r Officiële Berichten PradSkbaurton zondaeg 7 juli 1963 Maar wie kan nu een mens met een dier vergelijken, al doet de Bijbel dit toch wel. Overbekend is de mier, die ter navolging wordt voorgesteld aan de luiaard, en voorts o.a. de leeuw, de arend en andere. Maar 't onderscheid blijft, dat de die ren niet handelen uit plichtsbesef of uit verantwoordelijkheidsbesef, maar in stinctmatig, zonder gewetens of ge moedsbeweging. Daarom staat de zorg en toewijding van dokters en verpleesters zoveel ho ger, dan die van welk aantrekkelijk dier ook. Maar daarom is gebrek aan liefde en offerbereidheid te weerzinwekkender, omdat men dan daalt beneden het dier, zoals trouwens de zonde een mens ge maakt heeft tot een wezen, dat aan de redeloze dieren ontzonken is in bloed dorst, hardvochtigheid, harteloosheid, zelfzuchtigheid. Iets daarvan bemerkt men in de ziekenhuizen, deze oorden van barmhartigheid, wanneer de reke ningen loskomen, waarop de ijskoude cijfers de rillingen over de rug doen lopen Hoewel, er zijn gevallen, dat de band, die deze koude cijfers stelt, soms in eens bewogen worden door het hart en een streep trekt door de getallen, die de schrik der gasthuizen zijn. Heel dit noodzakelijke werk der lief de dreigt geheel een vak, een bedrijf te worden, waarin 't warme leven der toewijding geheel verzakelijkt wordt. Zelfs is dat gevaar er bij de verpleeg sters en is de eerste vraag wat levert 't op, met hoe korte werktijd kan ik toe, wat zijn de vooruitzichten en is er kans op promotie. Och, het is nu eenmaal de geest des tijds, waarin we zitten met de welvaart, die zelfs in het ambt van dominé haar parten speelt, 'k Geloof, dat dit een lelijke vos is, die de wijngaard bedreigt, waarbij men niet allereerst vraagtwat vraagt de Here van mij, om met weg cijfering van zichzelf, allereerst te reke nen met de schrijnende nood der ge meente, nu er een dreigend tekort aan predikanten zich aankondigt. Is des Heren hand verkort om te voorzien in de vaak zware zorgen in de pastorie, wanneer studie en onderhoud van oudere kinderen, de onbezorgdheid vaak drukken en bedreigen. Maar, we mogen ook wel eens denken aan Paulus, over wie we zulke mooie" preken kunnen maken, maar die niet wist wat „tracte- ment" en pastorie" betekende. Dit alles overwoog ik o.m. in 't „hol", waaruit ik genadig ben verlost. Van de oevers v. d. Oude Rijn. VERSLAG VAN DE 36e PROVINCIALE DIACONALE CONFERENTIE. Op zaterdag 22 juni werd te Goes in de Oosterkerk de 36e Provinciale Dia conale conferentie gehouden. Om 10 uur opende de voorzitter, br. A. de Poorte de vergadering. Hij memoreerde enkele feiten uit het voorbije jaar, o.a. het heengaan van br. C. J. van der Bijl uit Brouwershaven, voor wiens vrouw en verdere familie hij reeds in zijn ge bed had gebeden. Na zijn toespraak, waarin de voorzitter o.a. Ds. Straatsma (N. H.) en br. Van Essen had verwel komt, werden de notulen van de 35e diakonale conferentie goedgekeurd. De stemming bracht br. B. Schreuder en C. J. Zoeter in het Comité, die beiden bedankten voor het in hun gestelde vertrouwen en ook hun benoeming aan vaarden. Nadat we nogmaals, want dat was ook reeds bij het binnenkomen ge beurd, door de koster van koffie waren voorzien, kon de referent, Drs. G. H. Homans, industrie-predikant in de IJ- mond, spreken over zijn onderwerp „Leven met de welvaart". Spreker riep een beeld op, dat hem in het raadhuis van Stokholm getroffen had uit het duister komende oude en jonge mensen, zagen in het licht, die gevormd werd door de andere kant van beschilderde glas in loodraam, nieuwe bejaarden-tehuizen en nieuwe kinder tehuizen staan. Spreker wilde dit zien als 'n illustratie van de welvaartsstaat waarin wij leven. Maar, zo vroeg hij zich af, brengt welvaart ook geen gevaar met zich mede. In het O.T. is de welvaart 'n gave van God, in het N.T. echter vin den we verschillende waarschuwingen tegen de welvaart. De staat zelf schept in deze tijd bewust 'n welvaartsstaat door alles wat er toe meewerkt te sti muleren en door alles wat verlammend werkt te verwijderen. In deze staat heb ben we bewust als gemeente van Jezus Christus te leven en te getuigen, en dit geschied door de prediking, door het gemeenschap zijn en door de dienst die de kerk verricht in dienst van de samen leving. M.a.w. de taak van de kerk is, ook in deze tijd, 'n dienende taak. Moeten wij nu neen zeggen tot de welvaart Spreker geloofde niet, dat dit van uit onze levenshouding het juis te antwoord was. Wij moeten, zo be sloot hij, volmondig „ja" zeggen tot de welvaart, maar wij moeten de dienende functie zien die de welvaart heeft. Wij mogen de welvaart niet om zichzelf ver heerlijken, en wij moeten protest aan tekenen tegen de welvaartsmythe alsof er omwille van de welvaart er nu geen mensen meer zouden zijn die zich wer kelijk ongelukkig voelen. De echte wel vaart berust immers tenslotte op het el kander begrijpen. Wij zullen moeten organiseren en concentreren, maar we zullen toch niet mogen vergeten, dat het mee-leven met de anderen 'n opgave is die niet door een of ander bureau kan worden vervangen. Onze opgave in deze tijd is niet alleen zelf werken, maar ook andere stimuleren om te dienen. Zo en zó alleen kunnen we mee-bouwen aan onze tijd. Na het middageten werden verschil lende discussie-groepen gevormd. Men had hiervoor 'n goed plan. Doordat men de nummertjes kris-kras door elkaar uitdeelde, kwam men soms in 'n heel onbekende groep terecht, wat het on derling contact zeer bevorderde. Groep één, waarschijnlijk waren ze zó diep in het onderwerp gedoken, moest zelfs ter wijl de bespreking al bezig was nog zijn antwoord op deze vraag opstellen. 'n Forum werd gevormd om de gestelde vragen onder de loupe te nemen onder leiding van de heer L. A. Hartman. De beantwoording was soms, zoals werd opgemerkt nogal theoretisch, wellicht omdat er twee Ds. in zaten Al met al raakte men toch ook uit deze discussies en om 4.30 uur sloot de voorzitter de vergadering. Het was, niettegenstaande het op 'n zaterdag was, 'n goed bezochte verga dering. 80 diakenen waren opgeko men, toch schitterden vele diaconieën door hun afwezigheid. Vooral de clas sis Goes, waarschijnlijk omdat de ver gadering te Goes plaats vond, was niet zo bijzonder vertegenwoordigd. Toch mag deze 36e Provinciale Diaconale Conferentie als zeer geslaagd worden beschouwd. M. V. J. de C. AGENDUMvergadering van de Classis Zierikzee-Contracta van de Gerefor meerde Kerken in Nederland, D.V. vrijdag 26 juli 1963, St. Domusstraat, Zierikzee, des avonds S uur. 1. Opening door de samenroepende kerk Zierikzee. 2. Nazien der credentiebrieven door de Kerk van Zonnemaire. 3. Constituering van de vergadering en het moderamen. 4. Ingekomen stukken a. in verband met de aanneming, van het beroep door Ds. H. Scholing te Culemborg naar de Geref. Kerk te Scharendijke b. ten aanzien van Ds. Y. J. Tiemers ma te Zierikzee, die het beroep heeft aangenomen naar de Geref. Kerk te Vlaardingen. 5. Rondvraag. 6. Sluiting. Namens de samenroepende kerk te Zierikzee, Ds. Y. J. TIEMERSMA, Praeses. Br. J. C. VAN DEN DOOL, Scriba. KORT VERSLAG van de vergadering van de Classis Goes op 27 juni 1963. Ter opening laat Ds. Kats van Goes zingen Gez. 23 6, leest Hand. 4 3235, en gaat voor in gebed. In zijn welkomst woord spreekt hij er o.a. zijn blijdschap over uit, dat Ds. Jansen voor het beroep van Emmeloord heeft bedankt, zodat hij voor de kerk van Goes en voor onze Classis behouden bleef. De credentiebrieven wijzen uit, dat alle kerken vertegenwoordigd zijn. De vergadering wordt geconstitueerd. ModeramenDs. Jansen, praesesDs. Kats, assessor Ds. v. d. Heiden, scriba I Ds. Koolstra, scriba II. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en zonder wijziging onder dank goedgekeurd en vastgesteld. Memorabilia. De praeses, Ds. Jansen, wijdt enkele waarderende woorden aan de Pauswisse ling. Hij hoopt, dat ook onder de nieuwe Paus de toenadering tot de H. Schrift, die er in onze tijd in de R.K. Kerk te bespeu ren is, voortgang zal hebben. De kerken van Heinkenszand en Lewe- dorp en ook in de toekomst de kerk van Kapelle-Biezelinge, wordt toegewenst, dat haar beroepingswerk spoedig met een goe de uitslag mag worden bekroond. Daar Heinkenszand en Lewedorp dezelfde kan didaat beroepen hebben, moge kandidaat Hoekstra dié beslissing nemen, waar hij zelf vrede mee heeft en de gemeente, waar hij naar toe gaat, er door gediend wordt. Bij de ingekomen stukken bevindt zich een rapport van Ds. J. Firet over zijn werk onder de doofstommen, waaruit blijkt, dat veel werk gedaan wordt voor deze groep kerkleden. Voorts een brief en een bro chure („Jeugd in het bedrijf") van de Raad voor Kerk en Industrie. Instructie kerk 's-Gravenpolder„Daar de huidige consulent, Ds. Koolstra, te ken nen heeft gegeven, dat hij het consulent schap in 's-Gravenpolder wil beëindigen, verzoekt de kerkeraad voorziening in het consulentschap." Op verzoek van de ker keraad wordt Ds. Kats door de classis hiervoor aangewezen, met dien verstande, dat hij dit pas aanvaarden kan, als Hein kenszand weer een eigen predikant heeft, waardoor zijn consulentschap in Heinkens zand beëindigd zal zijn. Rapporten kerkvisitatie in 10 kerken. In het algemeen is er, Gode zij dank, in deze kerken veel goeds te constateren, al laat hier en daar ook nog wel iets te wen sen over. Over enkele punten, die in de rapporten genoemd werden, werd nog na der gesproken. Kindergeldregeling. Hierover brengt de heer J. C. Fossen verslag uit. Hierop volgt een zeer uitvoerige bespreking. De classis besluit o.a. contact op te nemen met de andere deelnemende classes (Axel, Tholen en Zierikzee) om deze zaak tot een bevre digend einde te brengen. Vacaturebeurten. Deze worden voor het eerste kwartaal 1964 als volgt geregeld Borssele Di. Jansen, Koolstra, Radder. DriewegenDi. Booy, v. d. Heiden, Kats, Mintjes. 's-Gravenpolder Di. Van Aller, Booy, De Craene, Goedendorp, Hoogkamer, Rad der, v. d. Veen. HeinkenszandDi. Goedendorp, v. d. Heiden, Kats. Hoogerheide Di. Mintjes, Radder, Van Rheenen. Lewedorp Di. Van Aller, Booy, Hoog kamer, v. d. Veen. Kapelle-BiezelingeDi. Jansen, Kool stra, Van Rheenen. De rondvragen leveren geen bijzonder heden op. De volgende vergadering wordt vastge steld op donderdag 10 oktober, 1 uur. Roepende kerkGeersdijk. Moderamen Ds. Koolstra, praeses Ds. Jansen, asses sor Ds. v. d. Heiden, scriba I Ds. Mint jes, scriba II. De praeses sluit de vergadering met dankgebed. Op last van de classis, J. KOOLSTRA. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Vlaardinger- broek te Ermelo. 2.30 uur Ds. Boonstra. 5 uur Ds. Tiemens te Eindhoven. (Noorderkerk) 9.30 uur Ds. Boonstra. „Ontmoetingskerk" (Oosterscheldestraat) 8.45 uur Ds. Tiemens. 5 uur Ds. Vlaardingerbroek. Collecte Theol. Hogeschool. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30. uur Ds. Pontier te Vlissingen. Arnemuiden 10 uur Ds. Bouwman, em. pred. te Heem stede, 2.30 uur Ds. Oegema. Dinsdag 2.30 uur Ds. Oegema, Huwelijksbevestiging. Domburg 10 uur Ds. Oegema, 2.30 uur Ds. Verschoor. Gapinge 9.30 uur Ds. Bosman, 2 uur Ds. Van Ulden. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Plomp te Utrecht. Namiddag Voorber. H. Av. Koudekerke 9.30 en 7 uur Ds. Elshout, Voorb. H. Av. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Baas te Rotterdam. Oostkapelle 10 en 7 uur Ds. de Vries, Capelle a. d. IJsel Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Schout te Bant. St. Laurens 10 uur Ds. Van Ulden, Voorber. H. Av„ 2.30 uur Ds. Boot. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld, Voorber. H. Av. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk, Bed. H. Av. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Verschoor. Vrouwenpolder 10 uur Ds. Boot, 2.30 uur Ds. Bosman Westkapelle 9.30 uur 2.30 uur Ds. Bouwman te Heemstede. CLASSIS AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. de Vries. Axel 10 en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Breskens 10 en 3 uur Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Hommes, Rotterdam, Voorber. H. Av. Terneuzen 9.30 en 3.30 uur Ds. Van Hattem. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Vari1 Mechelen. Bed. H. Av. en Dankzegging. Sas van Gent (zaaltje Nederlands Hervormde Kerk) 7 uur Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Den Boer. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. de Craene te Baarland. CLASSIS GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. v. d. Leek. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen, Voorb. H. Av. Colijnsplaat 10 en 5.30 uur Ds. Van Rheenen. Driewegen 9.30 uur Leesdienst, 2 uur Ds. Kats. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Van Aller. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Kats. 5 uur Ds. Bos te Emmeloord. Zondag 9. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Bos. 5 uur Ds. Kats, Zondag 10. Collecte voor de Theol. Hogeschool. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Bakker, Leger- predikant te Doorn. Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds. Feringa te Ulvenhout Kapelle 10 en 5 uur Ds. Baayens te Leimuiden. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Cand. Juck te Rotterdam. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Goedendorp. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Hoogkamer. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Heiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Heyerman, Kampen Yerseke 9.30 en 2.30 uur Ds. Booy. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Verdoorn, Hasselt. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. de Wit te Rotterdam. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. v. Egmond. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Egmond. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Wielemaker te Nieuw- Loosdrecht. Haamstede 9 en 10.30 uur Ds. Boerma, 5 uur Ds. Wessel te 's-Hertogenbosch. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Kamper te Zoetermeer. Renesse 7.30 uur Ds. Becker. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Zierikzee 10 en 5 uur Ds. Tiemersma. Zonnemaire 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Tiemersma

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1963 | | pagina 3