Oecumenische hulpverlening Wereldhulpactie. NIEUWS r Predikbeurten zondag 21 juli 1963 grote ongedeelde kerk. Maar dat dit betaald zou zijn met de prijs der leven den. Dat wij het zover zouden gebracht hebben als in Denemarken, met een bis schop die, als er een buitenlandse ver slaggever kwam, zou moeten zeggen De kerken worden slecht bezocht, maar de kerkhoven des te meer. Een dood christendom in een mooi graf, en wij zijn er niet ongerust over. Wij zijn ge troost door onze mooie kerkhoven. V. A. L. 1) Naar aanleiding van een artikel in Trouw" van 22 juni j.l. (Overgenomen uit „Leidse Kerkbode") UIT DE KERKEN Beroepen te Brussel (2de pred. pl. Mr. B. C. Carp, kand. te Haarlem te Amsterdam-Slotervaart-Osdorp Dr. J. Rinzema te Aalten te Luttelgeest-Kuinre en te WieringerwerfE. C. Kim te Reit- sum te Beilen J. J. Damme te Balkbrug te Diemen en te Meppel (vac. J. van Tuinen): H. van Boggelen te Genderen te Katwijk a. d. Rijn A. F. Goeden- dorp te Nieuwdorp te Bozum (tevens voor de Evangelisatie) en te Halle (Geld.): H. J. Zeldenrust, kand. te Utrecht te Vroomshoop (vac. K. Ubels): N. W. van der Hout te Hazerswoude te Rotter dam-Zuid (Katendrecht) (vac. Joh. Heu- le): C. M. Boerma te Haamstede te Oude PekelaH. Hazenberg te Surhuis- terveen. Aangenomen naar Broek op Langedijk H. Langenburg te Drijber. Bedankt voor Oud-Beijerland C. Bril man te Treebeek. Dr. W, van der Zwaan te Eindhoven is benoemd tot voorzitter van de raad voor Geref. Sociale Arbeid in de vacature ont staan door het overlijden van Prof. Dr. R. van Dijk te Aerdenhout. Examens. Aan de V.U. slaagden voor het propaedeutisch examen theologie de heren G. J. van Butselaar te Ede, Sj. C. van Ketel te Weesp, A. Koorneef te 's-Gravenzande, J. F. Put te Soestdijk, R. de Pee te Sint Maarten (N.H.), L. Prin sen te Baarn, D. A. Vanhaelen te Mijdrecht en H. van Veen te Broek op Langedijk. De classis Coevorden heeft peremptoir ge ëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacramenten de heer J. A. C. Rullmann Jr., kand. te Baarn en beroepen predikant te Schoonoord. Afscheid en intrede. Ds. H. Heule te Leiden is voornemens a.s. zondag in trede te doen te Rotterdam, na bevestiging door zijn zwager, Ds. H. J. van Duinen van Zwijndrecht. Kand. J. A. C. Rull mann te Baarn is voornemens 4 augustus intrede te doen te Schoonoord, na beves tiging door zijn vader, Ds. J. A. C. Rull mann, em. predikant te Baarn. Ds. R. J. Beukema te Ermelo is voornemens 1 sept. intrede te doen te Groningen-Zuid. Ds. G. W. Rijksen te Apeldoorn is voornemens 5 sept. intrede te doen te Rotterdam-Ter- bregge, na bevestiging door Ds. J. P. Has pels van Apeldoorn. Ds. L. Dorst is voornemens 8 sept. afscheid te nemen van Hardenberg, om 22 sept. d.o.v. intrede te doen te Groningen-Helpman. Ds. Y. J. Tiemersma te Zierikzee is voornemens 29 sept. intrede te doen te Vlaardingen. Na bevestiging door Ds. C. W. Keur, cm. predikant aldaar met Jes. 40: 1, deed Ds. L. Loosman, gekomen van Bodegraven, in trede te Scheveningen met 1 Joh. 5 12. Vlaardingen. Aan een pand aan de Mozartlaan wordt thans de laatste hand gelegd, zodat Ds. H. J. Heynen dit nog deze zomer als pastorie zal kunnen betrek ken. De pastorie aan de Binnensingel zal na restauratie voor de beroepen predi kant, Ds. Y. J. Tiemersma, ter bewoning dienen. Dr. H. B, Visser, die voor dat hij tot de R.K. kerk overging, predikant was van de kerk van Bunschoten-Spakenburg, heeft zich tot de kerkeraad van laatstge noemde kerk gericht met de vraag of hij ook mogelijkheid heeft van uitgesteld pen sioen, wijl hij tal van jaren deze kerk ge diend heeft. De classis Amersfoort, waar de kerkeraad deze zaak bracht heeft ge adviseerd, dat Dr. Visser zich wenden zal tot de deputaten voor de landelijke samen werking. Gesprek met Rome. In Venlo is een gespreksgroep gevormd van tien personen, bestaande uit R. Katholieken, Hervormden en Gereformeerden. Zij zullen geregeld samenkomen. Het ligt in de bedoeling dat het gesprek niet louter een informatief, maar een getuigend karakter dragen zal. Bovendien heeft de R.K. geestelijkheid het initiatief genomen de bijbel meer onder het volk te brengen. Zij hebben de Herv. en de Geref. predikant tot medewerking uit genodigd. De gedachten gaan uit naar een grootscheepse colportage. Van het zendingsthuisfront. Prof. Dr. H. Bergema en Ds. B. Richters, die deel uitmaakten van de grote zendingsdelegatie, die na het herstel der betrekkingen tussen Indonesië en Nederland door de raad van kerken in Indonesië officiëel uitgenodigd was om zich op de hoogte te komen stellen vari de ontwikkeling van het christendom en het kerkelijk leven in Indonesië, zijn maandag na een verblijf van vier weken weer in het vaderland teruggekeerd. Na hun aankomst hielden zij op Schiphol een persconferentie om een en ander van hun bevindingen te vertellen. Giften en legaten. Zowel te Amers foort als te Urk werden giften van 1000,ontvangen ten bate van de zen ding. Korte berichten Vorige maand is de heer Kok uit het Griekse dorpje Viglan naar Neder land teruggekeerd. Nadat het echtpaar Akkerman naar ons land was vertrok ken, heeft de heer Kok de nog onder handen zijn de projecten afgerond. Afgezien van de slechte voedselsitua tie, waarvan we in onze vorige Nieuws brief reeds melding maakten, is alles best in Vigla. Een geregelde melkafzet zal verzekerd zijn, wanneer straks met gelden uit het Griekse Koninginnefonds een zuivel fabriekje zal zijn gebouwd. Op de in april in Zaandam gehou den Missie- en Zendingstentoonstelling was de Oecumenische Hulp met een eigen stand vertegenwoordigd. Acht panelen gaven een duidelijk overzicht van de verspreiding en de vele facetten van het oecumenisch hulpwerk. Deze napelen zijn ook voor de ge meenten uitstekend geschikt. Tegen vergoeding van vrachtkosten kunnen ze in leen worden verkregen, compleet met een metalen buizen frame. Van het Algemeen Diaconaal Bureau ontvingen wij de volgende gegevens over de Wereldhulpacties IRAN PERZIË) Esmatabad. Esmatabad is één van de 352 dorpen die door de aardbevingsramp werden getroffen. Het is echter ook één van de slechts 54 dorpen die hulp ontvingen voor de wederopbouw. Voor de overige dorpen is er nog geen geld. In Esmatabad moeten 308 gezinnen aan een woning worden geholpen. Een woning met sanitair kost 1043,'—, d.i. ruim 3750, Eind maart waren 54 woningen ge reed. 142 waren bijna klaar, terwijl de funderingen van de overige waren ge legd. In één van de woningen is tijdelijk de jongensschool ondergebracht. De meis jes, die vóór de ramp geen onderwijs genoten, hebben nu een onderwijzeres gekregen, die hun in één van de gereed gekomen woningen les geeft. Straks zullen de jongens en de meisjes een eigen gebouwtje hebben. De dorpelingen wonen nog in de ten ten, afkomstig van de Engelse kerken. Maar als reeds 54 huizen klaar zijn, waarom zijn deze nog niet bewoond Men is bang dat de eerste gezinnen die in deze huizen zouden trekken in aanzien zouden stijgen ten koste van de anderen. Dat zou tot jalouzie leiden en de dorpsmoraal verstoren. Kenners van dit gebied zeggen daarom dat het het beste is te wachten tot dat alle huizen klaar zijn. Het zou fataal zijn om de gezinnen er bij fasen te laten intrekken. Men vreest ook, dat de kerken hun beloften niet nakomen en het project zullen verlaten voor het afgerond is. De Raad van de Kerken in Iran tracht de huizen zo gauw mogelijk klaar te krijgen, zodat alle dorpelingen ze te gelijk kunnen betrekken. De heer Habib Giyahi is de man die het de dorpelingen duidelijk moet ma ken, dat de kerken ménen wat ze zeg gen en dat er voor ieder gezin een huis je zal zijn. Mr. Giyahi is een Presbyte riaan, die geboren is in Tabriz in het noorden van Iran. Hij heeft 25 jaar ge werkt bij de staf van het Ministerie van Landbouw. Hij deed daar veel kennis op van het leven op het platteland. Na zijn pensionnering in de herfst van 1962, werd hij belast met de leiding van dit project van de Raad van de Kerken in Iran. Hij woont nu zes dagen van de week in Esmatabad en ziet slechts één dag per week zijn vrouw en gezin in Teheran. De belangrijkste taak van Mr. Giyahi was om als een gids en vriend van de bevolking op te treden. Daarnaast is er een programma van negen punten, waarvan de belangrijkste zijn 1. het oprichten van een proefboerderij, waar betere landbouwmethoden worden gedemonstreerd 2. de oprichting van 'n kippenfokkerij; 3. hulp bij de oprichting van een coö peratie 4. een medisch programma. Een be langrijke rol heeft hierbij het zieken huis van de Presbyteriaanse kerk in Teheran. Voor een belangrijk deel werd deze opbouw mogelijk gemaakt door de col lecten der Nederlandse kerken, waar onder de Gereformeerde kerken. Het is verheugend, dat niet alleen West- Duitsland, Zwitserland, Engeland, de Scandinavische landen en de Verenigde Staten hulp verstrekten, maar dat deze ook kwam uit landen als Fiji, Formosa, Hong Kong, India, Burma, Kuweit, Korea, Malakka, Thaland, Okinawa en de Filippijnen. Ook de kerken in Iran bèlf hebben grote offers gebracht. Hulp aan de Armeense christenen. Na de aardbeving in september 1962 werd door het A.D.B. aan de hulpver lenende instanties gevraagd of er ook christenen waren getroffen. Het bleek, dat in vier van de getrof fen dorpen christelijke minderheden woonden, allen leden van de Armeense Orthodoxe Kerk. Er waren 106 christelijke gezinnen op een totaal van 287. De vier dorpen wa ren ernstig beschadigd, één was zelfs voor 95 verwoest. 84 mensen, waar onder 29 christenen, waren gedood. Driekwart van het vee was gedood en bijna alle huizen verwoest. Een Raad van de Armeense Kerk in Teheran heeft voorzover mogelijk direct geholpen met medicijnen, voedsel en tenten. Het heeft echter zes maanden geduurd voor men een definitieve op lossing kon vinden. Geen wonder dat dit tijd kostte, want de problemen wa ren uitzonderlijk groot a. men mocht niet het gemeenschappe lijk lijden van Moslims en Christe nen verbreken door alléén de Chris tenen te helpen en hulp aan allen was bijzonder omvangrijk b. de dorpen behoorden tot de armste in de getroffen streek en de Chris tenen waren in ontwikkeling aan zienlijk achter bij hun geloofsgeno ten elders in het land. De vier dor pen hadden slechts één Armeense priester. De Christenen waren het restant van een 900 gezinnen die 15 jaar geleden nog in dit gebied woon den en waarvan de meerderheid naar Teheran was getrokken. Zon der aardbeving zouden de laatste Christenen ongetwijfeld binnen en kele jaren eveneens naar Teheran zijn vertrokken. Een moeilijke factor zal ook wel ge weest zijn, dat de Armeense Orthodoxe Kerk van Iran bij deze hulpverlening voor het eerst contact kreeg met niet- Armeense Kerken in het buitenland. De Armeense kerk is met een uitge werkt plan gekomen, waarbij 55 Ar meense gezinnen uit deze dorpen naar Teheran zullen gaan om daar een nieuw bestaan op te bouwen. Verder zullen Moslims en Christenen in de vier dor pen hulp ontvangen. (Wordt vervolgd) CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Oostra te Hoogeveen. 2.30 uur Ds. Van Houten te Aalsmeer. 5 uur Ds. den Boeft, em. pred. van Helpman. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Van Houten. ,,Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. den Boeft. 5 uur Ds. Oostra. Collecte Geref. Jeugdverband. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur Ds. den Boeft. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Van Belzen. Domburg 10 uur Ds. Van Ulden, 2.30 uur Ds. v. d. Bom Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. Boot, Bed. H. Av. en Dankz. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Cand. Hoekstra, Wassenaar Koudekerke 9.30 en 7 uur Ds. Schenkeveld te Doorn. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Nes te Rotterdam Bed. H. Av. en Dankz. Oostkapelle 10 en 7 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St, Laurens 11 uur Ds. v. d. Bom, 7.30 uur Ds. Van Belzen te Mariënberg. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 7 uur Ds. Tissink te Bodegraven. Vlissingen 10.30 en 5 uur Ds. Verschoor, Bed. H. Av. en Dankz. Vrouwenpolder 9 en 10.30 uur Ds. Bosman, 7 uur Ds. v. d. Wal te Zwolle. Westkapelle 9.30 uur Ds. v. d. Bom, 2.30 uur Ds. Van Ulden. 23 CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries. Bed. H. Av. en Dankz. Axel 10 en 3 uur Cand. Wessels te Amsterdam. Breskens 10 en 3 uur Ds. Munnik te Avereest. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Cand. Zeldenrust, Utrecht Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 3 uur Ds. v. Reenen te Hendrik Ido Ambacht. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. v. d. Hoorn te Vreeland. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. de Craene. Borssele 9 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Colijnsplaat 10 uur Leesdienst, 5.30 uur Ds. v. Rheenen Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 en 2.30 uur Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Rothuizen te Leiden. 5 uur Ds. Oppedijk te Dokkum. Oosterkerk) 9 uur Ds. Oppedijk. 5 uur Ds. Rothuizen. Collecte voor de geestelijke verzorging van ziekenhuispatiënten en ziekenhuispersoneel. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Heinkenszand 10.30 uur Ds. Goedendorp, 5 uur Ds. De Craene. Kamperland 9.30 en 4 uur Ds. Radder. Kapelle 10.30 uur Ds. Oppedijk te Dokkum, 5 uur Cand. Boswijk te Amsterdam. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. L. Tiesinga te Harkema- Opeinde. Lewedorp 9 en 5 uur Ds. Oegema te den Helder. Bed. H. Av. en Dankz. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Van Rheenen te Colijnsplaat, Bed. H. Av. en Dankz. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10.30 en 2.30 uur Ds. Oegema. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. v. d. Linden te Rijnsburg CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Boer, Woerden Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur geen opgave ontvangen Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Van der Stoel, Bed. H. Av. en Dankz. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Fidder. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. Feringa te Ulfenhout. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. Boswijk, Amsterdam Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. Bed. H. Av. en Dankz. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bed. H. Av. en Dankz. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. den Heeten. Haamstede 9 en 10.30 uur Ds. Boerma, 5 uur Ds. Homans te Beverwijk. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Voorm. bevestiging ambtsdragers, nam. Voorb. H. A. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Baayens te Leimuiden. Renesse 7.30 uur Ds. Homans. Scharendijke 10 en 2.30 uur Cand. de Graaf, Halfweg. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 uur Ds. Homans te Beverwijk, 2.30 uur Ds. Tiemersma.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1963 | | pagina 3