r Oecumenische hulpverlening NIEUWS Predikbeurten zondag 14- juli 1963 gewerkt. Neem alleen dit, dat de jeugd voor het orgel een 35.000,heeft bijeen verzameld, door allerlei acties. Moge, naar het woord van de predikant van die avond, de gemeente zelf de levende stenen vormen van Gods grote gebouw, dat naar Zijn gemaakt bestek in eeuwigheid zal rijzen. Na dit gedeelte in de kerk zelf (gelegen Burg. Jansenlaan, hoek Koninginneweg), volgde nog, elders, een bijzonder gezellige samenkomst, die zich uitstrekte tot half twaalf. Allerlei toe spraakjes werden nog gehouden geschenken aangebodenverversingen aangeboden. Vol indrukken gingen we een ieder naar ons logies-adres. De kerk van Nieuwerkerk zal de band met de kerk van Zwijndrecht nooit meer kunnen of willen loslaten. De Koning der Kerk zelf heeft deze banden gesmeed. Dr. J. H. Becker. UIT DE KERKEN Driebergen. De kerkeraad heeft gun stig beschikt op het verzoek van de Chr. Geref. kerk ter plaatse, om gedurende de bouw van een nieuw Chr. Geref. bedehuis in de Immanuëlkerk te mogen vergaderen. De nieuwe kerk verrijst op de plaats van de oude, die eerst moet worden afgebro ken. De kerkeraad besloot geen huur te berekenen, alleen vergoeding van gemaak te kosten. Aan de Herv. predikant is mede gedeeld, dat de kerkeraad dezelfde bereid heid heeft voor haar als haar bouwplannen verwerkelijkt zullen worden. Beroepen te Oude- en Nieuwe Bildtzijl H. Dijkslag te Meeden te Utrecht- Noord (twee vacatures): A. C. Hofland te Rotterdam-Charlois en N. W. van der Hout te Hazerswoude te Schiermonnik oog H. J. Zeldenrust, kand. te Utrecht te Nieuwveen-Zevenhoven D. Sloot, kand. te Amsterdam te Oost- en West- Souburg (vac. A. Ph. Bohlmeijer): A. A. Klapwijk te Bovensmilde te Doezum E. C. Kim te Reisum. Aangenomen naar Lewedorp W. E. Hoekstra, kand. te Wassenaar, die be dankte voor Heinkenszand naar Bad hoevedorp (2de pred. pl.): W. Blanken te Westerbork (Dr.). Bedankt voor Maassluis (vac. C. Mak Azn.): W. Blanken te Westerbork. Examens. Aan de Theologische Hoge school te Kampen slaagde voor het pro- paedeutisch examen de heer H. H. Zomer te Hoogeveen. Aan de V.U. slaagden voor het kandidaatsexamen theologie de heren K. Dijk te Amsterdam, J. Geel te Amsterdam, j. Meyering te Noordeloos en H. Wanink te Ratzel (Did.) en voor doc toraal examen theologie de heer Ph. C. Holtrop te Kalamazoo (Mich., U.S.A.). De classis Dokkum heeft peremptoir ge ëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en der Sacramenten de heer F. W. Dillingh, kand. en beroepen predikant te Ternaard, alsmede de heer G. Maneschijn, kand. te Amsterdam en beroepen predikant te Broek onder Akkerwoude. De classis Drachten het toe de heer G. J. Brinkman te Leeuwarden en beroepen te Bakkeveen en de classis Leeuwarden de heer F. Strik- werda te Sneek naar Grouw-Irnsum. Afscheid en intrede. Wegens vertrek naar Emmen nam Ds. G. O. N. Veenhui- zen afscheid van Grouw-Irnsum met 2 Cor. 5:20. Ds. J. C. Brussaard fIn de ouder dom van ruim 78 jaar is te Oegstgeest overleden Ds. J. C. Brussaard, em. predi kant van de Geref. kerken, die bekend ge worden is als de predikant van radio- Bloemendaal. Ds. Brussaard, die te Dor drecht werd geboren, werd in 1909 predi kant te Tienhoven, vertrok in 1911 naar Meppel en arbeidde vervolgens 30 jaar te Bloemendaal. In 1947 ging hij naar Oegst geest en in 1951 met emeritaat. Hij nam in de Geref. kerken een vooraanstaande plaats, bekleedde tal van functies en heeft vèrschillende geschriften op zijn naam staan. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. J.l. maandagmiddag vond in alle stilte te Bloemendaal de teraarde bestelling plaats. (Ingez. mededeling) Leeuwarden. De kerkeraad heeft tot zijn leedwezen moeten besluiten, wegens voortgaande ontvolking van de binnenstad, de Noorderkerk te sluiten, hoezeer het hem ook leed doet voor het overgrote deel van Wijk I. Bij de kerksplitsing in 1957 viel te voorzien, dat het hiertoe eenmaal komen zou. Rotterdam-Schiebroek, De kerkeraad van de kerk van Schiebroek-Hillegersberg- C. heeft op verzoek van de classis Rotter dam de naam der kerk gewijzigd in Rot terdam-Schiebroek. Het gesprek met Rome. De kerk van Nijmegen heeft op de vergadering van de classis Arnhem de zaak van het gesprek met Rome ter tafel gebracht. Deze kerk denkt in de richting van het beroepen van een speciale predikant met bijzondere op dracht voor de evangelisatie onder Rooms- Katholieken, dit in samenwerking met de- putaten Reformatie-Rome en de classis. Op verzoek van Nijmegen zal de classis de aandacht van de komende generale sy node op deze zaak vestigen. Rooms Katholieke kritiek op Pauskroning. De kroning van paus Paulus VI heeft weer eens duidelijk gemaakt hoever we als protestanten en rooms katholieken van elkaar verwijderd leven. Wat een pompeus gedoe en wat een verschrikke lijke mensverering, die daar ten toon gespreid werd. Gelukkig begint echter ook binnen de r.k. Kerk een kritisch ge luid ten aanzien hiervan hoorbaar te worden. Zo knipten we uit het week blad van het Bisdom Breda, „Onder weg", het volgende van de hand van M. Huybrets ,,De commentator van de televisie uitzending over de Paus-kroning raakte blijkbaar tóch van tijd tot tijd in ver legenheid bij de verklaring van het mid deleeuwse schouwspel, dat hij moest verslaan. Of moeten we misschien zeg gen, dat het een schouwspel was uit de baroktijd, toen de „gloria mundi" tóch wel erg belangrijk was voor Pausen, ondanks het driemaal verbranden van wat vlas In zekere zin kijk je ook zelf met lich telijk gemengde gevoelens naar deze typische vermenging van onwereldse, te wereldse, lang verleden en voor alle tij den geldende plechtigheden. En temid den van die gemengde gevoelens zoek je naar het meest juiste standpunt. Dat is geen verwerping nochtans, hoe ver het allemaal ook verwijderd mag liggen en hoe vreemd de symboliek ook is, die steeds verklaring behoeft, wil je haar kunnen begrijpen. Waar heb je dan, Nederlander in 1963 bezwaren tegen? Toch wel tegen veel. Tegen de lange duur bijvoorbeeld. Dat bezwaar zou misschien iets minder lijken, wanneer niet de plechtigheid zo wezenlijk en zo langdurig klerikaal van karakter was. Hoezeer is toch onze liturgie een „on der-ons" van ambtsdragers met daar achter de „toeschouwers" van wie het uiterste wordt gevraagd om religieus bewogen te blijven en niet slechts ge raakt te worden door het pompeuze. Bij zo'n massale toeloop wordt dit bijna angstwekkend. Wat liturgie is, is op de letter af nauwkeurig omschreven, als een protocol. Wat een volk in beweging zet, valt buiten de diensthet zijn pro fane toejuichingen van enthousiaste aanwezigen, triomfaal, massaal en be slist indrukwekkend. De processie mis je niet graag zij vormt het waardige décor. Maar het zingen is zinloos de bazuinen-mars is de juiste entourage. De „obedienza" is roerend om haar menselijkheid. Daarom was het zo ge lukkig, dat Paus Paulus VI begroetings rituelen zorgvol verhinderde. Hij bleef mede-mens. Tegen het mysterie en dus ook een mysteriuze omhulling hiervan, maak je geen bezwaar. Wat wij niet meer kunnen verdragen, is, dat een mens op een mysterieuze hoogte wordt geplaatst, „heilige" vader is, heel ver uit onze nabijheid wordt gehaald. Wat wij willen, is dat het ambt „bij" ons is, hoe hoog het ook zij. Of misschien juist omdat het een zo hoog ambt is. Wat dat betreft ligt er een wezenlijk verschil in opvatting tussen ónze inzichten, anno 1963, en de opvattingen uit de cultuur periode, toen deze Pauskroning werd ontworpen. Voelden we daarom ook zo'n weerstand tegen de kroning zélf Voor het Pausschap zélf is ze niet meer nodig en wat ze in haar formule uit drukt, is een aperte vergissing van de geschiedenis gebleken, die we voor geen goud opnieuw zouden zien gemaakt. Géén koning der koningen, die over alle vorsten regeert. Véél liever de on afhankelijke, de bezorgde, de man met het wijze oordeel, uit hoogste Wijsheid geput, die voorgaat en bemiddelt. Hij moge niet bóven deze wereld staan, maar ernaast als echte „naaste" en zo er midden in. Daarom was ons deze symboliek te bedriegelijk en storend om zijn onwaarheid. Hoe graag hadden we géén kroning gehad, maar wel een eer ste plechtige Pausmis onderbroken door een eenvoudig volks woord als een priesterlijk geloofsgetuigenis in plaats' van een plechtige pauselijke ver klaring. En met wél een heel menselijke begroeting van héél de gelovige ge meente, middels haar vertegenwoordi gers, die groter is dan alleen kardinalen en bisschoppen. En met óók een mas sale instemming, vooral van geloof in de Kerk Gods, rots in de branding mits de Paus omringd is door zijn mede gelovigen. Die bezwaren hadden we, en zó hadden we het graag gezien." De volgende rapporten en nieuws berichten over de Oecumenische Hulp aan Kerken en vluchtelingen kwamen de laatste tijd bij de redactie binnen. Falerna. Bijna vijf jaar geleden begon het team in Falerna zijn werkzaamheden, die toen voornamelijk bestonden uit het ge ven van voorlichting en hulp. Zo wer den varkenshokken gebouwd en er kwamen waterleidingen en toiletten. Op agrarisch gebied werd voorlichting gegeven door middel van proefvelden, demonstraties met moderne landbouw werktuigen en het gratis uitdelen van zaaizaden. De Italiaanse regering laat zich de laatste jaren echter steeds meer gelegen liggen aan de ontwikkeling van Zuid- Italië, en van overheidswege worden op grote schaal verbeteringen ingevoerd. Er is een speciale organisatie ter bestrij ding van het analfabetisme 25 van de bevolking in het district Calabrië, waarvan Falerna deel uitmaakt, is nog analfabeetdie reeds zeer vele ves tigingen heeft, en die behalve in lezen en schrijven ook onderwijs op agrarisch en technisch gebied geeft. In diverse steden zijn speciale landbouwkundige commissies, die de coöperaties alle no dige voorlichting geven. In verschillen de dorpen zijn landbouw- annex huis houdscholen gesticht. Het is duidelijk, dat, nu de overheid zich op dit terrein gaat begeven, het Italiaanse team de opzet van zijn werk zal wijzigen. Dit zal nu voornamelijk gericht wor den op de jeugd. Het Italiaans-Amerikaanse echtpaar Pinton zal in september in Catanzaro een studentenhuis openen voor een vijftiental studenten, waar men elkaar kan ontmoeten, kan studeren en de bi bliotheek raadplegen. (Onder studenten moeten hier middelbare scholieren ver staan worden.) Blijkt na een proeftijd van een jaar, dat dit huis recht van be staan heeft, en dat zal zeker het geval zijn, dan zal het team trachten een per manent huis te doen verrijzen, plaats biedend aan ongeveer 60 studenten. Nauw hiermee samen hangt de stichting van een vakantiecentrum voor studen ten, volwassenen en jeugdclubs. De Waldenzengemeente heeft hiervoor reeds grond gekocht. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Heijerman te Kampen. 2.30 uur Ds. Heijerman. 5 uur Ds. Baas te Rotterdam. (Noorderkerk) 10 uur Ds. Boonstra. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Heijerman. Collecte Theol. Fac. V.U. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 uur geen dienst. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur 2 uur Ds. Baas te Rotterdam. Gapinge 9.30 uur Ds. Fokkens te Veenwoudsterwal, 2 uur Ds. De Vries te Capelle aan de IJssel. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Feenstra, Scheveningen Bed. H. Av. en Dankzegging. Koudekerke 9.30 en 7 uur Ds. Elshout. Bed. H. Av. en Dankzegging. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. Namiddag Voorber. H. Av. Oostkapelle 10 en 7 uur Ds. Gommer. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Van Ulden. Bed. H. Av. en Dankzegging. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld, Bed. H. Av. Veere 10 en 7 uur Ds. Baaijens te Leimuiden. Vlissingen 10.30 en 5 uur Ds. Bosman. Vrouwenpolder 9 en 2.30 uur Ds. Bosman. Westkapelle 9.30 uur Ds. Baas, 2.30 uur Ds. Boonstra CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. De Vries. Voormiddag Voorber. H. Av. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Zijlstra, Amersfoort. Bed. H. Av. en Dankzegging. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Van Minnen te Utrecht. Sas van Gent (zaaltje Nederlandds Hervormde Kerk) 7 uur Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Scheele te Hollandse Rading CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. Mintjes. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Bed. H. Av. en Dankzegging. Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Tiemens te Eindhoven, Zondag 10. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Tiemens. 5 uur Ds. Jansen, Zondag 11. Collecte voor de geestelijke verzorging van zeevarenden ter koopvaardij en kustvaart. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 u. Ds. Hindriks, Rotterdam Heinkenszand 10 en 2.30 uur Cand. Wessel. Kamperland 9.30 en 4 uur Ds. Radder. Kapelle 10 en 5 uur Ds. Netjes te Stellendam. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Pontier, Honselersdijk, Bed. H. Av. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Van der Houw, Leger- predikant. (Namiddag Voorber. H. Av.) Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk (in het Dorpshuis) 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom. 9.30 en 5 uur Ds. Van der Stoel. Bed. H. Av. en Dankzegging. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Maaskant te Leiden, Voorber. H. Av. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Oud-Vossemeer 10 en 3 u. Ds. de Jong, 's-Gravenhage Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. Voormiddag Voorber. H. Av. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel te Oude water, Voorber. H. Av. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Veeneman te Amersfoort. Haamstede 9 en 10.30 uur Ds. Wessel, 's-Hertogen- bosch, 5 uur Ds. Boerma. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Van Kapel te Rhoon. Renesse 7.30 uur Ds. Tiemersma. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Homans, Heemskerk. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Becker.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1963 | | pagina 3