r Officiële Berichten SV3ijn naam is LEGIO NIEUWS Predikbeurten zondag 8 september 1983 Yl collecte Geref. Jeugdcentrum. onze jongens en meisjes het straks ge makkelijker zullen hebben. Op zichzelf is dat niet erg, maar het is daarom broodnodig, dat, als deze jeugd zich be zint op haar levensstijl en levenshou ding, de gemeente zelf met haar gebed daar volledig achter staat. Er behoeft echt niet geklaagd te worden over onze jeugd. Zij wenst dat zelf ook niet. Maar schenk haar ook uw vertrouwen. Dan is er gewerkt aan de opbouw van de gemeente. Als we dat willen, en wie zou dat niet, dan zullen vele mensen onze jeugd tegemoet treden om haar met raad en daad bij te staan. Er wordt nogal eens een beroep op ons, als ouderen gedaan. Er is, als u daarvoor mogelijkheden hebt, geen schoner beroep mogelijk, dan de jeugd te helpen om in deze verwarde wereld de weg naar de Heiland te vin den. In het gereformeerde jeugdwerk zijn de jongens en meisjes, de leiders en leidsters bezig, zich te bezinnen over het christen-zijn in woord en daad. Dat dit gebeurt is ontzaglijk belangrijk. Het is goed als de gemeente voor dit werk bidt! UIT DE STERKEN Beroepen te Bodegraven (vac. L. Loos man): E. C. Kim te Reitsum te Dok- kum (vac. G. Oppedijk): W. Stuursma te Stadskanaal te Drijber en te Zwarte- waalJ. Geel, kand. te Amsterdam te Bovensmilde J. Jonker te Terzooi te Emmeloord (vac. J. Schouten): R. Ypma te Amersfoort te Leeuwarden (vac. H. van Benthem): Dr. J. Rinzema te Aalten te Oost- en West-Souburg K. Snoey te Maasdijk. Aangenomen naar Oosterend (Fr.): R. Pluim, kand. te Meppel, die bedankte voor Elim, Siegerswoude, Tijnje, Wapenveld, Warns, Wilsum, Wormer, Woubrugge en voor Zwartemeer naar Dokkum (4de pred. pl.): A. Prins te Wormerveer, die bedankte voor Markness (N.O.P.). Afscheid en intrede. Wegens vertrek naar Haarlem-Z. nam Ds. J. C. W. van 't Hof afscheid van Zweeloo met Joz. 4 9. Wegens vertrek naar Groningen-Z. nam Ds. G. Veeneman afscheid van Amersfoort met Rom. 3 23. Na bevestiging door Ds. E. Jansen van Goes, deed Ds. D. Kui per, gekomen van Bedum, intrede te Schoonhoven met 1 Thess. 3:1113. Ds. J. Tevel te Zwaagwesteinde is voor nemens 22 sept. intrede te doen te Groote Lindt, na bevestiging door Dr. L. Batelaan van Twijzelerheide. Ds. J. Banga is voornemens 15 september afscheid te ne men van Leiderdorp, om 29 sept. d.o.v. intrede te doen te Ede, na bevestiging door Ds. J. H. de Boer van Leiden. Ds. G. de Jong is voornemens a.s. zondag afscheid te nemen van Lichtenvoorde, om 22 sep tember d.o.v. intrede te doen te Coevor- den, na bevestiging door Ds. W. v. d. Kolk aldaar. Kand. G. J. Terlaak te Scheve- ningen is voornemens 15 september intrede te doen te Krimpen a. d. Yssel, na beves tiging door Dr. R. J. v. d. Meulen van Scheveningen. Ds. T. Spilker die be noemd is tot legerpredikant in lang ver band, is voornemens 22 september afscheid te nemen van Utrecht-N. Ds. J. P. Has pels is voornemens 29 september afscheid te nemen van Apeldoorn, om 9 oktober d.o.v. intrede te doen te Amsterdam-Z. Kand. E. Boswijk is voornemens 6 oktober intrede te doen te Jutrijp-Hommerts, na bevestiging door Ds. W. Tom van Alphen a. d. Rijn-N. Ds. W. Blanken is voor nemens 13 oktober afscheid te nemen van Westerbork, om 27 oktober d.o.v. intrede te doen te Badhoevedorp. Ds. P. Warmenhoven te Badhoeve dorp is ter observatie opgenomen in het Luthers Diaconessenhuis te Amsterdam. Hem is geruime tijd rust voorgeschreven. Prof. C. v. d. Woude, hoogleraar aan de Theol. Hogeschool te Kampen in het kerkrecht is voornemens vrijdag 8 nov. a.s. aan de V.U. te promoveren tot doctor in de theologie bij zijn collega, Prof. Dr. D. Nauta. Hij zal dat doen op een disser tatie getiteld „Leven en werken van Si- brandus Lubbertus". Het omvangrijk proef schrift van deze 67-jarige promovendus verschijnt met steun van de stichting voor zuiver wetenschappelijk onderzoek. Prof. v. d. Woude die in 1961 wijlen Prof. Dr. G. M. den Hartogh als hoogleraar opvolg de was tevoren predikant te Gorredijk, Schiedam en Leeuwarden. Amsterdam-Zuid. De kerkeraad voor algemene zaken gaf op verzoek van Ds. J. Hessels Mulder machtiging om over te gaan tot het beroepen van een tweede predikant voor het werk onder de Geref. studenten aan de V.U. De predikantstractementen. De kerk van Leek heeft de classis Grootegast voor gesteld de predikantstractementen uit een gezamenlijke classicale kas te betalen. Men acht dat in dit verstrekkend voorstel een billijkheidselement zit van het dragen van de lasten naar verhouding der krachten, maar andere kanten komen o.m. naar het gevoel van de kerkeraad van Grootegast niet tot hun recht. Grotere gemeenten zitten voor zwaardere lasten wat kerkgebouwen en de kosten van het kerkverband betreft. Daar zijn ook de zendingsquota, de emeri- taatsgelden enz. Is het ook niet een gezond beginsel, dat elke gemeente zoveel mogelijk voor eigen predikant (en) zorgt? Daarom zal men de zaak nog nader moeten bezien. CLASSIS GOES. De vergadering van de Kerken in de Classis Goes zal D.V. worden gehouden op donderdag 10 oktober 1963, om één uur 's middags, lokaal Geref. Kerk, Westwal te Goes. Stukken voor het agendum te zenden aan de Scriba der Classis Ds. M. v. d. Hei den te Wissenkerke, vóór 28 sept. 1963. Namens de roepende kerk van Geersdijk, H. L. VAN ALLER, Praeses. T. A. BOUDELING, Scriba. Na de tweede wereldoorlog versche nen er talloze boeken over de duivel. De gruwelen van deze tijd openden ons de ogen voor de verwoestende werking van de satan door de handen van de mensen. Een korte opsomming volgt hier als bewijs van deze vernieuwde aandacht. De Zwitser Denis de Rouge- mont schreef „het aandeel van de dui vel" (1943). C. L. Lewis publiceerde zijn: „brieven uit de hel" (1947). De rooms-katholieke Karmelieters schreven: „de satan". K. Baschwitz deed uitko men „de strijd met de duivel" (1948). Hij behandelde daarin de heksenproces sen in het licht der massa-psychologie. A. de Bondt Schreef „demonische in vloeden in ons leven" en „de satan". G. Toornvliet publiceerde„de satan onder ons". De bekende Giovanni Pa- pini deed uitkomen „de duivel, proble matiek ener toekomstige diabologie" (1954). Is het thans een eb-periode in de duivelliteratuur Al is het in letter kundig opzicht misschien eb, de werking van de satan gaat door. Het verschil is alleen, dat de duivel de tijd. volgt en steeds andere gestalten aanneemt. Als parasiet teert hij op de andere cultuur vormen, die na de oorlog ingetreden zijn. Het principe van de satan blijft de eeuwen door gelijk verwoesten, laste ren, het goede in zijn tegendeel verke ren. Maar de vormen en gedaanten wis selen steeds. Ook in ons cultuurpatroon zijn er legio duivelen. Enige gedaanten te onderkennen werkt bevrijdend. Allereerst is er de defaitisme-duivel Elia legde zich moedeloos onder een jeneverstruik (bremstruik) na het span nende duel op de Karmel. Hij zag er geen gat meer in (1 Kon. 19). De tien verspieders brengen een zwartgallig meerderheidsrapport uit. Ze menen dat het kleine Israël toch nooit de zwaar gebouwde Kanaanieten kan overwinnen. De muren zijn te dik. Een predikant staakte zijn gebed voor bepaalde ge meenteleden, omdat er toch geen beke ring kwam. Een ander plukte zo uitbun dig mogelijk de dag, omdat eens de grote bom zal barsten en de vloed van het communisme toch niet te keren is. De duivel van het defaitisme is gevaar lijk. Hij verlamt activiteiten. Hij doet ons zeggen: het haalt toch allemaal niets uit, ge kunt er toch niets tegen doen, het is toch onbegonnen werk. Deze stemming is de doods-stemming en brengt de doodsteek toe aan alle arbeid. En daarom is de enige remedie tegen deze kwaal uitbanning. Want het is niet waar, wat hij zegt. Jezus Christus leeft. Hij is bezig de wereld aan Zijn voeten te leggen. Hij is machtiger dan alle afbrekende machten. Voor Zijn macht gaan de duivelen op de vlucht. De duizenden duivelen (legio) wijken (Lucas 8:30). Er is toekomst, er ligt volop werk, er wacht een grote oogst. Trouwens God neemt het de tien ver spieders kwalijk. Hun negatief advies niet op te trekken tegen de zwaar-be- wapende Kanaanieten moeten ze duur betalen met de dood. En Elia wordt aan het werk gezet met een dubbele op dracht. De duivel van het defaitisme moet voortdurend uitgebannen worden door te zien op de Koning die bezig is te overwinnen. Zijn werk wachttreedt dan aan Niet minder gevaarlijk is de verzake lijking sduiv el. Ook deze duivel slaat zijn slag. Hij weekt de levensverbanden los van God. Hij maakt de tijd van Hem los. De tijd komt apart te staan en wordt leeg. Om dat hij leeg is, wordt hij met leegheid gevuld. Ledigheid is des duivels oorkus sen. En de café's raken op zaterdag vol. Het geld komt los van God te staan. Het wordt een zelfstandige macht (mammon). Het werk komt apart te staan en devalueert tot een baan, een noodzakelijk kwaad, een verdienste- object. De politiek komt los van Hem te staan en ontaardt tot een zaakje van profijt, van minder of meer voordeel. De krant wordt in dit verzakelijkings- proces betrokken en wordt zogenaamd neutraal. De verzakelijkingsduivel trekt langzamerhand het leven van God af. Hoe nodig is het, oog te hebben voor deze verzakelijking. Ook deze duivel moet uitgebannen. Want niets in het leven staat buiten Hem. „Hoor Israël de HERE uw God is één" (Deut. 6:4). Er is maar één God. Van Hem is het leven in alle verbanden en zij moeten Hem dienen. De tijd komt van Hem. En daarom moet de tijd gebruikt wor den voor Hem. Het geld is van Hem en daarom heeft het een functie onder Zijn ogen. Het werk is van Hem en daarom is arbeid dienst, ambt, liturgie, lofprij zing. De politiek is een werk van God en daarom vraagt deze Zijn wil en wet. De krant (het woord, de waarheid) is van Hem en daarom dient Hij op de Geschiedenis-maker te wijzen. Het ik (de ziel) is van Hem. En daarom wijst deze naar de Ik-maker. Heel het leven is ere-dienst, liturgie, lofprijzing. De verzakelijkingsduivel maakt het leven los van Hem, van wie alle zaken zijn. En daarom dient deze demon uitge dreven te worden en alle verbanden horen thuis in het domein van het ko ninkrijk Gods Een derde demon die ons bedreigt is de opper vlakkigheid sduiv el. De duivel is een vijand van alle diep te. De schuld wordt een defect aan de mens. De toorn Gods wordt een moge lijkheid. De liefde Gods ontaardt tot goedigheid. Een sneeuwlawine wordt een natuurcatastrofe. De Bijbel ontaardt tot een verrassend interessant boek. De gemeenschap der heiligen wordt een ge zellig onder-ons-zijn. De uitverkiezing versmalt tot een gegrepen worden. De duivel devalueert de diepten Gods. Te gelijkertijd wordt het subjectief beleven tot een minimum teruggebracht. Ook deze duivel is een gevaar voor het gees telijk leven. Want juist de Bijbel opent de wijde perspectieven aangaande God en mens. Torens verrijzen daar. De Toorn en Heiligheid Gods richt zich te gen de duizenden van Israël. Op een dag vallen 3000 man (Exodus 32). En de Liefde Gods is ongekend, groot en onmeetbaar. Slechts alle heiligen teza men zijn in staat te vatten, hoe groot de breedte en lengte en hoogte en diepte is van Gods heerlijkheid en de liefde van Christus (Ef. 3 18). De klaagzan gen die aangeheven worden komen uit de diepten van schuldbesef en de lof tonen rijzen omhoog uit de verwonde ring over de werken Gods. En de apos tel Paulus grijpt in zijn lofzang op de uitverkiezing terug naar de eeuwigheid van vóór de schepping der wereld (Ef. 1). Vanuit de volheid van de heilsopen baring Gods moeten de oppervlakkig heids-duivelen de vlucht nemen. Een vierde symptoom is de staat- jacht-duivel. Ook hier parasiteert de boze op het goede. Want goed is de welvaart als gave Gods. Goed is het streven naar bezitsvermeerdering door ijver en talent. Maar de ziekelijke drang CLASSIS MIDDELBURG. (JEUGDZONDAG) Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. den Boer te Zaamslag. 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. Van Til. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Wilgenburg, Bevestiging Ambtsdragers. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. den Boer. Yi collecte Commissie Steunaanvragen, Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Voormiddag bevestiging Ambtsdragers. Domburg 10 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. Boonstra Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Cand. Van Geel. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meyer. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. Bed. H. Av. en Dankz. St. Laurens 11 uur Ds. Meyer, 3 uur Ds. Kornet. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bosman. Westkapelle 9.30 uur Ds. Boonstra, 2.30 uur Ds. v. d. Bom. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 3 uur Ds. Van Egmond te Oosterbeek Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Verschoor, Vlissingen Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Zaamslag 10 en 3 uur Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Firet te Scherpenzeel. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2.30 uur Ds. de Craene. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Kats, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Jansen, Dankz. H. Av. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen, Bed. H. Av. 5 uur Ds. Kats, Dankz. H. Av. Collecte voor de Kerk. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Feenstra te Scheveningen, Voorber. H. Av. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Cand. Eikelenboom te Leersum. Kamperland 9.30 en 4 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 5 uur Ds. Baayens te Leimuiden. Kruiningen 10 uur Ds. Koolstra, 5 uur Ds. Booy. Lewedorp 9.15 uur Ds. Rullmann te Hoek van Holland. Bevestiging Cand. Hoekstra. 5 uur Ds. Hoekstra, Intrede. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Kats. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. Smit, Voorschoten Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Van der Stoel. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. Bouwman, Heemstede Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Visscher. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. Verhage te Delft. Tholen 10 en 5 u. Ds. Visscher, em. pr. te Zwijndrecht CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Huyser. Haamstede 10 en 5 uur Ds. den Boer te Uithuizen. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker, Jeugdcollecte. Oosterland 10 en 3 uur Ds. den Heeten. Bed. H. Av. en Dankz. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Pontier te Vlissingen.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1963 | | pagina 3