Oecumenische hulpverlening Uit de Gemeenten NIEUWS LAAT VOORJAAR gend. Verschillende predikanten ver telden, dat deze hulp voor onze kerken van grote geestelijke betekenis is ge weest. De hulp in Perzië is daarom met recht interkerkelijke hulp geweest en niet een eenzijdig geven. Ook wij ont vingen en daarvoor mogen we God dankbaar zijn. Ontvangsten van het A.D.B. voor het Wereldhulpactie over de periode 1 januari8 mei, F ebruar ai-collecte. Afge dragen door 753 kerken 536.979,63 Giften, excl. Bali 110.300,43 Bali, collecten, giften van diaconieën en particulie ren 99.134,09 Totaal ontvangen 746.414,15 Toezeggingen, globale ra ming (i.v.m. „adoptie" van kinderen te Hong Kong en periodieke bij dragen 25.000,'— Totaal ƒ771.414,15 De februari-collecte is aanzienlijk la ger dan in 1962. De aanleiding hiervan is waarschijnlijk het geringe kerkbezoek tengevolge van de koude. In enkele in dividuele gevallen ligt de oorzaak in de extra uitgaven voor brandstof e.d. Dit laatste is echter niet de oorzaak. Want de kranten meldden records van de spaaroverschotten bij de spaarbanken in januari en februari. Bij collecten gaat het niet om records, maar om offers. „De mate van ons offer wordt voor onafzienbare tijd niet bepaald door wat er nodig is, maar door wat wij kunnen missen" (Dr. P. J. Roscam Abbing, in „Ethiek van de geldbesteding", Nijkerk, z.j.). Na de ramp op Bali werden via de diaconieën bijdragen gevraagd voor de hulpverlening, evenals via de kerkelijke pers. Er werd geen collecte van alle ker ken gevraagd, omdat er juist een actie werd voorbereid voor Brood voor het hart. Het accountants-rapport over 1962 vermeldt o.m„ dat de onkosten 3,5 van de ontvangsten bedroegen. Bestemming van de ontvangen gelden over dezelfde periode. Europa, waaronder de hulp aan ontheemden in ons land 42.200,— Wereldraad van Kerken. hulp aan vluchtelingen 12.500,— Stichting Oecumenische Hulp m 3.750,*- Afrika, reisgeld voor iemand, die een studie beurs kreeg voor de Vrije Universiteit 1.000,— Hong Kong warme maal tijdenproject 222.727,85 Jeugdinternaat Rennies Mill 32.300,- Diversen 7.200, Pakistan Opbouwwerk p.m. Werkplaats Sialkot 73.250,— Chr. Technische School (beurzen en docenten) 58.200,— Murray College (beurzen, boeken e.d.) 15.500,— Welfarewerk 15.000,— Korea Steun aan en chr. weeshuis 4.320,— Bali Perzië: Blindenproject Beurzen Brazilië Medisch-sociaal werk te Castrolanda, Aropoti en Carambei 99.134,09 13.500,- 11.000,— 20.000,— Totaal bedrag 631.581,94 Op giro 2211 van het Algemeen Dia conaal Bureau te Utrecht worden gaar ne giften voor bovenstaande doeleinden ingewacht. v. H. Nieuwerkerk, 1. ZendingspreekToen Prof. Bavinck (de oude Herman Bavinck) eens in Kampen aan de Theol. Hogeschool college gaf, was daar als bezoeker aanwezig Prof. Gunning. Prof. Bavinck vroeg hem, in zijn plaats, een uur college te willen geven, hetgeen hij deed. Zo vroeg ik, toen Ds. Ie Grand van Palem- bang 's morgens bij ons gekerkt had, en in de pastorie een kopje koffie meedronk, of hij niet 's middags voor ons wilde preeken ('t was ook juist collecte voor de Zending). En ook hij was bereidwillig dit te doen. En zo mochten we een Zendingspreek horen. Over Gods wondere ontferming in 't horen naar het gebed van de zoekende heiden. Daarvan spreekt de Schrift zelf al, daarvan spreken ook de treffende voorbeelden van het Zendingsfront. Laat ons daarom steeds met liefde en vurigheid het Zendingswerk gedenken, en blijven gedenken. 2. Voorziening in vacaturesWe mogen hier wel zeggen, dat de Here ons, ook als ge meente, niet doet naar onze zonden, maar naar Zijn goedertierenheid. We hebben zondag 21 juli twee ouderlingen beves tigd. We zullen in br. C. Heyboer een koster ontvangen, en in br. L. M. Steketee een organist, want ook deze hadden we nodig, zowel koster als organist. Moge een ieder in zijn taak gezegend worden, en tot een rijke zegen zijn. Dr. J. H. B. UIT DE KERKEN Beroepen te Uithuizermeeden; P. Sijtsma te Nederhorst-den Berg te Holwerd W. B. van der Meulen te Sprang te Bozum (tevens voor Evangelisatie), Wil ms en te Winsum (Fr.): H. J. Zeldenrust, kand. te Utrecht te Bleiswijk R. Mole- maker te Pingjum en Zurich te Elim E. Boswijk, kand. te Amsterdam te Zie- rikzee H. J. van Boggelen te Genderen. Aangenomen naar Heerde (vac. G. W. H. Peddemors): A. A. Klapwijk te Boven- smilde, die bedankte voor Oost- en West- Souburg (vac. P. A. Bohlmeijer) naar Brussel (2de pred. pl.Mr. B. C. Carp, kand. te Haarlem. Bedankt voor Emmeloord (N.O.P.) (vac. J. C. Schouten): A. Nagelkerke te Overschie voor Oude- en Nieue Bildt- dijk H. Dijkslag te Meeden voor Doe- zum (Gron.): E. C. Kim te Reitsum. Examens. De classis Meppel heeft peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacramenten de heer R. Reenders, kand. te Bedum en beroepen predikant te Alteveer. Afscheid en intrede. Na bevestiging door Ds. A. A. v. d. Leer van Purmerend, deed kand. G. Manenschijn, gekomen van Amsterdam, intrede te Broek onder Akker- woude met Jes. 6 57. Na bevestiging door Ds. H. J. Heersink van Vroomshoop, deed Ds. J. A. H. v. d. Vinne, gekomen van Johannesburg, intrede te Nij-Beets met Matth. 25 16. Na bevestiging door Dr. M. Feitsma van Emmen met Hand. 134a, 7b en 48, deed Ds. G. O. N. Veenhuizen, gekomen van Grouw-Irnsum, intrede te Emmen-Angelso met Jes. 40 6 9. Na bevestiging door Ds. J. H. van Halsema van Gorinchem, deed Ds. E. Baerends, gekomen van Anjum, intrede te Smilde, met een gedeelte van Jes. 6. Wegens vertrek naar Nijkerk, nam Ds. J. Nierop afscheid van Haulerwijk met 2 Cor. 13 13. Ds. L. C. Rietveld is voorne- (Ingez. mededeling) mens 4 augustus afscheid te nemen van St. Pancras, om 4 sept. d.o.v. intrede te doen te Wageningen, na bevestiging door Ds. R. de Boer van Heerhugowaard. Ds. H. Scholing is voornemens 18 augus tus afscheid te nemen van Culemborg, om 1 sept. d.o.v. intrede te doen te Scharen- dijke, na bevestiging door Dr. J. H. Becker van Nieuwerkerk (Z.). Ds. D. Kuiper is voornemens 18 aug. afscheid te nemen van Bedum, om 25 aug. d.o.v. intrede te doen te Schoonhoven-Willige-Langerak, na bevestiging door Ds. E. Jansen van Goes. Ds. C. W. de Ruiter is voorne mens 18 aug. afscheid te nemen van Vis vliet, om 25 aug. d.o.v. intrede te doen te Harmeien, na bevestiging door Ds. D. Pas van van Alkmaar. Kand. H. Reenders is voornemens 8 sept. intrede te doen te Alteveer, na bevestiging door zijn vader Ds. K. Reenders van Bedum. Ds. N. Willemse te Arnhem, die reeds enige tijd wegens ziekte in een ziekenhuis verblijft, onderging daar nu ook een gal blaasoperatie. Zijn toestand is bevredigend. Elburg. In verband met de uitspraak van de synode van Leeuwarden-1955, dat de diakenen het tot hun verantwoordelijk heid zullen rekenen voor de nodige des kundigheid te zorgen, opdat zij goede raad en voorlichting kunnen geven en bij het ontmoeten van de overheid de zelfstandig heid en de waardigheid van de dienst der kerk weten te handhaven, besloot de ker- keraad op voorstel van de praeses, dat de diakenen voortaan acht jaar zitting zullen hebben. Hilversum. De kerkeraad riep een commissie in het leven, die de kerksplitsing zal bestuderen, bestaande uit 1 predikant, 5 ouderlingen, 2 diakenen, 2 leden van de commissie van beheer en 1 van de evan gelisatiecommissie. Zuidland. De kerkeraad besloot met algemene stemmen een combinatie aan te gaan met de kleine kerk van Abbenbroek, ingaande 1 januari a.s. Het ligt in de be doeling, dat Zuidland dan een tweede pre- dikansplaats vestigen zal en dat dus de preekdiensten te Abbenbroek en te Zuid land worden verzorgd. Maar dan zal krachtens de cijfers van de begroting 1964 eerst een financiële actie in de gemeente moeten worden gevoerd. Ook staat de bouw van een tweede pastorie op het programma. De gemeente zal in twee wij ken worden verdeeld en in de ene zal dan Abbenbroek vallen. Scribaten. Als scribae zijn opgetreden 's-Gravenhage-Escamp R. C. Uiterwijk, Vreeswijkstraat 651 van Haren A. ten Have, Meerweg 94 van Maassluis P. Westerhof, Gr. v. Prinstererstraat 26 van Pernis C. J. den Ouden, Burg. v. Esstr. 35. De oude- of de nieuwe berijming Bij de kerkeraad van Hilversum kwam de vraag in van een onderwijzeres of zij de kinderen de oude- of de nieuwe psalm berijming leren moet. De vergadering sprak uit het antwoord schuldig te moeten blijven in deze overgangsphase. Naar Soemba. Deputaten voor de Soembazending besloten in overleg met generale zendingsdeputaten Ds. F. J. B. Schiebaan te de Krim en Ds. P. J. Luijen- dijk, miss. predikant van Soemba, te Er- melo, naar Soemba te zenden om persoon lijk contact op te nemen en daardoor de onderlinge band met deze kerken te ver sterken, alsmede allerlei actuele vragen onder ogen te zien. Prof. Dr. H. Bergema en Ds. B. Richters waren tijdens hun jong ste reis naar Indonesië daartoe niet in de gelegenheid. Giften en legaten. Wijlen de heer C. Leeflang te Rotterdam heeft zijn gehele nalatenschap aan de Geref. kerken gelega teerd, groot 358.054,32, waarvan de kerk van Rotterdam, haar diaconie en het rust huis het leeuwenaandeel ontvangen. De Theol. Hogeschool te Kampen krijgt een achtste. De kerk van 's-Gravenhage-O. ontving een gift van 10.000,voor de zending, de Theol. Hogeschool een legaat van 1000, Huizen in Pakistan. Eind maart werd Oost-Pakistan door een cycloon getroffen. Vele mensen verloren het leven, alle oogsten gingen verloren, evenals een groot deel van het vee. Er werden 250.000 mensen dak loos. Direct werd het hulpverleningswerk gestart, zowel van overheidswege als door de kerken. In overleg met de re gering concentreert de kerkelijke hulp zich in het kustgebied Bashkali, dat 168.000 inwoners telt. Onze Ameri kaanse zusterorganisatie Church World Service voorziet in de eerste behoefte aan voedsel. De Raad van Kerken in Oost-Pas kistan zelf werkt door middel van drie hulpverleningsteams aan een zo snel mogelijke wederopbouw van de voor 98 verloren gegane huizen. Het is van het allergrootste belang dat zo snel mogelijk in deze nood wordt voorzien, daar de regentijd alweer is aangebro ken, en de dakloze Pakistani dienten gevolge onder de meest erbarmelijke omstandigheden leven. De Pakistaanse kerken helpen, maar zij kunnen dat niet zonder onze steun. Zij doen een beroep op ons, hen te steunen, opdat zij in staat zijn de no dige bouwmaterialen te kopen. Laat deze oproep niet onbeantwoord blijven Dienst over Grenzen. Dat is de thans officiële naam van het 1 september opgerichte bureau van de Nederlandsché Zendingsraad en de Stichting Oecumenische Hulp. Dit bu- FEUILLETON door HUGO KINGMANS 42) HOOFDSTUK XVI Bill Jersey staart naar buiten. Op de farm hebben allen gegeten en nu pauzeren de werkers nog even. De zon brandt nu op haar felst. Op het veld is het haast niet te harden. Straks vlot het werk beter. „Mounties," zegt Bill opeens. Hij zegt het op ietwat onverschillige toon, maar hij meent er niets van. De Canadezen hebben veel belangstelling voor de Mounties. In het hele land zijn ze populair. Dat blijkt nu ook. 't Is, of alle loomheid wijkt. De meisjes snellen naar het raam en Stelmaker merkt op: „Casueel, nu ben ik hier een kleine vijf en twintig jaar en dit is pas de eerste keer, dat hier Mounties komen. Wat zouden die hier zoeken „Een van het edele drietal hier heeft zeker wat op zijn kerf stok," schertst Bertha. „Bill Red bijvoorbeeld." „Je kunt je behoorlijk gedragen," gromt Bill, „anders spreken we elkaar nader." John staat op en gaat naar buiten. De twee Mounties zijn intussen genaderd. De mooie, weldoorvoede paarden stappen al op het erf. Met een geoefende, handige zwaai springen de beide slanke ruiters op de grond. Ze dragen een keurige, kleurige uniform, een brede gordel om het midden, waarin een vervaar lijk pistool steekt. Het hoofd is bedekt met een breed gerande hoed, een soort padvindershoed. 't Zijn twee jonge kerels met open, eerlijke blikken en zongebrand. „Good bye, boy." „Good bye," beantwoordt John de groet. Hij heeft de twee paarden al bij de teugel en zal die achter een schuur in de schaduw brengen. „Geef ze wat water, boy," vraagt de ene ruiter vriendelijk. „Oké, sergeant," zegt John. „Maar toch zeker ook wat eten „Zie maar eens, of ze trek hebben. Ik denk het niet." De farmer in Canada is gastvrij. Stelmaker komt de ruiters eveneens tegemoet. „Good bye," groet ook hij. De ruiters salueren. „Good bye, Mr „Stelmaker," zegt Jan. „Mr. Stelmaker. Mogen wij wat verpozen „Kom binnen, boys." Dan gaan de twee vertegenwoordigers van de Royal Canadian Mounted Police, de Canadese bereden politie, naar binnen en zij groeten het daar aanwezige gezelschap: de beide dochters en de drie studenten. „Warm vraagt Bertha. ,,'t Is om te stikken, Miss," meent de oudste ruiter. Hij heeft een onderscheidingsteken op de rechtermouw. John heeft hem op goed geluk sergeant genoemd en dat klopt. De andere ruiter heeft nog geen rang. „Zet je, mannen. Melk? Limonade? Karnemelk?" Eén woord en ze krijgen wat zij verlangen. Dat blijkt karnemelk te zijn. Eten Neen. Heel vriendelijk aangeboden, maar een uurtje geleden hebben zij onderweg gegeten. In de zadeltassen der paarden is proviand genoeg. Behaaglijk zetten zij zich in een luie stoel, de lange benen over elkaar, 't Is vreemd, maar waar: alle Mounties zijn lang en slank. Misschien worden ze wel uitgezocht voor het keur korps, dat gezien is in Canada. Beleefd zijn die lui ook. „Dat smaak, Miss," zegt de sergeant, die in één teug de beker karnemelk heeft leeggedronken. „Heerlijk fris." John treedt binnen. Hij heeft de twee paarden verzorgd en vastgebonden. Juist hoort hij zijn vader vragen: „Hoe komen jullie hier verzeild Ik ben mij van geen kwaad bewust." De sergeant lacht smakelijk, terwijl hij een sigaret opsteekt, die Bill hem en zijn kameraad heeft gepresenteerd. „We zitten achter een paar veedieven. Al een paar weken. De schoeljes ontkomen ons telkens. Maar we krijgen ze wel." Dat beamen allen. Ze weten: dat is geen grootspraak. Al duurt het weken, maanden, misschien wel een jaar, de schuldigen ontkomen toch niet; wie de belangstelling van de Mounties heeft, kan er op rekenen, dat die niet rusten vóór hij achter slot en grendel zit. Op hun taaie paardjes draven zij land en bos en prairie kris-kras door tot in het onherbergzame Noorden toe, waar geen mensen meer wonen. Er zijn afdelingen in dit politiekorps van drieduizend man, die uitgerust zijn met draad loze installatie. Midden in de prairie praten zij met het hoofd kwartier in Qttawa. Je luistert gespannen toe, als zij vertellen. k Heb geen ongure individuen in de buurt gezien," merkt Jan Stelmaker op. Dan schateren ze opeens van de gulle lacht. Want laat die sergeant nu strak Bill Red zitten aan te staren „Ha, die Bill! Wat heb ik gezegd?" plaagt Bertha. „Ben jij misschien een Jersey uit Lethbridge vraagt de sergeant. Bill springt koddig in de houding. „Klopt, boy;" „Je bedoelt: sergeant. Schaam je, een Mountie aan te spreken met „boy", zet Alice de student op zijn nummer. „Gezellige boel is het hier? Van Hollandse afkomst?" infor meert de sergeant, die blijkbaar het woord doet. Zijn kameraad heeft nog niets gezegd. Die lacht maar. „Geraden," antwoordt de boer. „Dacht ik wel. Dat moet een aardig landje zijn. Maar het komt er weer lelijk tussen te zitten. Hebben jullie het laatste nieuws al gehoord „Vanmorgen, ja. 't Wordt vast oorlog in Europa, dacht je niet vraagt Jan Stelmaker. „Wis en drie. Er is geen twijfel meer aan. Ik kan straks mijn baantje wel vaarwel zeggen." „In militaire dienst vraagt James levendig. „Ik ben reserve-officier. Nu, dan weet je het wel." „Misschien valt het mee", zegt Bertha. „Als het puntje bij paaltje komt, haalt Duitsland wel bakzeil, dacht je niet?" Dan komt Jim Davidson in vuur. Hij drukt zijn sigaretten peukje in de asbak uit en barst los: ,,'t Mocht watHitier zet door, reken maar Die stomme Chamberlain zit in München zoete broodjes te bakken en de stakkerd snapt niet, dat hij voor de gek gehouden wordt. Ik ga mij vrijwillig melden, als de ketel daarginds springt." „Ho, ho, je vader is er ook nog," kalmeert de boer. „Vader? die gaat als legerpredikant naar Europa. Jullie kunnen er van op aan. En de Jongemannenvereniging bereidt er zich op voor, auto's met lectuur en zo gereed te hebben." (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1963 | | pagina 2