r NIEUWS Predikbeurten zondag 25 augustus 1963 Christelij k-Liberaal stad naar reclameplaten en filmsterren. Constateerden we dus, dat schoon heid met liefde te maken heeft, nu zien we dat het evengoed samen kan gaan met zonde. Is dat niet iets, om je ge dachten eens over te laten gaan Kijk eens heel goed, wat voor een schoonheid we kunnen worden. Weer even Jacobus Diegene zal zalig zijn in hetgeen hij doet, die zich verdiept in de volmaakte wet. De volmaakte wet geeft het zondebesef. Jullie altijd met je zonde en schuldbesef, zegt de humanist, die arme onschuldige kinderen moeten al zingen, als ze nauwelijks praten kunnen: „ofschoon mijn zonden vele zijn, maak om Jezus' wil mij rein". Zijn wij te zwaar Nee, want wij zijn niet gebro ken tengevolge van die zonde, maar juist geheeld, en daardoor intens blij om al de genade, die wij helemaal tegen onze menselijke berekeningen in, toch kregen voor alle schoonheid, ons toe bedeeld. Wij willen en moeten juist zelf ook worden als de kinderen, die we geen spiegel voor hoeven te houden, maar die we de onschuld en reinheid van het gezicht af kunnen lezen. En zet dat moeilijke gezicht dan eens af, dat bezorgde gezicht met die rekenende en piekerende ogen. In plaats van nerveus bezig te zijn met paperassen en geld, gewichtige menselijke sommen te ma ken, mogen onze handen aannemen, ontvangen, iets fijns krijgen, dat is kin derlijk. Worden als een kind aan de hand lopen, niet zelf vechten voor je geluk, maar er een Ander voor laten zorgen. De leiding over laten aan Va der, opdat jezelf kunt eten en drinken en vrolijk zijn, ongecompliceerd zijn. Voor leven en welvaart, voor al het no dige, wordt gezorgd. Weg, lelijke rimpels. Die staan zo oud, en het scheelt u weer in de huis houdbeurs, als u ze niet hoeft te mas seren met zalfjes zus en zo. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, kan ik er een beetje mee door (Groningse Kerkbode) Adelphè. UIT DE KERKEN Beroepen te Bozum (tevens v. d. evang.- arbeid): E. Hoogerwerf, kand. te Baarn te Neede M. Meijerink, kand. te Noorde loos te Bedum (vac. D. Kuiper): A. S. Timmer te Rotterdam (voorheen te Be dum) te Marknesse (N.O.P.): A. Prins te Wormerveer te Wijckel J. Geel, kand. te Amsterdam te Haamstede W. B. van der Meulen te Sprang-Waal wijk. Aangenomen naar O. en N. Bildtzijl P. W. Martijn te Zuilichem naar Hei- nenoord J. B. van Mechelen te Oostburg naar Spijk (Gron.): H. Dijkslag te Mee- den, die bedankte voor Anjum en Wester- bork. Bedankt voor Oude-PekelaH. Hazen berg te Surhuisterveen voor Spijkenisse (2e pred. pl.F. de Jong te Lichtenvoorde voor Kapelle-Biezelinge E. C. Kim te Reitsum (Fr.). Afscheid en intrede. Na bevestiging dpor Ds. G. D. Hanemaaijer van Haar lemmermeer O.Z. met Matth. 13 52, deed kand. F. W. Dillingh, gekomen van Schoonrewoerd, intrede te Ternaard met een gedeelte van Matth. 24. Ds. H. de Valk, gekomen van Katwijk a. d. Rijn, verbond zich aan de kerk van Stad aan 't Haringvliet met 1 Thess. 5 24 en 25. Ds. W. F. Koelé te 2e Exloërmond zal 22 september te Ens (N.O.P.) bevestigd wor den door Ds. G. M. W. Steen van Mark nesse. Ds. A. Treurniet is voornemens 8 september afscheid te nemen van O. en N. Bildtdijk, om 22 september d.o.v. in trede te doen te Baflo, na bevestiging door Ds. W. de Vries van O. en N. Bildtzijl. Ds. J. A. A. de Boer is voornemens 8 sep tember afscheid te nemen van Schiermon nikoog, om 15 september d.o.v. intrede te doen te Ommen, na bevestiging door Ds. J. D. B. v. d. Meulen aldaar. Ds. A. Klapwijk is voornemens 29 september af scheid te nemen van Bovensmilde, om 13 oktober intrede te doen te Heerde. Ds. J. Nieuwsma is voornemens 6 oktober af scheid te nemen van Oude-Pekela, om 23 oktober d.o.v. intrede te doen te Apel doorn. Kand. H. J. Zeldenrust te Utrecht is voornemens 20 oktober intrede te doen te Schiermonnikoog. Middelburg, De Raad van de Geref. Kerk te Middelburg besloot tot instelling van een vierde predikantsplaats. Een actie tot verhoging der vrijwillige bijdragen re sulteerde in enkele weken tijds in een be drag van meer dan 30.000,Onder scheiden door de kerkeraad genomen be sluiten wijzen er op, dat getracht wordt per 1 oktober a.s. een zgn. vierde wijk ge sticht te hebben. Prof. Dr. D. H. Th, Vollenhoven, voorheen predikant te Oostkapelle en te 's-Gravenhage-West, zal na 36 jaar als hoogleraar in de letteren en wijsbegeerte werkzaam te zijn geweest aan de V.U., met emeritaat gaan. Met hem gaat een van de grote geleerden heen uit de actieve dienst. Met zijn zwager, Prof. Dr. H. Dooijeweerd is hij de grondlegger van de wijsbegeerte der wetsidee. Hij was tot 2 januari j.l. voorzitter van de vereniging voor Calvinistische wijsbegeerte en diende ook de Algemene Nederlandse Vereniging voor Wijsbegeerte als voorzitter. In 1918 promoveerde Prof. Vollenhoven bij wijlen Prof. Dr. W. Geesink tot doctor in de wijsbegeerte op een dissertatie getiteld „De wijsbegeerte der wiskunde van theïs tisch standpunt". Er heeft zich een comité gevormd om de hoogleraar bij zijn afscheid dienst door Roeland Koning te Wassenaar, een album met handtekeningen, een cou vert met inhoud en een receptie aan te bieden. In het ere-comité hebben hoog leraren uit Delft, Leiden, Nijmegen, Kam pen en Utrecht, alsmede uit Amerika en Z. Afrika zitting genomen, uiteraard ook van de V.U., benevens oud-staatssecretaris M. R. H. Calmeyer. Ds. F, L, Schalkwijk is na genoten verlof met zijn gezin weer naar zijn ar beidsveld te Carambei in Brazilië terug gekeerd. Ds. G. Visser te Honselersdijk, die ernstig ziek geweest is maar weer hersteld was, moet weer geruimen tijd rust nemen. Terug in het vaderland. Mevr. C. MulderParmentier, echtgenote van Prof. Dr. D. C. Mulder, hoogleraar aan de Theol. Hogeschool te Djakarta, is met haar vier kinderen op Schiphol gearriveerd. Haar echtgenoot hoopt haar in december a.s. met verlof te volgen. Sittard. De kerkeraad heeft met S.S.K. herbouw van de kerk die door brand verwoest was, op korte termijn be sproken. Naast steunverlening door S.S.K. zal deze kleine kerk van 174 belijdende leden ongetwijfeld hulp behoeven van de kerken in den lande. Kerken, die hulp wil len verlenen kunnen de opbrengst van gif ten en collecten storten op de speciale girorekening van S.S.K. 400 200 met ver melding „Sittard". Ook worden gaarne giften van particulieren ingewacht. Rotterdam-Hillegersberg, De nieuwe kerk, die in het Wilgenplaskwartier ver rijzen zal, krijgt de naam van „Felix- Gratia-kerk" (zalig door genade). De Nas- saukerk zal de naam krijgen van „Pax- Christikerk" (vrede van Christus). (Ingez. mededeling) Predikanten moeten kunnen sollici teren. Wij hebben in ons blad meermalen opgemerkt, dat predikanten ook moesten kunnen solliciteren. Het zou aan een hoop narigheid een einde maken en de practijk van het beroepingswerk ten goede kunnen komen. Dat wij in onze opvatting niet al leen staan blijkt uit wat Ds. J. Nierop, die zo juist naar Nijkerk vertrok, opmerk te in de kerkbode van zijn vorige gemeente, Haulerwijk. Hij oordeelt het niet fatsoen lijk om tijdens het beraad dat een predikant heeft er nog een beroep tussen te werpen. Maar de synode kan daaraan z.i. maar weinig doen. Immers een gemeente behoeft alleen maar aan de dominé mede te delen, dat zij hem na het bedanken zal beroepen en de pastor is verzekerd van een nog mooiere gemeente. „Nee, met geen voor stel in dezer voege is het beroepingswerk te verbeteren. Alle dominé's moeten straks kunnen solliciteren. De H. Geest kan ook héél goed aan een sollicitatie werken. Hij heeft daar goed werk mee kunnen doen Dat is de oplossing." Roermond. Leerlingen van de R.K. Uloschool hebben de pastor-loci, Ds. P. Boonstra, een bedrag van 1000,over handigd, dat zij hebben ingezameld voor het kerkorgelfonds van de Geref. Kerk. Na bezichtiging van het Geref. kerkgebouw waren de jonge bezoekers van gevoelen, dat een nieuw instrument dringend nodig was en hun initiatief bracht voor het fonds een bate van een rode rug. Gesprek met vrijgemaakten. De heren Ds. W. v. d. Heide te Leeuwarden-Hui- zum, C. G. Karssen te Bodegraven, Dr. E. Masselink te Rotterdam-Zuid, Ds. J. B. van Mechelen te Oostburg, Prof. Dr. P. M. J. Mekkes te Voorburg, Drs. S. v. Pop- ta te Beverwijk, P. Sanders te 's-Graven- hage, Dr. J. Schelhaas Hzn. te Amsterdam- N„ S. Strikwerda te Poortugaal, Ds. M. Vreugdenhil te Ruinerwold en J. v. Wes- tenbrugge te Zwolle hebben een uitvoerige missive gezonden aan de generale synode van Groningen, waarin zij pleiten voor een gesprek met de vrijgemaakte kerken. Een uitnodiging daartoe willen adressanten doen voorafgaan door de verklaring „...dat wij de tuchtvonnissen niet meer voor onze rekening nemen, althans, dat wij gevoelen, dat er in de huidige omstandigheden alles zins reden is op deze tuchtmaatregelen te rug te komen, doch dat er naar gestreefd moet worden in een samenspreking tot een gemeenschappelijk inzicht te komen". In een brede bijlage geven adressanten een uitvoerige beschouwing met name in be trekking tot de procedure-kand. H. J. Schilder, waarbij zij de synode vragen of het niet mogelijk zou zijn in deze zaak een uitspraak in concreto te doen. Giften en legaten. Te Nijkerk werd een legaat ontvangen van 10.000,te verdelen tussen kerk en diaconie. Te Ermelo kwam een gift in van 2000, voor vier verschillende doeleinden. De kerk van Heerenveen ontving een gift van 1000,—. Te 's-Gravenhage-West kwamen legaten invan 500,zowel voor de kerk als de diaconie. Voor haar tekort ontving de kerk van Veenendaal een gift van 500, Reacties van lezers Het is een goede zaak dat de Zeeuw se Kerkbode gezien de gebrekkige publicatiemogelijkheden van het prot. chr. volksdeel in ons gewest op een breder terrein voorlichting tracht te ge ven dan op het louter kerkelijke erf. Zo zie ik immer met genoegen bijdragen verschijnen op het gebied van de gees telijke volksgezondheid, het maatschap pelijk werk, het onderwijs enz. Wat echter in het nummer van 9 aug. jl. on der de titel „Vrijheid en recht en het liefdegebod" over economische en maat schappelijke zaken de lezer wordt voor gezet, kan ik minder waarderen. Of lie ver ik vind het triest dat dergelijke op vattingen het tot publicatie brengen. Na een vrome aanloop geeft de schrij ver een serie als los zand aan elkaar hangende opmerkingen over de econo mische politiek ten beste, die de zwart ste liberaal niet zouden misstaan, om te eindigen met de dreigende orakeltaal, die het in bepaalde zakenkringen altijd weer doet„Straks zal er een werkloos heid zijn zoals we nog niet beleefd heb ben". Van enige bewijsvoering of van enig betoog is geen sprake. Het gezag der beweringen moet blijkbaar worden ontleend aan de titel „Pres. Dir.", die aan de ondertekening is toegevoegd. Mogelijk dat presidenten-directeur van liberale huize in al dit fraais iets van hun gading vinden. Ik vermoed even wel dat hun werknemers er minder ge lukkig mee zijn en dwars door de bijbel teksten heen het klassebelang ruiken. Het is niet doenlijk het schrijfsel op de voet te volgen. Daarvoor wordt in kort bestek teveel overhoop gehaald, terwijl het ontbreken van elke draad in de opmerkingen een aanknopingspunt doet missen. Ik wil niettemin bij het er gerlijkste een enkele kanttekening ma ken. De schrijver is wèg van het liefde gebod, dat hij in de exegese van zo ongeveer „Wat U niet wilt dat U ge- CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Donner te Broek op Langedijk. 2.30 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Tissink te Bodegraven. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Til. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Van Reeven te Rotterdam. 5 uur Ds. Donner. Collecte Evangelisatie in noodgebieden. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Broek Roelofs te Zuid laren. Domburg 10 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. v. Wouwe Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Wiersinga te Baarn. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Koudekerke 9.30 en 7 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Vreugdenhil, Ruinerwold Oostkapelle 10 en 7 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. v. Reeven, Rotterdam St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Van Ulden. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Feenstra te Scheveningen. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bosman. Namiddag Voorbereiding H. Av. Westkapelle 9.30 uur 2.30 uur Ds. v. d. Bom. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 3 uur Ds. Moens te Heerlen. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Hattem. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Kloppenburg, Nijverdal. Oostburg 11 en 5 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Ds. Kloppenburg. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Middelkoop te Workum. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Van Nes te Rotterdam. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 uur Ds. Wentsel te Oudewater. Borssele 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Kats. Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2 uur geen opgave ontvangen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Lugtigheid te Maarn. 5 uur Ds. Kats. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Lugtigheid. Collecte voor de Theol. Fac. V.U. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Booy. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Heiner, Klazienaveen Kamperland 9.30 en 4 uur Cand. Hartholt, Grootegast Kapelle 10 en 5 uur Cand. Schuman te Amsterdam. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Tissink te Bodegraven. Lewedorp 9 uur Ds. Heiner te Klazienaveen, nam. Nieuwdorp 10.45 uur Ds. Kats, 2.30 uur Ds. v. Rheenen Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Dijkstra, Nigtevecht Bed. H. Av. en Dankz. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Oostrum. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Smit te Voor schoten. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. Stam te Fijnaart. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Pontier te Vlissingen. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Olde te Dalfsen. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. Haverkamp. Bed. H. Av. en Dankz. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. Geel te Amsterdam. Tholen 10 en 5 uur CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Van Ottelo te Amsterdam. Bruinisse 10 en 4.30 uur Ds. den Heeten. Haamstede 9, 10.30 en 5 uur Ds. Tiemersma. Nieuwerkerk Oosterland 10 en 3 uur Ds. Vollenhoven, luchtmacht predikant te Stiphout. Renesse 7.30 uur Ds. Van Otterlo. Scharendijke 10 en 2.30 uur Cand. Leene te Amsterdam Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Mulder te Delft. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Linde te Rijnsburg

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1963 | | pagina 3