgen van de bur geroorlog nog lang niet overwonnen. Dit land is als een stuk „verschroeide aarde" achtergelaten, waar mens en dier en plant uit zijn verdreven. Om dit land weer leef baar te maken voor de miljoenen mensen die wachten op terugkeer naar hun eigen geboortegrond, moet er nog veel werk ver zet en veel geld gegeven worden. Daarom blijft voor Algerije Uw financiële hulp no dig. Vanuit Noord-Afrika gaan onze gedach ten naar Rwanda, dat vorig jaar in de pers kwam, omdat het werd geteisterd door on gewoon zware regenval, die veel materiële schade aanrichtte. Bovendien was Rwanda al jaren tevoren in het nieuws, tengevolge van de revolutie in het voormalige Bel- gisch-Congo, waardoor dit land werd ge dompeld in diepe ellende. Ook wordt onze aandacht gevraagd voor Perzië, of wel Iran, waar dr. J. van Weel den al jaren werkt in een tehuis voor blin den, nl. Nur Ayin (dit is „De weg naar het Licht"). Zowel in figuurlijke als in let terlijke zin wordt de blinden een weg naar het licht gewezen. In de eerste plaats in geestelijke zin en in de tweede plaats in materiële zin, namelijk naar een zelfstandig bestaan van volwaardig burger. West-Pakistan komt ook voor het voet licht we zien de heer W. van der Linden werkzaam aan zijn nieuwe projekt rondom de dorpen Aliabad en Jassar. Zijn land bouwkundige opleiding komt hem te pas de herbouw van de dijk langs de rivier de Ravi vergt cultuurtechnisch inzicht en het opnieuw in cultuur brengen van de straks drooggevallen gronden vraagt om invoeren van nieuwe landbouwmethoden. India staat sinds korte tijd in het centrum van onze belangstelling. Door tussenkomst van prof. dr. G. H. J. van der Molen, heb ben wij goede contacten kunnen leggen met een christelijke landbouwschool in het noorden van dat land, nl. met de Takana- school. Sinds januari van dit jaar is er voor diakonieën en voor particulieren ge legenheid om een leerling van de Takana- school te adopteren (ad 180,per jaar). Tientallen diakonieën hebben deze kans al gegrepen. Tot heden kwamen er al 70 aan meldingen bij het Algemeen Diaconaal Bu reau binnen Via ons Bureau wordt ook hulp verleend aan de vluchtelingen uit Ti bet, die verdreven door de Chinese legers, een nieuw bestaan zochten in de republiek India. Ons hart gaat ook uit naar Hong Kong, waar het warme maaltijden project nog steeds op volle toeren draait onder de be zielende leiding van Drs. S. M. de Boer. Dagelijks krijgen ongeveer 15.000 kinderen een warme maaltijd voorgeschoteld. Als we Hong Kong noemen, dan denken we natuurlijk ook aan het alom bekende internaat Rennies Mill, waarvan we de di- rekteur mr. David Taylor onlangs in ons land mochten ontvangen. Dit internaat is een eiland van werkelijke naastenliefde in de mensenzee Hong Kong. Veel kinderen werden uit de keiharde „strijd om het be staan" opgenomen in dit veilige internaat, waar de gevleugelde woorden „hart tegen hard" in praktijk worden gebracht. U ziet, nog veel mensen wachten op Uw hulp Leef met hen mee, voor zover dat in Uw vermogen ligt. Zondag a.s. hebt U de gelegenheid Uw medeleven met de medemensen in nood daadwerkelijk te to nen. Dan wordt van U een gave gevraagd voor de collecte werelddiaconaat. Voor diegenen die liever een bedrag per giro overmaken, is er de mogelijkheid een be drag te laten overschrijven op giro-nummer 22 11, ten name van Deputaten voor Al gemeen Diaconale Arbeid, Koningslaan 7, Utrecht. VOOR DIT JAAR 49 NIEUWE KERKEN GEVRAAGD Voor de verdeling van het bouwvolume voor 1964 zijn bij generale deputaten voor Kerkopbouw 67 bouwprojekten ingediend vanuit de plaatselijke gereformeerde ker ken. Van deze plannen hebben er 49 be trekking op de bouw van een nieuwe kerk. De totale stichtingskosten zijn begroot op 24J^ miljoen gulden. Hierbij zijn inbegre pen de kosten voor grondaankoop, orgels en inventaris. Bovendien vergt de bouw van vrijstaande pastorieën en kosterswo ningen nog een bedrag van ongeveer 700.000 gulden. De 'totale stichtingskosten, die voor dit bouwprogramma moeten wor den opgebracht, zijn dus ruim 25 miljoen gulden. AGENDUM vergadering Classis Middelburg op dinsdag 11 februari 1964, des ochtends om negen uur in het Gerefor meerd Jeugdgebouw Singelstraat 15, Middelburg. 1. Opening. 2. Nazien credentiebrieven. 3. Constituering der vergadering. 4. Vaststellen agendum. 5. Notulen. 6. Verslag gevoerde correspondentie. 7. Ingekomen stukken. 8. Instructies. 9. Vaststelling vacaturebeurten. 10. Rapporten a. Zending. b. Evangelisatie. c. Commissie Predikantstractëmenten. d. Classicale Quaestor. e. Commissie Ziekenhuiswerk. f. Commissie Predikantswerk in deze tijd. 11Rondvraag art. 48. 12. Persoonlijke rondvraag. 13. Vaststelling volgende vergadering. 14. Korte notulen. 15. Sluiting. Namens de roepende kerk, Ds. J. BOONSTRA, praeses h.t. B. H. LAVOOIJ, scriba. Moderamen Ds. P. VAN TIL, praeses. Ds. J. H. MEYER, assessor. Ds. J. C. STREEFKERK, scriba l Ds. J. S. OEGEMA, scriba II. Alle kerken uit de Classis Middelburg worden uitgenodigd afgevaardigden te zen den naar de Installatie-dienst van Ds. D. Ringnalda door Ds. G. D. L. Brederveld zondag 2 februari a.s., des avonds om zeven uur in de Hofpleinkerk te Middel burg. De Dep. v. d. Evangelisatie, Drs. A. VERSCHOOR. Ds. G. D. L. BREDERVELD. Nieuwerkerk. 1Zusterkerk Haamstedewe wensen ckze. kerk geluk, dat zij de vacature straks -ver vuld mag zien door de a.s. komst van Os. Hoogsteen, van Wateringen. Er breekt hier mee weer een nieuwe periode aan vocht de FEUILLETON Vrij bewerkt naar P. Visser Jzn. 6) Frits Zijlep heeft het niet gemakkelijk onder de woorden van zijn vrouw. Soms denkt hij zij heeft gelijk. En dan weer overweegt hij vrouwenpraat. Maar het gaat hem toch aan het hart, dat hij haar verdriet doet. Als Frits al lang in vaste slaap is die avond, ligt Hanna nog lang klaar wakker, bekommerd en vol onrust, al kan zij die niet precies verklaren. Zij vouwt de handen en bidt„O, Here, bewaar mijn man. Ik geloof, dat hij op een verkeerd pad is gegaan". Dat gebed schenkt haar rust. Drie dagen later komt, dwars door de duinen, een jonge ruiter op een vurig paar het erf van „Overduin" opdraven. Door het raam ziet Hanna, dat het de jonge Van Melle is. Frits laat hem binnen en zij begroet hem, zonder enig enthousiasme. Maar zij is gastvrouw en biedt de jonge boer een kom koffie aan, die niet afgeslagen wordt. Dan verlaat zij het vertrek zonder een woord. Aanvankelijk denkt de jonge boer, dat de vroegere dienstbode van Maris van „De dulve", nu zij meesteres op „Overduin" geworden is, trots is geworden, wat hij van Hanna Verwolde niet had verwacht. Maar hij ver andert van mening, als hij Frits Zijier, wie het koele ge drag van zijn vrouw wel is opgevallen, hoort zeggen „Mijn vrouw is het niet met mij eens. Natuurlijk moest ik het haar vertellen „Dat spreekt vanzelf, man. En „Ik had mijn woord niet mogen geven, zegt zij. Ze moet niets van de sluikhandel hebben. Het mag niet, zegt zij." Piet van Melle lacht hartelijk. „Je vrouw heeft gelijk, man. Natuurlijk mag het niet. De wet is duidelijk genoeg. Maar die vrouwen denken niet verder dan haar neus lang is. De hoofdzaak is, dat ze bang zijn. Ze denken er niet over na. Wie heeft die lamme Napoleon het recht gegeven om willekeurig te beschikken over de waren uit onze koloniën Het is je grootste dwin gelandij. De bedoeling van hem is om Engeland te pesten. En dat moeten wij trotseren. Daarom doe ik mee. Dus je neemt je woord terug „Geen denken aan Eens „ja" gezegd, blijft ja „Prachtig. Dat is mannentaal. Ik ben naar hier gekomen om je mee te delen, dat we weer een stap verder zijn. Ken je Roelof Knijp „Die „Nou ja", glimlacht Van Melle, „ik geef toe, dat die gewezen zeebonk nu niet bepaald een gunstig uiterlijk heeft, maar zulken lui heb je voor dit werk nu eenmaal nodig. Brandschoon is hij niet, maar onverschrokken en moedig, kerel, dat weet je niet half. Nu, je kent hem dus?" „Nu ja, kennen, kennen." „Ik bedoel van uiterlijk „O ja, best." „Goed, hij kent jou ook. Alleen aan Roelof Knijp mag je als hij er om vraagt de sleutel van de kelders geven. Aan niemand anders. Daar kunnen we op rekenen, niet?" „Natuurlijk. Ik zit nu in het schuitje en moet meevaren." „Dat is dan in orde." Piet van Melle blijft nog wat kletsen, doch verdwijnt dan weer even haastig, als hij gekomen is. Zonder de boerin te hebben ontmoet. Hanna heeft gezegd, dat zij met al dat gedoe niets te maken wil hebben. Maar zij heeft dat inderdaad niet. Haar man heeft er zelfs metterdaad niets mee te doen. Hij heeft alleen de sleutel van de kelders gegeven aan Roelof Knijp, toen die er, zonder veel praatjes, om vragen kwam. En zij hebben praktisch niets vernomen van de mannen op het erf, die er toch geweest zijn, want als Frits er des morgens vroeg eens gaat kijken, dan is de kelder vol zakken, balen, tonnen en wat al niet meer. Het is toch knap werk, om in één nacht, ja enkele uren van de nacht, met een bootje al dat spul uit een koopvaarder te halen, die daar ver uit de kust voor anker ligt. Elke nacht wordt er iets weggehaald. Ruim een week later is de kelder volslagen leeg. Waar ter wereld blijven die kerels met dat spul Enfin, daar heeft Frits geen zorgen over. Hij heeft koloniale waren ontvangen en prompt wordt hem een behoorlijke huur voor de kelder betaald, als hem de sleutel wordt teruggebracht. Een dikke twee maanden later gebeurt hetzelfde. Er- kraait geen haan naar. Maar dan gaat het gevaarlijker worden. Wat de Maire van Sluis Frits voorspeld heeft, geschiedt inder daad uit Parijs komt de oekase dat het Koninkrijk Hol land wordt opgeheven en eenvoudig bij Frankrijk wordt gevoegd. Naar weldra blijkt, heeft dat voor de sluikers ook. ge volgen. De regering van koning Lodewijk moge dan -wel veel door de vingers gezien hebben heeft Napc,leon zijn broeder Louis niet de grootste Hollandse sluikf„r ge noemd dat is nu afgelopen. De bepalingen Worden geducht verscherpt en een leger van gewapende Franse soldaten wordt langs de gehele kust gestationne*>rd, om scherp op te letten en de sluikhandel krachtig tebestrij den. Ook in het Land van Cadzand gaat het» bij wijze van spreken, van die kerels wemelen. De com/.nandant is een militair, kapitein Dumancheau, die zijn kwartier in Sluis heeft, tot grote ergernis van Maire V erwolde, die regelmatig met hem te maken krijgt. De sluikers in deze contreiën denken e'r evenwel niet aan, hun bedrijf te staken. Zij gaan rustig door, met veel beleid en tact en zij gnuiven, als zij de •'gehate Fransozen weer een poets gebakken hebben. Hanna praat er niet meer over. Zij Verneemt natuurlijk wel, dat de bewaking verscherpt is ert zij hoopt in haar hart, dat de kerels gepakt zullen word en, zodat de kelder van „Overduin" geen dienst meer behoeft te doen. Wat er in werkelijkheid gaat gebe uren, heeft zij in de verste verte niet vermoed. Op de een of andere wijze moet er verraad gepleegd zijn of er is onopzettelijk gepraat, in elk geval de Franse douanen hebben er lucht van gekregen, dat de boerderij „Overduin" niet zuiver is. In het vroege voorjaar van 1811 is er. weer een slag geslagen. Als het ware onder het oog der Fransen is een schip leeggehaald en de kelder van „Overduin" zit weer vol. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1964 | | pagina 2