Tussen de regels Officiële Berichten Uit de Gemeenten Predikbeurten zondag 8 december 1963 (het r.k. concilie) „Deze week heeft het concilie ook voor 'n ontgoocheling gezorgd. De gesprekken over godsdienstvrijheid werden naar latere datum verscho ven. Met het grootste voorbehoud deel ik u mede, dat er hier in de wandelgangen gefluisterd wordt, dat er diplomatieke stappen bij het Vaticaan zijn ondernomen om de beslissing hierover tot latere datum uit te stellen" (aldus P. Fransen voor radio Brussel). Deze woorden werden zaterdagavond door pater Fransen, de verslaggever van het tweede Vaticaanse concilie, uitge sproken, Hiermede kwam dan de be vestiging, dat in deze zitting ,,de gods dienstvrijheid" niet meer zou worden besproken en dat men zeker hierover gedurende deze sessie geen beslissingen hoefde te verwachten. Wat men totnog toe bij Rome onder godsdienstvrijheid verstaat, kan men in verschillende hand boeken lezen. Hun uitspraak komt bijna altijd hierop neer Dat de vrijheid van geweten en godsdienst hierin bestaat, dat men het recht heeft om inwendig en uitwendig de ware godsdienst te kie-^ zen, te belijden en te bewaren, en dat deze godsdienst alleen r.k. godsdienst zijn kan. (Deze tekst heb ik letterlijk vertaald uit synopsis Theologiae dog- maticae fundamentalis van Tanqeurey, pag. 707.) Het is te begrijpen, dat er gelukkig van uit Rome zelf tegenover zo 'n aan matigend spreken werd geprotesteerd. Men wilde 'n meer open .godsdienst vrijheidsbegrip" in deze zin, dat men KORT VERSLAG van de vergadering van de Classis Axel, gehouden op 19 november 1963, in „De Poort" te Zaamslag. Opening. Wanneer om half tien de ver tegenwoordigers van de 9 kerken in de Classis zich binnen ,,De Poort" bevinden, en onthaald zijn op koffie, opent Ds. den Boer namens de roepende kerk van Zaam- slag de vergadering op de gebruikelijke wijze. Nadat de kerk van Axel heeft vastge steld, dat alle 9 kerken wettig vertegen woordigd zijn, nemen de leden van het moderamen hun zetels in Ds. W. C. van Hattem, praeses Ds. M. den Boer, asses sor Ds. A. J. Verbeek, scriba Ds. J. D. de Vries, sub-scriba. De praeses verwelkomt de aanwezigen, spreekt de wens uit, dat de kerken van Aardenburg-Breskens, Oostburg en Ter- neuzen gelukkig mogen zijn met het be roep, dat zij uitbrachten, en feliciteert de kerk van Schoondijke met haar nieuwe predikant. Hierna herdenkt hij br. D. M. Kunst, die jarenlang de kerk van Oostburg als ouderling diende, en op zo tragische wijze om het leven kwam. Notulen. De notulen van de vorige ver gadering worden gelezen, goedgekeurd en getekend. De scriba doet vervolgens mede deling van gehouden correspondentie. Ingekomen stukken a) Tot haar verbazing ontving de Clas- ook de andere godsdiensten naast zich wilde erkennen, 'n Eerste greep werd hiernaar gedaan toen men van uit het concilie vaststelde, dat niet de Joden aansprakelijk moeten gesteld worden voor Christus' dood, maar de ganse mensheid. Ook dit zal echter verder moeten worden uitgewerkt in de komen de zittingen en ook voor deze uitspraak heeft men, zoals pater Fransen zegde, 'n stokje gestoken. Hij hoopte, en wij met hem, dat dit alles daardoor niet definitief van de baan zou raken. Het moet dus bij deze gezegd, dat in dien het waar is dat er diplomatieke stappen zijn ondernomen om deze beide beslissingen uit te stellen, de curie door dik en dun toch verder haar werk ver richt. Nu willen we wel aannemen, dat zo'n lichaam als de curie (zie mijn vorig artikel) niet zó van de baan is, maar men zou nu toch gaan denken, dat in dien de paus zo voor 'n kroonraad voelt zoals men wel eens beweerd, hij dan zich nu toch niet meer zou moeten sto ren aan wat zo'n curie zegt. Blijkbaar is in deze ook weer iets van de diplo maat te zien, die paus Paulus is. Misschien zal er wel iemand zijn die zegt, ja, maar pater Fransen sprak toch voorzichtig, hij zei nl. dat, indien hij goed was ingelicht, er diplomatieke stappen hadden plaats gevonden. Het was, dat moet gezegd van hem, voor zichtig het zo te formuleren en we be grijpen zijn voorzichtigheid. Niettemin laat ons dit alles toch nog zien dat ook vandaag de dag nog beïnvloed kan worden langs diplomatieke weg. Misschien hadden we liever gehoord, dat dit in de middeleeuwen zo was, het spijt mij het te moeten zeggen, dat dit vandaag de dag bij Rome, zoals pater Fransen zei, nog mogelijk is. M. V. J. d. C. sis een schrijven, dat zij richtte aan de Part. Synode van Zeeland (met een vraag over mogelijke uitbetaling van Emeritaats- gelden door de Stichting Landelijke Samen werking) van de adreskerk Goes weer te rug. Daarbijgevoegd was de mededeling, dat dit verzoek reeds achterhaald is door een besluit van de Gen. Synode, dat afge drukt staat in het nr. van het Centraal Weekblad van 21-9-1963 (knipsel bijge voegd). De Classis besluit haar schrij ven te handhaven, en de adreskerk van de Part. Synode te berichten, dat 1) het Centraal Weekblad niet be schouwd mag worden als de Acta van de G.S. 2) het genoemde Synodebesluit juist ruimte laat voor een centrale regeling ter zake, die dan evenwel uit de ker ken zelf moet opkomen. b) Een schrijven van de Gen. Synode over het houden van gemeenschappelijke kerkdiensten. Zulke gemeenschappelijke kerkdiensten kunnen pas gehouden worden, als de gemeente naar behoren is onder richt, en de Classis haar toestemming heeft verleend. Die toestemming draagt niet een louter formeel karakter. c) Nog een belangrijke brief van de Gen. Synode over het dreigend predikan tentekort. Verwezen wordt naar een be langrijk artikel van Dr. Plomp in het Geref. Weekblad (15 november). d) Het Bestuur van de S.S.K. vraagt i.v.m. de nieuwe Kerkbouwactie in 1964 een regionale correspondent. Door de Classis wordt als zodanig benoemd de heer J. Scheele, Emmalaan 8, Terneuzen, die deze benoeming aanneemt. e) Enkele brieven uit Vrijgemaakte kring, die in handen gegeven worden van een kleine commissie. Rapporten a) Over afscheid en intree. Ds. den Boer woonde op 13 oktober in Schoondijke de dienst bij, waarin Ds. Hoogerwerf intree deed, terwijl op diezelfde zondag Ds. Ver beek de Classis vertegenwoordigde in de dienst, waarin Ds. van Leeuwen afscheid nam van de kerk van Axel. Het waren beide goede, stijlvolle diensten, met name ook doordat de sprekers de tijdslimiet niet overschreden. b) Een rapport van kerkvisitatoren, bij monde van Ds. van Hattem, over een grenskwestie, die de kerken van Breskens en Schoondijke aangaat. De Classis besluit: 1) de kerkelijke grenzen te handhaven, zoals ze nu liggen 2) een commissie van drie te benoemen, die de huidige classicale kerkgrenzen in kaart brengt, en aanwijst, waar deze door de tijdsontwikkeling van daag onaannemelijk zijn geworden. c) Tenslotte herinnert Ds. de Vries de kerken er aan, dat het bureau van de gees telijke verzorging van zee-, land- en lucht macht verhuisd is naar Ern. Staesstraat 48, Amsterdam-W II. Tel. (0 20) 12 14 47. Rondvraag Art. 48 K.O. a) De kerk van Axel vraagt en krijgt afvaardiging van de Classis bij de intree van Ds. J. Th. Heemskerk, welke D.V. zal plaats vinden op zondag 9 februari 1964. In verband met de komst van Ds. Heems kerk zal ook een Classis contracta gehou den dienen te worden. b) De kerk van Breskens ontvangt Ds. van Hattem als consulent. In februari 1964 zal Ds. Verbeek hem als zondanig kunnen vervangen. c) De kerk van Zoutespui vraagt of de Classis de arbeid in een continubedrijf ver enigbaar acht met de dienst in het ambt van ouderling. De Classis beantwoordt deze vraag dui delijk bevestigend, en is voorts van mening, dat een br. ouderling, die werkzaam is in het continubedrijf, veel kan betekenen voor gemeenteleden, die evenals hij in het continubedrijf werkzaam zijn, met name in een gewest als het onze, dat hoe langer hoe meer gaat industrialiseren De originele KING pepermunt! (Ingez. mededeling) Benoemingen a) In de Prot. Stichting v. Verantwoorde Gezinsvorming (P.S.V.G.) wordt door de Classis benoemd in de vacature-van Me- chelen Ds. E. Hoogerwerf te Schoondijke. Met Ds. Hoogerwerf hebben, namens onze Nieuwerkerk. Uit de kerkeraad deze vergaderde 28 november. Een enkele greep daaruit. Op 22 maart 1964 zal D.V. hier voor gaan Ds. W. F. M. Lindeboom van Zwijn- drecht. Op desbetreffend verzoek is br. C. N. Syriër bereid nog een jaartje aan te blijven. Dit zal volgens de K.O. aan de gemeente worden bekend gemaakt. Met de huisbezoeken zijn we bijna tot de helft ge komen. Er zijn er 35 gebracht (bij 29 hier van ging de predikant mee). Er zijn ook bezoeken, die 's middags kunnen worden gebracht, door predikant en br. Bij de Vaa- te. Mede naar aanleiding van het door br. Bij de Vaate uitgebracht rapport over de classis, en in verband met onderhoud kerk en pastorie, wordt er gesproken over de financiën 1963 en 1964, en de wegen, die moeten worden ingeslagen, als de begroting half januari meer definitief zal zijn. De volgende vergadering zal zijn D.V. 16 december a.s. Br. Fonteyne dinsdag brachten we hem ten grave. Kostbaar is in de ogen des He ren de dood van Zijn gunstgenoten (Psalm 116). Dat mocht de kern van het woord in de rouwdienst zijn. God laat hen niet zo maar sterven. Hij bepaalt dat uur. En draagt hen in dat uur. Hij trooste in 't bij zonder de weduwe, en alle weduwen en weduwnaars. J. H. B. Classis zitting brs Notschale en P. Meijer, beiden te Terneuzen. b) In de vacature-Deputaten Art. 11 wordt door de Classis benoemd br. J. de Feijter, Leeuwenlaan te Terneuzen. In de Commissie v. d. percentagecijfers wordt benoemd br. Bot uit Oostburg. De zaak van de predikantstractementen blijft voor lopig ressorteren onder Deputaten Art. 11. Vacaturebeurten. Ook aan Ds. E. Hoo gerwerf te Schoondijke zullen nu vacature beurten worden toegewezen. Navraag. N.B. Ds. van Hattem wijst er op, dat de steunaanvragen voor de Evangelisatie- kassen (classicaal - provinciaal - generaal) der belanghebbende kerken vóór 15 januari 1964 bij hem ingediend moeten zijn. Tevens wijst hij er op, dat het Huis houdelijk reglement van de Classis zeer verouderd is. Om het Huishoudelijk regle ment te herzien wordt een commissie be noemd, die bestaat uit de brs. Ds. A. J. Verbeek, J. Haak en J. v. d. Driest. Het concept voor deze herziening dient tijdig aan de kerken te worden toegezonden, zo dat op de Classisvergadering van septem ber 1964 hierover een besluit kan worden genomen. Tenslotte wordt voor een goede gang van zaken nog vastgesteld, dat a) Br. M. de Jonge, Terneuzen, archi varis is en blijft. b) Ds. A. J. Verbeek actuaris is en blijft. c) Het scribaat in het vervolg zal rou leren. Volgende vergadering. Roepende kerk is de kerk van Zoutespui. De e.v. vergadering zal gehouden worden in Terneuzen, op 11 februari 1964 a.s., om 9.30 uur. Het mode- ramen zal dan worden gevormd door Ds. W. C. van Hattem, praeses Ds. M. den Boer, assessor Ds. E. Hoogerwerf, scriba; Ds. A. J. Verbeek, sub-scriba. Sluiting. Aan het einde van de vergade ring wordt na een kort slotwoord nog gezongen Ps. 89 7, waarna de praeses de vergadering sluit met dankgebed. In opdracht van de Classis, Aardenburg. J. D. DE VRIES. "A CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Van Til. 2.30 uur Ds. Van Hattem te Terneuzen. 5 uur Ds. Boonstra. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Hattem. 5 uur geen dienst. ,,Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Van Til. Collecte Evangelisatie in eigen stad. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. Van Ulden te St. Laurens. Arnemuiden 11 uur Ds. Kornet, 7 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Oegema, 2.30 uur Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 9 uur Ds. Gommer, 2.30 uur Ds. Van Til. Koudekerke 10.30 en 7 uur Ps. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10.30 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. Bed. H. Av. en Dankzegging. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Van Ulden. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Koffrie te Doorn. Veere 10 en 2.30 uur Ds. J. C. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bosman. Westkapelle 10 en 2.30 uur CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries. Axel 10 en 3 uur Ds. Dekker te Kampen. Breskens 10 en 3 uur Ds. Van Wilgenburg, Middelburg Hoek 10 uur Ds. Verbeek, 2.30 uur Ds. Den Boer. Schoondijke 10 en 3 uur Ds. Hoogerwerf. Terneuzen 10 en 3 uur Ds. Richel te Heemstede. Oostburg 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld te Souburg. Zaamslag 10 uur Ds. Bijleveld te Rijnsburg, 3 uur Ds. Verbeek. Zoutespui 10 uur Ds. Den Boer, 3 uur Ds. Bijleveld. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. de Craene. Borssele 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Jansen. Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. Kornet. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Kats, Dankzegging. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Kats, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Jansen, Dankzegging. Collecte voor de Kerk. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Namiddag Voorber. H. Av. Heinkenszand 10.30 uur Ds. Hoekstra, 2.30 uur Ds. Verschoor. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Flinterman, 's-Gravenhage. Kruiningen 10 uur Ds. Koolstra, 2.30 uur Ds. Kats. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heijden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. v. d. Hauw te Roosendaal. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. v. d. Stoel. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. Schenkeveld te Doorn Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Sloot. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Cand. Stroes te Haarlem. Haamstede 10 en 3 uur Ds. Boerma. Nieuwerkerk 10 en 3 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 2.30 uur Ds. Donner te Scheveningen Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 2.30 uur Ds. Aalbersberg, Vlaardingen Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Visser te Boven Hardinxveld.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1963 | | pagina 3