Uit de Gemeenten NIEUWS Predikbeurten zondag 26 januari 1964 r~ Nieuwerkerk. 1In memoriam op heel hoge leeftijd nam de Here weg onze zr. Wed. OverbeekeBom, 86 jaar geworden. Na zes en een half jaar is zij haar man gevolgd. Ze vertoefde bij haar kinderen elders, maar zal hier begraven worden. Hartelijk meelevend, en tegelijk klein denkend van haar zelf in betrekking tot de genade. Aan haar is ook vervuld ge zult uw kindskinderen (ja uw achter- kleinkind) zien. Er mag dus ook dankbaar heid zijn in de familiekring voor wat de Here in haar gaf, bij gemis en weemoed. God vertrooste zoals alleen Hij vertroosten kan 2. Classisvergadering D.V. woensdag 5 febr. a.s. Afgevaardigd wordt, met de predikant, als primus br. Joh. Schiettekatte Pzn., als secundus br. J. M. den Haan. 3. Huisbezoekenis nu gebracht. God zegene ook dat werk. Laten we iets kennen ook van „oefeningen" in de Godsvrucht. Ik bedoellaten wij het opnieuw leren om te spreken over de dingen van God, Zijn Kerk en Koninkrijk. Ons daarin oefenen 4. Werelddiaconaat2 febr. collecte voor het leningswerk, ook van onze kerken, in die noden in de onderscheiden werelddelen. Dat is o.m. de dienende arbeid der kerk in deze wereld 5. De pastorie~tuinwe zoeken een tuinman voor de moestuin achter ons huis. Br. Hof man werkt elders in de week en moet dit beëindigen. We zijn hem dankbaar voor zijn werk. Maar nu een opvolger. Wie wil eens komen spreken over voorwaarden 6. Volgende kerkeraadsvergadering, voorlopig vastgesteld op 12 februari a.s. 7. Tenslotte sterkte aan zieken en ouden, ja veel genade van God toegewenst. J. H. B. OosterlancL 1Vacaturebeurtzondag 2 febr. hoop ik weer in uw midden te zijn. Laat ons steeds het Woord brengen en beluisteren in het geloof, dat Zijn Woord niet ledig tot Hem zal wederkeren maar doen zal, hetgeen Hem behaagt. 2. Catechisantentot ziens weer, jullie acht. Verder met de bijbel over de reizen van Paulus. Vroeger lazen we zondagavond thuis wel voor, uit een leerzaam boek Funcke Paulus te water en te land. (over zijn zendingsreizen). Of uit Bunyan's Chris- tenreis. Zulke dingen onthoud je Iets daar van moeten we weer terug zien te vinden. 3. Sterkte van God, zieke, eenzame broeder, zuster J. H. B. Beroepen te Meeden J. W. Bats, kand. te Amsterdam te Steenwijk (vac. R. Reitsma): J. Bovenberg te Geesteren-Gel- selaar te Waddinxveen (2de pred. pl.): B. Koekkoek te Heusden. Aangenomen naar Haamstede: W. Hoog- steen te Wateringen naar Zweeloo R. van den Berg, kand. te Emmeloord (N.O.P.) het beroep als iegerpredikant in lang verband met ingang van 1 juni '64 M. J. van Reenen te Onderdendam. Bedankt voor Dronten (met standplaats Biddinghuizen): H. R. Zijlstra te Buiten post voor Beetsterzwaag, 's-Graven- moer, Terzooi, Warns, Zoutkamp en voor Zwaagwesteinde R. van den Berg, kand. te Emmeloord (N.O.P. Geen verdere beroepen. De heren J. W. Bats, kand. te Amsterdam en H. Koetsveld, kand. te Naarden, kunnen geen verdere beroepen in overweging nemen. De originele KING pepermunt! (Ingez. mededeling) Examens. Aan de V.U. slaagden voor het kandidaatsexamen theologie de heer H. Kuyk te Amsterdam. Afscheid en intrede. Na bevestiging door ds. L. Blijdorp van Groningen-West deed ds. J. van Wijngaarden, gekomen van Treebeek, intrede te Harderwijk met een gedeelte van Joh. 11. Ds. H. Olde is voornemens wegens vertrek naar Soemba a.s. zondag afscheid te nemen van Dalfsen. Wegens vertrek naar Emmeloord nam ds. J. Kuiper afscheid van Zevenhuizen (Gron.) met 1 Col. 1 23.. Ds. J. C. Haartsen, geestelijk verzor ger van de stichting „Groot-Bronswijk" te Wagenborgen is voornemens 1 juni a.s. met emeritaat te gaan. Ds. Haartsen werd 12 maart 1899 geboren te Schoondijke en in februari 1926 kandidaat, om 15 augustus d.o.v. door zijn schoonvader wijlen ds. H. G. de Jonge van Dordrecht te Driessum in het predikambt te worden bevestigd. In 1930 vertrok ds. Haartsen naar Nieuwe- Pekela, om in dec. 1947 op te treden als geestelijk verzorger van de stichting te Wagenborgen. Ds. Haartsema is voorne mens zich metterwoon te Harderwijk te gaan vestigen. Ds. G. W. de Jong te Nagele ontving van de classis Emmeloord wegens langdu rige ziekte vervroegd emeritaat met ingang van 1 februari a.s. Ds. de Jong werd 17 nov. 1928 geboren en 19 mei 1957 te Na- gele (N.O.P.) in zijn eerste gemeente be vestigd. Helaas heeft hij maar zeer kort in de actieve dienst werkzaam mogen zijn. De Bilt. Met het oog op de gestage groei van de gemeente zal de kerkeraad dit jaar overgaan tot het beroepen van een tweede predikant, die werkzaam zal zijn in Brandenburg-West en Tuindorp. Concentratie. De drie periodieken die o.m. in het midden der kerken verschijnen Horizon, Bezinning en Contact zullen ver dwijnen en daarvocr in de plaats komt een nieuw tijdschrift „Regelrecht" genaamd, met als ondertitel„Evangelische oriënta ties". De bedoeling is regelrecht in te gaan op de vragen die de huidige wereld stelt om de sectoren van de politiek, het sociale leven, geestelijke volksgezondheid, onder wijs, opvoeding, kerk, oecumene, littera tuur en beeldende kunst. De redactie wordt gevormd door de heren A. L. Janse de Jonge, H. M. Kuitert, A. Middeldorp, W. M. Ottow, S. J. Popma en R. Schippers. Het blad zal bij J. H. Kok N.V. te Kampen van de pers komen. Dat had u niet gedachtReeds jaren geleden besloot de redactie van de kerk bode van Delft de meditaties af te schaf fen, want die werd immers toch niet ge lezen. De redactie van het „Veluws Kerk blad" koesterde hetzelfde voornemen, maar wilde eerst de mening van de lezers peilen. Thans deelt zij mede, dat het in één week reacties gestroomd heeft en dat alle schrij vers (sters) zich promeditatie uitspraken. Slechts twee reacties waren gematigd. Haast alle afzenders verzekerden, dat de meditatie voor hen een hoge geestelijke waarde vertegenwoordigde. Een bemoedi gende zaak voor alle, die tot het schrijven van een kerkbode-meditatie geroepen wor den Generale Synode Utrecht, van 17 jan. 1964. De Gereformeerde Kerken in Nederland. Aan de kerkeraden en predikanten (met afschrift aan de kerkelijke pers). Zeer geachte heren en broeders Naar aanleiding van ontstaan misver stand over het besluit van de synode over een verzoek van de kerkeraad van Lippen- huizen-Hemrik doen wij u hierbij toekomen het besluit terzake en een toelichting hierop. Met heilbede en broedergroet, namens de synode vnd., H. W. H. VAN ANDEL, actuarius. De synode, kennis genomen hebbende van het verzoek van de kerkeraad van Lippen- huizen-Hemrik maatregelen te treffen, op dat een einde komt aan de toestand dat belijdende leden en ambtsdragers, met name een aantal predikanten deel uitmaken van of sympathiseren met de Partij van de Ar beid, c.q. de Protestants Christelijke Werk gemeenschap binnen die partij alsmede van het appèl dat deze kerkeraad heeft in gesteld tegen een uitspraak van de parti culiere synode van Friesland (Z.G.) van 28 mei 1963, terzake van een verzoek in gelijke geest gericht tot deze particuliere synode het in het midden latende, of het in dat verzoek als feitelijk gestelde, met name ten aanzien van een aantal predikanten, wel voldoende gegrond is, waarvoor trouwens in dat verzoek geen nadere bewijzen wor den aangevoerd overwegende a. dat in dat verzoek wordt verlangd de veroordeling van een bepaalde partij als aanhangende een in wezen anti-chris telijk grondbeginsel, waarvoor geen ge noegzaam bewijs wordt aangevoerd noch ook overigens op redelijke gron den kan worden te berde gebracht b. dat, al is het de taak van de kerkelijke vergaderingen toezicht te oefenen op de leden der kerk voor wat betreft het erkennen van de opperhoogheid van Christus op alle terreinen des levens, ook met betrekking tot hun politieke gedragingen, en al kunnen er omstan digheden voorkomen die moeten leiden tot een volstrekte veroordeling van het zich voegen bij een bepaalde groepering of partij, vanwege de door deze aan gehangen duidelijk antichristelijke be ginselen, het daarom niet aangaat alle politieke activiteit van de leden der kerk in dit opzicht aan banden te leg gen en hun persoonlijke verantwoorde lijkheid in dat opzicht behoort te wor den geëerbiedigd besluit le. aan dat verzoek geen gevolg te geven en er de aandacht op te vestigen dat de getrouwe prediking van het Woord Gods het aangewezen middel is om het kwaad van de niet-erkenning van Christus als de Heer der wereld, naar wie Zijn volk op alle terreinen des le vens heeft te luisteren in gehoorzaam heid, te bestrijden en te zorgen dat er, onder de zegen Gods, aan dat kwaad paal en perk worde gesteld en een einde moge komen, en 2e. hiervan aan de genoemde kerk mede deling te doen alsmede aan de parti culiere synode van Friesland (Z.G.). In het weekoverzicht van 15 januari j.l., dat aan de predikanten werd toegezonden, memoreerde onze informatiedienst reeds het besluit der generale synode over een verzoek om maatregelen te nemen tegen leden en ambtsdragers der kerk, die lid zouden zijn van de Partij van de Arbeid. In de pers is rondom dit besluit allerlei misverstand ontstaan. Men heeft er con clusies uit getrokken, die er niet in lagen besloten, en aan bepaalde elementen in de verklaring der synode is niet voldoende aandacht gegeven. Met het oog daarop memoreren we hier de uitspraak der synode „dat het de taak is van de kerkelijke vergaderingen toezicht te oefenen op de leden der kerk voor wat betreft het erkennen van de opperhoogheid van Christus op alle terreinen des levens, ook met betrekking tot hun politieke ge dragingen". Ook sprak de synode uit, dat er om standigheden kunnen voorkomen, die moe ten leiden tot een „volstrekte veroordeling van het zich voegen bij een bepaalde groe pering, vanwege de door deze aangehangen duidelijk anti-christelijke beginselen". Tenslotte heeft de synode er ook de aandacht op gericht, dat „de trouwe pre diking van Gods Woord het aangewezen middel is om het kwaad van de niet-erken- ning van Christus als Heer der wereld, naar wie Zijn volk op alle terreinen des levens in gehoorzaamheid heeft te luisteren, te bestrijden en te zorgen, dat aan dit kwaad paal en perk worde gesteld". Aan deze positieve uitspraken is door een deel van de pers te weinig aandacht gegeven. Integendeel, zij heeft bij velen de verkeerde indruk gewekt alsof de synode aan haar leden en ambtsdragers een vrij brief gaf zich aan te sluiten bij de Partij van de Arbeid. Wanneer men bovenstaande uitspraken der synode leest, bemerkt men hoe weinig dit het geval is geweest. De synode heeft alleen geweigerd te voldoen aan een tot haar gericht verzoek om maatregelen te nemen tegen leden en ambtsdragers, van wie werd beweerd, dat zij leden van de Partij van de Arbeid zouden zijn. Haar motief hierbij was, dat zij niet alle politieke activiteit van haar leden aan ban den wilde leggen, maar hun persoonlijke verantwoordelijkheid in dit opzicht wilde eerbiedigen. De strekking van haar besluit was echter allerminst een uitspraak te doen over de toelaatbaarheid van het lidmaat schap der Partij van de Arbeid, maar veel eer haar leden op te wekken tot het be leven van hun persoonlijke verantwoorde lijkheid, in gehoorzaamheid aan hun roe ping om de Naam van Christus op alle terrein, ook dat van het politieke leven, te belijden. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. Van Til., (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Boonstra. N CollecteEvangelisatie in de Provincie Theol. Hogeschool V.U. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10.15 uur Ds. v. Til, 2.30 uur Ds. v. Wouwe. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Dondorp te Heemstede. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Koudekerke 10.30 en 7 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Ringnalda. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Van Ulden. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. v. d. Werff (vroeger op Soemba) Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bosman. Westkapelle 10 uur Ds. Van Wouwe, 2.30 uur Ds. De Jongh. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 u. Ds. v. d. Brink, Katwijk aan Zee Axel 10 en 3 uur Ds. De Graaf te Voorburg. Breskens 10 en 3 uur Ds. De Vries. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Sas van Gent 7 uur Ds. Den Boer. Schoondijke 10 en 3 uur Ds. Hoogerwerf. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Firet te Scherpenzeel. Zaamslag 10 en 3 uur Dhr. Blokland te Roosendaal. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Den Boer. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Bakker te Kielwindeweer. Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Goris te Lutten. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 21b. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Goris. Collecte voor de aflossing. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Feenstra te Scheveningen. Heinkenszand 10 u. Ds. Hijmans te St. Jacobi Parochie. Bevestiging Cand. Eikelboom. 5 uur Ds. Eikelboom, Intrede. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Radder. Bed. H. Av. en Dankz. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Visser, Zwijndrecht. Kruiningen 10 uur Ds. Koolstra, 5 uur Ds. Jansen. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Bed. H. Av. en Dankz. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Bed. H. Av. en Dankz. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Kats. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heijden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor te Vlissingen. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Steunenberg te Rotterdam. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. Bouma te Heemstede. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Sloot. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE, Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Den Heeten. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Van Otterlo te Amsterdam. Bed. H. Av. en Dankz. Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. Becker. Bed. H. Av. en Dankz. Oosterland 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Den Heeten Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 2.30 uur Ds. Boelens te Delden. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Huyser.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1964 | | pagina 3