eeuwóe 3Cerkbode SYNODALIA Korte aantekeningen 18e JAARGANG No. 26 17 JANUARI 1964 „Ik worstel en ontkom" OFFICIEEL ORGAAN TEN DIENSTE VAN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND Redacteur: Ds. W. C. van Hattem, Herengracht 15, Terneuzen, Telefoon (0 1150) 22 48. Medewerkers J. A. van Bennekom, Middelburg Dr. A. J. Boom, Vlissingen Ds. M. V. J. de Craene, Baarland Drs. A. Elshout, Koudekerke Ds. A. Koning, Woerden Dr. P. C. Kraan, Vlissingen Ds. G. S. Oegema, Arnemuiden Drs. J. Vlaardingerbroek, Ermelo Ds. B. Wentsel, Brouwershaven Ds. G. van Wilgenburg, Middelburg. t Abonnementsprijs 3,per halfjaar bij vooruitbetaling Advertenties 12 cent per mm. Bij abonnement lager Losse nummers 12 cent Drukkers-Uitgevers Littooij Olthoff Spanjaardstraat 47 Middelburg, tel. 24 38 Giro no. 4 22 80 De synode van Groningen heeft haar zittingen hervat, ditmaal echter niet in Groningen zelf, maar in de landelijke omgeving van Lunteren, waar zij bijeen is in De Blije Werelt, een hotel en con ferentie-oord. Het is de eerste maal, dat de synode op deze wijze samenkomt en de voordelen zijn vele. Zo is de ver gaderruimte stukken beter, een kerkge bouw is nu eenmaal geen vergaderzaal, en ook de afgevaardigden hoeven niet meer naar hun logiesadressen te trekken daar zij nu allen in hetzelfde gebouw zijn ondergebracht. Het wordt nu wer kelijk een samen optrekken. Ook behoe ven geen logiesadressen meer gezocht te worden, wat in de tijd van de kleine behuizingen ook niet altijd eenvoudig is. Staan er nu tegenover al deze voordelen geen nadelen Ook die zijn aangevoerd, zo waren er wanneer de synode in een bepaalde plaats vergaderde er altijd een zestigtal gezinnen, die door het onder dak verschaffen aan synodeleden, met de synode meeleefden. Ook was er mak kelijker gelegenheid voor de leden der plaatselijke kerk om eens binnen te wan delen en op de tribune" de arbeid der synode gade te slaan. Toch heeft het ook in Lunteren niet aan belangstelling ontbroken. Elke dag waren er wel en kele broeders en zusters, die van hun belangstelling blijk gaven aanwezig. De vergadertijden zijn in Lunteren dezelfde als in Groningen, d.w.z. van negen tot negen onderbroken door tweemaal an derhalf uur voor de maaltijden en twee maal een kwartier voor koffie en thee. Soms wordt het wel eens wat later, maar in de regel stoppen de vergaderin gen toch om negen uur. Maar dan nog kunnen niet alle synodeleden zich in de ruime lobby van het hotel in een makke lijke zetel vleien, of gaan ping-pongen of biljarten of schaken, want na nege nen worden er nog wel commissie-ver gaderingen gehouden. Vooral het mode- ramen heeft weinig tijd tot ontspanning, elke avond na de vergadering brandt het licht in de moderamenkamer en wordt weer druk vergadert over het program ma van de volgende dag en worden de moderamenzaken afgedaan. Toen we in Lunteren aankwamen op maandag 6 ja nuari was het moderamen al druk aan het vergaderen en toen we 's avonds laat nog even gingen wandelen verga derde het nog. Bij onze terugkeer keken we van buiten zo in de helderverlichte moderamenkamer, waar de broeders juist hun laatste stukken wegborgen en toen zagen we hoe aan de vooravond van de voortzetting der zittingen deze vijf mannen zich bogen in gebed. Het maakte een diepe indruk op ons en gaf ons het blijde gevoel dit worden weer goede dagen. Het zijn ook goede dagen geworden want ondanks het feit, dat de meningen wel eens uiteengingen was de geest pri ma. Ondertussen ontvingen we de zesde en zevende aanvulling op het agendum, dus er is wel werk aan de winkel. En er is ook al heel wat werk verzet. Wanneer we de eerste week in Lun teren overzien, dan valt ons bladerend in de afgewerkte stukken op, dat er zelfs nog meer gedaan is dan we dachten. Zo besloot de synode de wenselijkheid uit te spreken om de emeritaatsgrens van 70 op 65 jaar te brengen en om de kerken aan te raden niet binnen de vier jaar op een predikant een beroep uit te brengen. Besloten werd om twee waar nemers te benoemen, die zich op de hoogte zullen stellen van de stichting Gemeentetoerusting" en die van hun bevindingen aan de volgende synode verslag uit zullen brengen. Zodat de synode nader geïnformeerd wordt over de motieven, doelstellingen en activitei ten van deze stichting. De oorzaak van dit besluit ligt in een vraag van de ker- keraad van Eindhoven om te onderzoe ken of het gewenst en mogelijk is de actie van deze stichting in kerkelijke ba nen te leiden. De synode was terecht van mening, dat dit niet dan na zorg vuldige bestudering van de werkwijze en het doel der stichting zou kunnen gebeuren. De grotere zaken die aan de orde kwamen waren het rapport frequentie avondmaalsviering, het rapport van de commissie uitvoering besluiten predi kantstraktementen, het rapport oecume- niciteit en pluriformiteit en plaats diake nen. Van deze vier werden drie onder werpen aangehouden. Alleen in de zaak uitvoering besluiten predikantstrakte menten kwam het tot besluitvorming. Ten aanzien van dit punt waren er drie meningen. De eerste was om alles te la ten bij de bestaande toestand en dat een kerk, die hulpbehoevend werd door de verhoging van het predikantstraktement zich moet vervoegen bij de classis om steun, vervolgens bij de P.S. en tenslot te bij Generale Deputaten Hulpbehoe vende Kerken. Daarnaast een voorstel van verstrekkende aard, namelijk ophef fing van de deputaatschappen hulpbe hoevende kerken en hiervoor in de plaats te doen komen deputaten onder linge steunverlening, echter niet met drie potjes, classis, part. synode en gen. synode, doch met slechts één centrale pot. De aanvragen om steun zouden wel via classis en particuliere synode gaan, doch de uitkeringen zouden centraal geschieden. Deze oplossing zou naar onze mening de meest billijke zijn. Er zijn immers classes waar men practisch geen hulpbehoevende kerken heeft, ter wijl daartegenover er enkele zijn, die vele hulpbehoevende kerken hebben. Uitkeringen uit een centrale pot zouden dan ook betekenen, dat alle kerken sa men aangeslagen werden voor de gene rale kas en zo de lasten meer billijk ver deeld zouden zijn. Daartussen in was nog een voorstel dat half oude regeling en half gezamelijk dragen voorstelde. Dit werd verworpen. Hierna volgde de stemming over alles of niets", d.w.z. bij het oude blijven of centraliseren. De voorstanders van de oude regeling wa ren met één stem in de meerderheid. Dus de centralisatie gaat nog niet door. We schrijven nog niet, omdat we van mening zijn, dat in de toekomst hiertoe zeker zal moeten worden overgegaan. Hoewel de synode in haar zittingen in Groningen reeds besloten had om de diakenen tot de meerdere vergaderingen toe te laten, was de afvaardiging naar de classes nog niet geformuleerd. Men wilde namelijk een maas open laten in de kerkorde, opdat wanneer het moeilijk zou zijn naar iedere classisvergadering een diaken af te vaardigen de kerken dit na konden laten. Ook nu kon nog geen overeenstemming over de formu lering verkregen worden. Ook ten aanzien van het rapport fre quentie avondmaal liepen de meningen zozeer uiteen, dat dit na nieuwe bespre kingen opnieuw ter tafel zal komen. Bijna een hele dag werd gewijd aan het rapport oecumeniciteit. Waarbij voor- en tegenstanders van aansluiting bij de Wereldraad van Kerken hun me ningen gaven, niet minder dan 17 spre kers voeren hierover het woord. Ook hier zullen eerst nieuwe besprekingen tussen deputaten en de commissie ge houden worden voordat het opnieuw ter tafel komt wat inmiddels als u dit leest naar alle waarschijnlijkheid al ge schied is. Op al deze onderwerpen hopen we in een volgend nummer uitvoeriger te rug te komen. U hebt nu in ieder geval een overzicht van het geheel der be sprekingen. Zoals uit de pers u bekend zal zijn verzond de synode ook een schrijven aan de VARA in verband met het pro gramma ,,Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Over dit onderwerp is in alle bladen al zoveel geschreven en er is al zoveel over gezegd, dat we er niet op ingaan, doch volstaan met het afdrukken van het waardige schrijven van de synode aan deze omroepvereniging. Een schrij ven waarop inmiddels een gunstige re actie van de zijde der VARA ontvan gen werd. We willen nu dit verslag beëindigen met het noemen van enkele punten, die nog een onderwerp van bespreking zul len vormen. Allereerst de bovenbenoem- de grotere zaken en dan de ontwerp- brochure „Gezinsvorming", de doop van niet-wettig geadopteerde kinderen, ter wijl ook nog een bespreking wacht over „Assen 1926". Stuk voor stuk gewich tige punten, die veel studie en gebed vragen, ook van de gemeenteleden. v. H. BRIEF VAN DE GENERALE SYNODE AAN HET BESTUUR VAN DE VARA Hooggeacht Bestuur In de vergadering van de Generale Sy node van de Gereformeerde Kerken in Ne derland kwam heden ter sprake de televi sie-uitzending, die onder het motto „Zo is het toevallig ook nog eens keer" op zaterdag 4 januari jl. onder uw auspiciën werd uitgezonden, en in brede kringen van het Nederlandse volk tot protesten heeft geleid. Na kennisneming van de tekst van deze uitzending is de Generale Synode van oor deel, dat ook de kerken niet mogen zwijgen nu langs zo publieke weg, door middel van een communicatiemiddel, dat zich richt tot het gehele Nederlandse volk, een parodie werd gegeven van het christelijk geloof, waarbij over de Wet van God, het Gebed bij NIET gezongen Psalmen in 1963. Als organist van de Geref. kerk te Wolphaartsdijk heb ik reeds vele jaren ieder jaar een register bijgehouden van de Psalmen en Gezangen, welke wel ke niet zijn gezongen. Omdat dit tot heden alleen voor onze plaatselijke kerk gold, heb ik deze niet verder gepubli ceerd, dan in het maandblaadje van onze kerk. Het vorige jaar heeft daarop een uitzondering gemaakt, omdat onze predikant Ds. B. Mintjes ongeveer het gehele jaar heeft dienst gedaan als le- gerpredikant. Als gevolg daarvan zijn in genoemd tijdvak 37 verschillende pre dikanten en idem 2 candidaten voor ons opgetreden. Dit geeft dus wel een meer dan plaatselijke weergave van de zang in onze kerken. Het is mijn bedoeling meer belangstelling op dit toch ook wel belangrijk onderdeel van onze Eredienst te vestigen, en onze mensen beter de Psalmen te leren kennen, die, helaas, dreigen op de achtergrond te geraken. Als organist krijgen wij daartoe bijna nooit een kans. Ons orgelspel is haast het enige om de gemeente daarvoor warm te krijgen. Wanneer wij deze ge gevens in ons blad „Organist en Ere dienst" plaatsen, bereiken wij enkel onze organisten, met mogelijk nog een uitzonderlijke liefhebber van zang en spel. Komt het in de Zeeuwse Kerk bode, dan komt het onder de aandacht van predikanten, leraren van middel- bare- en hoofden/onderwijzers van de lagere scholen, benevens van leiders van verschillende verenigingen, die mogelijk gedrongen worden om de rijke schatten in onze Psalmen, zowel van woord als melodie, verder uit te dragen. Wellicht kan dit eenvoudig werk bijdragen tot verheffing van onze Eredienst, tot meerder lof aan onze Koning. De eerste 5 Psalmen worden zeer weinig gezongen, hoewel de melodiën niet moeilijk zijn, bij nadere beschouwing vallen zij wel mee. Van Ps. 8 geldt zowel wat betreft woord als melodie „Een gouden kleinood". Ps. 9 en 15. Hoewel weinig bekend, zijn deze zonder veel moeite te zingen. Ps. 182021. Eveneens zijn deze meio des Heren en het Evangelie van Jezus Christus op zo'n wijze werd gesproken, dat ieder christen zich daardoor in zijn diepste religieuze overtuiging gekrenkt moest ge voelen. Ook de kerken, die van God de opdracht hebben ontvangen het Woord van God en het Evangelie van Jezus Christus aan de wereld door te geven, dienen hun ernstig protest tegen bovengenoemde uitzending in. Zij hebben kennis genomen van een in de pers verschenen bericht, dat het uw bedoeling niet is geweest, de diepste ge voelens van een deel van het Nederlandse volk te krenken, maar deze mededeling is voor hen temeer een teken van de geeste lijke vervreemding tussen hen, die voor bedoelde uitzending verantwoordelijk zijn of daarmee instemmen, en dat deel van ons volk, dat terecht vaii oordeel is, dat het de eer van God te na komt, wanneer uit spraken en woorden, welke de Bijbel ge bruikt met betrekking tot God en de Here Jezus Christus, worden toegepast op het televisiebeeld. In verband hiermee zouden de kerken het op prijs stellen, wanneer u met het oog op de goede verhoudingen binnen ons Ne derlandse volk uw medewerking wilt ver lenen om de genoemde geestelijke ver vreemding zoveel mogelijk in te perken. Zij doen u daarom het verzoek aan een vertegenwoordiger van de kerken gelegen heid te geven namens de kerken voor uw zender een christelijk getuigenis te geven van de motieven, waardoor zij zich over de bedoelde uitzending zo bezwaard ge voelen. Tot vermijding van misverstand merken zij op, dat het niet de bedoeling is voor uw zender een polemiek tegen u te openen, waardoor u op uw beurt zich gekrenkt zoudt kunnen gevoelen, doch veeleer om voor uw luisteraars positief uiteen te zet ten, uit welke geloofsachtergrond het pro test en de bezwaren tegen uw uitzending zijn geboren. Gaarne zien wij een spoedig antwoord op ons verzoek tegemoet. diën bruikbaar, zij hebben recht op meer aandacht. Ps. 23. Zeldzaam, zowel in woord als me lodie, maar dan zingen in de oude kerk- toonaard (verhogingen weglaten). Ps. 29. Een prachtige stuwende melodie Ps. 30 (wijze 139), 31. Geef hen meer plaats in onze Eredienst. Ps. 3537. Beide mooie melodie, zie bij 37 de treffende woorden. Ps. 45. De melodie van deze Koningspsalm is niet gemakkelijk, zij is ten volle enige oefening waard woord en melodie ge ven een schoon geheel. Ps. 47 en 49. Twee schone psalmen, waar om gaan deze in het vergeetboek Ps. 50. Weinig bekend, wel zijn woord en melodie (de laatste niet direct gemakke lijk) enig mooi. Ps. 54. Melodie Gezang 17. Waarom worden deze woorden niet gewaardeerd. Ps. 55. Onbekend, zeldzaam schone melo die, niet moeilijk. Ps. 57. Onbekend, iets moeilijker melodie, daarom niet te versmaden. Ps. 6970. Waarom voor deze zo weinig belangstelling Ps. 74—75—78. Idem. Ps. 80. Sedert jaren niet gezongen. Één van onze schoonste melodiën. Is het om de woorden, dat deze Psalm zo onbe kend is Ps. 81. Bekende mooie melodie. Is deze Psalm te conservatief of te kinderlijk, vers 12? Ps. 83. Woord en melodie zijn niet aan trekkelijk, hier is m.i. enige reden voor verwaarlozing. Ik durf te beweren, dat ik in 54 jaar deze geen 4 keer heb be geleid. Ps. 85. Opmerkelijk, dat 85 zo weinig is gezongen, anders voor ons een bekende geliefde Psalm. Ps. 88. Geheel onbekend bij bepaalde toestanden zijn de woorden zeer ge schikt, daarbij komt een mooie melodie. Ps. 91. Verdient meer belangstelling, zowel voor woord als melodie. Ps. 94. Vroeger jaren bij ons bekend en geliefd, i.z. vers 6. Ps. 102. Idem, tegenstellingde eeuwige God de vergankelijke mens. Ps. 110. Bedroevend dat deze heerlijke Messiaanse Psalm bijna aan de vergetel heid is toegewezen. Ps. 115. Werd vroeger gaarne en veel ge zongen laten woord en melodie niet worden versmaad. Ps. 117. Waarom wijst de thermometer bij deze Psalm 0 graden Woord en toon zijn echt verwarmend

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1964 | | pagina 1