eeuwée 3£erkbocle Dagboek van de Synode RICHTLIJNEN 18e JAARGANG No. 10 13 SEPTEMBER 1963 r~ „Ik worstel en ontkom" OFFICIEEL ORGAAN TEN DIENSTE VAN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND Redacteur: Ds. W. C. van Hattem, Herengracht 15, Terneuzen, Telefoon (0 1150) 22 48. MedewerkersJ. A. van Bennekom, Middelburg Dr. A. J. Boom, Vlissingen Ds. M. V. J. de Craene, Baarland Drs. A. Elshout, KoudekerkeDs. A. Koning, Woerden Dr. P. C. Kraan, Vlissingen Ds. J. v. d. Leek, Kapelle Ds. P. van Til, Middelburg Drs. J. Vlaardingerbroek, Ermelo Ds. B. Wentsel, Brouwershaven. Abonnementsprijs 3,per halfjaar bij vooruitbetaling Advertenties 12 cent per mm. Bij abonnement lager Losse nummers 12 cent Drukkers-Uitgevers Littooij Olthoff Spanjaardstraat 47 Middelburg, tel. 24 38 Giro no. 4 22 80 DINSDAGAVOND 3 SEPTEMBER Vandaag een begin gemaakt met het rapport „Gezinsvorming", een zaak waarover, zoals te verwachten was, de tongen wel los kwamen. Niet minder dan 21 sprekers voerden samen een kleine 50 maal het woord over dit on derwerp. Drie van de deputaten waren in ons midden. Helaas niet prof. Wurth, die nog steeds niet geheel hersteld, evenals prof. van den Berg. Over het algemeen had de synode zeer veel waardering voor het rapport zowel van deputaten, alsook van de commissie, waarvoor ds. van Nood als rapporteur optrad. Sommige leden von den echter dat het rapport te gemakke lijk over verschillende zaken sprak, ter wijl daartegenover anderen van mening waren, dat eigenlijk nog veel meer had moeten worden aangesneden. Zo kwa men er natuurlijk nogal wat amende menten op de door de commissie voor gestelde richtlijnen voor een boekje dat van synodewege zou moeten verschij nen. Nu kun je niet steeds aan zinnen blijven dokteren, dan is het net als met een worst waar je eerst wat uit haalt om er iets anders in te stoppen, dat steeds weer uitknijpen en opnieuw vul len, maakt de worst niet beter. Het vul len van een worst dient ook met over leg te geschieden, daarom nam ds. van Nood de aangeboden vulling, waar van de synode meende, dat die ook in de richtlijnen verwerkt moest worden, mee terug naar de commissie om de richtlijnen opnieuw vorm te geven en die zo mogelijk deze week nog aan de synode te presenteren. WOENSDAGAVOND Vandaag een dag vol afwisseling ge had, tussen de bespreking van de rap porten door hoofdzakelijk gewijd aan verstrooiden in het buitenland en emi gratie, kwamen de buitenlandse gasten ter synode aan het woord. Er waren afgevaardigden van de volgende ker ken Eglise Chrétienne Missionaire Beige, Eglises Réformées Evangéliques Indé- pendantes de France, The Church of Scotland, The Reformed Churches of Australia, Die Nederduits Gereformeer de Kerk van Suid-Afrika, Gered ja Kristen Indjili di Irian Barat en de Re- formieter Bund, Duitsland. In de middaguren en de avond kwa men Evangelisatie onder de Rooms Katholieken en het rapport van de af gevaardigden naar de conferentie van Nyborg ter sprake. We kregen een goede indruk van het wel zeer indrukwekkende werk, dat de kerken in Australië verrichten. Zeer veel heeft men er al aangepakt, maar eigen kerkbouw heeft men tot het laatst laten liggen. Namens deputaten voerde br. Warnaar het woord over deze ma terie en later sprak ook rev. van Brus sel hierover. Tijdens de middagvergadering ver gaten plotseling een aantal leden dat er tot aan de theepauze een rookverbod was en hier en daar zag men enkele rookwolken naar boven kringelen. Ds. van Strien bleek niet voor niets een brandweercommandant in de familie te hebben, want hij verliet de moderamen- tafel en bracht successievelijk alle brandhaarden tot rust. Bij de bespreking van de evangelisa- tiearbeid onder de Rooms Katholieken werd van synodewege er de nadruk op gelegd, dat het eigen werk van de kerk het allereerst gesteund moet worden. Bij alle waardering die er is voor de ar beid van de Stichting in de Rechte Straat, werd nog eens duidelijk gesteld, dat deze arbeid niet van onze kerken uitgaat, maar een particuliere stichting is. DONDERDAGAVOND Vandaag met de diakenen vergaderd, aan de orde kwam natuurlijk eerst de voorgestelde wijziging van de kerkorde, waardoor de diakenen ook in meerdere vergaderingen volledige zeggenschap krijgen, behalve in de zaken van opzicht en tucht. Hadden we gemeend, dat dit er nu direct door zou komen, het was helaas niet het geval. Nadat reeds in Assen dit principebesluit gevallen was, en nadat nog in Apeldoorn hierover breedvoerig gesproken was, bleek er vooral van de zijde van professor Pol man een krachtig verzet hiertegen te zijn. Hij meende, dat de voorgestelde wijziging van de kerkorde in strijd was met de Schrift en de traditie onzer ker ken. Deze zaak was hier echter niet meer aan de orde, een principebesluit was immers genomen en nu ging het slechts nog om de vraag hoe dit te for muleren. Teruggaan achter Assen (1959/60) was niet meer mogelijk ten zij in een formeel bezwaar tegen de toen gedane uitspraak. Na een lang durige discussie, waarbij ook ds. van Nood zich niet onbetuigd liet, die na melijk om practische redenen een beper king van de afvaardiging wilde, werd het principebesluit toch aangenomen en zullen de diakenen voortaan in de meer dere vergaderingen in alle zaken, be halve dan opzicht en tucht, mee mogen spreken. Ter staving van zijn betoog had ds. van Nood een hele berekening gemaakt, van wat de afvaardiging van diakenen naar elke classis wel zou gaan kosten aan manuren, reiskosten en maaltijden, hij kwam op een 100.000 gulden per jaar Tegen de afvaardiging van diake nen had hij uiteraard geen bezwaar, maar wel tegen een uitgebreidere af vaardiging dan tot nu toe het geval is. Ds. Schouten stelde daarom voor om in plaats van twee ouderlingen naar de Part.- en Gen. Synode, hetzij twee ouderlingen of één ouderling en één diaken af te vaardigen. Van de zijde van verschillende predikanten kwam hiertegen bezwaar, daar zij van mening waren, dat dit op een dominocratie zou uitlopen. Een feit is, dat ds. van Nood met de practische bezwaren wel enigszins ge lijk heeft, daarom zal naar een oplos sing gezocht worden, die in de praktijk bevredigt. Vandaag ook als synode door het college van B. en W. van Groningen ontvangen, eerst een rij tour door de stad gemaakt onder leiding van wethou der van Ruller (welbekend bij de Arjos- leden) en thee gedronken in de Goede Herderkerk van Groningen-Noord. Het was een gezellige middag en een aan gename onderbreking van het vergader- programma. Maar we hebben vanavond om de tijd weer in te halen maar door vergaderd tot 10 uur. Zo hebben we nog heel wat kunnen doen. Het rapport van het A.D.B. pas seerde ook de revue, de wereldhulpactie kwam ter sprake, ruim anderhalf mil joen brengen we op, en ook de ver anderende taak van de diakonie. Wat dit laatste betreft op de synode van 1965 zal hierover een studie-rapport worden aangeboden. Tot zolang doen de diakenen er goed aan om met nog meer aandacht dan tot op heden, de publicaties in het Diakonaal Correspon dentieblad te volgen, waarin hierover richtlijnen gegeven zullen worden ook in verband met de Algemene Bijstands wet, die op 1 januari 1965 van kracht zal worden. VRIJDAGAVOND Weer thuis na een drukke vergader- week. Vandaag enkele kleinere stukken afgehandeld en verder gegaan met het rapport „gezinsvorming". Gelukkig kwam het tot een beslissing hierover. Voordat we echter aan dit rapport toe kwamen kwam nog een brief van de classis Hoofddorp ter sprake met het hernieuwde verzoek om een onderzoek in te stellen naar de plaats van de vrouw in de dienst van de kerk. De commissie, die bij monde van prof. Nau- ta over deze brief rapporteerde, was van mening, dat de synode inderdaad depu taten zal moeten benoemen met de op dracht over de plaats van de vrouw in de dienst der kerk een onderzoek in te stellen en een rapport te geven, waarin met name wordt ingegaan op de vraag, of en zo ja in hoeverre haar de toegang moet worden geopend tot de ambten in de kerk. Na discussie van het commis sierapport besloot de synode enige de putaten te benoemen met bovengenoem de opdracht. Toen kwam het rapport „gezinsvor ming". Ter tafel was een nieuw voor stel inzake de richtlijnen voor het te schrijven boekje over dit onderwerp, waarin rekening gehouden is met de reeds gevoerde discussie. Nog enkele sprekers voerden vooraf het woord niet over de richtlijnen, maar over het te schrijven boekje. Zo was ikzelf van mening, dat in dit boekje ook ingegaan moest worden op de vragen van hen wier huwelijk helaas kinderloos bleef. De rapporteur -wilde een voorstel dien aangaande wel overnemen, doch zag geen reden om deze in de richtlijnen nog eens expressis verbis aan te snij den. Tenslotte nam de synode na enkele amenderingen, met slechts twee stem men tegen alle gewijzigde richtlijnen aan, en wachten we nu op het boekje dat aan de hand van deze richtlijnen geschreven zal worden. Van het omvangrijke synodale agen dum met meer dan 400 punten zijn na twee weken vergaderen 142 punten af gehandeld. Wanneer we dit tempo kun nen blijven volhouden schiet het mooi opmaar of we dit tempo volhou den Er staan nog verschillende grote punten op het agendum, die zeker net als het rapport „Gezinsvorming" meer dan één dag in beslag zullen ne men. v. H. VOOR DE TE SCHRIJVEN BROCHURE OVER DE GEZINSVORMING 1. Bij de ambtelijke bearbeiding der gemeente dient bijzondere aan dacht te worden geschonken aan de grote betekenis van huwelijk en gezin, als instellingen Gods, waar in door Hem een zegen aan het menselijk geslacht wordt geschon ken, die tegelijk een opdracht in houdt. 2. Van verantwoorde gezinsvorming zal alleen sprake kunnen zijn, wan neer geheel wordt afgezien van elke geslachtsgemeenschap, die aan het huwelijk voorafgaat. 3. Bij de keuze van een huwelijks partner zal alleen dan op verant woorde wijze een goed christelijk gezin gevormd kunnen worden, wanneer men elkaar daarin dank baar als medeerfgenamen van de genade des levens in den Here zal kunnen aanvaarden. 4. In diepe ernst en blijdschap zal in het huwelijk de één de ander moe ten dienen en niet eenzijdig be dacht moeten zijn op de bevredi ging van zichzelf (1 Cor. 1 :3/4). 5. De gehuwden zullen zich samen bewust moeten zijn, dat de ge- slechtsgemeenschap in het huwelijk een wezenlijke uitdrukking is van de wederzijdse liefde, trouw en ge meenschap. 6. Zij zullen daarnaast eveneens in herinnering hebben te houden de duidelijke aanwijzing van de Here zelf, dat de kinderen een erfdeel des Heren zijn (Ps. 127 3 en Ps. 128 3-^6) zodat zij behoren te bedenken, dat de Here mede door die gezinsvorming zijn gemeente bouwt (Hand. 2:39). 7. Daarom zullen de gehuwden in het diep besef van hun verantwoorde lijkheid voor God hun roeping heb ben te verstaan om, ook indien hier offers voor gebracht moeten wor den, kinderen te ontvangen en te verzorgen als een geschenk uit Gods handen. 8. In geval, op grond van de voor lichting door vertrouwde deskundi gen, moet worden aangenomen, dat de uitbreiding van het gezin voor korter of langer tijd niet verant woord zou zijn, zal deze aangele genheid een zaak des gebeds moe ten zijn voor de gehuwden, opdat zij een Gode welgevallige beslis sing kunnen nemen met betrekking tot de door hen te volgen gedrags lijn, waarvoor zij uiteindelijk samen de verantwoordelijkheid dragen. 9. Het is niet in strijd met Gods Woord te achten en staat dus in de vrijheid van de gehuw den, die van gezinsuitbreiding moeten afzien, in dit geval op ver antwoorde wijze gezinsuitbreiding te voorkomen. Hiertoe is niet alleen de methode van algehele of tijdelijke onthou ding geoorloofd, maar evenzeer het gebruik maken van bepaalde middelen, die in overleg met een bevoegd medicus, kunnen worden aangewend. 10. In dit alles zullen de gehuwden voor ogen hebben, dat door hun gedragingen en beslissingen inzake de gezinsvorming hun gebeden niet belemmerd mogen worden 1 Petr. 3:7). Zij zullen zich tevens voor ogen houden, dat niet het huwelijk of de geslachtsgemeenschap het hoog ste is maar het samen mogen leven in de dienst des Heren, hier tijde lijk in het van Hem ontvangen hu welijk en gezin, straks met Hem in hemelse heerlijkheid (Efeze 5:32). (Overleg is nog gaande over de de finitieve vormgeving van punt 2, de materiële inhoud hiervan blijft echter gelijk.) v. H. GEEN GELIJKBERECHTIGDE PLAATS VOOR GEREFORMEERDEN IN VRIJGEMAAKTE KERKEN In aansluiting op hetgeen wij drie weken geleden schreven over de schor sing van ds. van der Ziel door de Vrij gemaakte kerk van Groningen, nemen wij hieronder een knipsel op uit de Nieuwe Provinciale Groninger Courant, waarin een samenvatting gegeven wordt van de zo juist verschenen brochure van ds. van der Ziel. In deze brochure, die over zijn schorsing handelt, stelt ds. van der Ziel, dat het duidelijk geworden is, dat er voor hen die gewoon gerefor meerd willen zijn, geen volle gelijkbe rechtigde plaats in de Vrijgemaakte Kerken is. Door mijn schorsing moet 't u, naar mijn overtuiging, wel heel duidelijk zijn geworden wat velen van u reeds duide lijk was dat er voor ambtsdragers en kerkleden die gewoon in de aloude zin gereformeerd zijn, geen volle gelijkbe- richtigde plaats in ons kerkelijk leven is, ja eigenlijk in het geheel geen plaats. Als men de gangbare meningen van de „toonaangevende richting", die sinds plm. 1948 al meer veld won, niet deelt, loopt men grote kans niet meer blij en hartelijk aanvaard te worden, maar ligt men als „niet goed vrijgemaakt" er veel- zins uit." Met deze woorden richt ds. A. van der Ziel, geref. predikant van de Geref. Kerk vrijgvan Groningen-Zuid, die door zijn kerkeraad voor drie maanden van zijn ambtelijke dienst als predikant werd geschorst, na in haar midden bijna twintig jaar als predikant te hebben ge arbeid, een besluit dat genomen werd zonder medewerking van de genabuur- de kerk en de classis, tot de gemeente van Groningen-Zuid. In deze zijn nadere verklaring aan de

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1963 | | pagina 1