Officiële Berichten NIEUWS Predikbeurten zondag II augustus 1963 VRIJHEID EN RECHT EN HET LIEFDEGEBOD wat Rome op dit gebied zegt. Vroeger heb ik over dit onderwerp reeds meer geschreven in de kerkbode, zodat ik dit alles niet behoef te herhalen. Het is ech ter goed om vast te stellen, dat Rome ons werkelijk nog als haar onderdanen ziet om eventueel te begrijpen wat Arnt- zen in zijn epiloog schrijft nadat hij de toespraak (enkele woorden) van Johan nes XXIII heeft aangehaald, n.l. dat wij practisch misschien wellicht dichter bij elkaar zullen komen, maar dat naar haar aard, de r.k. kerk onverdraagzaam en gevaarlijk blijft voor onze gewetens vrijheid. En dit alles is nog meer waar, als Rome ons als haar onderdanen blijft beschouwen, want zo heeft ze, volgens haar, onvervreemdbare rechten op ons. M. V. J. de C. CLASSIS GOES. De Classis Goes zal in een voortgezette vergadering bijeen komen op donderdag 29 augustus, om 1 uur, in de Westerkerk te Goes. Op het agendum staathet peremptoir examen van Candidaat W. E. Hoekstra. Namens de roepende kerk van Driewegen, A. NYSSE, wnd. Praeses. P. DE MUYNCK, Scriba. UIT DE KERKEN Tweetal te Maasland J. J. Lamme Jr. te Balkbrug en J. W. de Roo te Sellingen. Beroepen te Spijk (Gron.) en te Wester- bork (Dr.): H. Dijkslag te Meeden te Oude- en Nieuwe Bildtdijk P. W. Mar- tijn te Zuilichem te Vlagtwedde H. Meijering, kand. te Noordeloos te Wa penveld, Warns en Scharl, Woubrugge, Wilsum (O.), Tijnje, Oosterend (Fr.) en te Zwartemeer R. Pluim, kand. te Mep- pel te Den Burg op Texel P. Uidam te Doesburg te Sint Anna Parochie J. W, de Roo te Sellingen te Kapelle- BiezelingeE. C. Kim te Reitsum (Fr.). Aangenomen naar Utrecht-NoordN. W. van der Hout te Hazerswoude, die be dankte voor Vroomshoop naar Rilland- Bath D. Sloot, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Drijber en voor Nieuwveen- Zevenhoven naarOpperdoesH. G. Verhaagen, kand. te Delft. Bedankt voor Hardenberg (vac. D. Pas man): A. C. Hofland te Rotterdam-Char- lois voor Beilen J. J. Lamme Jr. te Balkbrug voor Katwijk a. d. Rijn A. F. Goedendorp te Nieuwdorp (Zld.) voor Bleiswijk R. Molemaker te Pingjum en Zurich. Beroepbaar. Kandidaat E. Hooger- werf, Brinkstraat 23, Baarn, is beroepbaar. Examens. Aan de Joh. Calvijn Aka- demie te Kampen slaagde voor het docto raal examen theologie Ds. A. Kuyvenho- ven te Lethbridge (Canada). Aan de V.U. slaagden voor het doctoraal examen theologie de heren F. N. B. Liebenburg te Stellenbos (Zuid-Afrika) en S. H. Rooy te Oskaloosa (Iowa, U.S.A.). Afscheid en intrede. Wegens vertrek naar Stad aan 't Haringvliet nam Ds. H. de Valk afscheid van Katwijk a. d. Rijn met Openb. 1 18. Ds. H. Dijkstra te Wieringerwerf is voornemens a.s. zon dag intrede te doen te Diever, na beves tiging door Ds. D. v. d. Wielen van Mid- denmeer. Ds. H. A. L. v. d. Linden is voornemens in verband met zijn benoe ming tot leraar godsdienstonderwijs bij het M.O. te Utrecht 1 sept. afscheid te nemen van de Bilt. Ds. B. Wentsel is voor nemens 1 sept. afscheid te nemen van Oudewater, om 15 sept. d.o.v. intrede te doen te de Lier, na bevestiging door zijn vader, Ds. B. Wentsel, em. predikant te Brouwershaven. Ds. W. F. Koelé is voornemens 8 sept. afscheid te nemen van 2e Exloërmond wegens vertrek naar Ens (N.O.P.). Ds. J. Tevel is voornemens 8 sept. afscheid te nemen van Zwaagwest- einde wegens vertrek naar Zwijndrecht- Grotelindt. - Ds. J. Winter is voornemens 22 sept. afscheid te nemen van Jutrijp- Hommerts, om 2 oktober d.o.v. intrede te doen te 's-Gravenhage-Zuid, na bevestiging door Ds. M. Boukema aldaar. Ds. F. v. Zuthem is voornemens 1 sept. afscheid te nemen van Enumatil, om 15 sept. d.o.v. intrede te doen te de Bilt, na bevestiging door Ds. D. van Keulen van Zeist. In verband met een hem overkomen auto ongeval kunnen de bevestiging en intrede van Ds. C. W. de Ruiter op 25 aug. a.s. te Harmeien niet doorgaan, maar moesten die voorlopig worden uitgesteld. Ds. D. Broer te Spijkenisse is ver huisd naar Noordland 22 aldaar. Ds. D, Engel, legerpredikant in lang verband is uit zijn ambt ontheven en over gegaan tot een andere staat des levens. Dit was ons reeds lang bekend, maar op ver zoek gaven we aan dit bericht geen rucht baarheid. Nu de classis Hardenberg zelf een publicatie deed uitgaan en wij in tal van kerkbladen een mededeling terzake tegenkwamen is er voor ons ook geen aan leiding meer niet tot publicatie over te gaan. Ds. Engel werd 4 aug. 1928 geboren en 24 febr. 1957 predikant te Burcht. 5 okt. 1960 trad hij op als legerpredikant in lang verband, met standplaats Wezep. Dr. F. H. von Meyenfeldt te Hilver sum vertrekt a.s. dinsdag met de „Nieuw- Amsterdam" naar Amerika, waar hij gast colleges geven en spreekbeurten vervullen zal. Dr. von Meyenfeldt zal voordrachten houden overDe zin van de zede De zede en Gods wet en De zede en de mens. Bovendien zal hij in een discussiegroep re fereren overDe zin van het recht. Op zijn tournee zal hij spreekbeurten vervullen v.n. over De Chr. vrijheid Kerk en we reld Het koninkrijk Gods en de Chr. toe komstverwachting. Ook zal Ds. von Meyenfeldt enkele preekbeurten vervullen. Medio oktober wordt hij in ons land terug verwacht. Ds. J. H. Meijer is verhuisd van Oud- Beijerland naar Meliskerke, Bergstraat 30. Ds. Joh. Meynen, em. predikant te Rozendaal (Geld.) kreeg van de kerkeraad van Nijmegen het verzoek zijn arbeid als hulpprediker voorlopig weer voor een jaar te willen voortzetten. De kerkeraad ver zocht hem daarbij te willen bezien in hoe verre het mogelijk zou zijn, dat Ds. Meynen zijn werk nog wat uitbreiden kan. Ds. S. Oegema, vlootpredikant, heeft zich thans metterwoon gevestigd Volkerak- straat 286 te den Helder. Ds. N. Willemsc te Arnhem mocht tot verder herstel het ziekenhuis verlaten. Legerpredikanten. Ds. J. G. H. Schout te Bant (N.O.P.) zal als z.g. langverbander in militaire dienst treden. Als reserve- legerpredikanten komen 1 sept. a.s. in mil. dienst voor de tijd van 1 jaar en 6 weken de predikanten E. Groenenberg te Oppen huizen, T. W. Penning te Dirkshorn en I. Vergeer te Tzum. (Ingez. mededeling) Arnemuiden. In verband met het 75- jarig bestaan van de Geref. Kerk van Ar nemuiden, dat plaats zal hebben op maan dag 12 augustus,, zal 's avonds half acht in de Geref. Kerk een herdenkingsdienst worden gehouden. De plaatselijke predi kant Ds. G. S. Oegema zal voorgaan in deze dienst, alsmede de predikanten, die voorheen onze kerk gediend hebben, zullen ook enkele woorden spreken. De kerk is op 12-8-1888 geïnstitueerd en heeft zes voorgangers gehad, te weten 18991914 Ds. J. Boeijinga, 19151931 Ds. J. Runia, 1932—1945 Ds. H. Scholing, 1946—1955 Ds. P. M. Veldhuijzen, 1955—1961 Ds. H. K. Poelman, vanaf 20-1-1962 Ds. G. S. Oegema. De predikanten Boeijinga en Ru nia zijn overleden. De kerk telt 625 leden, waarvan 331 belijdende leden. Aalten. De eerste steen voor de nieu we (derde) kerk zal zaterdagmorgen 17 augustus a.s. worden gelegd door het oud ste gemeentelid, de heer W. Kamink, 94 jaar, te Yzerlo. Dieren. De kerkeraad besloot na opiniepijling op een gemeente vergadering de bouwcommissie toestemming te verle nen voort te gaan met nadere uitwerking van plannen om met de Herv. gemeente tot zaken te komen tot gemeenschappelijke kerkbouw. Ds classïcale evangelisatie-deputaten zullen de classis Apeldoorn adviseren, dat de classis de Evangelisatiepost Brummen- Eerbeek overneemt, waardoor voor de kerk van Dieren de mogelijkheid komt een tweede gewone predikant te beroepen. Wat de grondslag van het te stichten Buurthuis betreft, is de kerjceraad van ge voelen, dat het jeugdvormingswerk op Bijbelse grondslag behoort te geschieden. Hij heeft voorkeur voor een Dorpshuis, waarin diverse verenigingen ook vergader gelegenheid kunnen vinden. Drachten. In de Zuiderkerk is een meiske gedoopt, dat als het 5000e gemeen telid werd ingeschreven. De voorganger, Ds. W. E. Wijnja, sprak de ouders har telijk toe en herinnerde daarbij aan de snelle groei van de gemeente, die in twee jaar tijds het zielental met bijkans 500 zag stijgen. Binnenkort doet de vijfde predikant intrede. De kerkeraad zond de gelukkige ouders een fraaie bos bloemen. Den Haag, juli 1963. Het is opvallend dat de Christenheid zo weinig aandacht heeft geschonken aan de richtlijn die Christus gaf voor de omvang met de naaste n.l. Alles nu wat gij wilt dat U de mensen doen, doe gij hun evenzo of anders gezegd Be handel Uw naaste zoals gijzelf behan deld wilt wezen. Christus heeft geboden de naaste lief te hebben als zichzelf. Hij heeft niet ge boden de naaste méér lief te hebben dan zichzelf, want dan zou de naaste aan dit gebod rechten kunnen ontlenen waardoor het leven onleefbaar wordt. Dan zou iemand die geen woning heeft kunnen eisen van iemand die er wel een heeftontruim Uw huis, ik wil in Uw huis wonen, Christus zegt U dat U mij méér moet liefhebben dan Uzelf Wat is de naaste liefhebben De richtlijn die Christus gaf is be handel Uw naaste zoals gij zelf behan deld wilt wezen. Denk Uzelf in zijn plaats. Vraag U af als ik in zijn plaats was, hoe zou ik dan behandeld willen worden En handel dan naar eigen ge weten en inzicht in de overtuiging goed gehandeld te hebben. De werkgever moet zich afvragen als ik werknemer was, hoe zou ik dan behandeld willen wezen en de werknemer moet zich af vragen als ik werkgever was, hoe zou ik dan behandeld willen wezen Zo ook echtgenoten de man moet zich die vraag stellen ten opzichte van zijn vrouw en de vrouw t.o.v. haar man. De leraar t.o.v. zijn leerlingen, de leer lingen t.o.v. hun leraar. Aan kinderen moet het van jonsaf geleerd worden. Steeds als zij liefdeloos handelen moet hun de vraag gesteld worden als jij die ander was, hoe zou jij dan vinden, wat je die ander aangedaan hebtzou jij zelf zo behandeld willen worden Het koninkrijk Gods op aarde zal op bloeien waar naar deze regel gehandeld wordt. De grondwet van het Koninkrijk der hemelen is het liefdegebod. Zouden de mensen van tegenwoordig rechtvaardigen kunnen zijn Wat is volgens de bijbel een recht vaardige In Ezechiël 18 verzen 5—9 staat dat een rechtvaardige iemand is die heel eenvoudig naar Gods geboden leeft. (LI moet dat hoofdstuk en de vol gende eens lezen.) Christus heeft zijn liefdegebod boven alle wetten en pro feten geplaatst en Paulus stelt het lief degebod in Romeinen 13, verzen 8—10 boven elke andere wet. Is dus iemand die het liefdegebod betracht een recht vaardige En zijn de goddelozen dege nen die zich van het liefdegebod niets aantrekken, die niet de naaste behande len zoals zijzelf behandeld willen we zen Tot de hoogste goederen van de mens behoren zijn vrijheid en zijn recht. Voor vrijheid en recht heeft de mens alles over, zelfs zijn leven. Een goede over heid zal tot haar voornaamste taak re kenen de handhaving van de vrijheden en rechten der burgers. In Nederland is daarvan niet veel te merken. De werk nemer heeft niet het recht sijn enige be zit, zijn arbeidskracht a< te bieden CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. v. Wilgenburg 2.30 uur Ds. Cozijnsen te Oudekerk a. d. Amstel. 5 uur Ds. Vos te Wassenaar. (Noorderkerk) 10 uur Ds. Cozijnsen. ,,Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Cozijnsen. 5 uur Ds. Van Wilgenburg. Collecte Steun aan kerken in emigratiegebieden. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. 12 aug. avond 7.30 uur Herdenkingsdienst van het 75-jarig jubileum der kerk. Domburg 10 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. Schenke- veld. Gapinge 9.15 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10.30 uur Ds. Boot, 2.30 uur Ds. Kornet. Koudekerke 10.15 en 7 uur Ds. Vellema te Assen. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Rothuizen te Leiden. Oostkapelle 9, 10.30 en 7 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. v. Reeven, Rotterdam. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Van lilden. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Vos te Wassenaar. Veere 10 uur Ds. Streefkerk, 7 uur Vlissingen 9.30 en 5 uur Vrouwenpolder 9 en 10.30 uur Ds. Bosman, 7 uur Ds. Streefkerk. Westkapelle 9.30 uur 2.30 uur CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. de Feijter, N.-Lekkerkerk Axel 10 en 3 uur Ds. Lafeber te Bunschoten. Breskens 10 en 3 uur Ds. Ringnalda te Bussum. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Moens te Heerlen. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Meyer te Beverwijk. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Moens te Heerlen. Oostburg 11 en 5 uur Ds. Van Mechelen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Ds. Ringnalda. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Ringnalda te Overveen. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. de Craene. Borssele 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Van Belzen. Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 u. Ds. Van Belzen, Mariënberg 5 uur Ds. Kats. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Van Belzen. Collecte voor de Kas van Deputaten „Kerkopbouw". 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Heinkenszand 10.30 uur Cand. de Klerk te Kampen, 2.30 uur Kamperland 9.30 en 4 uur Ds. Scholing te Culemborg. Kapelle 10 en 5 uur Kruiningen 10.45 uur Ds. Kats, 5 uur Ds. Fibber. Lewedorp 9 en 2.30 uur Cand. Dekker te Kampen. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. Becker, Nieuwerkerk Yerseke 9.30 en 2.30 uur CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Moolhuizen te Leiden. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. v. d. Beukei te Dinteloord. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. v. d. Linde te Rijnsburg. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Korfker te Barneveld Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Van Oeveren te Utrecht. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. den Heeten. Haamstede 9 en 10.30 uur Ds. Boerma, 5 uur Ds. Van Oeveren te Utrecht. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Oosterland 10 en 3 uur Ds. Vollenhoven, luchtmacht^ predikant te Stiphout. Renesse 7.30 uur Ds. Van Otterlo te Amsterdam. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Pontier te Vlissingen Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Van Otterlo te Amsterdam. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. H. Mulder te Delft.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1963 | | pagina 3