Predikbeurten zondag 28 juli en zondag 4 augustus 1963 reau wil bemiddelen bij de uitzending van hen, die in zendings- of oecume nisch hulpwerk werkzaam willen zijn. In vroeger tijden waren naast de ver kondiging van het evangelie ook me disch werk, onderwijs en voorlichting typische taken van de zending. Vele van de landen, waar vroeger vanuit Europa en Amerika zending werd be dreven, hebben thans kleine zelfstan dige kerken, hetgeen leidde tot een zich wijzigende taak van de zending. De behoefte aan medisch personeel en on derwijskrachten is in deze landen, die een snelle ontwikkeling doormaken, des te groter. Op de 3e assemblee van de Wereld raad van Kerken in New Delhi werd besloten een speciale secretaris bij de Wereldraad te benoemen, die tot taak zou krijgen de vraag naar en het aan bod van personeel te coördineren. Deze functionaris kan zijn taak alleen dan uitvoeren, wanneer hij steun krijgt op het nationale vlak. De Nederlandse Zendingsraad en de Stichting Oecume nische Hulp hebben in dezen hun taak gezien. Sinds de oprichting vonden 40 werkers door bemiddeling van het bu reau Dienst over Grenzen een baan in kerkelijk werk in het buitenland, zoals artsen en verpleegsters voor Algerije, leerkrachten voor Kongo en vrijwilligers in het vluchtelingenwerk in Oostenrijk of in het Johannesstift in Berlijn (zie Vrijwilligers in Berlijn). Het bureau heeft zijn bestaansrecht bewezen. Hoe het werk zich in de loop der jaren zal uitbreiden valt moeilijk te voorspellen. V rij williger s in Berlijn. Onder auspiciën van de Mennonite Voluntary Service (Doopsgezinde vrij willigers hulpdienst) werken in het Evangelische Johannesstift zeven vrij willigers uit drie landen als verpleeg hulpen. Eén van de vrijwilligsters, mejuf frouw Gijzel, die door bemiddeling van Dienst over Grenzen naar Berlijn ging, vertelt in een lange brief over haar er varingen. Wij citeren hieruit ,,Het Johannesstift is eigenlijk een dorpje op zich zelf. Het omvat 36 ge bouwen, waaronder een ziekenhuis, een tehuis voor chronische zieken en hulp behoevende bejaarden, één voor licha melijk gehandicapte kinderen enz. Daarnaast heeft het Stift nog een eigen boerderij, tuinderij, bakkerij en enkele andere bedrijven. Men kan in het Stift ook een oplei ding volgen in kerkelijke of sociale rich ting, o.a. voor verpleegster en groeps- en jeugdleider. Op het ogenblik zijn wij hier in het M.V.S. team met 5 meisjes en 2 jongens, allen in de leeftijd van 19 tot 25 jaar: de meisjes uit Neder land (3), West-Duitsland en Canada. Ons werk bestaat grotendeels uit „verplegen". Wij werken dagelijks on geveer 10 uur (van 's morgens 6 tot half één en 's middags van 4 tot 7). Hoewel deze tijden misschien wel wat lang en zwaar zijn, werken wij toch een uur korter dan de vast aangestelde krachten. Alle teamleden hebben tege lijk vrij en wel iedere donderdag en iedere tweede zondag van de maand. Daar wij dit zeer belangrijk vinden, houden wij ons er stipt aan en we on dernemen vaak iets met ons allen. Ik werk in een verpleegtehuis voor hulp behoevende oudere vrouwen van 55 tot 100 jaar. De meesten van hen zijn zo vervormd en door hun ouderdom zo ge brekkig geworden, dat ze praktisch al tijd in bed liggen. Enkelen staan op, wandelen wat rond en verzorgen op hün wijze hun medepatiënten. Mijn werk bestaat uit het verzorgen van de patiënten, d.w.z. hen wassen en de ver dere verzorging, bedden opmaken, eten geven, enz. Meestal krijg je enkele zieken toege wezen, die je dan regelmatig verzorgt. Voor een gesprek of wat voorlezen blijft in de regel maar weinig tijd over. Daarnaast doe ik natuurlijk al het werk, dat op een ziekenafdeling gedaan moet worden. Iedere morgen om 7 uur vindt een korte morgenwijding plaats onder lei ding van de „Hausmutter", een 64-ja- rige diacones. In de Stiftskerk vindt iedere avond om 7 uur een kort avond gebed plaats. Na een onrustige dag is dit vaak een heerlijk rustig moment. Het werk in het algemeen is behoor lijk zwaarniet alleen lichamelijk en door de lange werktijden, maar ook het omgaan met deze oude, altijd in bed lig gende mensen vraagt veel tijd, geduld en liefde." „Tot voor kort woonden wij in het huis, waar wij ook werkten. Sinds kort hebben we in huize „Heideborn" samen met zes meisjes, die hier in verband van een diakonaal jaar werken, een eigen verdieping. Onze woonkamer is nu het centrum van onze aktiviteiten geworden en iedereen valt hier naar behoefte even binnen. De jongens wonen een verdie ping hoger. Om de beurt bereiden wij een bijbel studie voor. Soms nodigen wij hiervoor een predikant uit of we hebben een ge sprek met een andere groep. Met een uit Oost-Duitsland gevluch te jongen hebben we van gedachten ge wisseld over „Het Christen zijn in het Communisme". De mogelijkheden van kontakten irfOost-Berlijn onderscheidt dit project misschien van andere pro jecten. We kunnen hier nog veel doen, alleen al door ons kontakt met een ker kelijke jeugdgroep in Oost-Berlijn. Wij zijn zeer blij met deze kontakten en alleen al wat dit betreft, is een jaar werken hier reeds aanbevelenswaardig. Ook hebben we regelmatig kontakt met de Nederlandse gemeente in Ber lijn. Vorige maand zijn we door da. Ruys op de koffie uitgenodigd. Zowel ons werk als het hele verblijf hier zijn van harte aanbevelenswaar dig." Tot zover de brief van mejuffrouw Gijzel. Wij voegen hier nog aan toe, dat in september van dit jaar voor twee neder- landse meisjes de mogelijkheid bestaat om een jaar in het Johannesstift te wer ken. Diegenen die hiervoor belangstel ling hebben worden verzocht zich in verbinding te stellen met het bureau Dienst over Grenzen, Corn. Houtman straat 17, Utrecht. Nieuws uit Oostenrijk. Naar aanleiding van onze oproep in de Nieuwsbrief van februari voor de radio en de. pianomuziek voor Schloss Mühlogg kwamen vele zeer verheugen de reacties binnen. Namens de familie Osinga onze hartelijke dank Maar er blijft altijd wel iets op de verlanglijst zo ook nu. In Schloss Mühlegg verblijven ook enige „technische" studenten. Zij moe ten, willen zij hun werktekeningen ma ken, dit doen op de TH in Graz. Dit blijft altijd een grote afstand, die vooral in de winter moeilijk is te over bruggen. Twee tekentafels zijn op het ogenblik de grote wens van studenten en leiding van het studentenhuis. Het is geen kleine wens, maar wel een no dige. Misschien dat in groepsverband of door het bundelen van kleine gaven het geld hiervoor bij elkaar kan komen. En misschien, maar dat durven we haast niet te hopen, is er nog wel een archi tecten-bureau of een school, die ons aan redelijk tweedehands materiaal kan hel pen Algerije. Op 25 juni vertrok een Nederlands arts, dokter J. W. Mottau, met zijn ge zin naar Algerije, waar hij in dienst van het Comité Chrétien de Service en Al- férie (CCSA) zal gaan werken met een van de twee Clinomobils, de door de kerken geschonken rijdende klinieken. Hij zal gaan wonen in Constantine. Zo als bekend werkt onze landgenoot dok ter Grootes in Zoui met de andere Cli- nomobil. Het omvangrijkste werk van de CCSA, het herbebossingsprogramma, zal met een tweede programma worden uitgebreid. Dit is voor Algerije uiterst belangrijk.. Niet alleen wordt een groot deel van de „verschroeide aarde" weer met nieuw leven beplant, maar ook vinden in het kader van deze grote onderneming vele werkloze Algerijnen een bestaan. In ieder geval zal het werk het gehele jaar 1964 nog voortduren. Materiële hulp aan Algerije. Voor ons ligt een verlanglijst van de afdeling materiële hulp van de CCSA. Voor het herbebossings- en kindervoe dingsprogramma zijn maandelijks grote hoeveelheden voedsel nodig, speciaal vlees, bonen, suiker en kaas. De wer kers in het herbebossingsprogramma worden voor een groot deel met voedsel betaald. Wil het programma voortgang vinden, dan zal er voedsel moeten ko men. Wij doen een dringend beroep op al onze lezers een geldelijke bijdrage voor dit zo uiterst noodzakelijk doel te geven. Ook moet nu reeds gedacht wor den aan de winter op de ijskoude hoog vlakte. Hiervoor zijn nog 150.000 de kens en een grote hoeveelheid kleding nodig. In het bijzonder komen de kin deren te kort Op ons bureau is een verslag beschik baar van de succesvolle actie, die in de cember 1962 in Leiden werd gehouden. Zou het in andere plaatsen wellicht ook zo kunnen Anders worden individuele zendingen gaarne gefrankeerd inge wacht bij Oecumenische Hulp, p.a. Va rekamp, Borneokade, Amsterdam-Ha vens Oost. Voor Oostenrijk kwam veel wol bin nen. Het is ons helaas niet mogelijk alle gevers en geefsters hiervoor persoonlijk dank te zeggen. Gaarne willen wij ech ter langs deze weg onze dank uitspre ken. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 u. Ds. Oostra te Hoogeveen 2.30 uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Tiemersma te Zierikzee. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. 5 uur geen dienst. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Tiemersma. 5 uur Ds. Oostra. Collecte Evangelisatie in eigen stad. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Amemuiden 10 uur Ds. v. Belzen te Mariënberg, 2.30 uur Prof. v. d. Berg te Amsterdam. Domburg 10 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. Fokkens. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Cand. Hoogerwerf te Baarn. Koudekerke 10.15 en 7 uur Ds. Rothuizen te Leiden. Meliskerke 10 uur Prof. v. d. Berg, Bevestiging, 7 uur Ds. Meijer, Intrede. Oostkapelle 9 en 10.30 uur Ds. Gommer, 7 uur Ds. de Vries te Capelle a. d. IJssel. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Van Ulden. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Pontier. Veere 10 en 2.30 uur Ds. de Vries te Aardenburg. Vlissingen 10.30 en 5 uur Ds. Hoogsteen te Wateringen. Vrouwenpolder 9, 10.30 en 7 uur Ds. Bosman. Westkapelle 9.30 uur Ds. Fokkens, 2.30 uur Ds. v. d. Bom. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Firet te Scherpenzeel. Axel 10 en 3 uur Ds. Elders te Amsterdam. Breskens 10 en 3 uur Ds. Struys te Amsterdam. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. van der Horst te Randwijk. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Meijer te Beverwijk. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Stam te Fijnaart. Oostburg 10 en 3 uur Ds. de Nood te IJsselmuiden. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk 7 uur Ds. Stam te Fijnaart. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Kornet te Vlissingen. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. de Craene. Borssele 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Tevel. Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Leesdienst. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Tevel te Zwaagwesteinde. 5 uur Ds. Mantz te Rozenburg. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Mantz. 5 uur Ds. Tevel. Collecte voor de geestelijke verzorging van verstrooide Gereformeerden in het buitenland. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Schenkeveld te Doorn. Kamperland 9.30 en 4 uur Ds. Wentsel, Oudewater. Kapelle 11 uur Ds. Fidder, 5 uur Ds. de Craene. Kruiningen 11.15 en 7 uur Ds. Hoogkamer. Lcwedorp 9 uur Ds. Mintjes, 2.30 uur Ds. Oostra, Hoogeveen Nieuwdorp 10.30 en 2.30 uur Ds. Mintjes. Wemeldinge 10 en 2.30 uur geen opgave ontvangen. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10.30 uur Ds. Mantz, 5 uur Ds. Goedendorp Yerseke 9.30 en 2.30 uur Prof. Dr. D. Nauta te Amsterdam. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Horling, Giesendam. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Ds. v. d. Hauw, Roosendaal. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Vreugden- hil te 's-Gravenhage. Krabbendijke 9.30 uur Ds. Fidder, 2.30 uur Cand. Fernhout te Zwolle. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur geen opgave ontvangen. Poortvliet 10 en 2.30 uur Ds. Van Egmond. Rilland-Bath 10 uur Cand. Fernhout, 2.30 uur Ds. Fidder. Tholen 10 uur Leesdienst, 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. den Heeten. Haamstede 9 en 10.30 uur Ds. Nawijn te Schiedam, 5 uur Ds. Boerma. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker, Bed. H. Av. en Dankz. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Boerma. Renesse 7.30 uur Ds. Boerma. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Schiebaan te De Krim. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Homan te Heemskerk. Zonnemaire 10 en 2.30 uur CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Van Reeven te Rotterdam. 2.30 uur Ds. Ringnalda te Overveen. 5 uur Ds. de Boer te Leiden. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Ringnalda. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. de Boer. 5 uur Ds. Van Reeven. Collecte Geestelijke verzorging zee-, land- en luchtmacht. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. Ringnalda. Amemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Fokkens, 2.30 uur Ds. v. d. Bom. Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Cand. Zeldenrust te Utrecht. Koudekerke 9.30 en 7 uur Ds. Vellema te Assen. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. de Jongh, Vlootpredikant te Middelburg. Oostkapelle 9, 10.30 en 7 uur Ds. Hofland te 's-Gravenhage. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Van Ulden. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. de Jong te Winterswijk. Veere 10 en 7 uur Ds. Vos te Wassenaar. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 9, 10.30 en 7 uur Ds. Bosman. Westkapelle 9.30 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. Fokkens. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. v. d. Meulen te Slikkerveer. Axel 10 en 3 uur Ds. Mintjes te Wolfaartsdijk. Breskens 10 en 3 uur Ds. Ringnalda te Bussum. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Vanhaelen te Mijdrecht. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Cand. Geel te Amsterdam. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Fanoy te Eindhoven. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Moens te Heerlen. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Ds. Fanoy. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. de Ruiter te Harkema-Opeinde. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. de Craene. Borssele 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Meijer. Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 en 2 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Meijer te Beverwijk. 5 uur Ds. Joosse. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Joosse. 5 uur Ds. Meijer. Collecte voor de steun aan de kerken in de emigratie- gebieden. s-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Heinkenszand 10.30 uur Cand. Hoogerwerf, 2.30 uur Kamperland 10.30 uur Ds. de Boer te Leiden, 5 uur Ds. Van Wouwe te Serooskerke. Kapelle 10 en 5 uur Ds. Goedendorp. Kruiningen 10.45 en 2.30 uur Ds. Joosse te Barendrecht. Lewedorp 9 en 2.30 uur Cand. Hoogerwerff te Baarn. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Oppedijk te Dokkum. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Kats. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Veldhuyzen te Westbroek. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur geen opgave ontvangen. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-V ossemee r 10 en 3 uur Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Van Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. den Heeten. Haamstede 9 en 10.30 uur Ds. Nawijn te Schiedam, 5 uur Ds. Boerma. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 3 uur Renesse 7.30 uur Ds. Van Heeten. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Homans te Heemskerk. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Van Halsema te Amsterdam. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Plug te Huis ter Heide.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1963 | | pagina 3